Tartu Tammeka kaotas sel nädalal Evald Tipneri karikavõistlustel FC Tallinnale, kes mängib ühe liigataseme võrra allpool. Eesti karikavõistlustel, kus praegu käib 35. hooaeg, on Premium liiga klubid aegade jooksul saanud aga šokeerivamaidki kaotuseid. Soccernet.ee valis välja neist kümme kõige üllatuslikumat.
Eestis, kus Premium liiga tasemevahe madalamate liigadega on üldiselt ülisuur, ei sünni nii palju karikašokke kui kõvemates jalgpallimaades. Pigem taotakse madalamal satsil puur pilgeni täis. Seesama Tammeka oli näiteks tänavu enne üllatuskaotust purustanud 1/32-finaalis Tallinna GameSpordi 24:0.
Eriti üllatustevabaks näiteks on karikahooaeg 1997/98, kui kõrgliigasatsid alustasid teekonda kaheksandikfinaalist, kus kõik kaheksa ülemise tasandi tiimi võitsid võõrsil ilma ainsatki väravat sisse laskmata (veerandfinaali edenesid nad kokkuvõttes väravate vahega 40:0). Senise 34 täishooaja jooksul on siiski kogunenud ka nii mõndagi üllatavat.
Kümme suurimat kõrgliigaklubide põrumist Eesti karikamängudes (kronoloogilises järjekorras):
1995/1996 kaheksandikfinaal Kohtla-Järve Veteran 2:0 Pärnu JK
Karikahooajal 1995/1996 alustasid kõrgliiga tiimid võistlemist kaheksandikfinaalis, kus nad veel omavahel kokku ei läinud - nendele loositi võõrsilmängudeks vastased teistest liigadest. Seitse meistriliiga meeskonda kaheksast edenesid mitmeväravaliste võitudega veerandfinaali, aga Pärnu JK koperdas, kaotades 0:2 Kohtla-Järve Veteranile, kes kuulus alles tugevuselt neljandasse liigasse (III liiga ida tsoon).
Veteran, kus mängisid kõrgliigakogemusega Kohtla-Järve ja Jõhvi mehed, oli eelnevalt 1/16-finaalis lausa 3:0 üle olnud Viljandi Tulevikust (esiliiga). Üllatajate teekond lõppes veerandfinaalis, kui Jõhvi Eesti Põlevkivi (meistriliiga) jäi peale kahe mängu kokkuvõttes 6:3.
1999/2000 kaheksandikfinaal Tallinna Štrommi 1:0 Narva Trans
Ka karikahooajal 1999/2000 koperdas kaheksandikfinaalis täpselt üks kõrgliigaklubi. Selleks oli Narva Trans, kes kaotas 0:1 tugevuselt kolmandas liigas pallinud Tallinna Štrommile. Hiljem veerandfinaalis sai Štrommi kahe mängu kokkuvõttes Maardu Levadialt 0:15 keretäie.
2001/2002 finaal Tallinna Levadia 2:0 Maardu Levadia
Karikavõistluste ajaloo suurim finaalmängu-üllatus sündis 2002. aasta 31. mail, kui Eesti tippklubi Maardu Levadia kaotas vastu kõiki ootusi oma toonasele duubelmeeskonnale ehk Tallinna Levadiale 0:2. Mõlema poolaja lõpus lõi värava Ruslan Jagudin.
Tallinna Levadia kuulus küll samuti kõrgliigasse, aga kogus seal 2022. aastal vaid 23 punkti Maardu 62 vastu. Kaotatud koduse karikafinaali tõttu pidi Maardu Levadia piirduma pääsmega Intertoto karikavõistlustele ning tütarklubi Tallinna Levadia võttis magusama eurosarja ehk UEFA Cupi koha.
"Mäletan, et Maardu Levadia oli kindel, et nad võidavad. Nende mängijad rääkisid palju isegi sellest, mis plaanid on neil võidupreemiatega. Meil oli palju noorem meeskond, nende mängijad olid suurte kogemustega. Üllatuslikult võitsime meie. Andsime endast parima, mäng oli hea ja Ruslan Jagudin lõi kaks väravat. Nad võib-olla alahindasid meid ega võtnud asja finaalivääriliselt," meenutas võitjate eest mänginud Aleksandr Dmitrijev 17 aastat hiljem Soccernet.ee-le. "Ma arvan, et president [Viktor] Levada polnud meie võiduga arvestanud. See oli ootamatu kõigile."
Üllatuslike karikavõitjate peatreeneriks oli Valeri Bondarenko, kes meenutas 2016. aastal intervjuus Soccernetile: "Maardu Levadia peatreener oli tol ajal Pasi Rautiainen. Positsioonid liigatabelis olid sellised, et mitte keegi ei oleks enne mängu öelnud, et Tallinna Levadia võidab. Mängu ajal vaatasin, et mu poisid mängivad nagu profid, hea keskendumise ja suhtumisega, meeskondlik vaim oli suurepärane. Me võitsime 2:0 ja ma olin väga õnnelik!"
2009/2010 1/32-finaal Paide Linnameeskond 2:3 FC Otepää
Paide Linnameeskond kaotas 2009. aasta augustis karikamängu kodus 2:3 FC Otepääle, kes kuulus tugevuselt neljandasse liigasse (III liiga lõuna tsoon). Andero Pebre viis küll esmalt Paide juhtima, aga 32. minutil toonane Tartu Tammeka peatreener Norbert Hurt viigistas. Hiljem lõi Otepää kasuks kaks väravat Raul Lehismets (Paide poolel oli veel täpne Lauri Ellram).
"Polnud see mäng nii raske midagi, hoidsime oma taktikast lihtsalt kinni. Paide oli valinud veidi kummalise taktika, mängides pikkade pallide peale," kommenteeris võidu järel Otepää treener Indrek Koser.
"Üritasime õhust, kuna Paide staadion on tõesti korrast ära ja kui vastane istub veel kaitses, siis on võimatu lühikese passiga neid üle mängida," selgitas Paide treener Erki Keskküla. "Kindlasti ei läinud me seda mängu niisama võtma, tegelikult meil oli suhtkoht põhikoosseis, ainult kaitseliinis oli kolm mängijat, kes vahetusmehe rolli seni kandnud. Ma siiralt uskusin, et need mehed, kes muidu vahetusmehe rolli täitnud, tahavad täna ennast tõestada ja saan neid kasutada meistriliigas, ent eksisin."
2012/2013 1/32-finaal Tallinna Ararat TTÜ 3:2 FC Kuressaare
II liiga põhja/ida tsoonis viiendat kohta hoidnud Tallinna Ararat läks karikamängu kõrgliigasatsi FC Kuressaare vastu kolm korda juhtima. Kaks korda suutis Kure viigistada, aga kolmandat korda enam mitte.
Võitjate kasuks lõi kaks väravat Avetis Harutjunjan, neist ühe penaltist, ning võiduvärava sai kirja Vaagn Arutjunjan. Kaotajatest olid täpsed Pelle Pohlak ja Rene Aljas.
2013/2014 1/16-finaal Narva Trans 0:0, pen. 3:5 Tartu Santos
Huvitaval kombel täpselt samal kuupäeval ehk 7. augustil, kui Ararat oli üllatanud Kuressaaret, juhtus aasta hiljem järgmine suur karikašokk - Narva Trans langes kodus väravateta normaal- ja lisaaja järel penaltiseerias Tartu Santose vastu. Tartlased realiseerisid kõik oma viis penaltit, Transi poolelt eksis ainsana Bi Sehi Elysee Irie. Bondarenko, kes oli 2002. aasta finaalis sepistanud peatreenerina ühe karikasarja suurima positiivse üllatuse, oli nüüd põrujate lootsiks. Santos kuulus sel hetkel tugevuselt neljandasse liigasse.
Santos, keda edasine loos soosis (rohkem kõrgliigasatse enne finaali vastu ei tulnud), purjetas tol hooajal lausa karikafinaali välja (läbi aegade esimese mitte-kõrgliiga meeskonnana) ning teenis koha Euroopa liiga eelringis. Karikafinaalis kaotati 0:4 Levadiale.
2013/2014 1/16-finaal Tartu Tammeka 1:3 HÜJK Emmaste
Samal kuul (2013. aasta augustis), kui Tartu Santos üllatas Narva Transi, sai teine ülikoolilinna-klubi Tartu Tammeka hakkama üllatusliku kaotusega, jäädes kodus alla Esiliiga B-sse kuulunud HÜJK Emmastele.
Neli aastat varem oma tabamusega Otepääl Paidet šokeerida aidanud Norbert Hurt skooris nüüd Emmaste eest meeskonna vastu, keda oli minevikus peatreenerina juhendanud. Väljalangenud Tammeka ainsa värava eest hoolitses aga Norberti vend Martin Hurt. Kohtumise kauneima värava kõmmutas otse karistuslöögist Rivo Reinson (Emmaste).
"Eks see suur väljakutse oli, poisid olid tahtmist ning enesekindlust täis. Domineerivam pool oli muidugi Tammeka, kuid meie suutsime nende käigud kinni panna ning ise kontratel nõelata ja ees ära lüüa," kommenteeris võidu järel Norbert Hurt. "Ega kerge ei olnud ja väsimus andis ikka tunda küll. Aga õnneks lõime väravad nii hilja, et sealt edasi läks mäng juba emotsiooni pealt ja ei lasknud endale enam tagasi lüüa."
Emmaste üllatas hiljem veerandfinaalis veel ühte kõrgliigasatsi Jõhvi Lokomotivi, keda võitis 1:0, ning peatus alles poolfinaalis teise üllataja Santose vastu.
2014/2015 1/16-finaal Tallinna Levadia -:0 Saue Laagri
Karikakaitsja Tallinna Levadia sai algselt väljakul küll Saue Laagrist (II liiga) 5:0 jagu (värava lõid Igor Subbotin, Jan Penic, Valeri Makarov, Mark Oliver Roosnupp ja Toni Tipuric), kuid kaheksandikfinaali edenes Saue, kuna Levadiale määrati tagantjärele tehniline kaotus. Karmi otsuse põhjuseks oli vahetusest sekkunud Magnar Vainumäe kaasategemine.
"Juhend lubab karikavõistlustel kasutada neid mängijaid, kellel on õigus selles võistkonnas meistrivõistlustel mängida. Kuna Vainumäe on registreeritud Levadia III võistkonda, siis ei saa ta meistrivõistlustel Levadia esindusmeeskonna eest mängida," selgitas Eesti Jalgpalli Liidu avalike suhete juht Mihkel Uiboleht.
Levadia pressiesindaja Indrek Petersoo tõdes Vikerraadiole: "Kurb ja väga kahetsusväärne juhtum. Tuleb tunnistada, et ise oleme eksinud ja reeglid on reeglid, nii et karikakaitsmine lõppes väga õnnetul, ootamatul ja šokeerival moel. Aga tuleb selle teadmisega edasi elada ja teha kõik selleks, et tulevikus sellised eksimused ei korduks."
Kaheksandikfinaaliks oli selle paari võitjale eelnevalt vastu loositud Tallinna Flora. Levadia asemel sai seega Floraga madistada Saue, kes kaotas 0:11.
2017/2018 1/32-finaal Narva United 2:1 Pärnu Vaprus
Pärnu Vaprus läks küll Narva Unitedi (II liiga) vastu juhtima, aga kaotas mängu 1:2 ja langes juba 1/32-finaalis konkurentsist. Pärnakate värava lõi Ronaldo Tiismaa, narvalaste poolelt vastas Vitali Andrejev kahe karistuslöögiga, mis võtsid mõlemad rikošeti. Üks tabamus märgiti Magnus Villota omaväravaks, ühe sai Andrejev enda nimele.
2022/2023 kaheksandikfinaal JK Tabasalu 1:0 Nõmme Kalju
2022. aasta sügisel võitis Esiliiga B-sse kuulunud Tabasalu 1:0 Nõmme Kaljut, värava lõi avapoolaja lõpus standardolukorra järel peaga Märten Subka.
"Tõin poistele näite, kuidas Eesti U19 meeskond hiljuti Itaaliast 2:0 jagu sai. Ütlesin enne mängu Kaljuga, et hea tahtmisega suudame midagi korda saata ja vähemalt päeva vastase jaoks raskeks teha. Võistkond uskus ja kui usud, siis on kõik võimalik," selgitas Tabasalu peatreener Risto Sarapik Soccernet.ee-le. "Eks Kalju valdas palli ja domineeris, aga meil olid omad momendid. Väravaga päädinud olukord polnud ainuke."
Sama aastanumbri (2022) sees eelneval karikahooajal oli Tabasalu kaotanud veerandfinaalis Kaljule 0:7.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta