Memo | Teatritükk Hamburgis, mille peaosaline Gjasula lõi esmalt omale, siis päästis päeva

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt Marko Susi

Klaus Gjasulast sai esmalt patuoinas, hiljem kangelane. Foto: Scanpix / Robert Ghement / EPA

EM-i teine mänguvoor algas suurepärase vutietendusega, mida lavastasid Horvaatia ja Albaania. Mõneti üllatuslikult täitis peaosa Klaus Gjasula, keda saatis esmalt traagika, ent tüki lõpus sai temast sangar.

Avamängu 1:2 Itaaliale kaotanud Albaania asus teist mängu järjest varakult juhtima. Kui Itaalia võrk sahises juba 23. sekundil, siis nüüd 11. minutil, mil Horvaatia poolkaitsja Marcelo Brozovici poolt maha magatud Qazim Laci suunas palli peaga väravasse - 0:1!

Teine poolaeg kuulus mänguliselt Horvaatiale, domineerimine tõi tulu 74. minutil. Vahetusest sekkunud Ante Budimir leidis ideaalse sööduga kasti tõusnud Andrej Kramarici, kes tegi kavala pausi ning seejärel veeretas palli vasakusse alanurka - 1:1! Kaks minutit hiljem läks Horvaatia juhtima, kui pall põrkas Gjasula jalast oma väravasse - 2:1!

Lõppsõna jäi siiski Albaaniale. Mario Mitaj söötis vasakult äärelt keskele, pall jõudis kaitsja rikošeti järel Gjasula jalale. Möödunud hooajal Darmstadti esindanud mees võttis mänguvahendi omaks ning paigutas selle mööda maad vasaku posti kõrvale - 2:2!

Et Albaania kaotas avavoorus Itaaliale ning Horvaatia jäi 0:3 alla Hispaaniale, on mõlemal koondisel kirjas vaid üks punkt. See tähendab, et edasipääsu lootuse säilitamiseks peab Albaania alistama viimases mängus Hispaania ja Horvaatia olema üle Itaaliast. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Horvaatia 69. minuti vahetus. Horvaatia alustas kohtumist väga nirult. Kuigi nad hoidsid juba avapoolajal palju palli, siis teravust neil polnud, pigem näitas seda hoopis Albaania. Aga vaheaja järel läks olukord ruudulisi särke kandnud meeste vaatest paremaks - nad surusid vastased madalale ning lõid palju šansse. Siiski jäi millestki puudu ...

Selle tühimiku täitis 69. minutil vahetusest sekkunud Budimir, kes andis avaväravale väravasöödu, lõi teise värava puhul vastu kaitsjat, kust pall põrkas edasi vastu Gjasulat ja sealt edasi väravasse ning tekitas mõni minut hiljem oivalise võimaluse Mario Pašalicile, ent Atalanta mängumees koperdas enda jala otsa ja kaotas palli. Nagu lõpptulemusest näha, jäi Budimirist väheks, ent tõenäoliselt oleks temata olnud lugu veel hullem.

Üllatus | Horvaatial nappis kvaliteeti. Joško Gvardiol ja Mateo Kovacic (Manchester City), Luka Modric (Real Madrid), Josip Šutalo (Amsterdami Ajax), Mateo Brozovic (varem Milano Inter, nüüd Al Nassr), Lovro Majer (Wolfsburg). Eelpool mainitud nimed on väljalõige Horvaatia koosseisust. Nagu näha, on horvaatidel väga palju tipp-tipp mängijaid, heal tasemel mehi on veel. Aga miskipärast ei olnud seda taset Albaania vastu näha.

Horvaatial oli pidevalt probleeme söödutäpsusega - pallid jäid nõrgaks ja seetõttu lühikeseks -, kaitses tekkis tihti Albaaniale ruumi. Eriti just kaitsetöö tõttu oli Horvaatia lähedal olukorrale, kus vaheajaks ollakse 0:3 kaotusseisus, sest albaanlastel tekkis esimese kolmveerandtunni jooksul kaks ideaalšanssi veel, ent mõlemal korral tassis neid väravavaht Livakovic.

Esimesel poolajal tekkis tunne, et hoopis Albaania on täis maailmaklassi mehi ja lõviosa horvaatidest mängivad maailma mõistes keskmise tasemega klubides. Teisel poolajal see pilt muutus, aga ka siis juhtus tihti, et horvaadid ei saanud kaitses üksteisest aru - Albaania hilise viigivärava puhul võtsid äärel kaks meest ühte vastast, aga kumbki ei teinud otsustavaid samme, et rünnakut peatada, vaid lasid albaanlasel rahulikult toimetada - ning söödud olid halvad. Sestap võiks isegi öelda, et Horvaatia peab olema õnnelik, et nad siit punkti teenisid.

Kurb hetk ja Ilus hetk | Gjasula (oma)värav. Gjasula jaoks oli mäng täielik emotsioonide virrvarr. Mees sekkus 72. minutil vahetusest, sai neli minutit hiljem hakkama omaväravaga, lõi siis 90+5. minutil viigivärava ja sai lõpus ka kollase kaardi. Mees tuli, tegi, oli kurb, oli rõõmus, oli vihane. Aga kõigi nende emotsioonide kõrvalt teenis ta Albaaniale viigipunkti.

Staar | Dominik Livakovic. Mehi, kes väärinuks mängu parima tiitlit, oli teisigi. Selle oleks võinud saada näiteks Albaania vasakkaitsja Mitaj, vasakul äärel väga terav olnud Nedim Bajrami, Horvaatia mängu muutnud Budimir või skoori teinud Kramaric. Aga ei, selle tiitli saab endale Livakovic, kellele löödi küll kaks väravat, aga see-eest hoidis ta horvaate elus. Ka siis, kui seis oli juba 2:1, kandis Fenerbahce mees kaasmaalasi oma turjal.

Tsitaat | "Ma ei kujutanud ette, et tähistame minu sünnipäeva niivõrd suure pettumusega." Sedasi ütles Kramaric, kes sai mängupäeval 31-aastaseks.

Horvaatia - Albaania 2:2 (0:1)
74. Andrej Kramaric, 76. ov. Klaus Gjasula - 11. Qazim Laci, 90+5. Klaus Gjasula

Hoiatused: 76. Elseid Hysaj, 90+4. Mirlind Daku
Peakohtunik: Francois Letexier (Prantsusmaa)

Horvaatia: Livakovic, Perišic (84. Sosa), Gvardiol, Šutalo, Juranovic, Kovacic, Brozovic (46. Šucic), Modric, Kramaric (84. Baturina), Petkovic (69. Budimir), Majer (46. Pašalic).
Varus: Labrovic, Ivušic, Stanišic, Pongracic, Erlic, Mario Pašalic, Budimir, Ivanušec, Sosa, Pjaca, Vida, Marco Pašalic, Sucic, Baturina.

Albaania: Strakosha, Mitaj, Arlind Ajeti, Djimsiti, Hysaj, Laci (72. Gjasula), Ramadani, Asllani, Bajrami, Manaj, Asani (64. Seferi).
Varus: E. Berisha, Kastrati, Balliu, Gjasula, Broja, Mihaj, Seferi, M. Berisha, Muci, Ismajli, Daku, Abrashi, Kumbulla, Aliji, Hoxha.

Fännidele ebasobivaid sõnu ette laulnud Albaania ründajat karistati mängukeeluga