Must hobune kubiseb staaridest ja näeb paberil võimas välja, aga küsimärke on liiga palju
Serbia on ajalooliselt olnud suur jalgpalliriik ja kaks korda Jugoslaavia koosseisus ka MM-il poolfinaali jõudnud. Kummalisel kombel ei ole serblased pärast iseseisvumist kordagi EM-ile pääsenud, aga MM-il on nad peaaegu alati kohal olnud. Tänavusel turniiril peetakse Serbiat mustaks hobuseks.
Meenutame alustuseks nelja aasta tagust finaalturniiri, sest see on tänavusega omamoodi seotud. Serbia alustas hästi, kui avamängus alistati Costa Rica, aga järgmised kaks kohtumist kaotati ning alagrupis jäädi Brasiilia ja Šveitsi järel kolmandaks. Kataris avaneb võimalus teha vigade parandus ja võtta kahelt meeskonnalt magus revanš, sest serblased loositi samasse alagruppi ... Brasiilia ja Šveitsiga! Neljandaks liikmeks on Costa Rica asemel Kamerun.
Serbia suurim staar Aleksandar Mitrovic usub, et neli aastat tagasi Venemaal saadud kogemused aitavad neid Kataris. "Meil mõned asjad lihtsalt ei õnnestunud ja võib-olla meil ei olnud piisavalt kogemusi. Nüüd on paljudel mängijatel MM-il mängimise kogemus olemas. Loodame, et oleme Kataris heas vormis ja suudame parema tulemuse saavutada," sõnas väravamasin.
"Meil on raske alagrupp, kus on tugevad meeskonnad ja suurepärased mängijad, aga sellepärast me jalgpalli mängimegi, et võrrelda ennast parimatega. Mina olen väga enesekindel ja arvan, et kogu meeskond ja riik samuti," lisas Mitrovic, kelle vedamisel on Serbia viimastel aastatel head mängu näidanud.
Serbia ei saanud valiksarjas ühtegi kaotust, kui võitis viieliikmelise alagrupi Portugali ees kolme punktiga ja lunastas otsepääsme Katari. Eriti dramaatiliseks kujunes teise vooru kohtumine Portugaliga, kui Hollandi tippkohtunik Danny Makkelie ei lugenud 2:2 viigiseisul Cristiano Ronaldo väravat 90+3. minutil ja vabandas pärast avalikult portugallaste ees.
Lõpuks mindi viimasele voorule ja omavahelisele mängule vastu olukorras, kus Portugalil ja Serbial oli sama palju punkte ning serblased vajasid otsepääsme tagamiseks võitu. Lissabonis peetud mängus jäädi varajasest väravast kaotusseisu, aga avapoolajal jõuti viigini ja 90. minutil võiduni, kui Mitrovic koksas Dušan Tadici tsenderduse mõnelt meetrilt võrku.
Mitrovic lõi valiksarjas kaheksa väravat, millega jäi Euroopas alla vaid inglasele Harry Kane'ile (12), hollandlasele Memphis Depayle (12) ja poolakale Robert Lewandowskile (9). Mitrovici hoog ei raugenud ka Rahvuste liigas, kus tema arvele kogunes kuus väravat ja serblased jõudsid esmakordselt A-divisjoni.
Meeskond kubiseb staaridest
Kui Erling Braut Haaland ei oleks tänavu suvel Inglismaale kolinud ja Manchester City ridades paugutama hakanud, oleks pealkirjad ilmselt endale haaranud Mitrovic. Ta säras eelmisel hooajal Championshipis 43 väravaga (!) ja vedas Fulhami Premier League'i, kus 28-aastane serblane on väravalööjate edetabelis üheksa tabamusega Haalandi (18), Kane'i (12) ja Ivan Toney (10) järel neljandal kohal.
Fulham on Premier League'is üle ootuste hästi esinenud ja paikneb enne MM-i üheksandal kohal, aga viimased mängud Manchester City ja Manchester Unitediga mängiti ilma Mitrovicita, keda kimbutab hüppeliigese vigastus. MM-koosseisus on Mitrovici nimi igatahes kirjas ja märgid näitavad, et ründeäss saab Kataris ka mängida.
Mitrovic ei ole ainus esimese suurusjärgu staar Serbia koondises. Neid on veel ja eriti eredalt paistavad silma ründavad mängijad. Varasemalt mainitud Tadic on koondise kapten ja mängib klubijalgpalli Amsterdami Ajaxis, Dušan Vlahovic ja Luka Jovic löövad väravaid vastavalt Juventuses ja Fiorentinas. Tõsi, Vlahovic on samuti traumaga hädas, sest teda kimbutab kubemevigastus, aga ta kuulub sarnaselt Mitrovicile MM-koosseisu.
Keskväljal hoiab asjad kontrolli all Rooma Lazio poolkaitsja Sergej Milinkovic-Savic, kelle kõrval tegutseb Nemanja Maksimovic Getafest, Saša Lukic Torinost või Ivan Ilic Hellas Veronast. Kuna peatreener Dragan Stojkovic eelistab 3-4-1-2 formatsiooni, siis äärtel on oluline roll suvel Juventusesse siirdunud Filip Kosticil ja Thessaloniki PAOK-is mängival Andrija Živkovicil.
Kolmemehelises kaitseliinis ei ole nii nimekad mängijad kui poolkaitses ja edurivis, aga nad kõik mängivad kõrgel tasemel. Esindatud on Hispaania La Liga, Saksamaa Bundesliga, Itaalia Serie A, Austria Bundesliga, Poola Ekstraklasa ja Serbia SuperLiga kaitsjad. Kataris on koondise esikinnas kõigi eelduste kohaselt Sergej Milinkovic-Savici noorem vend Vanja, kes on tänavusel hooajal teinud Torino eest kolm nullimängu.
Meeskonna staar - Aleksandar Mitrovic
Viimasel ajal Fulhami eest löödud väravate arv on eespool kirjas, aga sellest veelgi rohkem avaldab muljet Mitrovici statistika koondises, kus ta on 76 mänguga löönud 50 väravat, millega asub Serbia koondise kõigi aegade edetabelis esikohal. Ta lööb koondisesärgis keskmiselt 0,66 väravat mängu kohta. Finaalturniiril osalevatest mängijatest on parem näitaja vaid Romelu Lukakul (0,67).
"Ründajana oled kogu aeg suure surve all, sest sa ei saa lihtsalt hästi mängida, vaid pead alati väravaid lööma, aga mulle meeldib skoorida ja mulle meeldib see, et seda minult ka oodatakse. See tähendab, et olen selles hea," märkis Mitrovic, kes on lisaks Serbia koondisele ja Fulhamile esindanud ka Belgradi Partizani, Brüsseli Anderlechti ja Newcastle Unitedit.
Silm peale - Filip Kostic
Kostici mängustiil on lihtne ja konkreetne. Serbia vasakäär eelistab kiirust triblamisele ja ta tsenderdab palju. "Filipil on suurepärane jooksuvõime ja ta katab kogu äärt. Kui Kostic on väljakul, siis tead, et ta tsenderdab. Tsenderdused on täpsed ja peaaegu alati ohtlikud," kommenteeris koondise peatreener Stojkovic.
30-aastane Kostic vahetas suvel Frankfurti Eintrachti särgi Juventuse vastu, kus ta saab mängida koondisekaaslase Vlahoviciga. Eintrachti ridades säras Kostic eelkõige resultatiivsete söötudega. Kostic mängis Eintrachtis neli hooaega ja selle ajaga kogunes serblase arvele arvele koguni 45 väravasöötu Bundesligas.
Suurim mure - liiga palju küsimärke
Mitrovic ja Vlahovic on Serbiale väga olulised mängijad ning kui nad on terved, siis kindlasti ka algkooseisus, aga praegu jääb küsimärk õhku. Mitrovic mängis viimati 29. oktoobril ja Vlahovic neli päeva varem. Serbia jalgpalliliit ei ole pärast MM-koosseisu avaldamist ründajate olukorda kommenteerinud, aga kuna mõlemad mehed on nimekirjas, siis suure tõenäosusega nad saavad ka koondist aidata.
Lisaks Mitrovici ja Vlahovici traumadele ripub suur küsimärk ka kaitseliini kohal. Kui vastased saavad viimasele kolmandikule kombineerima, siis on Serbia tagaliin väga haavatav. Peatreener Stojkovic on varasemalt tugevamate meeskondade vastu kasutanud ka 5-3-2 formatsiooni, kus äärtel on kaitsjad, mitte ründavad poolkaitsjad, aga isegi siis on keeruline kaitset pidama saada.
Valiksarjas ja Rahvuste liigas ei olnud Serbial kaitsega suuri probleeme, sest Portugal oli ainus tippkoondis, kellega vastamisi mindi. Valikgrupis löödi serblastele kaheksa mänguga üheksa väravat ning Rahvuste liigas kuue mänguga viis väravat, mis oli B-divisjonis paremuselt teine näitaja. Kui Serbia tahab musta hobusena kaugele jõuda, siis tuleb kaitse pidama saada.
Treener - Dragan Stojkovic
57-aastane serblane on endine poolkaitsja, kes kandnud kaptenipaela nii Jugoslaavia koondises kui ka Belgradi Crvena zvezdas. Stojkovic valiti 1990. aastal MM-finaalturniiri sümboolsesse koosseisu, kui Jugoslaavia jõudis kaheksa parema hulka, aga kaotas veerandfinaalis penaltitega Argentinale.
Stojkovici peetakse Jugoslaavia ja Serbia jalgpalli ajaloo üheks parimaks mängijaks, aga treenerina ei ole ta veel endale nime teinud. Ta on juhendanud Nagoya Grampust Jaapanis (2008-2013) ja Guanghzoud Hiinas (2015-2020). Serbia koondise eesotsas on ta alates 2021. aastast. Lisaks on ta olnud Serbia jalgpalliliidu ja Crvena zvezda president.
Kris Ilves: "Serbial on graafikuga vedanud. Avamängus minnakse vastamisi Brasiiliaga, kelle vastu on keeruline punkte saada. Juhul kui Mitrovic ja Vlahovic vajavad taastumiseks rohkem aega, siis pole hullu, kui nad jätavad vahele mängu, mille Serbia niikuinii kaotab. Seejärel on kohustuslik võidumäng Kameruniga, kellest saadakse ilmselt ka ilma Mitrovici ja Vlahovicita jagu. Kõige olulisem mäng toimub viimases voorus Šveitsiga, kelle vastu on Serbial kindlasti oma staarründajaid vaja. Mitrovic lööb seal võiduvärava ja Serbia saab alagrupist edasi."
Mängud alagrupis:
N, 24. novembril kell 21.00 vs Brasiilia (Lusail)
E, 28. novembril kell 12.00 vs Kamerun (Al Wakrah)
R, 2. detsembril kell 21.00 vs Šveits (Doha)
Koosseis:
Väravavahid: Predrag Rajkovic (Mallorca), Marko Dmitrovic (Sevilla), Vanja Milinkovic-Savic (Torino).
Kaitsjad: Nikola Milenkovic (Fiorentina), Stefan Mitrovic (Getafe), Strahinja Pavlovic (Salzburg), Miloš Veljkovic (Bremeni Werder), Filip Mladenovic (Varssavi Legia), Srdan Babic (Almeria), Strahinja Erakovic (Belgradi Crvena zvezda).
Poolkaitsjad: Dušan Tadic (Amsterdami Ajax), Filip Kostic (Juventus), Nemanja Gudelj (Sevilla), Nemanja Maksimovic (Getafe), Nemanja Radonjic (Torino), Filip Duricic (Sampdoria), Sergej Milinkovic-Savic (Lazio), Saša Lukic (Torino), Andrija Živkovic (PAOK), Darko Lazovic (Hellas Verona), Marko Grujic (Porto), Uroš Racic (Braga), Ivan Ilic (Hellas Verona).
Ründajad: Aleksandar Mitrovic (Fulham), Luka Jovic (Fiorentina), Dušan Vlahovic (Juventus).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta