Mustvalge või vikerkaarevärviline mure? Saudid rehitsevad Liverpooli keskvälja, kapten ajas vähemused kurjaks
Saudi Araabia naftaraha voolul Euroopa tippklubidesse ei näi otsa tulevat - lisaks Liverpooli kaptenile Jordan Hendersonile, kes on mitme usaldusväärse allika põhjal Al-Ettifaqiga juba omavahel kokkuleppele jõudnud, jahib Al-Ittihad nüüd ka teist poolkaitsjat Fabinhot.
29-aastane brasiillane, kelle eest saudid on BBC andmetel valmis maksma 40 miljonit naela, jäeti välja Liverpooli Saksamaale treeninglaagrisse sõitvast koosseisust. Reede õhtul klubile laekunud pakkumise järel langetasid klubi ja mängija esindajad ühise otsuse, et alates 2018. aastast Liverpooli särki kandev poolkaitsja praegu meeskonnaga ei ühine. Saudide pakutav summa on samas suurusjärgus rahaga, mille Liverpool viie aasta eest Monacole Fabinho eest välja käis.
Klubis veedetud aastate jooksul on Fabinho aidanud Liverpoolil võita nii Meistrite liiga, Inglismaa liigatiitli, Inglismaa karika ja liigakarika kui ka klubide MM-i. Lõppenud hooajal tegi ta kaasa 36 liigamängus ja kuulus algkoosseisu 31 korral, ent just Liverpooli keskvälja peeti peamiseks põhjuseks, miks meeskond lõpetas viiendal real ja jäi seekord Meistrite liiga pääsmest ilma.
Henderson läheb seevastu meeskonnaga kaasa, kuigi teda on viimastel päevadel tugevalt seostatud Al-Ettifaqiga, mille peatreeneriks sai äsja Liverpooli legend Steven Gerrard. Mitme allika väitel on Henderson jõudnud saudidega isiklikes tingimustes kokkuleppele ning saanud lahkumiseks loa ka peatreenerilt Jürgen Kloppilt, kuid Liverpoolile on esialgu pakutud tema eest vaid 10 miljonit naela. Klubi hindab 33-aastast poolkaitsjat, kelle leping kehtib veel kaks aastat ja kes on olnud aastaid meeskonna tähtis lüli, märgatavalt kõrgemalt.
Suvel on Liverpoolist juba lahkunud James Milner, Naby Keita ja Alex Oxlade-Chamberlain, asemele on toodud maailmameister Alexis Mac Allister ja Dominik Szoboszlai. Et argentiinlane on 24-aastane ja Szoboszlai kõigest 22-aastane on tegu märkimisväärse noorenduskuuriga, ent Fabinho ja Hendersoni lahkumisel vajatakse kindlasti veel täiendusi. Ühe asendajana on välja käidud 19-aastase Romeo Lavia nimi, sest tema senine tööandja Southamtpon langes esiliigasse. Samas on tõenäoline, et Fabinhost ja Hendersonist ilmajäämise puhul soovib ka Liverpool leida nende asemele Laviast kogenuma mehe.
Vähemuste kaitsja, kuniks raha ei pakuta?
Hendersoni võimalik üleminek on aga tabanud täieliku šokina Liverpooli vähemuste esindajaid. Nimelt on Liverpooli kapten olnud aastaid üks nende valjuhäälsemaid eestkõnelejaid ja toetajaid, mistõttu tema otsus siduda end Saudi Araabiaga tuleks neile valusa hoobina.
"Kuniks on toetajaid, kes tunnevad, et ei saa iseendaks jääda või veel hullem, peavad end varjama, sest kardavad ahistamise ja diskrimineerimise ohvriks langeda, on see kampaania tähtis," rääkis Henderson 2019. aastal, kui Inglismaa kõrgliiga mängijad kandsid vähemuste toetuseks vikerkaarevärvides putsapaelu. "Olen lapsevanem, abikaasa, poeg ja vend ning mõte sellest, et keegi, kellest ma hoolin ja keda armastan, ei saa end minu mängude ajal turvaliselt ega mugavalt tunda, kui nad on juhtumisi LGBT kogukonna liikmed, paneb mind mõtlema: mis maailmas me küll elame?" arutles ta.
the homophobia in the qrts is to be expected but in case you’ve forgotten jordan henderson is the ambassador for rainbow laces and has publicly aligned himself as an lgbt+ ally on numerous occasions. let’s not act like this backlash is ridiculous or without merit lol https://t.co/mYAi6dvLhn pic.twitter.com/dNbMuBEApn — 👩🏽💻 (@angelsmemoir) July 13, 2023
"See kampaania annab sõnumi, et te olete teretulnud, me oleme teie poolel ja neile väiklastele idiootidele, kes teis ebamugavustunnet tekitavad, ei leidu jalgpallis kohta. Nii lihtne see ongi. Praegusel ajastul on mõistetamatu, et keegi võiks teises inimeses ebamugavustunnet tekitada vaid nende seksuaalsuse tõttu. See ei mahu mulle pähe," lisas Henderson.
Al-Ettifaq, kes on valmis Hendersoni senise enam kui 100 000 naela suuruse nädalapalga mitmekordistama, kuulub Saudi Araabia riigile. Samasooliste suhted on seal jätkuvalt kriminaliseeritud, karistuseks võib selle eest oodata isegi surmanuhtlus. Samuti ei pööra riik tähelepanu sotsiaalsele diskrimineerimisele ega toeta ka sõnavabadust. Värskeimate näidetena ei lubatud seal 2022. aastal ekraanil filmi "Lightyear", kuna seal kujutati samasooliste suudlust, samuti keelati ära Marveli linateos "Doktor Strange hullumeelsuse multiversumis", sest üks tegelastest oli lesbiline.
Jordan Henderson has been an important and vocal LGBTQ+ ally. A move to Saudi Arabia would tarnish that and leave many feeling betrayed.@LFC_LGBT fan group Kop Outs say they would be 'appalled' and hope Henderson will instead stay true to his values.https://t.co/j6DAOQXNN5 — Caoimhe O'Neill (@CaoimheSport) July 13, 2023
Neljapäeval tegi Hendersoni kohta avalduse Liverpooli LGBT-toetajaid koondav ühendus Kop Outs. "Oleme Jordan Hendersoni tuge alati hinnanud, seda enam oleme rabatud ja mures, et keegi võiks isegi kaaluda töötamist spordipesuga tegeleva režiimi heaks. See on režiim, kus naisi ja LGBT+ inimesi rõhutakse ning mis troonib pidevalt ülemaailmses surmanuhtluste edetabeli tipus," öeldi avalduses.
Polegi muud parata?
The Athleticu ajakirjanik Simon Hughes märgib, et inimõiguste seisukohast võib Premier League küll koostööd Saudi Araabia ja teiste spordipesuriikidega taunida, ent kui jutt läheb rahale, on nad mõneti sundseisus. Nimelt on tähtmängijate palgad aetud nii kõrgeks, et üheski teises liigas pole keegi võimeline neile sama suurt töötasu maksma. Näiteks uruguaylane Matias Vina nõustus talvel Premier League'i ühe pisema klubi Bournemouthi palgapakkumisega, lükates tagasi võimaluse liituda Itaalia hiiu AC Milaniga.
Äsja parimas mängijaeas ehk 26-aastaselt 55 miljoni naela eest Al-Hilaliga liitunud Ruben Neves oli üks Portugali andekamaid noormängijaid, kui ta kuue aasta eest toona Inglismaa esiliigasse kuulunud Wolverhampton Wanderersiga käed lõi. Tänavu ei teinud aga ükski suurklubi isegi katset teda Wolvesist välja osta. Teisest küljest on Aston Villa hädas Philippe Coutinhoga, kelle mängutase juba mõnda aega tema palganumbrile ei vasta, ent selle palga juures pole teda nõus keegi ka enne lepingu lõppu ostma-
Hughes toob lisaks välja, et oleks üsna silmakirjalik jalgpallile koostööd inimõigustele vilistavate riikidega ette heita, kui isegi Suurbritannia valitsus on kutsunud saudide kroonprintsi Mohammed bin Salmani tänavuse aasta teises pooles ametlikule riigivisiidile. Ta rõhutab, et klubid ja mängijad on väljas siiski eelkõige enda eest ning kui pakkumine on piisav, kaalub see moraalse ebamugavustunde üles.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta