Memo | Ülekaalu nautinud Tammeka kustutas Kalevi ja koos sellega halva seeria (galerii!)

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Tammeka lõi Kalevile neli väravat. Foto: Imre Pühvel

Eelmised kuus mängu võiduta olnud Tartu Tammeka leidis viimaks üles oma hoo, kui alistas Premium liiga 14. voorus varakult vähemusse jäänud Tallinna Kalevi 4:0. Tartlaste parema päeva puhul võinuks vahe olla suuremgi.

Võõrustajad jõudsid esmakordselt väravale lähedale juba kaheksandal minutil, kui poolkaitsja Herman Pedmanson tõstis vastase karistusalas palli üle keskkaitsja Georg Panki ning proovis seejärel otse õhust vasakuga, aga lõi pallist mööda.

Varajane tabamus oleks mängu võtmed andnud Tammekale, ent seda ei juhtunud. Vähemalt mitte sel hetkel, sest mõni minut hiljem astus Kalevi poolkaitsja Aleksander Švedovski keskväljal David Eptoni säärele ning sai teo eest esialgu kollase kaardi. Vilemees Kevin Kaivoja kutsuti VAR-ekraani juurde olukorda üle hindama, pärast mida sai Švedovski hoopis punase - Kalev jäi 12. minutil vähemusse. Tammekal tekkis avapoolajal ohtralt võimalusi, aga Kalev kannatas ära. Sestap oli vaheajaks seis 0:0.

Veerandtunnise pausi järel väljakule marssinud taaralinlastel oli üks eesmärk - suruda pall viimaks ometi Kalevi võrku. Mõeldud-tehtud - Ahmed Adebayo Basher lõikas poolaja avaminutil Hugo Palutaja tagasisöödu vahelt ning toimetas seejärel mänguvahendi Ezekiel Tanimowole, kes skooris - poolaega oli mängitud 55 sekundit, Tammeka juhtis 1:0.

See oli Kalevi lagunemise algus. Järgmised mõrad tekkisid nende vundamenti 56. minutil, mil Patrick Genro Veelma sai paremal äärel palli, astus kerge vaevaga mööda Daniil Sõtšugovist, puges Enriko Kajari ja Daniil Ševjakovi vahelt läbi ja lõi trahvikasti otsast tugevalt paremasse alanurka, Kalevi kindamees Oskari Forsman saatis palli vaid silmadega - 2:0!

Kalevi maja varises kokku kolm minutit pärast eelmiste mõrade tekkimist. Mairo Miil toimetas kauge karistuslöögi värava ette, kust Rasmus Kallas suunas palli viiekasti joone kohalt lati alla - 3:0!

Lõppseisu vormistas vahetusest sekkunud ründaja Priit Peedo, kui saatis paremalt äärelt tulnud Miili tsenderduse kukkumise pealt peaga väravasse - 4:0!

Eelmisest kuuest mängust neli kaotanud (Tallinna Levadiale, Nõmme Kaljule, Paide Linnameeskonnale ja Narva Transile) ning kaks viigistanud (Kuressaare ja Pärnu Vaprusega) Tammeka tundis pea pooleteise kuu pikkuse pausi järel taas võidurõõmu. Triumfile annab väärtust juurde fakt, et viimati oldi Kalevist üle tunamullu suvel.

Võit tõstis Tammeka liigatabeli viiendaks, punkte on neil 16. Kalev, kellel on punkte sama palju, aga kaks mängu rohkem peetud, on kohe nende järel. Seitsmes on 15 silmaga Narva Trans. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Švedovski punane kaartKuna Švedovski punane kaart saabus juba 12. minutil, siis pikka selgitust pole vaja - jalgpallis on tavaline, et varakult vähemusse jäämine muudab mängukäiku ja annab suure tõenäosusega initsiatiivi sellele poolele, kes on enamuses. Nii ka sel korral.

Aleksander Švedovski sai 12. minutil punase kaardi. Foto: Imre Pühvel

Üllatus | Tammeka jäi avapoolajal nullile. "Meil oli võimalusi, aga pall ei läinud [avapoolajal] lihtsalt sisse," ütles viimase tabamuse autor Peedo pärast mängu Soccernet TV-le. Ja nii reaalselt ka oli - Tammeka sooritas esimesel kolmveerandtunnil 15 pealelööki, millest üks käis latis ja üks postis, aga võrk ei sahisenud.

Tegelikult võib öelda, et Tammeka kehv realiseerimine pole üllatus, sest nad olid eelmise 13 vooruga löönud vaid 14 väravat, kuigi võimalusi oli kõvasti rohkem. Siiski pani imestama, et nii Herman Pedmanson, Basher, Tanimowo kui ka Veelma ei suutnud ühtegi oma võimalust ära kasutada. Kokkuvõttes polnud sellest hullu, sest teisel poolajal leiti lõpuks väravasaapad üles. Siiski läks neljaks tabamuseks kokku tarvis 27 pealelööki.

Staar | Mairo Miil. Hooaja eel Kuressaarest Nõmme Kaljusse testima läinud ja siis otsapidi Tammekasse jõudnud Miil tegi Kalevi vastu ideaalse esituse. Oma osa sellel oli kindlasti ka Švedovski punasel kaardil, mistap polnud tartlastel kaitses suurt midagi teha ja tänu millele sai äärekaitsja keskenduda ründetegevusele - see õnnestus tal väga hästi. Esimese resultatiivse söödu sai ta kirja 59. minutil, kui Kallas suunas ta karistuslöögi lati alla, teine saabus 11 minutit hiljem, mil tema tsenderduse realiseeris Peedo.

Ilus hetk | Peedo esimene värav Premium liigas. 29-aastane Tammeka kasvandik Peedo, kes tegi oma kõrgliigadebüüdi juba 2014. aastal, kui osales kokku kahes mängus, lahkus hooaja järel Tammekast. Kümne aasta jooksul mängis ta USA ülikooliliigas, esindas Tartu Welcot ja Tartu Kalevit ning naasis siis Emajõe Ateena esiklubisse. Premium liigas väravaarve avamiseks kulus tal kokku 14 matši, aga viimaks see tuli.

Priit Peedo (vasakul) lõi oma esimese Premium liiga värava. Foto: Imre Pühvel

Miili tsenderduse postide vahele suunanud pallur ütles mängujärgses intervjuus, et peab järgmisesse trenni viima tordi, sest nii on Tammekas debüütväravate puhul kombeks.

Omamoodi minutid | Kalev teenis järjest viis kornerit. Hetkel, mil mängitud oli 45+1 minutit, oli nurgalöökide seis 8:1 Tammeka kasuks. Siis teenis Kalev oma esimese nurgalöögi, kui kaitsetööd teinud Pedmansonist läks pall üle otsajoone (1). Vadim Mihhailovi nurgalöök ebaõnnestus, Tanel Tammik klaaris selle uueks korneriks (2). Mihhailovi teine üritus oli parem ning läbi selle pääses trahvikasti otsast löögile Taavi Jürisoo, aga mänguvahend lendas Miili peast värava taha (3). Mihhailovi kolmas jäi lühikeseks, Lang puhastas (4). Mihhailov pani siis hea palli kasti, Tammik klaaris (5). Viies nurgalöök lendas ilusti värava ette, kust Tristan Toomas Teeväli lõi selgelt mööda. Esimese ja viimase nurgalöögi vahele jäi veidi vähem kui kolm minutit.

Tsitaat | "Ma tõesti ei oska öelda, kuidas selline asi viga ei ole. Ei noh, kui öeldakse, et ei ole, siis ei ole, aga vend stardib mu hüppeliigese pealt sajaga." Nii rääkis Kalevi kapten Teeväli kohtumise järel Tammeka esimesest väravast, kus väravasöödu andnud Basher astus talle tema sõnul hetk varem jalalaba peale.

2. juunil kell 20.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - JK Tallinna Kalev 4:0 (0:0)
46. Ezekiel Tanimowo, 56. Patrick Genro Veelma, 59. Rasmus Kallas, 70. Priit Peedo

Väravasöödud: 46. Ahmed Adebayo Basher, 56. David Epton, 59., 70. Mairo Miil
Hoiatused: 61. Ezekiel Tanimowo - 33. Daniil Sõtšugov, 49. Oskari Forsman, 58. Vadim Mihhailov
AVAR: Tauno Rämson

Tammeka: Richard Aland, Laurits Õunpuu, Tanel Tammik, Rasmus Kallas, Mairo Miil, Tanel Lang (76. Dominic Laaneots), David Epton, Ezekiel Tanimowo (66. Priit Peedo), Herman Pedmanson, Patrick Genro Veelma, Ahmed Adabayo Basher (76. Akaki Gvineria).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Dominic Laaneots, Giacomo Uggeri, Kevin Burov, Reio Laabus, Akaki Gvineria, Eugenio Bracelli, Priit Peedo, Mihkel Sepp.

Kalev: Oskari Forsman, Daniil Sõtšugov, Tristan Toomas Teeväli, Georg Pank (60. Kaspar Laur), Hugo Palutaja (60. Onni Suutari), Marek Kaljumäe, Enriko Kajari (60. Sander Sinilaid), Aleksander Švedovski, Taavi Jürisoo (46. Daniil Ševjakov), Vadim Mihhailov (76. Airon Kollo), Ats Purje.
Varus: Sander Lepp, Airon Kollo, Kaspar Laur, Sander Sinilaid, Onni Suutari, Joosep Põder, Dylan Sal-Al-Saller, Daniil Ševjakov.

Fotograaf: Imre Pühvel

Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel Fotograaf: Imre Pühvel
Veerandfinaalid
EM-päevik
Erinevaid mõtteid
MEELELAHUTUSLIK VIKTORIIN

Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?

object(Poll)#294 (6) { ["poll_id"]=> string(3) "470" ["question"]=> string(17) "Kes võidab EM-i?" ["order_nr"]=> string(0) "" ["date_added"]=> string(10) "1718305646" ["vote_count"]=> string(4) "1499" ["variant"]=> array(9) { [0]=> object(PollVariant)#297 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2323" ["answer"]=> string(8) "Saksamaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "1" ["vote_count"]=> string(3) "355" } [1]=> object(PollVariant)#298 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2324" ["answer"]=> string(11) "Prantsusmaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "2" ["vote_count"]=> string(3) "252" } [2]=> object(PollVariant)#299 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2325" ["answer"]=> string(9) "Inglismaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "3" ["vote_count"]=> string(3) "237" } [3]=> object(PollVariant)#300 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2326" ["answer"]=> string(9) "Hispaania" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "4" ["vote_count"]=> string(3) "277" } [4]=> object(PollVariant)#301 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2327" ["answer"]=> string(8) "Portugal" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "5" ["vote_count"]=> string(3) "124" } [5]=> object(PollVariant)#302 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2328" ["answer"]=> string(7) "Itaalia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "6" ["vote_count"]=> string(2) "76" } [6]=> object(PollVariant)#303 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2329" ["answer"]=> string(7) "Holland" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "7" ["vote_count"]=> string(2) "59" } [7]=> object(PollVariant)#304 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2330" ["answer"]=> string(6) "Belgia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "8" ["vote_count"]=> string(2) "29" } [8]=> object(PollVariant)#305 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2331" ["answer"]=> string(11) "Keegi teine" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "9" ["vote_count"]=> string(2) "90" } } }