Memo | Ülekaalu nautinud Tammeka kustutas Kalevi ja koos sellega halva seeria (galerii!)
Eelmised kuus mängu võiduta olnud Tartu Tammeka leidis viimaks üles oma hoo, kui alistas Premium liiga 14. voorus varakult vähemusse jäänud Tallinna Kalevi 4:0. Tartlaste parema päeva puhul võinuks vahe olla suuremgi.
Võõrustajad jõudsid esmakordselt väravale lähedale juba kaheksandal minutil, kui poolkaitsja Herman Pedmanson tõstis vastase karistusalas palli üle keskkaitsja Georg Panki ning proovis seejärel otse õhust vasakuga, aga lõi pallist mööda.
Varajane tabamus oleks mängu võtmed andnud Tammekale, ent seda ei juhtunud. Vähemalt mitte sel hetkel, sest mõni minut hiljem astus Kalevi poolkaitsja Aleksander Švedovski keskväljal David Eptoni säärele ning sai teo eest esialgu kollase kaardi. Vilemees Kevin Kaivoja kutsuti VAR-ekraani juurde olukorda üle hindama, pärast mida sai Švedovski hoopis punase - Kalev jäi 12. minutil vähemusse. Tammekal tekkis avapoolajal ohtralt võimalusi, aga Kalev kannatas ära. Sestap oli vaheajaks seis 0:0.
Veerandtunnise pausi järel väljakule marssinud taaralinlastel oli üks eesmärk - suruda pall viimaks ometi Kalevi võrku. Mõeldud-tehtud - Ahmed Adebayo Basher lõikas poolaja avaminutil Hugo Palutaja tagasisöödu vahelt ning toimetas seejärel mänguvahendi Ezekiel Tanimowole, kes skooris - poolaega oli mängitud 55 sekundit, Tammeka juhtis 1:0.
See oli Kalevi lagunemise algus. Järgmised mõrad tekkisid nende vundamenti 56. minutil, mil Patrick Genro Veelma sai paremal äärel palli, astus kerge vaevaga mööda Daniil Sõtšugovist, puges Enriko Kajari ja Daniil Ševjakovi vahelt läbi ja lõi trahvikasti otsast tugevalt paremasse alanurka, Kalevi kindamees Oskari Forsman saatis palli vaid silmadega - 2:0!
Kalevi maja varises kokku kolm minutit pärast eelmiste mõrade tekkimist. Mairo Miil toimetas kauge karistuslöögi värava ette, kust Rasmus Kallas suunas palli viiekasti joone kohalt lati alla - 3:0!
Lõppseisu vormistas vahetusest sekkunud ründaja Priit Peedo, kui saatis paremalt äärelt tulnud Miili tsenderduse kukkumise pealt peaga väravasse - 4:0!
Eelmisest kuuest mängust neli kaotanud (Tallinna Levadiale, Nõmme Kaljule, Paide Linnameeskonnale ja Narva Transile) ning kaks viigistanud (Kuressaare ja Pärnu Vaprusega) Tammeka tundis pea pooleteise kuu pikkuse pausi järel taas võidurõõmu. Triumfile annab väärtust juurde fakt, et viimati oldi Kalevist üle tunamullu suvel.
Võit tõstis Tammeka liigatabeli viiendaks, punkte on neil 16. Kalev, kellel on punkte sama palju, aga kaks mängu rohkem peetud, on kohe nende järel. Seitsmes on 15 silmaga Narva Trans. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Švedovski punane kaart. Kuna Švedovski punane kaart saabus juba 12. minutil, siis pikka selgitust pole vaja - jalgpallis on tavaline, et varakult vähemusse jäämine muudab mängukäiku ja annab suure tõenäosusega initsiatiivi sellele poolele, kes on enamuses. Nii ka sel korral.
Üllatus | Tammeka jäi avapoolajal nullile. "Meil oli võimalusi, aga pall ei läinud [avapoolajal] lihtsalt sisse," ütles viimase tabamuse autor Peedo pärast mängu Soccernet TV-le. Ja nii reaalselt ka oli - Tammeka sooritas esimesel kolmveerandtunnil 15 pealelööki, millest üks käis latis ja üks postis, aga võrk ei sahisenud.
Tegelikult võib öelda, et Tammeka kehv realiseerimine pole üllatus, sest nad olid eelmise 13 vooruga löönud vaid 14 väravat, kuigi võimalusi oli kõvasti rohkem. Siiski pani imestama, et nii Herman Pedmanson, Basher, Tanimowo kui ka Veelma ei suutnud ühtegi oma võimalust ära kasutada. Kokkuvõttes polnud sellest hullu, sest teisel poolajal leiti lõpuks väravasaapad üles. Siiski läks neljaks tabamuseks kokku tarvis 27 pealelööki.
Staar | Mairo Miil. Hooaja eel Kuressaarest Nõmme Kaljusse testima läinud ja siis otsapidi Tammekasse jõudnud Miil tegi Kalevi vastu ideaalse esituse. Oma osa sellel oli kindlasti ka Švedovski punasel kaardil, mistap polnud tartlastel kaitses suurt midagi teha ja tänu millele sai äärekaitsja keskenduda ründetegevusele - see õnnestus tal väga hästi. Esimese resultatiivse söödu sai ta kirja 59. minutil, kui Kallas suunas ta karistuslöögi lati alla, teine saabus 11 minutit hiljem, mil tema tsenderduse realiseeris Peedo.
Ilus hetk | Peedo esimene värav Premium liigas. 29-aastane Tammeka kasvandik Peedo, kes tegi oma kõrgliigadebüüdi juba 2014. aastal, kui osales kokku kahes mängus, lahkus hooaja järel Tammekast. Kümne aasta jooksul mängis ta USA ülikooliliigas, esindas Tartu Welcot ja Tartu Kalevit ning naasis siis Emajõe Ateena esiklubisse. Premium liigas väravaarve avamiseks kulus tal kokku 14 matši, aga viimaks see tuli.
Miili tsenderduse postide vahele suunanud pallur ütles mängujärgses intervjuus, et peab järgmisesse trenni viima tordi, sest nii on Tammekas debüütväravate puhul kombeks.
Omamoodi minutid | Kalev teenis järjest viis kornerit. Hetkel, mil mängitud oli 45+1 minutit, oli nurgalöökide seis 8:1 Tammeka kasuks. Siis teenis Kalev oma esimese nurgalöögi, kui kaitsetööd teinud Pedmansonist läks pall üle otsajoone (1). Vadim Mihhailovi nurgalöök ebaõnnestus, Tanel Tammik klaaris selle uueks korneriks (2). Mihhailovi teine üritus oli parem ning läbi selle pääses trahvikasti otsast löögile Taavi Jürisoo, aga mänguvahend lendas Miili peast värava taha (3). Mihhailovi kolmas jäi lühikeseks, Lang puhastas (4). Mihhailov pani siis hea palli kasti, Tammik klaaris (5). Viies nurgalöök lendas ilusti värava ette, kust Tristan Toomas Teeväli lõi selgelt mööda. Esimese ja viimase nurgalöögi vahele jäi veidi vähem kui kolm minutit.
Tsitaat | "Ma tõesti ei oska öelda, kuidas selline asi viga ei ole. Ei noh, kui öeldakse, et ei ole, siis ei ole, aga vend stardib mu hüppeliigese pealt sajaga." Nii rääkis Kalevi kapten Teeväli kohtumise järel Tammeka esimesest väravast, kus väravasöödu andnud Basher astus talle tema sõnul hetk varem jalalaba peale.
Protokoll:
2. juunil kell 20.00 Tartu Tamme staadionil
Tartu JK Tammeka - JK Tallinna Kalev 4:0 (0:0)
46. Ezekiel Tanimowo, 56. Patrick Genro Veelma, 59. Rasmus Kallas, 70. Priit Peedo
Väravasöödud: 46. Ahmed Adebayo Basher, 56. David Epton, 59., 70. Mairo Miil
Hoiatused: 61. Ezekiel Tanimowo - 33. Daniil Sõtšugov, 49. Oskari Forsman, 58. Vadim Mihhailov
Eemaldamine: 12. Aleksander Švedovski
Mänguolud: +21, vahelduva pilvisusega tuuline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 392
Peakohtunik: Kevin Kaivoja
Abikohtunikud: Sander Jürjens, Kristjan Lukk
Neljas kohtunik: Richard Toom
VAR: Marko Liiva
AVAR: Tauno Rämson
Tammeka: Richard Aland, Laurits Õunpuu, Tanel Tammik, Rasmus Kallas, Mairo Miil, Tanel Lang (76. Dominic Laaneots), David Epton, Ezekiel Tanimowo (66. Priit Peedo), Herman Pedmanson, Patrick Genro Veelma, Ahmed Adabayo Basher (76. Akaki Gvineria).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Dominic Laaneots, Giacomo Uggeri, Kevin Burov, Reio Laabus, Akaki Gvineria, Eugenio Bracelli, Priit Peedo, Mihkel Sepp.
Kalev: Oskari Forsman, Daniil Sõtšugov, Tristan Toomas Teeväli, Georg Pank (60. Kaspar Laur), Hugo Palutaja (60. Onni Suutari), Marek Kaljumäe, Enriko Kajari (60. Sander Sinilaid), Aleksander Švedovski, Taavi Jürisoo (46. Daniil Ševjakov), Vadim Mihhailov (76. Airon Kollo), Ats Purje.
Varus: Sander Lepp, Airon Kollo, Kaspar Laur, Sander Sinilaid, Onni Suutari, Joosep Põder, Dylan Sal-Al-Saller, Daniil Ševjakov.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Imre Pühvel
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta