Mida oodata Eesti koondiselt MM-valiksarjas?
Juba sel kolmapäeval kell 21.45 alustab Eesti jalgpallikoondis uue MM-valiktsükliga, kui vastamisi minnakse Tšehhi koondisega. Mida meie vutimeestelt valiksarjas oodata ning mida kujutavad endast Eesti alagrupikaaslased?
Alustuseks tuleb möönda, et nagu viimasel aastal juba harjumuseks saanud, vajutab oma pitseri algavatele mängudele endiselt maailma kimbutav koroonaviirus. Möödunud nädalal saigi selgeks, et esimese suurema ohverdusena peab Eesti koondis planeeritud kodumatši Tšehhiga pidama Lilleküla staadioni asemel hoopis neutraalsel pinnal Poolas.
Lisaks on paratamatu, et koroonaviirusest tingitud piirangud hakkavad suuremal või vähemal määral mõjutama ka koondiste koosseise. Loodame, et kõikide piirangute kiuste võistlusmängud lõpuks siiski toimuvad, kuigi tänapäeva maailmas ei saa selleski lõplikult kindel olla enne, kui pall avavilega mängu pandud on.
Nüüd aga juba konkreetsemalt algavast MM-valiksarjast. Eesti koondise võimalustest ja plaanidest rääkides on kahtlemata huvitav näha, kas ja kuidas mõjutab Sinisärkide mängupilti ja tulemusi uus treeneritetiim. Teatavasti määrati käimasoleva aasta alguses Eesti koondise peatreeneriks 46-aastane šveitslane Thomas Häberli, kelle kõrval tegutsevad abitreeneritena Norbert Hurt, Andres Oper, Mart Poom ja Michael Müller.
Esimese aimduse Häberli ja tema tiimi käekirjast said vutihuvilised 12. jaanuaril peetud mitteametlikus maavõistluses Ungari tipptiimi Ferencvarosi vastu, kus Eesti koondis pidi tunnistama 0:1 kaotust. Nüüd on tegu aga ametlike võistlusmängudega, kus nii meeskonna koosseis kui ka treeneritiimile osaks saav tähelepanu ning sellega kaasnev vastutus ja pinge juba hoopis teine.
Eelmisel kolmapäeval avalikustas Häberli esialgse nimekirja 27 mängijaga, kes algaval nädalal eelseisvateks matšideks Tšehhi, Valgevene ja Rootsiga valmistuma hakkavad. Tervislikel põhjustel jäid antud nimekirjast välja Marko Meerits, Ken Kallaste, Sergei Zenjov ja Georgi Tunjov.
Eile ja täna venis eemalejääjate nimekiri veelgi pikemaks Taijo Teniste, Martin Milleri, Markkus Seppiku, Henrik Ojamaa ja Markus Soometsa arvelt. Lisaks oli juba varem teada, et eneseisolatsiooni tõttu saavad kõige varem alates kolmapäevast koondisega liituda Märten Kuusk ja Matvei Igonen. Kuna Eesti koondise kodumäng Tšehhiga peetakse Poolas, siis liituvad need kaks mängijat võimalusel alates neljapäevast Minskis.
Seetõttu toodi koondisesse ka kuus lisanime Mihkel Aksalu, Hindrek Ojamaa, Trevor Elhi ning potentsiaalsete debütantide Maksim Paskotši, Karl Rudolf Õiguse ja Bogdan Vaštšuki näol. Eesti koondise lõpliku koosseisuga saad lähemalt tutvuda siin.
"Meeskond ongi suurem kui tavaliselt, sest peame mõtlema erinevatele võimalustele. Vajame lisaks plaanile A ka plaani B, et kuidas talitada edasi, kui juhtub midagi ootamatut. Organiseerimistöö on keeruline, aga oleme sellega hakkama saanud. Meeskonna nimekiri on hea ja olen sellega rahul. Ootan innuga kohtumist Tšehhiga, mis on meie esimene võistlusmäng, kus näeme, kuidas koostatud plaanid väljakul toimivad. Olen uudishimulik," ütles peatreener Häberli eelmise nädala pressikonverentsil.
Mida kujutavad endast Eesti alagrupikaaslased?
Algavas MM-valiktsüklis kuulub Eesti viieliikmelisse E-alagruppi, kus meie vastasteks on Belgia, Wales, Tšehhi ja Valgevene. Grupi suurfavoriidiks on kahtlemata FIFA edetabelis 1. kohta hoidev Belgia koondis, kelle ridadesse kuulub hulgaliselt superstaare, nagu näiteks Thibaut Courtois, Kevin De Bruyne ja Romelu Lukaku.
Belglaste "kuldse generatsiooni" kvaliteedis ei kahtle ilmselt keegi ning kahtlemata soovivad Roberto Martinezi juhendatavad kõrgesse mängu sekkuda ka 2022. aasta MM-il, mis hetkeseisuga peaks toimuma 21. novembrist 18. detsembrini Kataris. Alustuseks tuleb neil MM-pääse välja teenida aga just eelmainitud 5-liikmelises seltskonnas.
Eesti koondis sai belglastega viimati mõõtu võtta 2018. aasta MM-valikturniiril. Kui kodus jäime 10 176 pealtvaataja ees külalistele alla 0:2, siis võõrsil tuli toona vastu võtta karm 1:8 kaotus. Algavas MM-valiktsüklis võõrustavad eestlased Belgia superstaare 2. septembril ning loodame, et antud hetkeks on vähemalt mingil määral tribüünidele lubatud ka vutipublik.
Belgia favoriidikoormast annavad aimdust ka Coolbeti koefitsiendid. Nimelt alustavad belglased MM-valiktsüklit kodus FIFA edetabeli 18. tiimi Walesi vastu ning hetkel on kodumeeskonna võidukoefitsient antud mängus 1.32. Walesi võidule panustades oleks omakorda võimalik raha tagasi saada koguni 9,62-kordselt.
Siitkohalt ongi hea edasi liikuda Walesi koondise juurde. Kuigi keskmisele vutisõbrale seostub Wales eelkõige kahe maailmanime Gareth Bale'i ja Aaron Ramseyga, siis kõrgel tasemel pallivaid mängijaid jagub 2016. aasta EM-poolfinalisti ridadesse veel ohtralt. Heaks näiteks pealekasvavatest noortest on vastavalt Liverpooli ja Manchester Unitedit esindavad Neco Williams ja Daniel James.
Eesti koondis läheb Walesiga esmalt vastamisi 8. septembril võõral väljakul ning koduplatsil võõrustame neid 11. oktoobril.
Tšehhi koondises ohtralt tippliigade kvaliteeti
E-alagrupi tugevusest annab aimu fakt, et lisaks Belgiale ja Walesile mängib sel suvel toimuval EM-finaalturniiril ka kolmas meie alagrupikaaslane - Tšehhi. Kuigi nii kõlavaid nimesid kui Petr Cech, Pavel Nedved, Tomaš Rosicky, Milan Baroš või Jan Koller hetkel Tšehhi koondisest ei leia, on FIFA edetabeli 42. tiim tänapäeval siiski väga arvestatav jõud.
Tšehhi kvaliteeti näitab ka asjaolu, et nende viimasest koondise nimekirjast leiab koguni 10 mängijat, kes mängivad igapäevaselt kas Inglismaa, Itaalia, Saksamaa või Hispaania kõrgliigas. Eesti vutisõbrale võiks ehk tuntuimad nimed olla Tomaš Soucek ja Vladimir Coufal, kes teevad hetkel West Hami ridades muljetavaldavat hooaega Premier League'is. Pikakasvuline keskväljamees Soucek on sealjuures tänavu kirja saanud koguni 9 liigaväravat, sahistades alles eile Arsenali võrku. Tema kõrval on tippliigas hoos olnud ka 25-aastane Bayer Leverkuseni ründaja Patrik Schick, kelle nimel Bundesligas 8 tabamust.
Lisaks annavad Tšehhi koondises tooni koduse liiga mehed. Seekordses nimekirjas seisab 8 mängija nime taga klubi Praha Slavia, kes on tänavu end Euroopa liigas juba veerandfinaali mänginud, lüües sel teel teiste seas välja Leicester City ja Glasgow Rangersi. 2019. aastal koduväljakul ka Inglismaa koondise 2:1 üle mänginud tšehhide favoriidikoormat kolmapäevases mängus Eesti vastu kinnitavad ka Coolbeti koefitsiendid.
Näiteks hinnatakse tõenäosust, et Tšehhi alistab Eesti koondise vähemalt kahe väravaga koefitsiendiga 1.58. Kui mäng peaks lõppema aga viigi või Eesti võiduga, on võimalus oma raha tagasi saada 4,75-kordselt.
Lõpetuseks teeme tutvust ka meie viimase alagrupikaaslase Valgevenega. Peamiselt koduliiga meestele toetuv Valgevene hoiab hetkel FIFA edetabelis 88. kohta. Viimatises koondise nimekirjas pallis piiri taga vaid kuus Valgevene mängijat. Üheks näiteks 23-aastane ründaja Vitaly Lisakovich, kes esindab igapäevaselt Venemaa tipptiimi Moskva Lokomotivi ja tegi tänavu skoori ka Meistrite liigas Salzburgi vastu.
Valgevene ja Eesti omavaheliste lahingute meenutamiseks ei pea ajaratast just üleliia palju tagasi keerama. Nimelt saime Valgevenega mõõtu võtta ka 2020. aasta EM-valiktsüklis. 2019. aasta 6. septembril pidime 90. minuti väravast tunnistama paraku külaliste 2:1 paremust, meie poolt oli toona täpne Erik Sorga. Pisike vigade parandus tehti sama aasta oktoobris, kui Minskis väljakuperemeestelt 0:0 viik välja võideldi.
Sealjuures olid antud mängudes teenitud punktid nii Eestile kui Valgevenele ka toonase valiktsükli ainsad. Kui Eesti saldosse jäigi lõpuks üks viigipunkt, siis Valgevene teenis meiega mängudest 4 silma. Alagrupi võitis toona Saksamaa ning neile järgnesid Holland ja Põhja-Iirimaa.
Võib eeldada, et ka algavas MM-valiktsüklis omab Eesti suurimaid võimalusi just Valgevene vastu. Belgia, Walesi ja Tšehhi "hammustamine" kuuluks vastaste koosseise arvestades juba selge õnnestumise alla. Uus valiktsükkel algab aga teatavasti nullist ning saab olema huvitav näha, kuidas praegustel keerulistel aegadel meie vutikoondis uue peatreeneri käe all end käima saab!
Eesti koondis võõrustab Tšehhit Poolas Lublin Arenal 24. märtsil kell 21.45. Valgevenega mängime võõrsil 27. märtsil kell 19. Maavõistluses Rootsiga kõlab avavile 31. märtsil kell 18.45.
Kõikide nende mängude raames on Coolbet Eesti klientidel võimalik osaleda ka tasuta viktoriinis, kus viiele küsimusele vastates võid endale võita 10€ väärtuses tasuta panuse! Tutvu pakkumisega lähemalt siin.
Kõik MM-valiksarja koefitsiendid leiad jooksvalt siit.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta