On Hispaania lõppu jäämine muhe magustoit või lihtsalt kilone pakk soola?
Ajalooline neidude U17 EM-finaalturniir saab Eesti jaoks lõpu laupäeval, mil võetakse mõõtu poolfinaalkoha kindlustanud Hispaaniaga. Tuleb tõotatud maale pääsenud vastane teise koosseisuga või mitte - ründav betoonsein saab niigi olema päris karm.
Hispaania on neljakordne Euroopa meister, kelle viimane suurem juubeldamine jääb 2022. aasta oktoobrisse, mil tõsteti teist järjestikust korda MM-tiitel. Toonasesse võitjatiimi kuulus kolm pallurit, kes on tulnud hullutama ka Eesti rahvast. Kui Barcelonas mängiv Vicky Lopez lõi avamadinas Saksamaa võrku kaks palli, siis Cris Libran demonstreeris šveitslaste vastu kiiret kübarat. Poolkaitsja Ainhoa Alguacili hingel on 163 mänguminutit ning üks resultatiivne sööt.
Eks säärased nopped esindavad kõigest jäämäe tipu tippu, kuid annavad siiski mingisuguse aimduse, et hinnaalandust vastane teha ei oska. On nad ju ka üheksal järjestikusel aastal EM-finaalturniirile jõudnud - püsivust järjepideva hea töö tulemusel jagub.
"Oleme mõelnud ka selle peale, et äkki tulevad nad teise koosseisuga peale. Aga noh, Hispaania teine koosseis võib täiesti vabalt olla sama hea kui Šveitsi põhikoosseis või isegi parem. Ilmselgelt on teises koosseisus nii palju näljaseid mängijaid, kes kõik tahavad näidata, et peaksid kuuluma esimesse valikusse," näeb eestlannade peatreener Aleksandra Ševoldajeva, et mingisugust "pääseteed" tegelikkuses pole.
Samas osatakse näha, et loogika "magustoit tuleb ikka viimasena" võib mõjuda ka hästi. "Eks viimane mäng on füüsiliselt väljakutsuv juba seepärast, et kaks kohtumist on jalgades. Samas teistpidi - tänu nendele mängudele oleme saanud selles tempos piisavalt palju toimetada," hakkas Ševoldajeva otsast minema.
"Usun, et mängijad oskavad töötada ökonoomsemalt ehk tunnetavad paremini mängutempot ja seda, kui palju on mingites hetkedes vaja energiat või jõudu rakendada. Nii on saanud selgemaks, kuidas oma energiat 90 minuti jooksul jaotada. Võib-olla esimestes madinates toimus kõik ühe hingetõmbe pealt, tajumata, mis tegelikult toimus ja juhtus. Kolmandas mängus peaksime olema rohkem kohanenud."
Üks ebameeldiv võrdluskoht Hispaaniaga on lähiajaloost olemas
Kui U17 neiud veebruaris Hispaaniasse sõitsid, tekkis olukord, mil mängijad visati küllaltki tundmatutesse vetesse. Nii jäädi juba avapoolajal 0:5 kaotusseisu, mille kohalikud vormistasid teise kolmveerandtunniga 12-väravaliseks kindlaks võiduks.
"Olime valmis, et meid võib ees oodata väga raske mäng. Võib-olla pidime aasta alguse raske õppetunni saama, et oleksime valmis mais toimuvaks finaalturniiriks. Möödunud aasta veebruaris mängisime kaks kohtumist Itaaliaga, mis mõlemad lõppesid kaotusega. See äratas meid üles ja märtsis võitime Bulgaariat ja Gruusiat, säilitades koha A-divisjonis," rääkis Ševoldajeva toona.
Tänavusele sõprusmatšile järgnes samuti EM-valikturniir, kuid võrreldes mullusega saadi A-divisjonil kõikides mängudes lüüa. Niisiis peaks talvisel äratuskellal olema viimane hetk tiriseda just Hispaania kohtumise eel?!
Ševoldajeva vaatas tollele mängule veelkord tagasi. "Veebruaris polnud meil jalgades põhimõtteliselt mitte mingisuguseid mänge, olid vaid mõnel üksikul mängijal. Ehk et mänguline vorm oli ikka päris-päris madal. Kui juba poolteist kuud tagasi toimetades olime selles osas palju paremas seisus, siis täna on see pilt totaalselt teistsugune," lahkas ta, sillutades teed juba mainitud sadama suunas.
"Võib-olla tänu sellele, et me veebruaris viskasime nad sinna vette ja tulime Hispaaniast koleda seisuga tagasi, olimegi võimelised Šveitsiga hoidma sellist enam-vähem head rütmi. Ei tea. Aga eesmärk on kindlasti teha parem mäng kui Hispaanias. See on esimene väga-väga lihtne võrdlusmoment, millest saame natukene kinni hoida."
Viimase mänguga tuleb võtta viimast?
Eesti piirdub kodusel finaalturniiril kolme mänguga ehk et on viimane aeg laduda letti kõik, mida vähegi veel laduda on. Üheks koondise eesmärgiks oli anda kõikidele mängijatele võimalus astuda platsile ja madistada kasvõi mõne minuti jagu. See plaan on täidetud peaaegu täielikult, ainsana on ripakil veel varuväravavaht Katarina Elisabeth Käpa.
"Meil on Käpasse usaldus olemas. Meil ei ole selles osas probleemi. Kui oleksime esimeses või teises mängus temaga alustanud, usun, et ta oleks mänginud päris hästi ja kindlasti tulnud kõigega toime," rääkis juhendaja. "Ühtepidi oleks loogiline käik anda ka talle kogemust, aga praegu on küsimus ka rütmi lõhkumises, sest Liisa Liimets teeb nii häid mänge. Ega sa ei võta ju ründajat välja, kui ta iga mäng kolm tükki lööb, kui just pole asi puhkuse andmises."
Siiski kumas Ševoldajeva jutust, et oma eesmärki - kõik tüdrukud peavad saama öelda, et on finaalturniiril mänginud - tahetakse Hispaania vastu täita. Aga mitte vaid mingisuguse linnukese tõmbamise huvides. "Kui see muudatus peakski juhtuma, siis see ei ole kindlasti sellepärast, et me tahaks Käpale sümboolseid minuteid anda või Liisa oleks midagi kehvasti teinud. Kui need minutid tulevad, siis ainult seetõttu, et usaldame Käpat ja oleme tema võimekuses kindlad."
Kergeid küsimärke esineb ka juba varasemast tuttavate platsimängijate kohal. "Üldpilt on pigem positiivne. Aga kui pärast Šveitsi mängu saime Mia (Mia-Lisette Sarapik jäi avakohtumisest haiguse tõttu kõrvale - L. J.) näol mängija juurde, siis praegu see pilt nii hea ei ole. Arvan, et plussi me omadega ei jää," rääkis Ševoldajeva.
"[Karola] Purgats sai tsipakene liiga palju koormust. Midagi hullu ei ole, lihtsalt peame pisut nuputama. Oleks see hooaja viimane mäng ja peale seda tuleks mõni kuu puhkust, oleks olukord natukene teine. Aga hooaeg on alles algfaasis," lahkas juhendaja. "[Anna Mariin] Juksar väänas enne Saksamaa mängu soojenduse ajal hüppeliigest - astus seal ühe künka peale. Tõenäoliselt mingid piirangud neile peale tulevad."
Eesti ja Hispaania kohtuvad oma U17 EM-finaalturniiri kolmandas matšis laupäeva õhtul A. Le Coq Arenal. Soccernet.ee vahendab sündmusi tekstipõhise LIVE-ülekandega, otsepilti näitab ERR. Kõiki teisi mänge on võimalik näha UEFA.tv vahendusel.
20. mail kell 17.00 A. Le Coq Arenal
Hispaania - Eesti
Peakohtunik: Ana Maria Terteleac (Rumeenia)
Abikohtunikud: Aleksandra Kostic (Serbia), Line Cathrine Nymoen (Norra)
Neljas kohtunik: Emanuela Rusta (Albaania)
Eesti eeldatav algkoosseis:
Eesti koosseis finaalturniiril:
Väravavahid
1 Liisa Liimets (04.04.2006) – Viimsi JK 20/0
12 Katarina Elisabeth Käpa (16.03.2006) – Tallinna FC Flora 8/0
Kaitsjad
5 Anna Mariin Juksar (02.06.2006) – Saku Sporting 23/0
2 Viktoria Toding (28.09.2006) – Tallinna FC Flora 21/0
18 Annegret Kala (03.05.2006) – Tartu JK Tammeka 19/0
3 Anni Iiris Ilisson (14.02.2007) – JK Tabasalu 18/0
7 Liisi Karilaid (22.09.2006) – JK Tabasalu 18/0
6 Karola Purgats (06.04.2006) – Tallinna FC Flora 9/1
4 Ranele Valk (28.07.2007) – Viimsi JK 8/0
8 Aliset Esna (24.07.2006) – UCF Cambrils (ESP) 4/0
Poolkaitsjad ja ründajad
23 Jane Mirjam (28.07.2006) – Pärnu JK Vaprus ja Viljandi JK Tulevik ÜN 26/3
14 Mia-Lisette Sarapik (15.10.2006) – JK Tabasalu 25/1
10 Aleksandra Kelli (11.08.2006) – Tartu JK Tammeka 23/8
19 Elisabeth Õispuu (19.11.2007) – Tallinna FC Flora 19/1
15 Kätrin Välba (17.08.2006) – Viimsi JK 19/1
20 Egle-Eliise Kurg (04.05.2007) – Tallinna FC Flora 13/1
13 Dajana Smirnova (21.03.2007) – Tallinna FC Flora 11/0
9 Mirtel Kalamees (16.12.2006) – FC Elva 7/0
17 Karmen Vapper (16.08.2007) – Tallinna FC Flora 4/0
16 Lola Boberg (08.12.2007) – JK Tabasalu 3/0
Peatreener: Aleksandra Ševoldajeva
Abitreener: Reivo Vinter
Kehalise ettevalmistuse treener: Maria Sootak
Väravavahtide treener: Mattias Traublum
Arst: Birgit Allmere
Füsioterapeudid: Anette Rõõmussaar, Liisi Sakala
Videoanalüütik: Joonas Kuusemäe
Mänedžer: Merily Toom
Hispaania:
Väravavahid: Alazne Estensoro (Real Sociedad), Laia (Real Madrid).
Kaitsjad: Martina Gonzalez (FC Barcelona), Elena Vazguez (RC Deportivo), Daniela Martinez (FC Barcelona), Amaya (FC Barcelona), Aicha (FC Barcelona), Noemi Bejarano (Real Betis).
Poolkaitsjad: Daniela Arques (Alhama CF), Ainhoa Alguacil (Valencia), Vicky Lopez (FC Barcelona), Cris Libran (Madrid CFF), Ainoa Gomez (FC Barcelona), Lorena Cubo (FC Barcelona).
Ründajad: Noa Ortega (FC Barcelona), Paula Comendador (Real Madrid), Marisa (Real Madrid), Cristina Redondo (Atletico Madrid), Celia Segura (FC Barcelona), Alba Cerrato (Sevilla).
Peatreener: Kenio Gonzalo
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta