Viimati 2019. aasta 3. novembril Paide Linnameeskonnast jagu saanud Tartu Tammeka lahkus Premium liiga seitsmendas voorus Eestimaa südamest kolme punktiga.
- Vaata ka Liisi Troska galeriid kohtumisest siit või artikli lõpust!
Avapoolaeg oli mõlemalt poolt väga aktiivne. Paide oli palliga domineerivam pool ning teadlikult kaitsetööle keskendunud Tammeka nõelas kiirete vasturünnakutega.
Tumesinises mänginud tartlaste väravale kujutasid kõige suuremat ohtu Thomas Agyepong ja Robi Saarma ning teisel pool väljakut proovisid juhtväravat leida Patrick Genro Veelma ja Ahmed Adebayo Basher. Siiski suundusid mõlemad meeskonnad pärast esimest kolmveerandtundi riietusruumide poole väravateta viigiga.
Uute mõtete võrra targemana kunstmurule saabudes sahises esimest ja viimast korda väravavõrk. Saarma kinkis palli keskväljal Veelmale, kes jätkas sööduga Basherile, Nigeeria ründaja möödus kolmest Paide kaitsjast, kes olid justkui koonused, ning veeretas palli Ebrima Jarju selja taha - 0:1. 20 väravat sihtiva Basheri jaoks oli tegu selle hooaja viienda tabamusega.
Paide peatreener Ivan Stojkovic asus puhkenud tulekahjut kustutama rohkete vahetustega, kes tõele au andes panustasid võõrustajate ründemängu värske energia ja uute mõtetega, mistõttu võis eeldada, et külaliste eduseis ei kesta kaua.
69. minutil avanes Saarmal oivaline šanss viik jalule seada, kui ta pääses Henrik Ojamaa läbisöödu järel Richard Alandiga silmitsi, kuid Tammeka kindamees tõrjus vastase löögi õlaga. Läks mööda vaid mõni minut, kui Rasmus Kallas kaotas halva puute tõttu palli Patrik Kristalile, kes viis selle tartlaste puuri tagumise posti suunas, kuhu Saarma jalga vahele ei saanud.
85. minutil võis nii mõnegi Tammeka poolehoidja jaoks aeg korraks peatuda, kui Saarma nurgalöögist antud tsenderdus jõudis Henrik Ojamaale, kes pani penaltipunkti ja karistusala vahelt teele löögi, mis tabas tartlaste latti.
Ka pärast seda tekkis Paidel üks hea olukord veel, kui Oskar Hõimu sööt lendas Kallase ja Mihkel Sepa vahelt Karl Möölile, kelle ainus ülesanne oli panna Alandi seljatagune sahisema, ent ta ei tulnud sellega toime. Grigori Ošomkovi lõpuvile kinnitas, et Tammeka alistas üle viie aasta Paide. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Basheri värav. Basheri 47. minuti tabamus kinnitas, et Tammeka oli valinud kohtumisele õige lähenemise - suurem rõhk kaitsetööle, misläbi kasutati kiireid vasturünnakuid. Paide proovis küll värskete jalgadega seda kõike summutada, aga kuna helesinises mänginud võõrustaja pidi otsima viiki, said tartlased oma taktikale truuks jääda.
Õnnetus | Paide kolmene kaitseliin. Kodumeeskond joonistas mängueelsesse protokolli neljamehelise kaitseliini, mis väljakul oli ründefaasis kolmene. Jäi arusaamatuks, kas kaitsefaasis pidi Frolov muutma liini neljaseks, kuid tundub, et pidi, sest vaevalt tõi Stojkovic Mööli teise poolaja alguseks tema asemele ilmaasjata.
Kaks nüanssi, kus Paide kaitseliin põles ereda leegiga. 22. minutil tegi Frolov pressi Tammeka kaitsjatele, kes ta mängust vähese vaevaga välja lülitasid. Seejärel jõudis pall Veelmale ja Pedmansonile, kellega oli järsku kampa löönud Muringen, jättes Hindrek Ojamaa Ezekiel Tanimowoga ja Nikita Baranovi Basheriga. Pedmanson ja Basher mängisid omavahel kokku, misjärel jõudis eestlane vastase karistusalasse, kuid Paide õnneks saabus Muringen kiirete jalgadega olukorda klaarima.
14 minutit hiljem tekkinud olukorras oli Frolov Tammeka poolel keskringi juures. Basher sai keskjoonele söödu ning tema selja taga oli oma kohalt välja jooksnud Baranov. Hindrek Ojamaa turvas Tanimowot ja Muringen oli Paide poolel keskringi lähistel, Veelma viibis vasakul äärel. Baranov-Hõim-Riiberg kolmnurgast välja tulnud Basher leidis hea äärevahetusega üles Veelma, kes karistusalasse jõudes pääses löögile, kuid Paide õnneks jõudis Baranov blokeerima.
Kolmese kaitseliiniga mängimisel on ülioluline asi see, et ääremängijad jõuaksid teha tagasitööd, muutes liini neljaseks või teevad seda keskpoolkaitsjad. Paide puhul ei teinud seda mitte keegi, vaid Baranov ja Muringen pidid pidevalt riske võtma, jättes enda selja taha kahemehelise kaitseliini. Mõnel teisel päeval oleks Tammeka või mõni muu vastane sellised asjad ära karistanud.
Staar | Tartu Tammeka. See oli meeskondlik võit. Hooaja eel ennustasid paljud inimesed (ka siinkirjutaja) Tammekale viimast kohta. Kogu selle ebausu on tartlased muutnud sisemiseks põlemiseks ja motivatsiooniks.
Nii head Tammekat pole Premium liiga näinud mitmeid aastaid ja 11 punkti ning neljas koht pole mingisugune anomaalia. Vastastele armu ei anta, kaitses hoitakse asjad lukus, sest tegu on ju ikkagi paremuselt teise kaitseliiniga, ning ees kasutatakse loogilisi ja toimivad sirgjoonelisi lahendusi.
Ilus hetk | Mihkel Sepp algkoosseisus. Kuna Tanel Tammik andis soojendusel teada, et teda vaevanud kannamure ei luba täna mängida, pidi Marti Pähn ja kompanii tegema kiire otsuse, kuidas tähtis kaitsja asendada. Lahendus kujunes selliseks, et Kallas liikus Reio Laabuse kõrvale keskkaitsjaks, kus oleks pidanud tegutsema Tammik, ning Sepp võttis sisse koha vasakkaitses.
Varem vaid kaks korda Premium liigas väljakul käinud Sepp sai oma ülesannetega väga hästi hakkama. Kui esialgu oli näha väikest rabedust, siis kohtumise jooksul kadus see ära. Tammeka jaoks on see kullahinnaga, kui keegi noortest meestest tõstab pead, sest seeläbi muutub taaralinlaste valik palju suuremaks ja kvaliteetsemaks.
Tsitaat | "Põlv on hetkel keskmiselt hea. Siuke mittemidagiütlev, aga keskmiselt hea. Eks selline ebamugavustunne mind ikka saadab, aga mida mäng edasi, seda rohkem see üle läheb. Siit on hea edasi minna." Nõnda rääkis aastase vigastuspausi järel väljakule pääsenud Tanel Lang, kes saabus vahetusest 84. minutil. 199. Premium liiga matši pidanud keskpoolkaitsja langes rivist eelmise aasta mais, kui ta sai põlvetrauma. Nüüd on Tammekal kogenud lüli jälle varnast võtta.
Protokoll:
20. aprillil kell 14.30 Paide kunstmuruväljakul
Paide Linnameskond - Tartu JK Tammeka 0:1 (0:1)
47. Ahmed Adebayo Basher
Väravasöödud: 47. Patrick Genro Veelma
Hoiatused: 3. Henrik Ojamaa, 27. Dehninio Muringen, 43. Nikita Baranov, 67. Hindrek Ojamaa, 71. Patrik Kristal, 85. Ivan Stojkovic (pingilt) - 9. Ahmed Adebayo Basher, 75. Dominic Laaneots, 90. Mait Toom (pingilt)
Mänguolud: +3, pilves ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 271
Peakohtunik: Grigori Ošomkov
Abikohtunikud: Egerd Pajustik, Dmitri Vinogradov
Neljas kohtunik: Andrei Karhu
VAR: Kristo Tohver
AVAR: Jaan Roos
Paide: Ebrima Jarju, Hindrek Ojamaa, Nikita Baranov, Dehninio Muringen (56. Joseph Saliste), Andre Frolov (46. Karl Mööl), Thomas Agyepong (77. Silver Alex Kelder), Oskar Hõim, Herol Riiberg (56. Patrik Kristal), Daniel Luts (56. Dimitri Jepihhin), Henrik Ojamaa, Robi Saarma.
Varus: Mihkel Aksalu, Patrik Kristal, Abega Enyang Ngu, Dimitri Jepihhin, Sander Soo, Joseph Saliste, Karl Mööl, Silver Alex Kelder.
Tammeka: Richard Aland, Rasmus Kallas, Mihkel Sepp, Reio Laabus, Mairo Miil, David Epton (53. Dominic Laaneots), Giacomo Uggeri, Patrick Genro Veelma, Herman Pedmanson (84. Tanel Lang), Ezekiel Tanimowo, Ahmed Basher.
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Dominic Laaneots, Kevin Burov, Akaki Gvineria, Tanel Lang, Priit Peedo, Tanel Tammik.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta