Morkovkina: kui oleksime aasta eest olnud praeguses füüsilises vormis, oleksime Kreekat kindlasti võitnud
Eesti naiste koondise peatreener Anastassia Morkovkina kinnitas enne maavõistlusi Malta ja Ukrainaga, et koostöös klubidega muutub koondislaste tegutsemine aina professionaalsemaks.
"Oleme väga tänulikud alaliidule, et saime päris pikalt valmistuda Türgis," viitas Morkovkina veebruaris peetud maavõistlustele, kus alistuti 1:2 Kosovole, tehti 1:1 viik Põhja-Makedooniaga ja alistati mitteametlikus mängus 8:1 Kõrgõsztani U20 koondis. "Oma eesmärgid saime täita - et võistkond oleks rohkem koos, saaksime ühtse rütmi leida ja minna mõtetega juba septembri peale. Meid ootav Rahvuste liiga süsteem on ju uudne."
Malta on tema hinnangul vastane, keda tuleb võita, Rahvuste liiga B-tasandil mängiv Ukraina pakub aga võrdlusvõimalust kõrgema tasemega. "Muidugi läheme iga mängu võitma, teistmoodi mõeldes ei tohigi väljakule minna," sõnas Morkovkina.
Et naiste meistriliiga sai alles avalöögi ja selja taga on vaid üks voor, tuleb nii mõnigi mängija eesotsas naiskonna esiväravavahi Karina Korgiga koondisesse vaid ühe võistlusmängu pealt - tõsi, mullune meister ja hõbedanaiskond Flora ja Saku Sporting on saanud pidada ka paar Balti liiga kohtumist. Kas vähene praktika valmistab Morkovkinale ja temaga koos koondist juhendavale Sirje Roopsile muret?
"Väga hea küsimus ja väga lihtne on vastata. Võrreldes eelmise aastaga, kui me koondise üle võtsime, näitavad kõigi mängijate fitness-testid, et koondis on ... ma ei tea, kuidas seda saab mõõta, aga üks samm eelmisest aastast eespool. Kui mängisime eelmisel aastal kodus Kreeka vastu (Eesti kaotas MM-valikmängu 1:3 - K. J. K.), siis kui oleksime sellises konditsioonis nagu praegu, oleksime neid sada protsenti võitnud," kinnitas Morkovkina.
Klubide ja koondise koostöö on kõige tähtsam
Kas praegune meistriliiga hooaja pikkus valmistab Eesti naiskonda rahvusvaheliseks tasemeks piisavalt ette? Morkovkina sõnul pole tähtis niivõrd mängude arv, vaid see, et klubi- ja koondisetreenerite vahel valitseks koostöö. "Meil on selles hooajas kaks pausi. Oleme klubitreeneritega pidevas ühenduses, oleme alati teadlikud, mis ja kuidas toimub. Teistpidi oleme alati pakkunud ka omalt poolt abi fitness-ettevalmistuses või teistes asjades. Näiteks Flora tahab jõuda suurepärasesse vormi Meistrite liigaks, meie tahame aga sügisel olla samamoodi vormis Rahvuste liigaks. Usun, et koostöö sujumine on kõige tähtsam."
Vastates küsimusele, kui palju on suuresti amatöörmängijatele toetuv Eesti koondis viimase aastaga professionaalsemaks muutunud, viis Morkovkina taas jutu klubidele. "Siinkohal tahaksin jälle neid tänada, sest absoluutselt kõik algab sealt. Koondis on klubides toimuva nägu," kinnitas ta.
"Ja päris paljud klubid on läinud professionaalsuse suunas - me võime selle sõna taga peituva üle spekuleerida, aga treenimise ja enda ettevalmistuse jälgimise osas on asi kõvasti paranenud. Peetakse enesekontrollipäevikuid, ise teatakse, kui palju on vaja magada ja mida süüa. See on tõusnud järgmisele tasemele, meie saame enda käsutusse juba professionaalsed mängijad ja meie asi on neid innustada, neile tiivad anda. Vahet ei ole, mis koondisest me räägime, aga koondis peegeldab seda, mis toimub klubides, kus need naised igapäevaselt mängivad," lisas Morkovkina.
Ta ei näe probleemi ka selles, et võrreldes vahepealsete aastatega mängib vähem koondislasi välismaal. "Oluline on seegi, kuidas mängija satub piiri taha mängima. Aga meil on näiteks Eesti liigas Eline Ruth Häberli, kes treenib ja mängib Eestis, kuid pääses Šveitsi U17 koondisesse. See näitab meie klubide taset.
Nii et mind see ei hirmuta. Eestisse naasjad tõstavad ju ka Eesti klubide professionaalse suhtumise taset kas või sellega, kuidas nad end treeningutel üleval peavad. Nad mõistavad ju samamoodi, millist eeskuju neilt oodatakse. Ja meenutan, et kui naiste koondisel oli üks paremaid aastaid, kui FIFA tabelis jõuti 71. kohale, mängisid kõik koondislased Eestis. See ei hirmuta, vastupidi, ootame, et teised klubid pakuksid konkurentsi Florale. Ja seeläbi saab Floragi tugevamaks ning saab näidata Eesti taset Meistrite liigas," lausus Morkovkina.
Pressikonverentsil U17 koondise peatreenerina viibinud Flora juhendaja Aleksandra Ševoldajeva lisas kõrvalt: "Välismaale minek on ju alati kahe otsaga. Ta peab olema seda väärt. Usun et ka siin saalis on palju tüdrukuid, kes on saanud kutseid minna kuskile proovima, aga need ei pruugi alati olla kõige mõistlikumad," viitas Ševoldajeva saalis viibinud U17 koondise neidudele.
"Keskkonnad ei ole alati sellised, mis mängija arengut toetavad. Võib-olla võetakse mängija, vaadatakse siis, et ta ei sobi, ja seejärel temaga ei tegeleta. Eestis on enamikus klubides siiski teistmoodi. Muidugi pole kõik välismaa klubid halvad, aga see käik peab olema loogiline ja läbimõeldud, et me ei viskaks lihtsalt oma mängijaid linnukese kirjasaamise nimel minema," lõpetas Ševoldajeva.
Üks debütant, üks legendaarne lõpetaja
Eesti koosseisus on eesootavateks mängudeks üks debütant - Flora poolkaitsja Anastasia Ivanova. "Kui mängija on Floras kogu aeg põhikoosseisus ja Flora võidab ka, siis see räägib enda eest! Aga aprillis kogunevad meil seekord kõik kolm koondist, seetõttu peame arvestama ka, et teistel vanuseklassidel on palju tähtsamad turniirid. Kuna U19 ja U17 koondised on ära, avab see automaatselt ukse mõnele mängijale, kes saab ennast tõestada. Oleme võtnud sellise hoiaku, et säilitame turvalise keskkonna mängijate jaoks, aga nad peavad ka palju tegema, et sinna kuuluda," sõnas Morkovkina.
Eesti koondist 106 korral esindanud Aarna roll lahkumismängus sõltub Morkovkina sõnul nii sellest, kui palju ta ise on valmis naiskonda aitama, kui ka mängu käigust. "Mingit show-mängu ei tule!" muigas Morkovkina.
"Kui Siki jõuab siia ja ütleb, et ta on valmis üheks minutiks, siis anname talle ühe minuti. Aga kui ta ütleb, et tüdrukud, võtame maksimumi, siis ka ei ole probleemi. Kui mängija on vajalik 90 minutit, mängib ta 90 minutit, kui on vaja midagi muuta, võtame välja! Nii see jalgpallis käib," lasuus peatreener. "Aga ühel päeval pidi tema lahkumine ju juhtuma. Ootame muidugi väga palju toetajaid, et teda väga heade emotsioonidega ära saata."
Eesti mängib 7. aprillil Malta ja 11. aprillil Ukrainaga, mõlemad mängud toimuvad Sportland Arenal ja neid näitab otsepildis Soccernet.ee.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta