Memo | VAR andis Paidele sellise kogemuse, millega peavad ka teised klubid kiirkorras ära harjuma (galerii!)
Premium liiga uustulnuk VAR ehk videokohtunik jättis endast Paide ja Transi vahelises kohtumises maha kindla ja karmikäelise märgi.
Esimene poolaeg kulges rohkem Paide taktikepi all, ent ka Trans suutis end vastaste karistusalas ilmutada. Kohtumise esimestel sekunditel (!) oli Robi Saarmal hea võimalus Paide ette viia, kui Kaimar Saag andis noorele kolleegile oivalise läbisöödu, Saarma jõudis Transi karistusalasse ning virutas peale, ent Aleksei Matrossov tõrjus ning kohtunik fikseeris suluseisu.
Siiski sai Paide 18. minutil enda tahtmise, kui Saarma nurgalöögist antud pallile sai pea vahele Gerdo Juhkam, kellest lendas nahkkera Matrossovi selja taha. Sel talvel meeskonnaga liitunud Juhkami jaoks oli tegu debüüttabamusega Paide särgis.
Kaua Paide eduseis ei püsinud, sest Transi poolt algatatud kiirrünnakus leidis Deniss Poljakov üles vasakul äärel olnud Igor Karpenko, kes omakorda andis madala tsenderduse karistusalasse jõudnud Gleb Pevtsovile ning too juba saatis palli Ebrima Jarju väravasse. Pevtsov lõi viimati Premium liigas värava möödunud aasta augustis Vapruse vastu.
Riietusruumist tulid värskema peaga välja Paide mängijad, kes kasutasid antud olukorra enda kasuks ära. 58. minutil pääses karistusala tagant Saarma löögile, Matrossov tõrjus, ent tagasi põrganud palli koksas Mechini Gomis võrku ning viis Paide 2:1 juhtima.
Paide teine juhtvärav äratas Transi mängijad üles. Piirilinlased hakkasid üha aktiivsemalt vastaseid suruma ning sundima palliga eksima.
Transi võrk sahises 88. minutil ka kolmandat korda, kui Andre Frolov leidis üles vabaks jäänud Sten Jakob Viidase, kes suunas palli vasakusse alla nurka. Viidas ja Paide panid püsti korraliku tansupeo ning tundus, et mäng on sellega tehtud, kuniks peakohtunik Grigori Ošomkov pani enda käe kõrva juurde ja kuulas, mida räägivad talle videokohtunikud.
Pärast pikka kuulamist tõstis Ošomkov suluseisu märgiks käe püsti. Selgus, et Kristofer Piht oli rünnaku algfaasis suluseisus - audivise jõudis Sergei Mošnikovile ning too söötis Pihtile, kes oli sööduhetkel suluseisus, ning Piht viis palli omakorda tagasi Mošnikovile.
Paide sai esimese Eesti klubina kogeda seda, mis tunne on pärast löödud väravat ja uhket tantsupidu enda tabamusest ilma jääda. Kahtlemata tõmbas löödud värav pinged maha, kuid tühistatud värav tõi need pinged tagasi.
Transi surumine jätkus aga tulu ei toonud, vaid hoopis kadu, sest teisel üleminutil korjas Aleksandr Kulinitš üles teise kollase kaardi, kui jäi Jarju vastu olukorda hiljaks ning peakohtunik saatis Transi kaitsja väljakult ära. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Paide 2:1 värav. Gomise juhtvärav, mis lõpuks oli võidutabamus, tõi mängupilti suure muutuse - Transi mängijad ärkasid talveunest üles ja hakkasid Paidet suruma nii, et väljakuperemehed väristasid kohati jalga, ent piirilinlased ei kasutanud seda ära. Muidu võrdne kohtumine pöörati seisu mõttes Paide kasuks ning Kesk-Eesti esindusklubi suutis kolmest punktist käte ja jalgadega kinni hoida.
Üllatus, mis polnud üllatus | Videokohtunik ei andnud armu. Kohtumise mõlemal poolajal oli tähtsas rollis ka VAR ehk videokohtunik. Avapoolajal vaatas VAR kolme olukorda, kus kahtlustati võimalikku penaltit, ent seda siiski ei leitud. Mõlema meeskonna õnneks ei võtnud kontrollimised kaua aega, ent mänguseisakud tekitasid frustratsiooni küll.
Teisel poolajal koges Paide täiel rinnal, kui halastamatu on VAR. Viidase 88. minuti väravat, mis võttis pinged maha, tähistati kaua, ent see tabamus pärast põhjalikku kontrollimist siiski suluseisu tõttu tühistati. Igati korrektne otsus videokohtunike poolt. Kui välismaal leiavad taolised olukorrad, kus värav tühistatakse, aset pea igas mängus, siis nüüdsest peab see kujunema tavapäraseks ka Eesti klubide jaoks.
Staar | Robi Saarma. Möödunud hooaja komeet Saarma jätkas sealt, kus mullu pooleli jäi. Kui enda värav jäi täna löömata, siis kaks resultatiivset söötu sai ta kirja küll. Eks täna oli see mäng, kus Saarma pidi ütlema, et tema ei suuda ka kõiki Paide väravaid lüüa, nagu ta tegi seda hooaja-eelsetes kontrollkohtumistes ja superkarikafinaalis.
Ilus hetk | 17-aastane Oskar Hõim algkoosseisus. Paide peatreener Karel Voolaid üllatas tänases algkoosseisus sedasi, et sinna oli edutatud 17-aastane Hõim, kes veel mullu mängis Esiliiga B-s JK Tabasalu eest. Hõimu partneriks oli keskväljal kogenud Karl Mööl ning noor kolleeg ei jäänud väga palju tema varju, sest avapoolaja ühel rünnakul leidis Hõim kena läbisööduga Gomise, kes enda suutmatuse tagajärjel ei virutanud palli võrku.
65. minutil lõppes Hõimu tööpäev, kui tema asemele toodi Sten Jakob Viidas. Arvatavasti teenis Hõim Voolaidi silmis palju usaldust edaspidiseks.
Tsitaat | "Alguses on hea tunne, kui värav lüüakse. See võtab pinged maha, kui 88. minutil 3:1 lüüa, aga kuna värav ei lugenud, siis pinged tulid tagasi. Huvitav uus tunne." Paide keskkaitsja Gerdo Juhkam rääkis intervjuus, milliseid tundeid tekitas videokohtuniku poolt tühistatud värav.
Protokoll:
5. märtsil kell 14.00 Paide kunstmuruväljakul
Paide Linnameeskond - JK Narva Trans 2:1 (1:1)
18. Gerdo Juhkam , 58. Mechini Gomis - 26. Gleb Pevtsov
Väravasöödud: 18., 58. Robi Saarma - 26. Igor Karpenko
Hoiatused: 45+2. Mechini Gomis - 7., 90+2. Aleksandr Kulinitš, 32. Gleb Pevtsov, 48. Artjom Škinjov
Eemaldamine: 90+2. Aleksandr Kulinitš
Mänguolud: 0, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 134
Peakohtunik: Grigori Ošomkov
Abikohtunikud: Egerd Pajustik, Silver Sepp
Neljas kohtunik: Jürgen Lorenz
VAR: Kevin Kaivoja
AVAR: Tauno Rämson
Paide: Ebrima Jarju, Joseph Saliste, Kristjan Pelt (81. Dehninio Muringen), Gerdo Juhkam, Hindrek Ojamaa, Karl Mööl, Oskar Hõim (65. Sten Jakob Viidas), Mechini Gomis (71. Sergei Mošnikov), Andre Frolov, Kaimar Saag (65. Siim Luts), Robi Saarma (81. Kristofer Piht).
Varus: Mihkel Aksalu, Oliver Niit, Herol Riiberg, Kristofer Piht, Sergei Mošnikov, Siim Luts, Dehninio Muringen, Sten Jakob Viidas, Siim Aer.
Trans: Aleksei Matrossov, Daniil Tarassenkov (52. Jegor Žuravljov), Artjom Škinjov (74. Oleg Gonsevitš), Sergei Kondrattsev, Alex Markovic, Aleksandr Kulinitš, Deniss Poljakov (53. Kauan), Bi Sehi Elysee Irie, Harlin Suarez (74. Aleksandr Nikolajev), Igor Karpenko, Gleb Pevtsov (74. Tristan Koskor).
Varus: Aleksandr Kraizmer, Kauan, Tristan Koskor, Oleg Gonsevitš, Aleksei Stepanov, Momodou Darboe, Mark Maksimkin, Jegor Žuravljov, Aleksandr Nikolajev.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta