Milline on ideaalne Premium liiga jalgpallur? Selgitame välja!
Milline on ideaalne jalgpallur? Kas ta on olemas? Premium liiga seadis Soccernet.ee toimetusele väljakutse, mille käigus selgus: perfektse vutimehe profiili saab ise luua!
Muidugi hästi lihtsustatult võiks koduliiga ideaalseimaks palluriks pidada näiteks hooaja parimaks mängijaks valitut või seda, kes mängis meistri ridades kõige enam minuteid. Me tegime oma elu aga grammi võrra keerulisemaks, sõnastades ära kuus omadust - mängutarkus, kiirus, jõud, tehnika, parem jalg, vasak jalg -, millele tuginedes võiks kirjeldatud saada ideaalne pallivõlur.
Ülesande täitmiseks seadsime omale kaks piirangut:
- tegemist peab olema praeguse seisuga Premium liiga tegevmängijaga;
- igalt jalgpallurilt võib kasutada ainult üht omadust.
Punktidest teine sundis rohkem aju pingutama ja välistas oma lemmiku lummusesse langemise. Toimetusesisene hääletus tuvastas selge eelistuse ainult kahes kategoorias - ülejäänutes oli rebimine nii tihe ja eri pakkumisi nii palju, et viigiseisu murdmiseks kasutasime iidset "ülemus otsustab" võtet, mis tugines peatoimetaja tunnetusele.
Milline see tulemus siis sai?
Soccernet.ee toimetuse ideaalne Premium liiga jalgpallur:
Mängutarkus: Konstantin Vassiljev
Kõige selgem ja ülekaalukam kategooriavõit. Sisuliselt ei olnud FC Flora 39-aastasele poolkaitsjale siin mitte mingit konkurentsi. Vassiljev on tuntud oma jalgpallilise IQ poolest, mis on toonud talle karjääri jooksul kamaluga hüüdnimesid: Maestro, Dirigent, Keiser jne.
Mõistagi oli eelmisel hooajal Premium liigas 29 resultatiivsuspunkti (14 tabamust ja 15 väravasöötu) kogunud keskpoolkaitsja kõva konkurent ka ühe teise omaduse juures, ent meie enda seatud mängureeglid seadsid piirangu. Pealegi on just erakordselt kõrge mängutarkus see, mis on Vassiljevist just sedavõrd suurepärase jalgpalluri teinud.
"Tema jalgpalliintellekt, tema mängust arusaamine on natuke teisel tasemel kui teistel Eesti jalgpalluritel," on Vassiljevit iseloomustanud pikaaegne meeskonnakaaslane ja sõber Dmitri Kruglov. "Vahepeal Täri (koondise endine peatreener Tarmo Rüütli - K. E.) rääkis, et kuule, ära mängi nii keeruliselt, mõned ei saa aru. Ei saa aru, mis sa tahad nendest. Ta kuulas ja proovis mängida natuke lihtsamalt."
Kiirus: Ioan Yakovlev
Ütled: kiirus. Mõtled: Ioan Yakovlev Levadia vasakul äärel järjekordsel rünnakul kiirrongina vastastest möödumas. Kuigi möödunud hooaeg rohelises särgis polnud kuigi resultatiivne, siis Kalevis kuulsaks joostud särtsakus polnud kuskile kadunud.
Väike ja väle, kaitsjate jaoks alati peavalu. Kui tänaseks 26-aastane Yakovlev aastate eest Kalevist Hispaaniasse siirdus, ei kahelnud klubi spordidirektor Joel Lindpere, et ääreründaja seal toime tuleb: "Hispaania jalgpallis ei loe kasv, vaid kiirus ja tehnika."
Jõud: Promise David
23-aastane Nigeeria juurtega Kanada ründaja on Eestis mänginud vaid aasta. Kui ta mullu talvel Nõmme Kaljusse saabus, kirjeldati teda kui tahumatut talenti. Esialgu pelgalt Esiliiga B-s Kalju duublis väravaid lammutanud David pääses Premium liigas algkoosseisu esmakordselt alles juunis ja skooris kohe.
Kuressaare kaitsja Märten Pajunurm kirjeldas seejärel: "Selja tagant sa katad kuidagi ära, hoiad kinni, aga kuskilt ilmub ikka see jalg välja. Korralik ründaja. Ei kujutagi ette, miks nad teda siiamaani seal pingil ja duublis on peidus hoidnud. Ei ole lihtne vend, põnev ründaja, annab liigale juurde." Toonane Kalju äärekaitsja Henri Järvelaid lisas: "Täna nägime, et tugevust, jõudu ja tahtmist on, nüüd tuleb lihtsalt õigel ajal õigeid asju teha."
Väravaid lõi David Premium liigas seitse, ent tema tõukest jahukotina minema lennanud kaitsjaid kogunes hooajaga rohkem. Ligi kahemeetrise ründaja jõulisus valmistas probleeme paljudele. Ka lihvimata teemantile endale: Eesti pinnal on tal tänaseks 45 mänguga kirjas küll 35 väravat, aga ka 17 kollast kaarti ...
Tehnika: Zakaria Beglarišvili
Ainus valikusse pääsenud mängija, kes mullu Premium liigas ei mänginud. See aga ei tähenda, et algaval hooajal Narva Transi särki kandva 33-aastase pallivõluri võimetes kahtlema peaks. Kui Beglarišvili 2019. aastal Florast maailma avastama läks, oli tal hinge all 30+22 hooaeg.
Kui ta 2021 Levadiasse naasis, tegi esmalt 24+18 ja siis 21+8 hooajad. Need numbrid kirjeldavad väravaid ja väravasööte. Ilma suurepärase tehnikata sellist statistikat kokku ei saa. Eesti passiga grusiinil püsib pall justkui liimiga jala küljes. Kui see sealt lahkub, siis tihti ebamaise iluga üllatavalt geniaalsesse kohta.
"Tal on olemas see x-faktor, millega mänge muuta," on Zaka kohta öelnud Tarmo Kink. Praeguses hääletuseski osalenud Soccerneti ajakirjanik Siim Pulst on kirjeldanud pallurit varasemalt aga kui kuldvõtmekest, mis avab kõik vastaste kaitselukud.
Parem jalg: Robi Saarma
Paide Linnameeskonna ründaja lõi tunamullu kõrgliiga ukse lahti 16 värava ja 9 väravasööduga, mille kõrval mullu vigastuse kiuste kõikide sarjade peale kogutud 7+7 mõjuvad pettumusena, ent iga Premium liiga väravavaht teab: Saarma paremat jalga peab kartma!
Veerev pall, seisev pall. Penalti, nurga- või karistuslöök. Ükskõik millal, ükskõik kust. Saarma on selle kõige peale mihkel. Heaks tõestuseks 22-aastase jala teravusest on tõik, et jaanuaris usaldati talle A-koondises Konstantin Vassiljevi väljavahetamise järel standardolukordade toimetamised. See on märk kõrgest kvaliteedist.
"SEE POISS! Ja tema jalg!" hõiskas Paide Linnameeskond sotsiaalmeedias ühe järjekordse Saarma võiduvärava järel.
Vasak jalg: Ragnar Klavan
Premium liigas on nii omalt poolelt kui kiirabikutsumist nõudvaid väravaid löönud vasakkaitsjaid, on eelmainitud maagiline Beglarišvili, on standardolukordade spetsialist Pajunurm, aga on ka 38-aastane Ragnar Klavan. Ühes temaga Eredivisie, Bundesliga, Premier League'i, Serie A ja Meistrite liiga kvaliteedimärgiga vasak jalg.
Jalg, mis tegi heast jalgpallurist suurepärase. Klavan ei olnud 10 kuud ametlikus võistlusmängus väljakul käinud, kui sammus mullu juulis Kadrioru staadionil Premium liigas Tallinna Kalevi särgis väljakule. Kulus 48 minutit, et anda mitmekümnemeetriline diagonaalsööt Taavi Jürisoole, kes skooris. Klavani tase!
Kord küsis Mart Poom Klavanilt, kes on Liverpoolis kõige tugevama löögiga. Raku jäi mõttesse. "Kõige parem vasak jalg on sul kindlasti?" arvas Poom. "Seda küll, seda küll," vastas lõbusalt enesekindel Klavan, tollane Mo Salahi meeskonnakaaslane.
***
Selline on Soccernet.ee toimetuse ideaalne Premium liiga jalgpallur. Koosneb Vassiljevi, Yakovlevi, Davidi, Beglarišvili, Saarma ja Klavani parimatest omadustest. Milline on aga sinu arvates perfektne kõrgliiga vutimees?
Anna oma eelistusest teada artikli kommentaarides, järgides eelnimetatud kaht reeglit: praegune Premium liiga tegevmängija ja igalt mehelt võib kasutada ainult üht omadust!
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta