Mängijakarjääri lõpetanud kolmekordne Eesti karikavõitja Karl Mööl (32) selgitas Soccernet.ee-le, et Paide Linnameeskonnas nähti sel suvel teisi mängijaid temast kasulikumatena. Nüüd seab ta oma prioriteediks treeneritöö ning soovib jõuda treenerina ka puuduoleva meistritiitlini.
Mööl pidas Tallinna Flora, Viljandi Tuleviku, FC Viljandi, FC Kuressaare, Nõmme Kalju, Tallinna Kalevi ja Paide Linnameeskonna eest kokku 419 Premium liiga kohtumist, millega ta on kõigi aegade edetabelis 12. kohal. Vanuse poolest polnuks võimatu sihtida Andrei Kalimullini rekordit (517), kuid üleeile teatas Mööl profijalgpalluri-karjääri lõpetamisest.
"Eks ma olen juba neli-viis aastat praktiseerunud treeneritööd ning teadsin kogu aeg, et mingil hetkel see otsus tuleb. Kas see juhtub täna või kahe või nelja aasta pärast, pidi sõltuma sellest, kuidas asjad kokku langevad. Kuna praegu tegin Paidega kokkuleppe, et lõpetame lepingu ära, ja ilmselt poole aasta pealt ma mingi tiitlipretendendiga ei liituks, siis tundus praegu õige hetk," kommenteeris Mööl.
"Kui enne oli minu prioriteediks number üks mängijaamet, siis nüüd sean esmaseks prioriteediks enda arengu treenerina. Kuna valisin selle suuna, ei taha ma panna lisaenergiat professionaalse jalgpalluri ametisse, tehes seda poolikult. Jalgpalli mängimist nautida saan ma ka madalamates liigades."
Stojkovic ja Kams kutsusid kõrvale
Mööli viimaseks Premium liiga mänguks jäi 4. juuli kohtumine Narva Transi vastu, milles ta vahetati 0:2 kaotatud avapoolaja järel välja. Matši lõpuks sai Paide kätte 2:2 viigi. Seejärel jäeti 32-aastane pallur euromängudeks koosseisust välja ning ta mängis järgmised neli kohtumist Esiliigas Paide duubli eest.
"Treener [Ivan Stojkovic] ja spordidirektor [Gert Kams] kutsusid mu kõrvale ning ütlesid, et nad mind [euromängule] Walesi ei võta, et ma saaksin rahulikult mõelda, mida tahan edasi teha. Nad ütlesid, et nad mind Paidest ära ei saada, aga treener mind hetkel oma plaanides ei näe, kuna teised mängijad on tiimi jaoks kasulikumad. See oli nende poolt väga aus info," meenutas Mööl.
"Ma siis võtsin selle aja mõtlemiseks ning kui nädala pärast jälle kohtusime, siis käisin välja mõtte, et jätkan Paides ja arvestan sellega, et pean võib-olla hakkama duublis mängima. Aga suhtlesime edasi ja mingil hetkel jõudsime kokkuleppele, et mõlemad kasutame oma aega paremini, kui lähme laiali. Mingit probleemi kui sellist meil omavahel ei olnud. Lihtsalt treener nägi, et teised mängijad on tiimile kasulikumad ja ütles selle välja, ma ei võta seda isiklikult. See on tema õigus nii arvata ja selle väljaütlemine on parem kui ütlemata jätmine."
Lõpetas ilusa karistuslöögiga
Mööli viimaseks kohtumiseks Paide klubi mängijana oli duubelmeeskonna 1:2 kaotus Tartu Welcole. Peamiselt paremkaitsja ja keskpoolkaitsjana tuntud universaalne mängumees lahkus areenilt stiilselt - ta lõi 90+3. minutil Paide U21 ilusa auvärava, saates karistuslöögi otse tagumisse ristnurka.
"Ütlesin enne mängu duubli mängijatele, et tõenäoliselt on see minu viimane mäng - lähme teeme vähemalt hea esituse, pingutame võidu nimel ja anname tulemusest sõltumata endast parima. Väravat lüüa oli mõnus. Tegelikult tahtsin lüüa etteposti, aga läks natuke keskele ja tuul kandis palli taharisti. Väga ilus nägi välja, aga ideaalne sooritus see polnud," tunnistas Mööl naerdes üles.
Mis emotsioonid tekkisid, kui 419 Premium liiga mängu ja 49 väravat sisaldanud karjäär lõpu sai? "Eks viimane jutuajamine tiimiga viimases trennis pani natuke hääle värisema - jõudis kohale, et mingi etapp elus saab läbi. Aga teisalt, olin ennast selleks alateadlikult ette valmistanud. Teadsin, et see juhtub, küsimus oli lihtsalt, et millal. Seega, emotsionaalses mõttes ma liiga kurb ei olnud," vastas Mööl.
Hea mängija on hea olla
Mööl võitis karjääri jooksul Eesti karikavõistlused nii Flora (2013), Kalju (2015) kui ka Paide (2022) ridades, lisaks superkarika Flora (2012) ja Paidega (2023). Eesti meistritiitel jäi tal võitmata.
2018. aastal veetis ta pool hooaega välismaal, Taani esiliigas HB Köge ridades. Eesti noortekoondiste eest pidas ta 42 ja Eesti A-koondise eest kümme kohtumist.
Mida peab ta oma karjääri tipphetkedeks? "Kõikvõimalikud karikavõidud - karikad ja superkarikad; Paide teekond üleüldse - tabeli keskmikust teisele kohale jõudmine (kahju, et ei suutnud kuue hooajaga tiitlit võita, see oleks eriti äge olnud); kindlasti koondis, koondisedebüüdid; välismaal testimised ja Taanis mängimine," loetles Mööl.
"Võidud on emotsionaalselt tähtsad asjad, aga tore oli ka lihtsalt oma prime'is heas vormis olles enesekindlat head jalgpalli mängida. Kui vaatan tagantjärele neid videosid, siis on meeldiv tunne - hea mängija on hea olla! (naerab) Mida aeg edasi, seda kehvemaks ilmselgelt taastumine ja kõik muu läheb, tase hakkab langema. Aga ma ilmselt tulin jalkast ära enne, kui ma tiimide jaoks täiesti kasutu ja liiga vana olen. Võib-olla oleksin saanud mõned aastad veel mängida, aga kokkuvõttes on hea tunne praegu lõpetada. Saan vast sõpradega veel jalkat mängida ja mõned mälestused profikarjääri omadele juurde tekitada."
Kokkuvõttes jäi Mööl profikarjääriga rahule, kuna püsis tervena ja sai palju jalkat mängida ning andis endast alati maksimumi. "Võib-olla ainuke asi, kuidas oleksin suutnud taseme mõttes endast rohkem välja pigistada ja veel mingi sammu edasi teha, olnuks pikemalt välismaale jäämine. Mul oli võimalus jääda, aga sel hetkel oli juba ka pere aktuaalne ja ma ei tahtnud ohverdada pere tegemisi," ütles ta.
Pärast 2018. aasta hooaega Paidega liitunud Mööl lisas Linnameeskonna-perioodi kohta: "Mulle on alati meeldinud see väljakutse, et sa ei ole alguses kohe kõige parem. Algul, kui sinna läsin, olime Paidega viiendad. Tundus lahe proovida ronida tiimiga etteotsa. Eks elu näitab, kas ja millal nad selle tiitli võtavad, aga mina siis seal enam osaline ei ole, vähemalt mitte mängijana, kuigi lootsin olla."
Ta jätkas: "Mul oli variant liituda Paide asemel mõne teise tiimiga, kes mängib tiitli peale. Võib-olla oleks mul siis ka mõni Premium liiga esikohamedal. Aga et valisin Paide - null kahetsust! Tahtsingi suuta koos Paidega edasi areneda, oli huvitav väljakutse. Panin nüüd endale uue eesmärgi täita meistritiitli-tühimik treenerina - kas siis abi- või peatreenerina."
Registreeris end III liigasse
Peatreenerina tegutseb Mööl III liiga põhja tsoonis Tallinna Hellas Hundis. Tänavu kümne vooru järel paikneb Hell Hunt neljandal tabelireal. Lisaks annab kümnekordne internatsionaal eratreeninguid ning abistab mitteametlikult ka Meistriliigasse kuuluvat Saku Sportingu naiskonda.
"Registreerisin ennast hetkel mängijana Hella Hunti. Kuna olen nagunii nendega seotud ja pean kohal olema, siis võin olla mängiv treener. Järgmisel aastal ma ilmselt Hella Hundi treenerina ei jätka, võib-olla mängijana jätkan.
Saku naiskonnas ma ei ole ametlikult treener, aga aitan Kaspar Ivaskit nii kaua, kuni teised kohustused ei sega. Teen vabatahtlikult seda abistavat tööd, et aitan treeninguid läbi viia, räägime taktikatest ja analüüsin videosid. Eratrennidega ma arvatavasti jätkan. Mis mahus, seda näitab aeg," tutvustas Mööl oma hetkeseisu ja plaane.
"Kui ma midagi teen, siis korralikult. Treenerina on minu eesmärk kuskil meestejalgpallis löögile saada ning loodetavasti kunagi meistriliigas kätt proovida - kas siis abi- või peatreenerirollis. Ambitsioon on sinnapoole püüelda."
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta