Kommentaarid 14
Tulevad ka vabad kohad, ehk sarjad/liigad kus kohast on võimalik sisse saada.
Mis see noormängija ikka nii väga kaotab? Ole mees, tee üleminek mõnda eelmainitud tiimi ja pela igapäev Barcaga. Ja muidugi unistus, kui tänase noormängija ainus jalgpalliline unistus on korra CL alagrupis Barcelonaga vurada, siis ega tollest mehest erilist kasu Eesti koondisele ja jalgpallile ei ole nkn. Kui siis selle koha pealt, et oled mänginud korra Barca vastu.
Lisaks veel see, et minu silmis on UEFA, FIFA ning näiteks veel teiste alade katuseorganisatsiooniks olev ROK korruptiivsed ja monopoolsed organisatsioonid, mis tegelikult on paljuski ebainimlikud ja spordikauged. Elitaarsed seltskonnad, kes kirjutavad ennast kohalikest seadustest ülemaks, kus iganes nende üritused osa ei võta (LAV, Brasiilia MM head näited, ROK'i nõudmised riikidele, kus nad OM'i korraldavad).
Nüüd öelda, et Superliiga on halb, sest raha, raha, raha. See on demagoogia. UEFA/FIFA on kõige ehtsam näide kapitalismist ning kuidas on monopoliseeritud maailma armastatuim spordiala. Selle abil tehakse äri diktatuuri riikidega jne, keegi ei kobise - mõned poisid pannakse istuma. Räägitakse väärtustest ja armastusest spordiala vastu, kuid igal pool on kellegi kõrvad näha, kes üritab tekki enda poole tõmmata. Nüüd lihtsalt ühe poole peale näidata näpuga ja öelda, et nemad on need kõige kurjemad ja õudsemad?
See nö. toetusmehhanism on aidanud väiksemaid liigasi ning neid ei vaata ikka keegi maailma mõistes, olgugi, et professionaalsemaks on asi läinud vaesemates riikides. Lõpuks suuremad ja tugevamad liigad on ikkagi ise ehitanud brändi ning solidaarsusprintsiibil maksavad ülejäänutele peale. Väita, et arendanud euroopa jalgpalli on naljakas, sest praegu on meistrite liigas tippklubide ülemvõim tugevam kui kunagi varem. Enne nö. suurt raha ja nö. arendamist olid suurriikides juba tugevad jalgpallisüsteemid aastakümneid. Enamasti Idabloki temaatika, et kommunismi lagunemisega lagunesid kõiksugu kultuurilised/sportlikud struktuurid.
Kohati superliiga oleks lahe, sest seal mängiksid absoluutsed tipud pidevalt üksteise vastu ning ei ole mingeid lolle olukordi, kus 100-200 miljoniline mängija lõhutakse mingisuguste Pickfordi suguste töllakate poolt ära, sest tipptiimid peavad pidevalt madalama poole satsidega madistama.
Ise pooldaksin praeguse süsteemi reformimist, mitte Superliigat, aga samas ei tahaks näha ajakirjanduses emotsioonidel põhinevat argumentatsiooni, mis tegelikuses pole midagi väärt.
Minu arvates ei ole probleemiks superliiga, vaid probleemiks on see, et seal on alati üks valitud seltskond, kes kontrollivad kogu seda konteksti. Tegelikult tagumine aeg meilgi, et taset tõsta, tuleks meie kõvematel satsidele anda kõvemaid vastaseid. Ühisliiga variandid Baltikumis või Soomega? Ega see Florda taplemised keskmike ja tabeli alumise otsa klubidega ei tee meie noortest võitjaid - kops ikka koos kui saavad Eestist välja. Globaliseerumisega ikka juhtub, et kohalikud tiigid jäävad väiksemaks. UEFA peaks mõtlema tugevasti selle peale, et luua liiga süsteem, kus tõelised suurklubid saavad heidelda omavahel, samas ei võtaks teistelt seda kasvamise võimalust ära - lootuses, et ühel päeval ollakse samuti absoluutses tipus. Rääkida, et iga aasta vaadata Bayerni, Juventuse, PSG ülemvõimu on fänlusele hea on samuti totter. Naljakas muidugi, et see aasta tundub, et Itaalias tuleb lõpuks uus meister ning Prantsusmaal järsku Lille peab vastu. : )
Tahtsin omalt poolt lisada, et Ott, kuigi sa oled väga hea jalgpallianalüütik, siis antud teema puhul jääd paraku liialt sinisilmseks ja süsteemis kinni olevaks.
Moraalne argument, et selline on alati olnud(mitte et see tõsi oleks) on poeetiliselt väga tore. Aga paraku mitte reaalne meie maailmas. See sobiks jube hästi tegelikult 80ndatesse, kui hakkas sündima Premier League idee. Nagu teame siis Prem samamoodi lõi lahti Inglise FA-st ja see oli paljude jaoks siis ka vastuvõetamatu. Eks sellel olukorral ja siin on palju ühiseid jooni. Kuigi ei saa eitada et ainus suur erinevus seisneb, et sellest liigast keegi välja ei lange. Muidu täpselt samamoodi otsustasid klubid et neile ei meeldi FA, nad tahavad ise rahade üle otsustada ja sponsorlepinguid sõlmida jne. Samuti ju tegelikult taotlevad need 12 klubi, et see liiga oleks uue liigapüramiidi tipus.
Teiseks mulle üldse ei meeldi kuidas kõik karjuvad et vastikud jobud, on ahned jne. Nagu wtf kas edukal inimesel pole õigus teha enda jaoks kasulikke otsuseid. Et teenida. Vaatame natuke kuidas klubide ümber on asjad toimunud viimased 20 aastat. Enamus klube fännidest!!! on lootnud ja röökinud, kuidas soovivad rikast omanikku, kes tuleks ja klubi ehitaks tõeliselt suureks. Siis tuli keegi, olgu see Abramovich, keda armastati, Glazerid või Daniel Levy. On teinud täpselt seda, kogu aeg on fännid siis karjunud, et rohkem raha sisse, tahetakse suurte summade eest uusi mängijaid. Nõutakse et staaride lepinguid pikendatakse metsikute summade eest jne. Nii et fännid ise on nõudnud seda olukorda. Et saada edukamaks. Kas tõesti on teie kõigi arvamus, et need rikkad omanikud ja firmad kes on klubid ära ostnud, teevad seda heategevuse baasil? Et Glazeritele või Henryle niiväga meeldivad Manchester ja Liverpool linnadena, et sinna hunnikus pappi sisse kühveldada? Miks peaks nemad olema ainsad kes ei teeni siit kasumit? UEFA ja FIFA teenivad hunnikutes, mängijad teenivad metsikult, agendid teenivad röögatuid summasid. Aga klubide omanikud ei tohi raha teenida?
Kolmandaks mulle ei mahu pähe kuidas nüüd võetakse FIFA ja UEFA poolele, nagu nemad oleks jubedad kannatajad kellele tehakse liiga. Maailma suurimad korrumpeerunud organisatsioonid, mille kaudu kühveldatakse miljardites raha. CL teenis UEFAle enne koroona aastat umbes 3 mld eurot. See on suur pot milles olla. Eriti arvestades praegust vahemikku kus iga klubi saab sellest omale 100-150 mln eur. Mitte isegi 50% tulust mille nemad suures osas on teeninud. Kuigi tore oleks kui need klubid oleks kõik altruistlikud, siis nii ei ole ja ei peagi olema. Aga siin pole mingit reaalset moraalset õigust nendel, kes toetavad praegust süsteemi. Need klubide omanikud pole saatanast, vaid üritavad ise ka endale teenida.
PS! need kes kiidavad hetkel PSG-d, ainus põhjus miks nad ei ühinenud on see, et nende omanik tegi CLi osas metsiku telelepingu äsja. Mitte mingi moraalne õigustus pole siin.
PPS! Tore et kõiki ajab nii närvi kui ärimehed tahavad rohkem raha teha, aga inimõigusi rikkuvad ja sõna otseses mõttes orjatööjõudu kasutavad omanikud nagu PSG ja City omad on fine keegi mingit skandaali ei tee. Ega nemad ju ei solkinud turgu, löönud mängijate hindu ja palku üles. Nad ainult piinavad ja tapavad inimesi, all good. Aga kui teised klubid kellel on päriselt ärimudel ja mitte naftaraha, üritavad võistelda, vot see siis on küll talumatu kurja juur.
Läksin viimases lõigus liialt emotsionaalseks, selle eest vabandan!
Selle liikumise põhjus on, et klubid tahavad ise äri ajada, ja mitte sõltuda FIFA ja UEFA korrumpeerumise maigulisest ja kohmakast suhtlemis- ja asjaajamise stiilist.
Hea näide, mis Eestitki puudutab oli see FIFA otsus Beglarishvilit mitte lubada esindada Eestit.
Siin FIFA on oma nn. jalgpallilise kodakondsuse sisse viinud, kuid antud juhul on küsimus mille alusel ta keelab ühte mängijat, kes on kodakondsust muutnud, oma riiki esindamast ja kellele üldse selline otsus head teeb.
Teine näide: UEFA võttis vastu otsuse CL reformiks, mis hakkab tööle 3 aasta pärast. Siin on jällegi küsimus miks nii kaua aega läheb, loomulikult peab asju korralikult planeerima, kuid antud juhul tundub see pigem mingisugusegi muudatuse sisse viimise edasilükkamisena nii kaugele kui võimalik.
Ka minule see Superliiga idee (sellisel kujul) ei meeldi ja päris naljakas oleks kui see ettevõtmine ei õnnestuks ja UEFA ja tema praegused liitlased, sellest "sõjast" võitjana välja tuleks!
Ma ei tahaks nõustuda et need keda nimetad on samal tasemel kui enamik kaheteistkümnest liitujast.
Arsenal 13 Inglise liigatiitlit, alates 30ndatest
ManU 20 tiitlit
Liverpool 19 tiitlit
Juventus 38 tiitlit
Inter 17 tiitlit
AC Milan 18 tiitlit
Real 34 tiitlit
Barca 26 tiitlit
Atletico 10 tiitlit alates 40ndatest
Et kõik need on ikka väga ajaloolised klubid ja pidevalt tipus. Real, ManU, Juve, Barca ja Liverpool veel eriti on igihaljad klubid.
Võib teha argumendi et sellised nagu su nimetatud Lazio, Deportivo ja Leeds, on need ülejäänud kolm Chelsea, City ja Tottenham. Kuigi ka nemad on väga edukad ja ajalooga.
Samas ütleks ka nende kohta lihtsalt seda, et paraku ei saa sellist argumenti ju teha, et keegi kunagi oli edukas ja see on lihtsalt elu ring. Kui keegi praegu leiab parema lahenduse, siis see on ju ok et keegi arendab mingi mõtte kuhugi edasi, leiab parema viisi kuidas olla püsivalt edukas. Et selles osas paraku see on ju lihtsalt n.ö. sünniloterii.
Aga su mõte et seal võiks olla ka nt Ajax ja Porto, ma täiega nõustun. Võiks olla Ajax, Porto, Bayern, Dortmund, Prantsusmaalt 2 klubi. kui juba tähendab mõtlen suurelt sellisest USA tüüpi liigast. Siis muidugi võiks meil ka siin lähedal olla üks Põhjamaine suurklubi jne. Frantsiisid igalpool. või siis et ülejäänud heitlevad nende mõne koha peale ja nende jaoks ongi siis see tõeline maiuspala kui peaks nii kõrgele jõudma.
Selle kõige juures on tore fantaseerida, peamine mu jaoks on ikkagi see et oleks olemas mingi meistrite liiga või selle analoog olgu see ESL, Europa League või mis iganes. Seal saab nautida parimat jalgpalli.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta