Neljakordne Aasia meister Jaapan sihib seeria murdmist, aga takistusrada on karm
Jaapan, teisisõnu tõusva päikese maa, on alates esimesest korrast ehk 1998. aastast käinud kohal igal MM-finaalturniiril. Nende kordadega on välja joonistunud aga üks huvitav muster. Milline?
- Sakslaste aiast kostub klähvimist küll - on see näljane lambakoer või lihtsalt mängutujus taksike?
- Kümme aastat troonilt. Prestiižita Hispaania ihaldab maailma valitsejaks tõusmist
- Taas maailmameistritega madistav Costa Rica proovib oma legendid väärikalt pensionile saata
Nimelt on iga teine suurturniir läinud Sinistel Samuraidel samamoodi. 1998. aastal jäädi kolme kuiva kaotusega alagrupis edasipääsuta. Neli aastat hiljem jõuti ühe korraldajamaana kaheksandikfinaali, et siis 2006. aastal jälle grupifaasis pidama jääda. 2010. aastal näidati vingeid esitusi, kuid tee kaheksa parema hulka pani penaltiseeria abil lukku Paraguay. 2014. ja 2018. aastatel ... muster sai vist enam-vähem selgeks.
Sarnaselt 2002. aasta minimaalsele kaotusele Türgi vastu ja 2010. aasta eelmainitud penaltiseeriale jäi ka 2018. aastal jaapanlaste edasipääs vägagi napilt vormistamata. Alagrupimängudelt, millest näis tulevat nelja väga võrdse meeskonna heitlus, mindigi napilt edasi teisena, kui kogutud saagiks jäi neli punkti.
Kaheksandikfinaalis oldi hilisema kolmanda koha meeskonna Belgia vastu veel 25 minutit enne mängu lõppu 2:0 ees, kuid ennast kogunud belglased pöörasid raske seisu ümber ning murdsid jaapanlaste südamed viimase ehk neljanda üleminuti värava abil. Mõru pill, aga nii mängijad kui ka fännid neelasid selle väärikalt alla, koristades enda järel näiteks terve staadioni ära.
Japan lost last night football match against Belgium.
But Japanese fans stayed even after the heartbreaking defeat and involved in cleaning the ground...
Such an inspiring moment...
World deserves you.... #BelgiumvsJapan #JapaneseFans#Inspiring pic.twitter.com/7F5iKAy4qZ — Mahesh Mahakumarage (@MaheMahakumara) July 3, 2018
Kadalipp, mis läbiti edukalt
Enne uut proovi pääsemaks 2022. aasta MM-finaalturniirile võtsid Sinised Samuraid pärast 20 aasta pikkust pausi 2019. aasta suvel osa ka Copa Americast. Kõnealune võistlus läks neil aia taha, kui kolme kohtumisega teeniti kaotus ja kaks viigipunkti, millega jäädi alagrupis kolmandaks. Kuigi turniiri mängiti valdavalt alla 23-aastaste mängijatega, sai peatreener Hajime Moriyasu korralikult kriitikat. Edasisega tõestas ta siiski, et tulemust suudetakse teha küll.
Esimeses kvalifikatsiooniraundis 2019. aasta sügisel võeti mängudest Myanmari, Mongoolia, Tadžikistani ja Kõrgõzstaniga maksimumpunktid. Tõele au andes polnud ühestki kõnealusest riigist aga Jaapanile erilist konkurenti, sest kaheksa mänguga tehti puhas töö ning väravate vahe oli lõpuks koguni 46:2.
Järgmises kavalifikatsiooniringis osutati jaapanlastele juba rohkem vastupanu, kui konkurentideks olid Omaan, Hiina, Saudi Araabia, Austraalia ja Vietnam. Täisedust polnud enam juttu ning ka alagrupi võit jäi tulemata. Sellegipoolest olid teenitud 22 silma ja teine tabelirida Saudi Araabia järel piisavad, et kindlustada otsepääs seitsmendale järjestikusele MM-finaalturniirile.
Möödunud suvel oldi aga edukad EAFF-1 turniiril (ida pool asuvatele Aasia riikidele korraldatav võistlus, mille Jaapan on kokku võitnud kahel korral), kus koguti korraldajamaana seitse punkti, millega tagati esimene koht Lõuna-Korea, Hiina ja Hong Kongi ees. Kuigi MM-finaalturniiri tasemest on antud võistlus kaugel, annab mõned kuud tagasi saavutatu Jaapani-sugusele koondisele Katari tarbeks kindlasti vajaliku lisasüsti.
Ambitsiooni jagub. Kas ootused vastavad ka reaalsusele?
Alates 2021. aasta septembri algusest on Jaapan pidanud 19 kohtumist, millest võidetud on 12, viigistatud kolm ning kaotatud neli kohtumist. Alistatud riikide nimekirja lähevad muuhulgas nii USA, Paraguay, Lõuna-Korea kui ka Austraalia (kahel korral valiksarjas).
Kaotused võeti vastu MM-il osalevatelt koondistelt ehk Brasiilialt, Saudi Araabialt ja Tuneesialt, aga ka Omaanilt. Viigistatud matšide alla lähevad kohtumised Vietnami, Hiina ja Ecuadoriga. Nendest mängudest toimusid kolm tükki (Saudi Araabia, Omaan ja Vietnam) valiksarjas.
Sellest mustrist vaatab tervikuna vastu suhteliselt hea ja arvestatav vorm. Siiski on näha ka väikest heitlikkust selle näol, et alates märtsikuust on Jaapan suutnud võita ainult ühel korral kaks kohtumist järjest. Selline vormikõver pole jällegi vahetult enne MM-finaalturniiri eriti kiiduväärt, kuivõrd alagrupis tuleb järjest pidada kolm olulist mängu, kus iga eksimus võib saatuslikuks saada.
Peatreener Hajime Moriyasu sõnade järgi on peamine eesmärk kõvasti tööd teha ning algaval finaalturniiril ajalugu ümber kirjutada. "Meie eesmärk on jõuda veerandfinaali, kuid võtame iga mängu nii nagu tavaliselt. Eesmärk on analüüsida põhjalikult vastaseid ja kasutada enda tugevusi. Ma tahan, et meil oleks hea ettevalmistus ja annaksime endast kõik, mis meil pakkuda on," sõnas ta.
Meeskonna staar - Takumi Minamino
Endine Liverpooli mängumees ning praegu AS Monacot esindav Minamino tegi koondise eest debüüdi 2015. aastal, olles nüüdseks kirja saanud 43 kohtumist ja 17 väravat. Valikturniiri jooksul oli 27-aastase mehe vormikõver varieeruv, sest kuigi kvalifikatsioonivooru teises pooles ei suutnud ta eriliselt särada, oli Minamino enne seda siiski seitsmes järjestikuses valikmängus värava löönud.
Hangitud kogemused Austriast, Inglismaalt kui ka Prantsusmaalt annavad aga lootust, et Minaminol on nii mõndagi põnevat Jaapani poolehoidjatele pakkuda. Eelmisel finaalturniiril ründaja ei osalenud, seega on tema jaoks tegu esmakordse etteastega maailma suurimal jalgpallilaval.
Silm peale - Kaoru Mitoma
Natukene vähem kui aasta eest Jaapani koondises debüteerinud Mitoma lõi kevadel koondiseukse jalaga lahti ning pole enam tagasi vaadanud. Ääremängija praegune statistika on üheksa kohtumist ja viis väravat.
Mullu suvel Brighton & Hove Albioniga liitunud 25-aastane Mitoma käis seejärel üheks hooajaks laenul Belgias ning piisavalt head minekut näidanuna teenis sellel aastal võimaluse ka Inglismaal. Seal on tema näitajad hetkeseisuga 11 mängu ja 2 väravat. Mitoma on näidanud, et suudab olla kodumaa esindusele vajalik relv ning millal veel head hoogu jätkata, kui mitte algaval MM-finaalturniiril?
Suurim mure - kui saatuslikuks saab resultatiivse Kyogo Furuhashi väljajätmine?
Šotimaa hiiu Celticu ridades on hetkel neli Jaapani kodakondset, kuid ainult Daizen Maeda sõidab neist koondisega kaasa. Ülejäänud kolm meest ehk Yosuke Ideguchi, Reo Hatate ja Kyogo Furuhashi elavad kaasa kodudest. Tõsi, Ideguchi pole koondist juba 2019. aastast saadik esindanud, seega oli selline käik loogiline. Kuid kahe viimase mehe väljajätmine on üllatavam. Eriti Kyogo Furuhashi puhul, kes on sellel hooajal olnud suurepärases hoos, olles kõmmutanud 17 mänguga 9 väravat.
Koondise peatreeneril Hajime Moriyasul, kes on Furuhashi väljajätmise tõttu kõva kriitikat teeninud, oli asjast oma nägemus. "Valisin oma abilistega välja mängijad, kes on meeskonnaga samal laineharjal ning kes on võimelised oma individuaalsed oskused meeskonna jaoks parimal võimalikul moel maksma panema. Kõigil oli oma arvamus ja nendega tuli arvestada. Nimekirja kitsendamine oli tohutu ülesanne, kuid olen oma valikutega rahul."
Jaapaniga MM-ile sõitvast koondisest on ainult Frankfurdi Eintrachti poolkaitsja Daichi Kamada olnud käimasoleval hooajal Furuhashist resultatiivsem. Kataris toimuvast kõrvalejäämine tähendab, et pallur pole oma senise karjääri jooksul veel koondiste tasandil suurturniirist osa võtta saanud. Rahvusesinduse debüüdi tegi mees 2019. aasta lõpus ning on selle ajaga kirja saanud 16 mängu ja 3 väravat.
Meeskona peatreener - Hajime Moriyasu
Pärast 2018. aasta MM-finaalturniiri koondise juhendamise üle võtnud Moriyasu oli tolleks ajaks võitnud juba kolmel korral Sanfrecce Hiroshima juhendajana kodumaa kõrgliiga ning alustanud aasta varem U-23 vanuseklassi noortekoondise juures treeneritööd. Viimast tegi ta paralleelselt A-koondise juhendamisega kolm aastat, keskendudes nüüd ainult MM-finaalturniirile sõitvale meeskonnale.
Tema senisteks saavutusteks nelja aasta jooksul on 2019. aasta talvel Aasia karikal teenitud teine koht ning käimasoleval aastal eelmainitud EAFF E-1 karika võitmine. Saab näha, mida suudab Moriyasu oma teisel MM-finaalturniiril, kuid nüüd juba peatreeneriametis.
Mikk Hendrik Kelder: "Jaapanile on sattunud finaalturniiri üks keerulisemaid alagruppe. Hispaania ja Saksamaa kuuluvad maailma kõige võimekamate koondiste sekka ning ka Costa Rica on näidanud, et üllatusvõimelisusest neil puudu ei ole. Sinised Samuraid on vägagi sümpaatne meeskond, kelle jaoks jätkub usutavasti siiski nende seniste MM-finaalturniiride seeria ehk taas on käes kord jääda alagruppi pidama."
Mängud alagrupis:
K, 23. novembril kell 15.00 vs Saksamaa (Khalifa staadion)
P, 27. novembril kell 12.00 vs Costa Rica (Ahmed bin Ali staadion)
N, 1. detsembril kell 21.00 vs Hispaania (Khalifa staadion)
Kinnitatud koosseis:
Väravavahid: Eiji Kawashima (Strasbourg), Shuichi Gonda (Shimizu S-Pulse), Daniel Schmidt (Sint-Truiden).
Kaitsjad: Miki Yamane (Kawasaki Frontale), Shogo Taniguchi (Kawasaki Frontale), Yuto Nagatomo (FC Tokyo), Takehiro Tomiyasu (Arsenal), Hiroki Sakai (Urawa Red Diamonds), Ko Itakura (Mönchengladbachi Borussia), Maya Yoshida (Schalke), Hiroki Ito (Stuttgart).
Poolkaitsjad: Wataru Endo (Stuttgart), Gaku Shibasaki (Leganes), Takumi Minamino (Monaco), Hidemasa Morita (Sporting CP), Daichi Kamada (Frankfurdi Eintracht), Ao Tanaka (Fortuna Düsseldorf), Ritsu Doan (Freiburg), Yuki Soma (Nagoya Grampus).
Ründajad: Daizen Maeda (Celtic), Takefusa Kubo (Real Sociedad), Ayase Ueda (Cercle Brugge), Takuma Asano (VfL Bochum), Junya Ito (Reims), Kaoru Mitoma (Brighton), Shuto Machino (Shonan Bellmare).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta