Möödunud hooajal Aserbaidžaani kõrgliigas Sumgayitiga neljandaks tulnud Eesti koondise ründaja Erik Sorga (24) jäi mõne päeva eest ootamatult töötuks. Väravaküti siht on karjääri jätkata välismaal.
2019. aastal Tallinna FC Flora särgis löödud 31 liigaväravat lennutasid Sorga üllatusliku ja vägeva üleminekuga Ameerika Ühendriikidesse MLS-i, kus läbimurre D. C. Unitedis jäi saavutamata. Järgnenud perioodid Hollandi esiliigas Venlos, Rootsi kõrgliigas Göteborgis ja Bulgaaria meistrisarjas Plovdivi Lokomotivis ei toonud ükski suuremat edu. Viimane aasta Sumgayitis eristus.
Sorga mängis ja skooris oluliselt rohkem. Klubi oli pikalt hõbedaheitluses, kaotas lõpuks nii selle kui pronksi vaid ühe punktiga, ent kindlustas justnimelt Sorga viimase vooru väravaga neljanda tabelirea ja pääsu Konverentsiliigasse.
"Kindlasti tahtsin rohkemat," ütleb Sorga Soccernet.ee-le. "Jah, ma mängisin [kõikide sarjade peale] 30 kohtumises, lõin seitse väravat ja andsin kolm väravasöötu, aga põhikoosseisus mängisin ainult 15 matši. Tahtsin rohkem mängida ja minuteid saada! Aga sain, mida sain ja arvan, et tegin oma tööd seal hästi."
Šokk koju naasmise järel
Möödunud nädala keskel naasis Sorga kodumaale Eestisse. Et vaid mõned päevad varem oli ta klubi eurosarja aidanud, oli ta veendunud, et mullu sõlmitud aastase lepingu optsioon ehk täiendav 12-kuuline kontraht läheb käiku ja ta jätkab Sumgayitis. Nädala lõpus tuli aga Aserbaidžaanist klubi presidendilt kõne, milles teatati lepingu pikendamata jätmisest.
Miks läks nii? "See on hea küsimus! Ma ise ei tea, miks," on Sorga nõutu. "Ma arvan, et mul läks hästi seal. Lõin võiduvärava, mis viis meid Euroopasse ja pärast seda sain need uudised, et ma ei jää klubisse. Ma ei tea, ma ei tea. President helistas mulle, kui olin juba Eestis, ja ütles, et aitäh sulle kõige eest, mida sa tegid. Ja kõik. Ta ei öelnud, miks.
See tuli šokina. Mul oli lepingus lisa-aasta võimalus ja läks hoopis nii ... Lootsin Euroopas mängida. Viimase mängu järel mõtlesin, et mul on nüüd suurem šanss jätkata. Aga pole hullu! See on jalgpall – nii asjad käivadki."
Aserbaidžaanis ründajale meeldis. Sealset taset hindab ta kõrgeks. "Arvan, et sa nägid, kuidas Karabahh mängis Euroopas," viitab Sorga 11. korda meistriks tulnud klubile. Kodused meistrivõistlused 25-punktilise eduga võitnud Karabahh läbis Euroopa liiga alagrupiturniiri teise kohaga, edestades Häckenit ja Moldet. Alla jäädi vaid superhooaja teinud Leverkuseni Bayerile, kes lõpuks kaheksandikfinaalis portugallaste Braga alistamise järel nende teekonna lõpetas.
"Nagu Eestiski on seal 10 meeskonda, aga kõik mängivad peaaegu sama tasemega. Kõik mängivad kogu aeg lõpuni. Ei ole nii, et sa lähed ja juba tead, et selle matši sa võidad. Mängisime eelviimase võistkonnaga ja kaotasime 1:3, kuigi olime tabelis sel hetkel teised. Lõpuks jäime neljandaks. Tase on hea," selgitab liigas viis väravat löönud mees, kellest rohkem skoorisid oma klubis vaid kuue tabamuseni jõudnud Iisraeli poolkaitsja Roi Kehat ja aastaid Prantsusmaa kõrgliigas pallinud Tšaadi ründaja Casimir Ninga, kes virutas seitse väravat.
Nautis elu Aserbaidžaanis
Kui Sorga eelmisel suvel Aserbaidžaani siirdus, seadis ta end kohe sisse riigi suuruselt teises linnas, veidi enam kui 300 000 elanikuga Kaspia mere äärses Sumgayitis. Seal pidas ta vastu aga vaid umbes kaks nädalat, kuniks enam kui kahe miljoni elanikuga pealinna Bakuusse kolis. "Sain aru, et Sumgayitis pole midagi teha," naerab Sorga.
Kaht linna lahutab vaid 30-minutiline autosõit. Ka suhtlemine on Bakuus hõlpsam, sest seal räägivad pea kõik vene või inglise keelt, samas kui väiksemas linnas Sumgayitis on mõlema keele kõnelejaid vähe.
"Väga meeldis Aserbaidžaanis elada! Bakuus on head tingimused ja kõik, mida vaja. Ainult positiivsed muljed. Võib-olla tuleb mul mõni uus variant Aserbaidžaanist – keegi ei tea, aga kui tuleb, siis arvan, et jään sinna," sõnab ta.
Jalgpalliliselt sobis Sorgale samuti see, kuidas mängiti: "Esimese poole hooajast mängisime 4-3-3 ja ma olin üks tipuründaja. Mul oli vabadus. Pärast aastavahetust teise poole hooajast mängisime 5-3-2, peaaegu nagu koondises, ja ma olin number kümme. Mulle sobib see isegi rohkem: saan rohkem palli ja sellega midagi teha, sööta."
Bulgaarias kogetu järel mõjus see värskendavalt. "Niimoodi õnneks ei olnud, nagu seal! (Naerab.) Bulgaarias oli ... oi, katastroof! Bulgaarias oli nii nagu siis, kui ma Legionis alustasin: olin number kaheksa, kastist kastini jooksev keskpoolkaitsja. (Naerab.) Aserbaidžaanis selliseid asju ei olnud!" meenutab Sorga.
Välistab kodumaale naasmise
Mida tulevik Sorgale toob, ta hetkel ei tea. "Praegu alustasime agendiga klubiotsingutega. Ta küsis, kuhu ma tahan ja ütles, kuhu ma sobiksin. Kui oleks võimalik Aserbaidžaani jääda, siis see oleks hea. Aga vaatame, mida ta leiab, sest aega on. Praegu on mu fookuses ainult koondis," kinnitab kesktormaja.
Aserbaidžaan on ligitõmbav, sest seal on lisaks Sorgale sobinud keskkonnale ka korralikud palgad ja vähemalt tippklubides pole nende maksmisega probleeme.
Kas see on välistatud, et Eestisse naasta? "Eestisse? Ei-ei ... Ma tahan jääda välismaale nii kauaks, kui ma mängin. Mul ei ole plaani Eestisse tagasi tulla. Üldse ei ole," vastab Sorga resoluutselt.
Igal juhul loodab mängija tuleviku paika saada nii ruttu kui võimalik. "Võib-olla leian midagi, kui olen koondises. Võib-olla leian midagi juulis. Ei tea, millal. Loodan, et leian uue klubi ruttu, et pärast koondist saan kohe minna kuhugi, et heas vormis olla. Klubita olemine on keeruline. Eelmisel aastal olin sellises seisus ja umbes ühe kuu Eestis, kuniks sain Aserbaidžaani. Loodan, et sel aastal ei tule see klubi nii pika ootamise peale," sõnab koondislane.
Eesti rahvusesinduses on Sorgal kirjas 28 matši ja neli tabamust, millest kaks on löönud Belgiale ja kaks Valgevenele. Sinisärgis väljakule pääses ta viimati mullu oktoobris Tai vastu. "Vahepeal mind ei olnud, jaa. Kahest kogunemisest jäin eemale. Praegu olen jälle siin ja väga uhke selle üle. Tahan väga jälle meeskonda aidata ja võita Balti turniiri ka! Enne seda on päris magus duell Šveitsiga. Kindlasti on meil mingi võimalus," ütleb Sorga.
Ühes teisipäevase Šveitsi mänguga lõppeb koondises Thomas Häberli peatreeneritöö ja tema asemel võtab koha sisse Jürgen Henn. Sorga: "Töötasime temaga koos Floras. Praegu ma ei tea, kuidas hakkame temaga mängima, sest hetkel mängime 5-3-2, aga võib-olla ta vahetab ja hakkame mängima 4-3-3 või midagi taolist. Aga temaga mul pole mingit probleemi. Suhtun temasse kindlasti hästi."
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta