Memo | Tunamullust ennast meenutav Vaprus jäi Florale kindlalt alla (galerii!)
Valitsev Eesti meister Tallinna Flora võttis esimest korda sel hooajal teise liigavõidu järjest, kui alistas eelmises mängus Narva Transi ja nüüd Premium liiga kuuendas voorus 3:1 Pärnu Vapruse.
- Vaata ka Liisi Troska galeriid kohtumisest siit või artikli lõpust!
Matši esimene ohtlik võimalus avanes kodumeeskonnal, kui Flora poolkaitsja Markus Soometsa söödu lõikas keskväljal vahelt Reimo Madissoo. Seejärel sai palli Vapruse ründaja Ronaldo Tiismaa, kes leidis täpse läbisööduga liini taha jooksnud Sander Kapperi. Eelmise hooaja eel Tartu Tammekast Pärnusse siirdunud ääreründaja pääses Flora kindamehe Evert Grünvaldiga silmitsi, ent ei suutnud rünnakut lõpetada - Grünvald tegi end piisavalt suureks, Kapperi üritus vuhises mööda maad vastu ta jalgu.
Vaprus ei löönud ära, Flora neli minutit hiljem lõi. Paremkaitsja Kristo Hussar otsis värava eest Mark Anders Lepikut, aga selle plaani nurjas keskkaitsja Uku Kõrre, kes oli madalal söödul vahel. Vapruse mängumees proovis ohtu klaarida, aga lõi pallist sisuliselt mööda. Selle kasutas ära Flora ründav poolkaitsja Maksim Kalimullin, kes paigutas mänguvahendi trahvikasti otsast vasakusse ristnurka - 0:1!
Flora sai sellega initsiatiivi endale, 31. minutil lõid nad teise. Varem hea söödu andnud Madissoo võttis enda trahvikasti lähedal murule Rauno Alliku - heast kohast karistuslöök Florale. Palli taha astunud Mark Anders Lepik keerutas selle vasaku jalaga üle müüri ja parema posti kõrvale - 0:2!
Kolm minutit hiljem skooris Flora taas ja hävitas sellega vastase mänguisu. Vapruse paremkaitsja Martin Käos jättis karistusala ääres Flora mängumehele Danil Kuraksinile liiga palju ruumi, 21-aastane pallur riputas palli tagumisse posti. Vapruse väravavaht Ott Nõmm üritas tsenderdust vahelt lõigata, ent hüppas palli alt läbi, mistõttu sai Alliku lükata nahkkera kõigest paarilt meetrilt tühja väravasse - 0:3!
Peaaegu kogu ülejäänud kohtumine oli rahulik - Flora hoidis seisu, Vaprus üritas, aga ei suutnud liiga palju korda saata. Auvärava said nad siiski kätte, seda 86. minutil. Magnus Villota tsenderdas palli kasti, kus maadlesid Flora keskkaitsja Mihhail Kolobov ja Vapruse ründaja Markus Miiter. Peakohtunik Karl Koppel määras esialgu tallinlaste kasuks karistuslöögi, aga pärast VAR-kontrolli selgus, et Kolobov mängis käega - penalti! Palli taha astunud Kevin Kauber lõi vasakusse alanurka, Grünvald hüppas teisele poole - 1:3! Pärast seda olid Vapruse mehed näiliselt motiveeritud, aga tahtejõud saabus liiga hilja - Florale kindel võit.
Flora tõusis võiduga kolmandaks, punkte on neil 11. Sama palju silmasid on peas ka Paide Linnameeskonnal, Nõmme Kalju jääb neist maha ühe punktiga. Paide ja Kalju peavad oma kuuenda vooru matši pühapäeva õhtul. Vaprus on kolme punktiga viimane. Kohe nende ees olevad Nõmme United - kellega Vaprus kohtub ülejärgmises voorus - ja Narva Trans edestavad neid punktiga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Kapperi võimalus. Kohtumise algus oli üpris võrdne. Kuigi Flora hoidis esimese 10 minuti jooksul palli silmnähtavalt rohkem, olid nad pisut hädas võõrustajate kõrge pressiga. Tänu sellele samale pressile jõudis Vaprus 10. minutil väga lähedale eduseisule, kui Madissoo lõikas Soometsa söödu vahelt ning hetk hiljem pääses Kapper Grünvaldiga üks-ühe vastu, aga jättis võimaluse realiseerimata.
Flora jaoks oli see olukord äratuskell, mis tegi oma tööd, sest juba neli minutit hiljem läksid nad juhtima. Tõsi, ka juhtvärav võiks olla pöördehetk, sest kuni selle momendini tegutsesid Vapruse mehed üpris kindlalt, aga siis eksis saatuslikult Kõrre. Ja noh, pärast seda tegid võõrustajad päris palju individuaalseid eksimusi.
Kui Kapper oleks Vapruse juhtima viinud, võinuks mäng minna teisiti. Samas eelmisel hooajal läksid pärnakad kodus juhtima, aga kaotasid lõpuks 1:5 - pigem peab tõdema, et oleks on sama, mis poleks.
Vastasseisu märksõna | Dominants. Vaprus ja Flora on läbi ajaloo kohtunud 42 korral, esimene mäng toimus 2006. aastal. Kogu selle aja jooksul on Flora võitnud 41 mängu, Vaprus teeninud vaid ühe viigi - see sündis mullu suvel A. Le Coq Arenal, kui Vapruse vasakkaitsja Kevin Aloe hiilgas võimsa väravaga.
Kuuenda vooru matš peegeldas selgelt ajaloolist tausta - ka nüüd oli Flora pea jagu vastasest üle ning ei andnud vastasele võimalustki, et kirjutada ajalukku uus peatükk. Vaprusel on võimalik kohutavat seeriat murda 11. mail, kui meeskonnad lähevad vastamisi Tallinnas.
Üllatus | Kuidas saab heast meeskonnast ühe talvega halb meeskond? Vaprus oli mullu ohtlik iga võistkonna vastu - mängisid nad ju isegi Floraga viiki. Ohtlikkust näitas ka see, et nad olid kogu hooaja vältel pronksikonkurentsis. Kuigi nad lõpetasid kuuendana, lahutas neid ajaloolisest medalist kõigest viis silma.
Kahe hooaja vahel ei toonud Vaprus juurde ühtegi mängijat, vaid jäi hoopis kahe poolkaitsja võrra vaesemaks - Reno Mark lõpetas karjääri ja Raimond Eino lahkus klubist. Tuumik jäi aga alles.
Nüüd, kui 2024. aasta hooaega on mängitud kuus vooru, tekib küsimus, kas Vaprus on jäänud nõrgemaks või on teised kõvasti juurde pannud, sest Pärnu esiklubi on kolme punktiga tabeli viimane ning nagu nende peatreener Igor Prins ütles pärast eelmist mängu Kaleviga ja ka nüüd, siis Vaprus eksib liiga palju liiga lihtsalt. Eksimuste tõttu on mängupilt teistega võrreldes nigel. Lisaks usk ja motivatsioon, mis oli mullu Karude jõu allikas, tundub nüüd olevat tihtipeale kadunud.
Tšempionaadi algus meenutab koledasti 2021. ja 2022. aastat, kui Vaprus jäi kaks hooaega järjest viimaseks. Sestap ei imestaks üldse, kui sügisel selgub, et kõrgseltskonnast ei kuku välja mitte Kuressaare, Nõmme United ega Tartu Tammeka, vaid hoopis Vaprus, sest teised võistkonnad - olgugi et Vaprus alistas Kuressaare - on seni tundunud paremad. Samas hooaeg on alles algusjärgus - kõik võib muutuda
Ilus hetk | Lepiku karistuslöök. Mullu pool hooaega Kuressaares laenul olnud 23-aastane florakas on sel liigahooajal löönud juba viis väravat. Ründaja viies tabamus sündis 31. minuti karistuslöögist, kui ta keerutas mänguvahendi oivaliselt üle müüri ja parema posti kõrvale.
Liisi Troska fotoseeria karistuslöögist:
Staar | Maksim Kalimullin. Tõtt-öelda võinuks kohtumise staari tiitli saada kõik florakad, kes skoorisid, aga kuna Kalimullini lugu on kõige põnevam, osutus valituks tema - 17-aastane mängumees osales alles oma karjääri neljandas Premium liiga mängus ja lõi hooaja teise värava.
Tsitaat | "Isal on Premium liigas 22 väravat, mul kaks. Mõni mäng veel ja jõuan talle järele, ma arvan. Peale mängu tuleb koos temaga täiega suur analüüs." Ütles Kalimullin, kelle isal Andreil on Premium liigas kirjas 517 kohtumist ja 22 väravat, pärast mängu.
Protokoll:
14. aprillil kell 14.30 Pärnu Rehepapi kunstmuruväljakul
Pärnu JK Vaprus - Tallinna FC Flora 1:3 (0:3)
86. pen. Kevin Kauber - 14. Maksim Kalimullin, 31. Mark Anders Lepik, 34. Rauno Alliku
Väravasöödud: 86. Magnus Villota - 14. Kristo Hussar, 31. Rauno Alliku, 34. Daniil Kuraksin
Hoiatused: 19. Erko Jonne Tõugjas, 55. Rauno Alliku
Mänguolud: +6, pilves tuuline vihmane ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 212
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Sander Jürjens
Neljas kohtunik: Priit Alekask
VAR: Kristo Külljastinen
AVAR: Sander Saga
Vaprus: Ott Nõmm, Kevin Aloe, Magnus Villota, Uku Kõrre, Martin Käos, Robin Limberg (71. Enrico Veensalu), Reimo Madissoo (71. Henri Välja), Kristjan Kask, Kevin Kauber, Sander Kapper (71. Joonas Sild), Ronaldo Tiismaa (71, Markus Miiter).
Varus: Hendrik Vainu, Enrico Veensalu, Virgo Vallik, Henri Välja, Markus Miiter, Ranet Ristikivi, Joonas Sild.
Flora: Evert Grünvald, Robert Veering, Erko Jonne Tõugjas, Mihhail Kolobov, Kristo Hussar, Marco Lukka (45. Oliver Nikola Cekredzi), Markus Soomets (65. Vladislav Kreida), Danil Kuraksin, Rauno Alliku (65. Sander Alamaa), Maksim Kalimullin (80. Tristan Pajo), Mark Anders Lepik (65. Tony Varjund).
Varus: Kristen Lapa, Vladislav Kreida, Tony Varjund, Oliver Nikola Cekredzi, Tristan Pajo, Oscar Pihela, Sander Alamaa, Gregor Rõivassepp, Sten Patrick Prunn.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta