MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MEISTRILIIGA
1 Link kopeeritud

Noorenduskuuri läbinud Premium liiga - kui rohelised või kogenud tegelikult ollakse?

1 Link kopeeritud
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

Henrik Ojamaa on justkui vana kala küll, kuid tegelikkuses on tal Premium liigas vaid 88 mängu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Mis on kogemus? Mida imelist annab sellega korda saata? Või ehk on see lihtsalt mingisugune võlusõna, mille abil proovivad klubid oma paremust teistele maha müüa? Äkki pole sellest enam üldse tolku!?

Mõnikord jääb mulje, et sõnal kogemus puudub tõeline sisu. Võime vaadata statistikat ja väita jonnakalt, et 300 matši pidanud äss on kordades parem 20 kohtumise peal olevast pallurist. See võib tihti nii ka olla, samas ei ole see kaugeltki mitte raudreegel. Teinekord on hoopis nii, et noored, kogenematud ning ambitsioonikad poisid löövad jalkaplatsi värava julgelt valla, kukutades kogenud mängumehed lihtsalt pingile.

Ühest küljest lähtub kogemus numbritest. Näiteks sellest, mitu mängu ühel või teisel jalgpalluril Premium liigas hingel on. Teisalt on kogemusel ka mõõtmatu kuju, mis tuleb kokku erinevate aastate jooksul omandatud võimete peale - näiteks oskusest lõigata vastase sööduliine läbi või panna tiimikaaslasele värava alla täpne pass. Tihtilugu on nii, et mida rohkem on kogemust (kvantitatiivne), seda rohkem on mängija saanud ühte ja teist elementi harjutada, mis omakorda tähendab, et temast saab aina parem mängija. 

Et jutt ei jalutaks liialt kaugele minema, tuleb proovida jõuda loo tuumani. Premium liigas on hooaja 2024 alguses enam kui 18 600 Eesti kõrgliiga mängu jagu kogemust. Mõistagi jaguneb see klubide vahel ebavõrdselt, arvestades seda, et meeskondi komplekteeritakse erinevalt, tulenevalt võimalustest-soovidest. Näiteks on mitmetes satsides välismaalt pärit pallureid - on ju arusaadav, et neil pole Premium liiga kogemusega priisata.

See lugu keskendubki aga vaid Premium liiga kogemusele. Nii ei saa graafikute järel ajada rinda kummi ja väita, et Paide Linnameeskond on kõikidest kõige tugevam - sest kohtumisi on kõige rohkem. Muidugi, järvamaalased võivad oma kogemuse sel hooajal maksma panna küll ja tulla Eesti meistriks. Ent see on juba omaette teema, mida on käesolevas loos olevate andmete põhjal keerukas lahata.

See viibki meid esimese graafikuni, mis tõepoolest näitab, et Paide Linnameeskonna täiskoosseisus on tänavu kõige rohkem Premium liiga kogemust - 2. mänguvooru järel kokku löödud numbrite järgi 2867 kohtumist. Tihedalt püsib kannul Tallinna FCI Levadia, kelle näitaja on 2657. Üle kahe tuhande on roninud ka JK Tallinna Kalev ja Pärnu JK Vaprus. Kõige vähem kogemust on esimest hooaega tippliigas pallival FC Nõmme Unitedil, kelle näitaja on napilt alla 600. Välja on toodud ka väravad, mida on enim FCI Levadia (382), Tallinna FC Flora (368) ja Paide (339) mängijatel.

Paide lippu hoiavad kõrgeimal Andre Frolov (497 mängu, 69 väravat), Karl Mööl (403/47), Joseph Saliste (257/21) ja Siim Luts (250/58). Samas on meeskonnas (kokku on üles antud 26 mängijat) ka seitse mängijat, kes on Premium liigas väljakule jõudnud kuni kümme korda. FCI Levadias on enim kogemust Ken Kallastel (338/34), Kalevis Sander Sinilaiul (443/39) ning Vapruses Sander Kapperil (250/24).

Rekordimehed on ka FC Flora ründaja Rauno Alliku, kes on 417 mänguga löönud 120 väravat, ning Konstantin Vassiljev, kelle 268 mängu on toonud 106 tabamust. Rohkem on väravaid vaid 310 Premium liiga mängus kaasa teinud Zakaria Beglarišvilil (JK Narva Trans), kelle näitaja on kerkinud 139 peale.

Mil määral jõuab kogemus platsile?

Kui on teada materjal, mida klubidel on üsna vaba voli kasutada, on põnev liikuda edasi - kui hästi või mis mahus seda materjali kasutatakse. Muidugi, peatreenerite valikut mõjutavad mitmed asjaolud: mängija tervis, taktika, vastase mänguplaan, ETM- ja KTM-reegel, mängude graafik ja nii edasi.

Teisel graafikul on välja toodud Premium liiga 2. mänguvoorus põhikoosseisu kuulunud mängijate (11) kogemuse summa. Ehk enim kogemust mängitas Vaprus, kelle näitaja oli 1583. Järgnes tükk tühja maad, mille järel tulid riburadapidi Nõmme Kalju FC (1166 kohtumist), Tartu JK Tammeka (1147), JK Narva Trans (1115), FCI Levadia (1111) ja FC Flora (1103).

Olgu siinkohal ka välja toodud üks kitsaskoht, mis seesuguste graafikutega võib tekkida. Nimelt, kui Paide saatis 2. voorus Nõmme Unitedi vastu väljakule mehed, kes kokku olid Premium liigas koos nimetatud mänguga kogunud 979 kohtumist, siis avavoorus - kuna põhikoosseisu kuulus ka rekordimees Frolov ning 100 matšile lähenev Kristofer Piht - oli kogemust pisut enam kui 1300 madina jagu. Kui graafikul on Vapruse näitajaks 1583, siis avavooru põhikoosseisus oli pärnakatel ligi 1400 mängu jagu kogemust. See-eest oli FC Flora põhirivistus mõlemas voorus identne. 

Kui nüüd kaks nähtud graafikut liita, tekib kolmas - see kõige kõnekam - ehk kui suure osa oma "ressursist" klubid ära kasutavad. Muidugi, polegi võimalik kõiki 20+ mängijat väljakule panna, samas on põnev analüüsida ja mõtiskleda küll, kui tugevad ja kogenud mängijad tegelikult vahetusest sekkuvad või valikust sootuks välja jäävad.

Teises mänguvoorus kasutasid oma kogemust kõige tagasihoidlikumalt ära Paide ja FCI Levadia - vastavalt 34,1% ja 41,8 protsenti. Nagu öeldud, Paide puhul jäid põhikoosseisust välja nii Frolov kui ka Karl Mööl, kes juba kokku moodustavad 900 Premium liiga mängu. FCI Levadia puhul jäid kogenuimad lülid Kallaste ja Robert Kirss sootuks pingile, Mark Oliver Roosnupp sekkus vahetusest. Kui liita nendega ka tõsiselt vigastatud Brent Lepistu saak, jäi algkoosseisust nende näol välja 1039 mängu jagu kogemust.

Kõige maksimumilähedasemal piiril toimetasid Nõmme United (88,6%) ja Vaprus (78,7%), kes saatsid mängu enam-vähem kõik kõige kogenumad lülid. Pealinlaste puhul tähendab see seega nii Marko Meeritsat (157/0) kui Mihkel Järvistet (152/8), pärnakatel enam-vähem kõiki K-tähega algavaid ässasid - Kapper, (Kristjan) Kask, (Uku) Kõrre, (Kevin) Kauber ja (Martin) Käos - ning mõned V-tähega poisid lisaks - (Magnus) Villota, (Enrico) Veensalu ja (Henri) Välja. Tihedalt kannul on ka Tammeka (74,7%), kes saab toetuda nii Reio Laabuse (370/14), Patrick Genro Veelma (149/12), Richard Alandi (146/0) kui Mairo Miili (145/0) kogemustele.

Kogemust võib ju olla, aga ...

Kui võtta aluseks Paide ja FCI Levadia näitajad ning panna need paberile koos meeskondade nimekirjadega, joonistub välja ühisjoon - mõlemad panustavad märkimisväärses osas välismaisele verele, mis on enam karastust saanud Eesti piiridest väljaspool.

Järvamaalaste ridades jooksid 2. voorus platsile näiteks Thomas Agyepong (18/1), Dehninio Muringen (14/1) ja Predrag Medic (2/0), kellest esimene on läbi käinud Manchester City süsteemist, teine möllanud kodumaa Hollandi meeskondades ja kolmandal on ette näidata enam kui poolsada mängu Serbia kõrgliigas. 

FCI Levadia nimistust käivad teiste seas läbi Richie Musaba (2/1), Joao Pedro (18/4) ja Felipe Felicio (31/9), kes pole kaugeltki papist tehtud. Neist esimene on kasvanud üles Hollandi vutiskeenel, Pedro ja Felicio on olnud kas Brasiilia kõrgliigas või vähemasti selle lävel. Sellist kogemust pole Premium liiga numbritesse võimalikki konvertida.

Sellised mängijavalikud näitavad hästi ära klubide suuna. Kui ehk varem oli hinnas kohalik kogemus - sest piiri tagant meeste toomine on riskantne protsess, ebaedu võib valusalt kätte maksta ning siinne kvaliteet on piisav -, siis vähemasti tippklubides hinnatakse välismaist ning seega uut energiat. See ei tähenda, et Eesti kogemusel poleks kaalu, vajalikku polstrit pakub see ikka. Kandvaks rolliks see täna aga pole - vähemalt kõrgemate kohta nimel mängivate FCI Levadia ja Paide näitel.

Välismaine energia või Premium liiga kogemus? Õiged kogused on igaühe enda arvutada. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Teemaks on see olnud näiteks ka seoses Nõmme Kaljuga, kelle ridadest lahkusid kahe hooaja vahel Maksim Gussev ja German Šlein. Kui neist esimene leidis uue väljakutse FCI Levadia duublist, kus ta mängimise kõrval aitab ka õpetussõnu jagada, siis Šlein maandus lõpuks Narva Transis. Ikkagi Premium liigas, samas oli tee sinna konarlik ning lõpuks tuli otsustada kiirelt, paanikamaiguliselt.

"Turul vaatavad kõik noori. Ma olen 27, aga vahel jääb mulje, nagu oleksin 37! Meil on küllaga mehi, kes pole üldse vanad - Vladimir Avilov, Maksim Gussev, Sergei Mošnikov -, aga neil on väga keeruline tööandjat leida. Mõni on juba lõpetanud, mõni läks amatööriks, mõni treeneriks. Kogenud mängijatel on meeskondadele palju anda ja Eesti passiga jalgpallureid ei ole nii palju, et neid peaks alahindama. Kardan, et algaval hooajal meistrivõistluste tase langeb, sest võistkonnad on muutunud liiga nooreks," avaldas Šlein oma nägemuse Soccernet.ee-le märtsi alguses, kui uus tööandja oli selgunud.

Astume hoopis kõrvale. Võtame näiteks Konstantin Vassiljevi ja Sergei Zenjovi või Siim Lutsu ja Nikita Baranovi, kelle näitajad jäävad 150-250 kanti. Need numbrid pole tingimata võimsaimad, ometi tunneme neid mängijaid justnimelt nende meeletu kogemustepagasi järgi. Juba ka A-koondise tõttu. Ent käigud välismaale pole Premium liiga matšide arvu kasvule kaasa aidanud. Ärge saage valesti aru, see ei olegi prioriteet. Tegemist on lihtsalt selgituse-toonitusega, et selle loo tarbeks üles nopitud kvantitatiivne kogemus ja kvalitatiivne kogemus ei käi tingimata ühte jalga.

Boonuseks - milline on seis Esiliigas?

Esirinnas on muidugi FC Tallinn (kokku 1360 mängu), kelle ridadest leiab mitmeid kunagisi ässasid (eks see tiitel passiks tänagi). Näiteks kuuluvad sellesse pealinnaklubisse Aleksandr Volkov (279/72), Viktor Plotnikov (268/37), Eduard Golovljov (185/44), Kirill Nesterov (181/34) ja Albert Taar (155/20).

Enam kui 500 mängu jagu kogemust on Tallinna FCI Levadia U21, FC Elva, Viimsi JK ja Tartu JK Welco meeskondadel. Näiteks FCI Levadia duublis on kohad sisse võtnud Sergei Mošnikov (306/51) ja Maksim Gussev (197/31), Elva nimekirjast leiab aga Andre Paju (248/19), Jürgen Kuresoo (149/15) ja Artur Uljanovi (120/10) nimed. Viimsi saab toetuda nii Janar Toometi (200/32) kui Karl-Romet Nõmme (156/0) kogemustele, Welcos on kõrges hinnas nii Tauno Tekko (259/23) kui Taijo Teniste (212/15).

Graafiku tagumisest otsast leiab nii mullu Premium liigas mänginud Harju JK Laagri, JK Tabasalu kui ka mitmed duublid. Neist võistkondedest on enim kogemust Reinhard Reimaal (Harju, 142/7), Peeter Kleinil (Tabasalu, 48/10), Kevin Metsol (Paide Linnameeskond U21, 19/0), Romet Kaupmehel (JK Tallinna Kalev U21, 16/0) ja Markus Johannes Leivategijal (Tallinna FC Flora U21, 2/0).

Kokkuvõtvad mõtted

  • Enim kogemust on Paide Linnameeskonnas ja Tallinna FCI Levadias, selgelt kõige vähem FC Nõmme Unitedis. Keskmine jääb enam-vähem 1870 juurde.
  • Premium liiga 2. mänguvoorus mängis kõige kogenuma koosseisuga Pärnu JK Vaprus, kaheksa klubi näitajad jäid 1000 ringi.
  • Mitmete klubide puhul sõltusid näitajad ülimalt kogenud mängijatest (300-500 kohtumist) - nt Andre Frolov, Sander Sinilaid, Rauno Alliku, Maksim Podholjuzin, Ken Kallaste, Zakaria Beglarišvili. 
  • Kvantitatiivne kogemus on miski, mida on meeleolukas vaadelda-võrrelda, ent see ei pruugi vastata kvalitatiivse kogemuse mõõdupuule. Kvantitatiivne kogemus (ja eriti vaid Premium liiga oma) ei võrdu tingimata osavusega või ei taga igal juhul mänguaega.
  • Mida rohkem on Premium liiga kogemust, seda suurem on tõenäosus võita meistritiitel? Seda näitab hooaeg!

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale
MUU 2

Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK