Ochoa muutub jälle maailma parimaks väravavahiks, aga kas sellest Mehhikole piisab, et seekord kaheksandikfinaalist kaugemale jõuda?
Mingil põhjusel on nii, et kui kätte jõuab MM-finaalturniir, muutub Mehhiko au ja uhkus Guillermo Ochoa järsku maailma parimaks väravavahiks. Ta justkui saab endale iga nelja aasta tagant superkangelase võimed, millega jätab ülejäänud väravavahid varju. Ta lihtsalt jääb meelde. Miks see nii on? Küllap on Ochoa kõva mängumees. Tänavune MM on 37-aastasele kindamehele viiendaks. Kas ka viimaseks? Võib-olla. Aga võib-olla mitte.
- Ikooni lõppsõna. Hirmuäratava Argentina kultuskangelane Messi jahib Maradona staatust
- Mis teistele nuhtlus, see saudidele rõõm! Aga Messi ja Lewandowski peatamiseks tulebki pikalt valmistuda
- Lewandowski tekitatud sügavaid hingepiinu saab ravida vaid Lewandowski ise. Aga mitte üksinda
Ochoa klubikarjäär on olnud ootamatult tagasihoidlik, sest kodumaal on ta mänginud Club Americas ja San Luisis, Prantsusmaal Ajaccios, Hispaanias Malagas ja Granadas ning Belgias Standard Liege'is, aga Mehhiko koondise jaoks on ta asendamatu liige.
Seda ilmestab ka fakt, et Ochoa on alates 2005. aastast mänginud rahvusmeeskonna eest 130 kohtumist, mis ei ole küll koondise rekord ja isegi mitte kõige suurem näitaja tegevmängijate hulgas, aga korralik märk on maha pandud.
2006 Saksamaal ja 2010 Lõuna-Aafrika Vabariigis ei olnud Ochoa koondise esikinnas, aga 2014 Brasiilias ja 2018 Venemaal säras mehhiklane eredalt. Ochoa tegi näiteks kaheksa aastat tagasi MM-i ajaloo ühe parima tõrje Neymari vastu. Ta on mitu korda valitud kohtumise parimaks mängijaks, isegi pärast kaotusmängu.
#WorldCup: Mexico's Guillermo Ochoa makes an incredible save vs. Brazil, keeping it 0-0 in the Group A match (Getty) pic.twitter.com/UPsyTJ3uaK — Mashable (@mashable) June 17, 2014
Suur unistus - veerandfinaal
Mehhiklased unistavad Kataris viiendast matšist. See on nende jaoks saanud kinnisideeks. Aga mida see üldse tähendab? Mehhiko on seitse MM-i järjest saanud alagrupist edasi, kuid seejärel kaheksandikfinaalis konkurentsist langenud ehk piirdunud nelja matšiga.
Mehhiko on varem viienda matšini jõudnud vaid korra - 1986. aastal Hugo Sanchezi vedamisel kodusel finaalturniiril. Ka 1970. aastal olid mehhiklased kodusel turniiril veerandfinaalis, aga siis osales 16 meeskonda ja kaheksandikfinaale polnud. Tänavu on viienda matšini jõudmine keeruline, sest samasse alagruppi satuti Lionel Messi ja Robert Lewandowskiga. Aga kui väravasuul on Ochoa, siis on kõik võimalik. Avavooru kohtumine Poolaga on ülioluline.
Seda rõhutas ka koondise keskkaitsja Hector Moreno. Lisaks Argentinale ja Poolale mängib samas alagrupis ka autsaider Saudi Araabia. "Paberil on see raske grupp. Argentina on turniiri suursoosik, aga eelmisel MM-il ei arvanud keegi, et võidame Saksamaad ja kaotame seejärel Rootsile. Peame alguses keskenduma Poolale ning pärast seda Argentinale ja Messile, kes on maailma parim jalgpallur. Need on kaks suurt väljakutset, aga arvan, et oleme valmis."
Valikturniir ei kulgenud Mehhiko jaoks ladusalt. Kuigi lõpuks koguti valikturniiri võitja Kanadaga sama palju punkte, siis neljandaks jäänud ja läbi play-off-mängude finaalturniirile jõudnud Costa Ricat edestati vaid kolme punktiga. Mehhiko resultatiivseim mängija oli kolm väravat löönud ründaja Raul Jimenez, kes mängib klubijalgpalli Inglismaal Wolverhamptonis.
Senised kontrollmängud on mehhiklased muretsema pannud, sest kuigi Peruu alistati 1:0, siis Paraguayle kaotati 0:1 ja Kolumbiale 2:3. Koondise kapten Andres Guardado märkis, et meedia võimendab olukorda üle ja tegelikult pole muretsemiseks põhjust. Ochoa sõnul on meeskond hästi mänginud.
"Mehhiko teab, kuidas võidelda. Mehhiko näitab alati oma nägu, kui selleks on õige aeg. Nüüd on aeg seda näidata. See saab olema väga raske, aga arvan, et oleme väljakutseks valmis ja suudame vähemalt alagrupist edasi pääseda," rääkis Guardado. "Peame olema efektiivsemad. Oleme hästi mänginud, aga tulemused pole seda näidanud," lisas Ochoa.
Enne suurturniiri algust mängib Mehhiko veel kaks kontrollmatši, kui Hispaanias minnakse vastamisi Iraagi ja Rootsiga. Need mängud toimuvad vastavalt 9. ja 16. novembril.
Chicharito jääb koju
Mehhiko koondise argentiinlasest peatreener Gerardo Martino on avaldanud esialgse koosseisu, mis koosneb 31 mängijast ehk seda tuleb veel kärpida viie mängija võrra. Selge on aga see, et lennukipilet ei ole broneeritud Javier Hernandezi jaoks ehk Chicharito jääb koju. Mehhiko meedia andmetel on põhjused mittesportlikud.
34-aastane Chicharito on mänginud kolmel MM-il ja löönud koondise eest 109 mänguga 52 väravat, mis on kõigi aegade rekord. Ka tänavusel MLS-i hooajal on Chicharito Los Angeles Galaxy ridades palju väravaid löönud. "Mis puudutab Chicharitot, siis läheme MM-ile teiste ründajatega. Valime välja 26 mängijat, kes on meie mängule kõige lähemal," sõnas Martino.
Samamoodi jääb koju 33-aastane Carlos Vela, kes ei ole Martino käe all kordagi mänginud. Ta loobus koondise esindamisest pärast eelmist finaalturniiri. Kuigi Martino on teda enda sõnul korduvalt tagasi kutsunud, siis Vela on loobunud. Väidetavalt üritasid Mehhiko jalgpalliliidu direktorid teda ka nüüd koondisesse meelitada. "Me juba teame neid mängijaid, kes lähevad Katari. Vela? Chicharito? Meid ei ole kohal ja see juhtum on suletud," lausus Vela hiljuti.
Kuigi Sevilla staar Jesus Corona on esialgses nimekirjas, siis hiiglaslik küsimärk ripub ka tema kohal, sest ääreründaja on kimpus jalavigastusega, mis ei ole tal lubanud alates augusti keskpaigast mängida. Ta on tänavusel klubihooajal mänginud vaid ühe mängu. Martino on Coronast rääkides jäänud optimistlikuks, aga märgid näitavad, et ta ei mängi Kataris.
Meeskonna staar - Andres Guardado
36-aastane poolkaitsja osaleb sarnaselt Ochoale oma viiendal MM-finaalturniiril, aga erinevalt Ochoast on ta kõigil ka mänguaega saanud. Kui Guardado saab kontrollmängus Iraagi või Rootsi vastu väljakule, siis läheb ta Katari rekordinternatsionaalina, sest praegu jagab ta esikohta karjääri lõpetanud Claudio Suareziga. Kui seda ei juhtu, siis kindlasti saab ta rekordi ainuomanikuks Kataris. Mõlemad mehed on koondist esindatud 177 korda.
Vaatamata piiratud mänguajale oma koduklubis Real Betisis on Guardado koondises üks tähtsamaid mängijaid, kelleta ei kujuta Mehhikot ettegi. Aga ta on välja öelnud, et lõpetab koondisekarjääri pärast finaalturniiri.
Silm peale - Edson Alvarez
"Masin" - nagu Hollandis teda kutsutakse - on viimastel aastatel üks huvitavamaid Mehhiko mängijaid, kes suudab mängida nii kontrolliva poolkaitsja kui ka keskaitsja kohal. 25-aastane mees on pälvinud kiidusõnu ka oma koduklubi Amsterdami Ajaxi peatreenerilt Alfred Schreuderilt.
"Ta on minu silmis väga oluline mängija. Ta ei ole kapten, aga ta mängib nagu kapten. Ta on tõeline liider ja võitja, kes läheb aina paremaks. Ta on taktikaliselt nutikas mängija ja teeb palju vaheltlõikeid. Ta on mõlemal pool väljakut hea ja lööb ka väravaid," rääkis Schreuder.
Alvarez on tänavusel hooajal paistnud silma nii Hollandi kõrgliigas kui ka Meistrite liigas ning teda jahivad paljud Euroopa suurklubid. See poleks üllatus, kui ta järgmises üleminekuaknas Ajaxist lahkuks, eriti siis, kui ta teeb ka Kataris särava turniiri.
Suurim mure - kes lööb väravaid?
Nagu juba mainitud, siis Chicharito ja Vela jäävad koju ning suure tõenäosusega ka Corona. Paratamatult tekib küsimus: kes lööb väravaid? Valikturniiril löödi 14 mänguga 17 väravat, mis on pigem tagasihoidlik saavutus. Samas endale lasti lüüa kaheksa väravat ehk tagaliinis on asjad paremini kontrolli all.
Viimasel ajal on ka Jimenez ja Rogelio Funes Mori olnud kimpus tervisega. Tipuründajatest kuuluvad esialgsesse nimekirja ka Henry Martin ja Santiago Gimenez, kuid Martino ei ole veel lõplikku valikut langetanud. "Kui nad teevad selle minu jaoks keeruliseks, siis olen selle üle väga õnnelik," märkis peatreener.
Treener - Gerardo Martino
Martino asus Mehhiko koondise juhendajaks 2019. aastal ja samal aastal alistati Põhja-Ameerika meistrivõistluste finaalis USA. Tänavune MM on 59-aastase argentiinlase jaoks treenerina teine, sest 2010. aastal juhendas ta Paraguay koondist, kes jõudis siis veerandfinaali, kus kaotati hiljem maailmameistriks kroonitud Hispaaniale.
Lisaks on ta kaks aastat olnud Argentina koondise peatreener ja Argentinaga samasse alagruppi sattumine on kahtlemata Martino jaoks väga eriline. Tuntumatest klubidest on mees töötanud Barcelonas, Newell's Old Boysis ja Atlanta Unitedis. Neli aastat tagasi valiti ta MLS-i parimaks treeneriks.
Kris Ilves: "Ochoa teeb avamängus Lewandowski vastu supertõrjeid ja Mehhiko pääseb edasi, kuid langeb kaheksandikfinaalis konkurentsist, sest seal minnakse kõigi eelduste kohaselt vastamisi Prantsusmaaga. Ajalugu kordub kaheksandat korda järjest, aga Ochoa võidab sellest hoolimata endale fänne juurde."
Mängud alagrupis:
T, 22. novembril kell 18.00 vs Poola (Doha)
L, 26. novembril kell 21.00 vs Argentina (Lusail)
K, 30. novembril kell 21.00 vs Saudi Araabia (Lusail)
Kinnitatud koosseis:
Väravavahid: Guillermo Ochoa (America), Alfredo Talavera (Juarez), Rodolfo Cota (Leon).
Kaitsjad: Hector Moreno (Monterrey), Jesus Gallardo (Monterrey), Nestor Araujo (America), Cesar Montes (Monterrey), Jorge Sanchez (Ajax), Gerado Arteaga (Genk), Kevin Alvarez (Pachuca), Johan Vasquez (Cremonese).
Poolkaitsjad: Andres Guardado (Real Betis), Hector Herrera (Houston Dynamo), Edson Alvarez (Ajax), Orbelin Pineda (AEK), Uriel Antuna (Cruz Azul), Erick Gutierrez (PSV), Carlos Rodriguez (Cruz Azul), Roberto Alvarado (Guadalajara), Luis Romo (Monterrey), Alexis Vega (Guadalajara), Luis Chavez (Pachuca).
Ründajad: Raul Jimenez (Wolverhampton), Hirving Lozano (Napoli), Henry Martin (America), Rogelio Funes Mori (Monterrey).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta