Memo | Traditsioone austav Kalev avas lõpuks võiduarve ning tõusis Vaprusest mööda (galerii!)

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Tallinna Kalev avas Pärnu Vapruse vastu võiduarve. Foto: Katariina Peetson / Jalgpall.ee

Premium liiga viienda vooru viimases mängus läksid vastamisi kaks meeskonda, kes olid mullu üllatuslikult pronksiheitluses - Tallinna Kalev ja Pärnu Vaprus. Sportland Arenalt lahkusid 3:1 võiduga traditsioone austavad kalevlased.

Kõik võinuks minna teisiti, sest Vaprus oli avaväravale lähedal juba 23. sekundil. Kalevi keskkaitsja Ragnar Klavan tegi enda karistusala juures pika puute, mistõttu kaotas ta Kevin Kauberile palli. Vapruse ründaja, kes löönud sel hooajal kaks väravat, pääses Kalevi kindamehe Oskari Forsmaniga silmitsi, aga ei suutnud rünnakut lõpetada.

Kalev mängis avaminutitel rohkem palliga, aga Vaprus tekitas rohkem teravust. Teist korda ähvardasid nad võõrustajate väravat üheksandal minutil, mil äärekaitsja Martin Käos virutas kasti otsast peale, ent Forsman sai lati alla teel olnud pallile käe vahele.

Kui mängu alguses kinkis Vaprusele võimaluse Klavan, siis 16. minutil vastasid teenega Vapruse kaitsjad Käos ja Magnus Villota. Esimene proovis sööta tagasi väravavaht Ott Nõmmele, aga lõi palli hoopis vastu Villotat, misjärel kukkus mänguvahend ette Kalevi ründajale Onni Suutarile. Soomlane võttis suuna värava poole ja kõmmutas 20 meetrilt peale, ent Nõmm võttis lati alt ära.

Sisuliselt kogu ülejäänud poolaeg möödus Kalevi taktikepi all, aga märkimisväärseid võimalusi nad ei tekitanud. Siiski pääs kodumeeskond 28. minutil juhtima. Aleksander Švedovski lennutas nurgalöögi paremalt poolt värava ette, kus kerkis kõrgeimale Marek Kaljumäe. Kaptenipaela kandnud poolkaitsja pealöök oli teel väravast mööda, aga tema õnneks põrkas pall Vapruse poolkaitsja Kristjan Kase jalast võrku - 1:0!

Vaprus alustas teist poolaega teravalt ning lõi mitu (pool)võimalust, aga skoori avada ei suutnud. Täpne oli hoopis Kalev, seda 64. minutil. Švedovski murdis vasakult äärelt karistusalasse, Käos võttis ta murule - penalti! Vea teeninud poolkaitsja astus ise palli taha ja paigutas selle paremasse nurka, Nõmm hüppas vasakule - 2:0!

Kaheväravaline Eduseis muutis Kalevi enesekindlamaks, kaheksa minutit pärast selle saavutamist oli väga lähedal ka kolmas tabamus. Algkoosseisu kuulunud 17-aastane Evert Talviste leidis värava eest Ats Purje, kes üks-ühele olukorras lõi palli vastu Nõmme jalgu.

Mäng, mis oli üldiselt igav, sai elu sisse 79. minutil, mil Vaprus lõi ühe tagasi. Henri Välja tsenderdas paremast tiivast tagumisse posti Ronaldo Tiismaale, kes jätkas peaga keskele liikunud Kasele. Varem omaväravaga patustanud poolkaitsja lahendas kindlalt - 2:1.

Järgnes periood, mil Vaprus surus, aga taas ei suutnud nad viigistada. Ja jälle olid täpsed hoopis võõrustajad. Kalevi keskkaitsja Georg Pank teenis parema küljejoone ääres karistuslöögi ning läks ise karistusalasse. Kuna Kalevil oli väljakul 204 sentimeetrit pikk Kaspar Laur, läks Vapruse kaitsjate rõhk tema peale. Tänu sellele jäi Pank täiesti vabaks ning Kenlou Laasneri tsenderdus jõudiski täpselt temani. 20-aastane mees pani pea pallile vastu ning lõi Premium liiga debüütvärava - 3:1Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Küsitavad hetked | Antud ja andmata penalti. Nagu eespool mainitud, sündis Kalevi teine värav 64. minuti penaltist, mille teenis Švedovski, kui kukkus Käose tirimise peale murule. Vilemees Kristo Tohver seisis heal positsioonil ning määras kohe penalti. Kordusest tundus aga, et kuigi Käose käed olid vastasel ümber, oli penalti pehme, sest Švedovski viskas end ise pikali.

Okei, tegelikult oli penalti arusaadav, sest käed olid ju ikkagi ümber. Aga siis võinuks sama joont hoida ka ligi kümme minutit hiljem. Vapruse nurgalöögi ajal olid Kaljumäe käed Robin Limbergil küljes, mille peale kukkus viimane ümber. Kuigi ülekandes näidatud kordus polnud parim, nägid tirimine ja kukkumine sarnased välja sellega, mis juhtus Vapruse kastis. Tohver kutsuti ekraani juurde olukorda üle vaatama ning mees otsustas, et esialgne otsus jääb püsima.

Mõlemad olukorrad olid pehmed, kuid ühel juhul määras Tohver penalti, teisel puhul mitte. On täiesti mõistetav, kui Vapruse meestes ja fännides tekitavad otsused küsimärke.

Üllatus | Üllatust polnudki. Siin jõuame nii pealkirjas kui juhtlõigus mainitud traditsioonide juurde. Nimelt Kalev ja Vaprus olid enne viiendat vooru kohtunud ajaloos kaheksa korda. Kalev võitis neist kuus mängu, Vaprus vaid ühe. Eelmise hooaja seeria oli aga Vapruse vaatest isegi hullem - Kalev võitis neljast mängust kolm, üks matš jäi viiki. Sestap võib öelda, et Kalevi jaoks on Vapruse alistamine saanud traditsiooniks ning viienda vooru võit näitab, et Kalev peab sellest lugu.

Seda, et Kalevi võit polnud üllatus, ütlesid ka Unibeti koefitsiendid. Kalevi võidu kordaja oli enne mängu 2.05, Vapruse oma aga 3.20. Ja ka mängupildi poolest oli Kalev selgelt üle. Oleks ka imelik, kui suvel euromänge mängima hakkav meeskond ei kontrolliks sääraseid matše, kus vastas pole Levadia, Flora, Kalju ega Paide.

Pöördehetk | Kalevi esimene väravKui avapoolaja esimeses pooles oli teravam Vaprus, siis pärast Kalevi väravat ei suutnud pärnakad midagi korda saada - kontroll oli täielikult kodumeeskonna käes.

Oleks Vaprus teise poolaja alguses, mil nad ilmutasid taas elumärke, löönud viigivärava, võinuks pöördehetk olla see, aga oleks on sama, mis poleks - Kalev lõi juhtväravaga vundamendi, mille peale oli mõnus ehitada oma hooaja esimest võitu.

Staar | Georg Pank. Eelmisel hooajal Kalevi põhimeheks kerkinud, särki numbriga üks kandev Pank oli Vapruse vastu väga hea. Lisaks sellele, et ta lõi oma karjääri esimese värava Premium liigas, sekkus ta mitmel olulisel hetkel kaitses. Näiteks 83. minutil, mil Limberg andis terava söödu tagumise posti suunas, kus ootas Tiismaa, sättis Pank oma jala otsustavalt vahele ja suunas mänguvahendi üle põiklati.

Tsitaat "Eelmisel aastal saime punkte kergemini kui nüüd," ütles Kalevi peatreener Daniel Meijel lõpuvile järel.

7. aprillil kell 14.30 Sportland Arenal

JK Tallinna Kalev - Pärnu JK Vaprus 3:1 (1:0)
28. ov. Kristjan Kask, 64. pen. Aleksander Švedovski, 88. Georg Pank - 79. Kristjan Kask

Väravasöödud: 28. Marek Kaljumäe - 64. x, 88. Kenlou Laasner - 79. Ronaldo Tiismaa
Hoiatused: 4. Sander Sinilaid - 87. Reimo Madissoo, 89. Kevin Kauber
Mänguolud: +7, vahelduva pilvisusega tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras