NAISTE SUURTURNIIRID

Mitmest väravast ilma jäetud Šveits lunastas 121. minutil MM-pileti, Iirimaa tegi ajalugu

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Fabienne Humm jättis šveitslannade võiduvärava löömise päris viimasele hetkele. Foto: Scanpix / Reuters / Stefan Wermuth

Naiste MM-valiksarjas selgus veel kaks finalisti, kui omamoodi dramaatilisel moel tagasid pääsme finaalturniirile Šveits ja Iirimaa.

Šveitslannad jäid Zürichis Walesi vastu Rhiannon Robertsi väravast 19. minutil kaotusseisu, kuid avapoolaja lõpus Ramona Bachmann viigistas. Enne tunni täitumist oli Šveitsil suurepärane võimalus juhtima asuda, aga Ana-Maria Crnogorevic eksis penaltil. Postist tagasi põrganud palli saatis Crnogorevic küll väravasse, aga kohtuniku vile katkestas juubeldamise, sest ükski teine mängija polnud vahepeal palli puutunud ja reeglite kohaselt tabamus seega ka ei lugenud.

Kuus minutit enne normaalaja lõppu said võõrustajad uuesti värava üle rõõmustada, aga VAR-i abiga läks ka Bachmanni teine tabamus eelnenud suluseisu tõttu siiski tühistamisele. Ka lisaaeg oli juba lõppemas ja näis, et ees ootab penaltiseeria, kui vasakult äärelt madala söödu saanud Fabienne Humm palli eesmise posti juurest võrku suunas ja rõõmupeo vallandas.

Kohtumine, kus ühe abikohtunikuna oli ametis ka eestlanna Karolin Kaivoja, lõppes küll Šveitsi napi 2:1 võiduga, aga mänguliselt oli võõrustajate ülekaal siiski selge. Šveits tegi 19 pealelööki Walesi nelja vastu, seejuures õnnestus külalistel 120 minutiga raamidesse saata vaid seesama üks löök, millest sündis Robertsi tabamus.

Teine finaalturniirile sõitja on Iirimaa, kes sai Hampden Parkil 1:0 jagu Šotimaast. Võõrustajatel oli juba 14. minutil suurepärane võimalus juhtima asuda, kuid Real Madridi ründaja Caroline Weiri kesise penalti suutis iirlannade väravavaht Courtney Brosnan tõrjuda. 72. minutil maksti selle eest kallist hinda, kui Amber Barrett lõpetas vasturünnaku täpse löögiga ja viis Vera Pauw' juhendatavad iirlannad esmakordselt MM-finaalturniirile.

Euroopa sõelmängude kolmandas lõppvaatuses alistas Portugal küll 4:1 Islandi, ent kuna MM-pileti saajate selgitamisel võeti sedapuhku arvesse ka alagrupimängude tulemusi, jäädi Šveitsi ja Iirimaa järel kolmandaks. See tähendab, et Portugali ootab nüüd ees maailmajagude vaheline turniir, kus selgitatakse tuleva aasta veebruaris välja viimased MM-ile pääsejad.

Lisaks Portugalile osalevad Aucklandis ja Hamiltonis peetaval turniiril Aasiast Tai ja Taiwan, Aafrikast Kamerun ja Senegal, Põhja- ja Kesk-Ameerikast Panama ja Haiti, Lõuna-Ameerikast Paraguay ja Tšiili ning Okeaaniast Paapua Uus-Guinea. Kaheksast naiskonnast pääseb MM-ile kolm paremat.