MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MM2023
Link kopeeritud

MM-i korraldajad on pahased: miks FIFA meie selja taga spordipesijad peatoetajaks tõi?

Link kopeeritud
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Kristjan Jaak Kangur pilt Kristjan Jaak Kangur

Austraalia naiskond ei taha saudide toetamisega tegeleda. Foto: Scanpix / AFP / Saeed Khan

Tänavu suvel ühiselt naiste MM-i korraldavad Austraalia ja Uus-Meremaa on esitanud FIFA-le järelepärimise, millele ootavad kiiret vastust: kas tõepoolest nimetatakse turniiri ametlikuks suurtoetajaks Saudi Araabia riiklik turismiagentuur ja kui nii, siis miks seda valikut korraldajatega ei kooskõlastatud?

"Visit Saudi" kaubamärk pahandab inimõiguslasi, kes näevad saudide tegutsemises "spordipesu" ilminguid. Näiteks Amnesty International nimetas võimalikku sponsorlepingut jalgpalli "jõhkraks ärakasutamiseks". Nii Austraalia kui ka Uus-Meremaa alaliitude sõnul pole FIFA nendega ühendust võtnud, et vastuolulist valikut selgitada, vahendab BBC.

Naiste MM peetakse tänavu 20. juulist 20. augustini. Korraldajad loodavad, et turniiri vaatab ühtekokku kuni kaks miljonit inimest, mis oleks võistluste uus rekord.

FIFA pole saudidega sõlmitud sponsorlepingut veel ametlikult välja kuulutanud, aga see oleks osa uuest toetusstruktuurist, mille abil FIFA üritab eraldi just naiste jalgpalli toetada. Asjassepühendatud isikute väitel tooks leping naiste jalgpalli märkimisväärse rahasumma ning kogu projektist teenitav tulu on lubatud samuti jalgpalli investeerida.

Kriitikud viitavad sellele, et Saudi Araabia on küll viimastel aastatel kõvasti sporti investeerinud ja üritanud end seeläbi areneva riigina näidata, aga inimõiguste olukord riigis ei ole tegelikult kuigivõrd paranenud. Kroonprints Mohammed bin Salmani valitsemisajal kaotati küll näiteks seni naistele kehtinud keeld autot juhtida, samuti tohivad naised nüüd endale ise passi taotleda ja üksinda välisriiki reisida.

Teisalt kehtivad endiselt seadused, mis kohustavad naist abiellumise, vanglast lahkumise või teatud laadi terviseprobleemide puhul hankima esmalt luba meessoost eestseisjalt. Samuti on nimetatud meestel õigus naist igal ajal "allumatuse" või kodust eemalolemise eest kohtusse kaevata. "Oleks ülimalt irooniline, kui maailma suurimat naiste spordisündmust toetakse just Saudi riiklik turismiagentuur, kui võtta arvesse, et Saudi Araabias ei tohi naine ilma mehe loata isegi töökohta otsida," märkis Amnesty Internationali Austraalia esindaja Nikita White.

Naiste õiguste kõrval pole riigis asjad hästi ka muude inimõigustega, jätkuvalt on kasutusel surmanuhtlus. Lääne luureagentuurid süüdistavad bin Salmani jätkuvalt ka selles, et just tema otsesel käsul mõrvati 2018. aastal režiimi suhtes kriitikat väljendanud ajakirjanik Jamal Khashoggi. Kroonprints on süüdistusi seni eitanud. Uudised teisitimõtlejate ja haritlaste vahistamisest ja tagakiusamisest on aga jätkuvalt igapäevased.

Saudi Araabia spordiministri prints Abdulaziz bin Turki Al Faisali sõnul jääbki kriitika tema kodumaad pidevalt saatma. "Sellest me ei pääse, aga peame vaatama, mis oleks parim meie riigile ja rahvale. Tegeleme sellega, mis aitab meie noortele uusi tulevikuväljavaateid avada," lausus ta BBC-le.

FIFA käitumise mõistis hukka ka Austraalia Inimõiguste Instituudi juhataja Justine Nolan. "Näib, et nad on inimõiguste kohandamisel võtnud omaks paindlikkuse põhimõtte. Igatahes jääb see kaugele kõigi õiguste veendunud ja terviklikust kaitsmisest. Sõnades räägitakse lugupidamisest üldiste õiguste suhtes, aga paistab, et sponsorlepingutele see ei laiene. Saudi Araabia valimine näitab, et inimõigused on sunnitud jälle raha ees taanduma," leidis Nolan.

Saudide eestkõnelejad juhivad samas tähelepanu viimaste aastate edusammudele. Naistel lubati esmakordselt olümpiamängudel osaleda küll alles 2012. aastal naispealtvaatajad on jalgpallimängudel tribüünidele lubatud alles alates 2018. aastast, kuid need sammud vähemasti tehti. Aasta hiljem lõi kohalik alaliit naiste jalgpalli eest vastutava osakonna, samuti on alaliidu juhatuses praegu kaks naisliiget. 2020. aastal alustas mängudega naiste liiga, hiljuti võõrustas riik aga nelja osalejaga naiste jalgpalliturniiri, et saada kirja esimesed ametlikud kohtumised ning esmakordselt naiste FIFA edetabelisse pääseda.

Saudi Araabia valiti äsja Bahreinis toimunud Aasia Jalgpalli Liidu kongressil 2027. aasta meeste Aasia meistrivõistluste finaalturniiri võõrustajaks. Tegu on esimese korraga, mil saudidele selline au osaks langeb. Enne viimast valimisvooru olid taotluse tagasi võtnud nii India, Iraan, Katar kui ka Usbekistan. Väidetavalt jahivad saudid ahnelt ka 2030. aasta MM-i korraldusõigust, kus nende kaastaotlejad võiksid olla Kreeka ja Egiptus. Lisaks valiti maailmajao kongressil järgmiseks neljaks aastaks tagasi ametisse praegune Aasia Jalgpalli Liidu juht šeik Salman bin Ebrahim Al Khalifa Bahreinist.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK