MEISTRILIIGA

Memo | Volber viis Kalevilt ABC, Lepik andis Levadiale tormihoiatuse

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Mark Anders Lepik osutus Kalevi kaitsjate jaoks peatamatuks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tallinna Kalev pole kõrgliigas mitte kunagi Florat võitnud. Ja kui neil peaks olema edaspidigi kavas kaitses mängida nii nagu mängiti 45. katsel, siis võib julgelt ennustada, et seda võitu ei tulegi. Flora esiründaja Mark Anders Lepik kasutas avapoolajal ja teise alguses kalevlaste rängad kaitseprohmakad ära ning viis Flora 3:0 võiduni.

Esimesed kümmekond minutit olid eriti sündmustevaesed, aga siis hakkas tasapisi juhtuma ning äkitselt tuli Kalev väga ohtlikult. Daniil Sõtšugov tsenderdas, karistusalasse sööstnud Marek Kaljumäe suunas peaga hästi ja Kristen Lapa näis avavärava sünni vastu võimetu. Aga siis ilmus kuskilt jalasirutusega Mihhail Kolobov, suunas palli vastu väravaraame ja sealt tuli see tagasi väljakule!

Klišee "kui ise ei löö, lüüakse sulle" sai taas kinnitust 21. minutil. Nikita Mihhailovi löögi tõrjus Oskari Forsman enda ette ja esimesena oli jaol Lepik - 1:0. 31. minutil oli Lepikult nurgalöögi järel kuldne šanss teist korda võrku sahistada, aga ta ei suutnud meetri pealt palli raamidesse suunata. Mis halvasti, see uuesti – Flora teenis kohe järgmise nurgalöögi ja nüüd Lepik enam ei halastanud. 2:0.

Kalev tegi teiseks poolajaks kolm vahetust, aga kell polnud tiksunud kahte minutitki, kui Lepik uuesti nõelas. Erko Jonne Tõugjas andis pika söödu, Lepik mängis Kaspar Lauri hõlpsalt üle ja lõi 3:0. Sellega oli mäng ka sisuliselt tehtud. Korraks tärkas Kalevil veel penaltilootus, aga selle nullis eelnev suluseis; samuti saadi pall korra võrku, aga sellele eelnes jällegi käega mäng.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

Võtmehetk | Kolobovi sirutus. Paar vooru tagasi Paide vastu joonel rumala käetõrjega hakkama saanud, meeskonna tunniks ajaks vähemusse jätnud ja seeläbi kaotuse põhjustanud Mihhail Kolobovi jaoks oli kindlasti tegu isiklikus plaanis väärt momendiga, kui ta 12. minutil avavärava sünni ära hoidis. Ka muudes olukordades sai Kolobov oma tööga hakkama, tasuks Flora selle hooaja kolmas nullimäng, mis annab derbi eel kindlasti enesekindlust. Kuid oleks Flora kiirelt kaotusseisu jäänud, võinuks mäng minna ka hoopis teistpidi.

Suur pahandus | Kalevi kaitsetöö. Soccernet.ee-l puuduvad küll täpsed andmed, millised nõiad volbriööl kalevlastel külas käisid, aga üsna selge on see, mille nad kaasa viisid – kaitses keskendumise. Mulluse pronksimeeskonna tagaliini tegevus oli Flora vastu eriti avapoolajal allpool igasugust arvestust. Avavärava puhul patustas kesise tõrjega Forsman, kes oli juba ennegi korra pallist rusikaga peaaegu mööda löönud. Teise värava eel suudeti Lepik vabaks jätta lausa kahe järjestikuse nurgalöögi puhul, 2:0 sünni juures tormasid Kaspar Laur ja Marek Kaljumäe katma sama meest. Daniel Meijel püüdis küll midagi päästa, tehes vaheajal tagaliinis kaks vahetust ja ühe vangerduse lisaks, kui Daniil Sõtšugov liigutati teisele äärele, aga vaid kahe minuti möödudes eksis kaitsetöö ABC vastu taas Laur ja kolmas värav oli tõsiasi.

Murekoht | Väärt pluss, aga veel suurem miinus? Nädalavahetusel toimuva juubeliderbi eel oli Flora jaoks väga hea uudis, et 78. minutil naasis väljakule Sergei Zenjov. Kogenud ääreründaja seni viimane mäng leidis aset ligi kaks kuud tagasi samuti Kalevi vastu. Samas kaotati teisel poolajal Markus Soomets, kes haaras süütuna tundunud olukorra järel jalast ega saanud jätkata. Soometsa vigastuse täpne tõsidus pole veel teada, aga neli päeva enne suurt derbit Levadiaga tundub pigem küsitav, kas poolkaitsja seal osaleda saab. Flora lühikese pingi juures on iga põhimehe trauma murettekitav. Ning kaitsetöös jättis ka florakate keskendumine viimase pooltunni jooksul omajagu soovida. Levadia on kahtlemata varmas seesuguseid vigu ära kasutama.

Kotkasilm oli terav, kuid uimane | Et Marco Lukka ja Onni Suutari 56. minuti duell karistusalas võib penaltiga lõppeda, oli selge kohe, kui soomlane kukkus. Et lõpuks jõuti õige otsuseni, on samuti klaar. Et selle kõige fikseerimiseks kulus kohtunikel tervelt viis minutit, oli seevastu juba kurjast. Jah, tegu oli keerulise olukorraga, sest esmalt tuli fikseerida võimalik viga ning seejärel kontrollida veel eelnevat suluseisu, kuid ikkagi võinuks otsus tulla kiiremini. Et sellele pausile järgnesid veel nii Soometsa vigastus kui ka kolm topeltvahetust, oligi pall kümmekonna minuti jooksul mängus vaid paari minuti jagu. Ilmselgelt läks mõlemal meeskonnal seejärel rütmi leidmisega omajagu aega.

Staar | Mark Anders Lepik. Kümme liigamängu, üheksa väravat – selline on Lepiku tänavune saldo. Rohkem on ta suutnud vaid 2018. aastal, pärast seda on ründaja klass olnud igal aastal silmaga näha, kuid alatasa on selle lettilöömist seganud vigastused. Hooaja teise kübaratrikiga kerkis Lepik liiga parimaks väravakütiks, aga jäi ise rahulikuks.

Tsitaat number 1 | "Üleliia pole midagi tunda, sest minu jaoks on see töö. Nagu Roy Keane kunagi ütles, et ega postiljon ei tähista, kui ta kirja ära viib," kommenteeris Lepik mängu järel kübaratrikki.

Tsitaat number 2 | "Kui me saavutasime mingisuguse koha, mida keegi ei uskunud, siis sealt edasi tuleb neid mängijaid individuaalselt veelgi arendada. Stressiolukordadesse jätmine on ainus viis, kuidas seda teha." Nii selgitas Kalevi peatreener Daniel Meijel, miks mulluse pronksiklubi kaitsetöö tänavu lonkab.

1. mail kell 19.00 Sportland Arenal

JK Tallinna Kalev - Tallinna FC Flora 0:3 (0:2)
21., 33., 47. Mark Anders Lepik

Väravasöödud: 21. Nikita Mihhailov, 33. Vladislav Kreida, 47. Erko Jonne Tõugjas
AVAR: Tauno Rämson

Kalev: Oskari Forsman, Hugo Palutaja (46. Daniil Ševjakov), Georg Pank (46. Enriko Kajari), Kaspar Laur, Daniil Sõtšugov, Marek Kaljumäe, Tristan Toomas Teeväli, Aleksander Švedovski (46. Sander Sinilaid), Vadim Mihhailov, Evert Talviste (63. Taavi Jürisoo), Onni Suutari (63. Ats Purje).
Varus: Sander Liiker, Sander Sinilaid, Taavi Jürisoo, Ats Purje, Martin Tomberg, Joosep Põder, Mikk Johannes Siitam, Daniil Ševjakov, Enriko Kajari.

Flora: Kristen Lapa, Kristo Hussar, Mihhail Kolobov, Erko Jonne Tõugjas (61. Robert Veering), Marco Lukka, Markus Soomets (64. Konstantin Vassiljev), Vladislav Kreida, Maksim Kalimullin (61. Oliver Nikola Cekredzi), Nikita Mihhailov, Daniil Kuraksin (78. Sergei Zenjov), Mark Anders Lepik (64. Tony Varjund).
Varus: Silver Rebane, Robert Veering, Tony Varjund, Rauno Alliku, Konstantin Vassiljev, Oliver Nikola Cekredzi, Sergei Zenjov, Gregor Rõivassepp, Sten Patrick Prunn.

VAATA JÄRELE: Kalevi kaitse kärises kõikjalt ja Lepik võttis kingitused vastu

Kübaratrikiga parimaks väravakütiks kerkinud Lepik: ega postiljon ei tähista, kui ta kirja ära viib
PREMIUM LIIGA 2

Nõutu Teeväli: nii halvasti pole me sel hooajal kaitses mänginud

Kas Zenjov ja Vassiljev alustavad derbit põhis? Hurt: oli oluline, et nad Kalevi vastu mängiksid