Natuke nii, natuke naa: kahes linnas korraga toimetav Paide U21 parandab sidet ühtsete loogikatega
Paide Linnameeskonna duubelvõistkond tegutseb Esiliigas teist aastat hübriidkorraldusega, kus Paide noored treenivad duubli treenerite juhendamisel kodulinnas, samal ajal kui paljud mängijad on hoopis koos esindusmeeskonnaga pealinnas. Paide ja Tallinna vahelist silda peaks toetama erinevate loogikate ühtlustamine, mis tänavuse hooaja eel ette võeti.
Talvel klubiga liitunud Kalmer Klettenberg on esindusmeeskonna ja U21 võistkonna vaheliseks lüliks, juhendades Paide treeninggruppi ja Esiliigas mängivat võistkonda koos senise peatreeneri Meelis Roobaga.
"See ei ole kindlasti ideaalne maailm, aga eks katsume selles olukorras parima teha ja olla võimalikult efektiivsed," ütles 35-aastane Klettenberg, kes töötas eelmised kuus aastat Rakvere klubis Tarvas. "Ühtne treeningprotsess parandaks mingeid olukordi, aga samal ajal on esinduse grupp praegu üsna mahukas ja pakub head konkurentsi mitmetele positsioonidele."
Klubi spordidirektor Gert Kams kinnitas, et selline hübriidlahendus sai ette võetud esindusmeeskonna huvides: "Et meie esinduse treeningtöö ja ka mängud nii palju ei kannataks, siis peab Paide pool nii palju kaela kandma, et kui esindusest ei tule piltlikult öeldes kümmet mängijat, siis me saaksime hakkama."
Resultaatide poolest käis Paide U21 mullune hooaeg suurte lainetena. Esiliiga 12 esimesest mängust võideti koguni 10, aga ülejäänud 24 vooruga lisandus vaid 7 võitu ja nii langes võistkond kõrgeimate kohtade heitlusest seitsmendaks ehk viimaseks kindlaks liigasse püsimajääjaks.
Kams selgitas seda sellega, et hooaja algfaasis vajasid paljud esinduse mängijad praktikat duublis. "Hooaja teises pooles oli meil päris palju lahkujaid ja siis pidid hakkama kaela kandma Paide omad poisid. Esimesel aastal said nad Esiliigas palju kogemust ja mänguminuteid ja selle põhjal otsustasime ka sel aastal täpselt sama mudeli järgi toimetada."
Möödunud hooajast tehtud järeldustest rääkides avaldas Kams, et Paide treeninggrupi loogikad viidi nüüd vastavusse esindusmeeskonna omadega: "Karel [Voolaid] ja Kalmer on palju kordi kohtunud ja rääkinud nendest asjadest - koosolekud, formatsioon, kõik see pool. Et ka nendel mängijatel, kes esindusest tulevad ja duublisse mängima lähevad, oleks kõik põhimõtteliselt täpselt sama."
Natuke nii, natuke naa
"Nagu Reketi lauluski, siis natuke nii, natuke naa," kasutas Klettenberg talvise ettevalmistuse kirjeldamiseks laulusõnu, mis võiks juhtumisi passida ka kogu Paide U21 võistkonna olukorra kohta. Kui kõik läheb hästi, valmib Paide jalgpallihall sel aastal, kuid siiani tuleb toimetada ilmataadi meelevallas.
"Osad trennid on tulnud teha saalis või jõusaalis, kui pole olnud isegi saaliaega, et seal palliga toimetada. Lisaks on natuke kooliga seotud teemasid, kui kutid pole saanud trenni tulla. Selles osas ei ole olnud nii ideaalne, kui võiks, aga vaadates laias laastus füüsilist vastupidavuslikku vormi ja poiste üldist valmisolekut, siis pigem oleme hooajaks ikkagi valmis. Kindlasti on kitsaskohti, kus king veidi pigistab, aga neid olukordi on kõigil," selgitas juhendaja.
Eelhooaeg on seni õnnestunud läbida ilma tõsisemate vigastusteta, kuid kontrollmängude tulemused ei ole kõige paremad olnud. Viiest kohtumisest Esiliiga rivaalidega võideti üks ja kaotati neli. Peatreener ja spordidirektor ütlevad kui ühest suust, et parandamist vajab eelkõige kaitsmine.
"Halliturniiri tsükkel näitas, et igas mängus lasime endale värava lüüa, ja see on kindlasti osa, mida me tahame tugevdada. Kindlasti tahaks ka üldist emotsiooni ja võistkonnatunnet luua nii palju kui võimalik. Kuna mängijad tulevad kahest grupist, siis pole see perfektne olukord, aga päeva lõpuks on meil ühine embleem rinna peal ja kõik me seostame ennast Paide Linnameeskonnana," rääkis Klettenberg. "Ründetegevuses annab samamoodi juurde panna. Olukordade lugemise koha pealt on nüansse. Tööd on."
"Noored mängijad on nüüd kindlasti kogenumad, nad teavad ja tunnevad seda Esiliigat rohkem," pakkus Kams arengukohti võrreldes eelmise hooajaga. "Juurde panema peame eelkõige kaitsemängus, just meeskondlikus kaitsmises, see on põhiline eesmärk."
Kellelt ootab peatreener liidrirolli võtmist? "Paide gruppi vaadates võiks kindlasti olla Jander Poolma see isik. Eelmisel hooajal alustas ta hästi, vahepeal oli natuke eemal jalgpallist, nüüd teeb ja toimetab ja mängudes on ka üsna hästi mänginud. Vanus on ka juba selline, et ideaalis võiks olla läbilöögiaasta. Ja kuna meie väravavahtide seis ei ole väga sügav, siis annab see võimaluse Rando Isakarile, kes on küll 2006. aasta kutt, aga olles ise ka väravavahtide treener olnud, siis näen ma temas perspektiivi. Oleks tore, kui ta teeks järgmised sammud ja võtaks suurema vastutuse ja rolli meie võistkonnas."
"Mis puudutab esindusvõistkonna grupi poisse, kes meil esialgu abis hakkavad käima, siis seal on meie eesmärgiks, et nad saaksid rohkem ka esinduses peale. Vinny [Loic Nkwinga] liigub samm-sammult edasi ja seda on huvitav vaadata. Kui alguses tundus, et ta ei sobi väga hästi meile, siis tasapisi on ta oma kohta leidmas ja tal tasub silma peal hoida."
Algkõrgus on juba latil
Sportlikest tulemustest ja tabelikohtadest rääkides sõltub duubelvõistkonna käekäik paljuski sellest, kui palju põhimeeskonna mängijaid seal parasjagu mängitada on tarvis. Eesmärkide seadmine pole seetõttu lihtne, kuid kindel on see, et liigasse püsima tuleb jääda.
"Tuues paralleeli kõrgushüppega, siis meie algkõrgus on eelmise hooajaga juba paika pandud – ehk siis seitsmes koht. Kuues-viies-neljas võrduks enam-vähem tulemusega ja top-kolm tähendaks juba medalit – siis võiks olla täiesti rahul," kirjeldas Klettenberg sihte. "Üldisem eesmärk on päeva lõpuks järelkasvuvõistkonnana see, et võimalikult palju noori kutte saaksid heal tasemel mänge ja tõstaksid pead ja teeksid oma karjääris järgmise sammu."
Kams rõhutas omalt poolt seda, et Premium liiga tippmeeskonna jaoks on tähtis omada duublit võimalikult kõrgel tasemel ehk just Esiliigas. "Meie jaoks ei ole kinnisidee see, et me Esiliiga võitma peaksime, aga me tahame hästi esineda ja et noored mängijad saaksid palju minuteid, saaksid kogemust ja areneksid. Meie jaoks on väga oluline Esiliiga koht. Ühel aastal olime kolmandad, eelmine aasta seitsmendad - ma arvan, et tabeli keskel võiks olla reaalne eesmärk."
Klettenberg ütles hooajaeelsete kontrollmängude põhjal, et kuigi nad pidanuks osades mängudes parema tulemuse saama, on tänavune Esiliiga konkurents korralik:
"Iseseisvate klubide osas on Nõmme United kindlasti tugev ja ka Elva ja Viimsi, kes on füüsiliselt tugevad ja kokkumänginud võistkonnad. U21 võistkonnad on väga palju seotud sellega, kas ja kui palju tuleb esindusvõistkonnast mängijaid. Need on tugevaimad konkurendid, aga muidugi ei tohi kedagi alahinnata, alustades uutest tulijatest Tabasalust ja FC Tallinnast, ja samamoodi Alliance. Kõik mängud tulevad kindlasti pingelised ja võitluslikud, tuleb korralik hooaeg."
Paide U21 hooaeg algab 4. märtsil kodumänguga Ida-Virumaa FC Alliance'i vastu, kes oli ainus võistkond, keda neil taliturniiril võita õnnestus.
Paide Linnameeskond U21
Peatreener: Kalmer Klettenberg
Treener: Meelis Rooba
Füsioterapeut: Raiko Karpov
Kapten: selgumisel
EJL-i stipendiaadid: Siim Aer, Marten Henrik Kelement, Kevin Metso, Matrix Einer, Sander Soo, Oskar Hõim
Eelarve: 1 900 000 eurot (kogu klubi)
Duubelvõistkond: Paide Linnameeskond III (II liiga)
Koduväljak: Paide linnastaadion / Paide kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: sinine ja valge
Koduleht: www.paidelinnameeskond.ee
Esimene mäng: 4. märtsil kell 12.30 vs. Ida-Virumaa FC Alliance (Paide kunstmuruväljakul)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 3. aprillil kell 19.00 vs. Tallinna FCI Levadia U21 (Paide kunstmuruväljakul)
Mitteametlik koosseis:
Väravavaht: Rando Isakar.
Kaitsjad: Oliver Niit*, Andre Saare, Karl Markus Ots, Karlis Ellermaa, Kevin Kärp, Markus Piim, Sten-Erik Tamme, Carmo Toomet.
Poolkaitsjad: Sander Soo, Kert Kiik, Matrix Einer*, Jaan Joosep Kuuse, Jander Poolma, Kevin Joshua Kanne, Marcus Pajumaa, Martin Mõttus.
Ründajad: Vinny Loic Nkwinga*, Markus Lieberg, Simon Usar, Randel Liiv.
* - treenivad esindusmeeskonnaga Tallinnas.
Võimalik algkoosseis:
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Siim Aer (kaitsja, Vaprusest) naasis laenult.
Oskar Hõim (poolkaitsja, Tabasalust) liitus klubiga.
Kevin Metso (kaitsja, Vaprusest) naasis laenult.
Oliver Niit (äärekaitsja, Flora U21-st) liitus klubiga.
Vinny Loic Nkwinga (Kameruni ründaja, Nkufo akadeemiast) on testimisel.
Välja:
Rasmus Kallas (keskkaitsja) lahkus klubist ja liitus Tammekaga.
Jaagup Luts (ründaja) leping lõppes ja lahkus klubist.
Hooajaeelsed mängud:
22.01. FC Nõmme United (EL) – Paide Linnameeskond U21 5:0
29.01. Ida-Virumaa FC Alliance (EL) – Paide Linnameeskond U21 1:4 (Aer 2, Poolma, Einar)
04.02. Paide Linnameeskond U21 – Tallinna FCI Levadia U21 (EL) 0:1
12.02. Paide Linnameeskond U21 – Tallinna FC Flora U21 (EL) 1:3 (Usar)
19.02. Paide Linnameeskond U21 – Viimsi JK (EL) 0:2
Võit; kaotus.
EL - Esiliiga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta