1 Link kopeeritud

Memo | Trans kaevas endale ise mitu auku, Lepik nügis nad üle serva

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Mark Anders Lepikuga Transi kaitsjad seekord hakkama ei saanud. Foto: Sergei Stepanov

Narva Transi tänavune õnnetu hooaeg sai jätku kodumängus Floraga, kus omati võimalusi tiitlikaitsjalt punktide näppamiseks, aga anti need käest ja kaotati 1:3.

Avapoolajast pole palju rääkida. Kodumeeskonna väravat ohustas enim Mark Anders Lepiku möödalöök, Flora valdas küll palli ja pigem domineeris, ent Aleksei Matrossov ei pidanud Transi väravasuul ühtegi tõsisemat tõrjet tegema. Hoogsalt alustanud Transi enda rünnakud kuivasid kiirelt üsna kokku, alles üleminutitel suutis Sergo Kuhhianidze paremalt äärelt tehtud sööstuga midagi veidigi ohtlikku korraldada.

Teisel poolajal hakkas õnneks juhtuma. 53. minutil suutis German Šlein nurgalöögi järel palli tallaga värava poole suunata, Flora päästjaks osutus joonel seisnud Erko Jonne Tõugjas. Kohe jõuti teise platsi otsa ja Lepiku eeltöö järel põrutas äsja vahetusest sekkunud Tony Varjund oma esimese puutega palli võrku – 0:1!

Värav avas mängu veelgi ning Zakaria Beglarišvili ei olnud mõni minut hiljem viigistamisest kaugel. Kohe sai hästi jooksu Sergei Zenjov, ent Matrossov oli ülesannete kõrgusel. Trans keskendus seejärel eemalt üritamisele, aga sihik oli paigast ära kõigil meestel. Ometi jõuti 73. minutil sihile. Leonardo Rolon saatis oma poolelt pika palli värava suunas, Flora keskkaitsjad Mihhail Kolobov ja Tõugjas mängisid end ise olukorrast välja ning nende ja Kristen Lapa vahelt läbi pugenud Pierre Landry Kabore lõi 1:1.

Viik püsis kümmekond minutit. Lepik võttis Daniil Kuraksini tsenderduse rinnagaa omaks ja mängis end löögile, ent põrutas esmapilgul kõrgelt üle. Peakohtunik Martti Pukk määras aga Flora kasuks penalti, sest Lepikuga hätta jäänud Irie tõmbas tema silmis Lepiku penaltivääriliselt siruli. Kiire videokontroll penaltit ei tühistanud, küll aga tõi Iriele lisaks punase kaardi. Trans pidi jätkama vähemuses ja kaotusseisus, sest Lepik realiseeris ise penalti kindlalt seisuks 1:2.

Transile jäi veel aega, sest lõpuks mängiti koguni üheksa lisaminutit, aga midagi ohtlikku enam korda saata ei suudetud. Hoopis Lepik võttis 90+9. minutil ise kaitsjad ette ning tegi lõppseisuks 1:3. Trans oli selleks ajaks platsil juba üheksakesi, sest viiendal lisaminutil korjas teise kollase kaardi Vaja Nemsadze.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

Küsimärk | Kaks tähtsat otsust. Transi leeril oli mängu järel kahtlemata kõige rohkem pärimist kahe võtmeolukorra osas. Esiteks – kas Mark Anders Lepik tegi avavärava eel palli pärast võideldes Iriele vea? Teiseks – kas penalti, millest Flora uuesti juhtima asus, oli ikka õigesti määratud? 1:0 tabamuse puhul kattis Lepik palli ja tema selja taga seisnud Irie kukkus pärast näost haaramist. Mitte ainsastki ülekandes pakutud kaameranurgast pole näha Lepiku vähimatki agressiivset liigutust vastase suunas, tema käed on keha kõrval.

82. minutil penalti määramise järel läks Martti Pukk korraks küll ekraani juurde, ent kontrollis eeskätt seda, kas Irie väärib ka punast kaarti. Vea vilistamise puhul oli punane ka igati loogiline otsus, sest Irie ei üritanud palli mängida ning tegu oli ühtlasi ilmselge väravavõimalusega. Kuid kas viga oli?

Martti Pukil tuli langetada mitu olulist otsust. Foto: Sergei Stepanov

Taas kordustesse süvenedes on selge, et end olukorrast välja mänginud Irie käsi käib pealelöögi hetkel Lepiku õlal. On see tõmme piisav, et Lepik kukutada? Võimatu öelda, sest vaid Irie kui tõmbaja ja Lepik kui kukkuja oskavad kontakti tugevust lõpuni hinnata. Öelgem nii: isegi kui penaltit lugeda pehmeks, andis Irie kehva kaitsetegevuse ja sellele järgnenud rumala liigutusega Lepikule võimaluse kukkumiseks ning kohtunikule penalti määramiseks, mistõttu pole tal süüdistada kedagi peale iseenda.

Rumalus | Kaks punast kaarti. Irie eemaldamisest oli äsja juttu, ent ka Transi tänavused välismaalased on pea eranditult lati alt läbi jooksnud ja Vaja Nemsadze pole erand. Senistes voorudes vaid kaks korda algkoosseisu kuulunud grusiin sekkus seekord mängu 74. minutil, sai kümme minutit hiljem teise kollase kaardi ja tegi peagi veel ühe vea, mis oli samuti üsna kaardihõnguline. Õppetunniks see ei osutunud, sest viiendal lisaminutil tabas kõrge jala palli järele sirutanud Nemsadze keskväljal Marco Lukkat näkku ja sai oma teise kollase kaardi kätte. Lohakus, ei muud.

Vaja Nemsadzel polnud eemaldamises süüdistada kedagi peale iseenda. Foto: Sergei Stepanov

Prohmakas | Flora kaitse käriseb ikka. Tõrvatilk florakate meepotis on kahtlemata Transi 1:1 värav, mis sündis suuresti Flora keskkaitsjate abiga. Leonardo Roloni pikk sööt ei paistnud sugugi ohtlik, ent esmalt oskas Mihhail Kolobov seda kõigest enda värava suunas pikendada. Seejärel ei suutnud palli minema lüüa ka Erko Jonne Tõugjas, appi rutanud Kristen Lapa jäi samuti hiljaks ning Pierre Landry Kabore suskas viigivärava. Selline kaitseprohmakas võinuks halvemal päeval Florale vabalt taas punkte maksma minna.

Kuldne hetk | Üks puude, üks värav. Jaanipäeva eel alles 17. sünnipäeva tähistav Tony Varjund tuli 54. minutil mängu, sai 56. minutil karistusalas söödu ja lõi palli rahulikult siseküljega võrku. Esimese pallipuutega kohe värav – väärt jätk mullu suvel sündinud esimesele kõrgliigatabamusele. Varjundi mõju mängule ei piirdunud seejuures ainult väravalöömisega, tema ja Lepiku koostöö vastu Transi kaitsjad lõpuks ei saanudki.

Totter hetk | Kolobovi mõttekramp. 19. minutil võitlesid keskväljal kõrge palli pärast Kolobov ja Kabore. Transi mees puutus palli hüppel käega ja kukkus, nõudes viga, ent kuna pall jäi Kolobovile, lasi peakohtunik Pukk mängul jätkuda. Arusaamatul moel tundus Kolobovile, et vile siiski kõlas, sest ta peatas käega palli ja lükkas selle siis uuesti mängu. Mõistagi fikseeris Pukk käega mängu ja andis palli Transile. Flora pingilt kõlanud küsimus: “Miša, mida sa teed?!” oli igati asjakohane.

Mihhail Kolobovi juhe jooksis korraks kokku. Foto: Sergei Stepanov

Staar | Mark Anders Lepik. Ehkki panuse poolest vääriks seda auhinda ka äärel väsimatult rüganud ja Argentina noortekoondislase Roloni edukalt nullinud Kristo Hussar või keskväljal mängu ehitanud Nikita Mihhailov, räägivad väravasööt, enda teenitud ja realiseeritud penalti ning mängu saatuse lõplikult otsustanud kolmas tabamus ikkagi Lepiku kasuks.

Tsitaat | "Pigem niimoodi mängida kui kuradi märtsis seal selle jää peal!" Transi eest taas keskkaitses tegutsenud German Šlein kirus mängu järel, et jalad on täiesti läbi, aga kinnitas kohe varmalt, et üleliia nuriseda pole ka mõtet.

18. mail kell 17.00 Narva Kreenholmi staadionil

JK Narva Trans - Tallinna FC Flora  1:3 (0:0)
73. Pierre Landry Kabore - 56. Tony Varjund, 83. pen., 90+9. Mark Anders Lepik

Väravasöödud: 73. x - 56. Mark Anders Lepik, 83. x, 90+9. Robert Veering
Hoiatused: 16. Leonardo Rolon, 27. Deniss Poljakov, 84., 90+5. Vaja Nemsadze - 38. Sergei Zenjov, 45. Nikita Mihhailov
Eemaldamised: 82. Irie, 90+5. Vaja Nemsadze
Mänguolud: +24, päikesepaisteline kergelt tuuline ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras