Õppetöö käib, investeering tulevikku võtab kuju. Aga võita tahaks ju ka!


Mõtestatud risk. Nii võiks sõnastada Rahvuste liigat reede õhtul kodus Bulgaaria vastu jätkava Eesti naiste koondise eesmärgi. Aga miks risk? Sest ilma piire nihutamata ju ei arene!
Tahaks ise palliga mängida, aga kaitses samuti asjad korras hoida? Mis tahes Eesti koondisega käib see omamoodi dilemma aastaid otsekui käevangus kaasas. Selge, et maailma tippude vastu kaldub pendel pigem teise poolde, aga Rahvuste liiga ja sellega kaasnevad võrdsemad vastasseisud annavad tasakaalu otsimiseks rohkem võimalusi. Või nagu peatreener Aleksandra Ševoldajeva päev enne mängu peetud pressikonverentsil sõnastas: "Olen väga-väga veendunud, et me oleme võimelised mängima selles alagrupis väga-väga head jalgpalli ja olema sellega edukad!"
Sügisel koondise tüüri juurde asunud Ševoldajeva esimene tuleproov Kosovo vastu lõppes kaheksaväravalise saunaga ja osutas ohtudele, mis julguse kogumisega kaasnevad. Tehtud järeldused tõid mõni päev hiljem sama vastase üle võidu, mis viitas ühtaegu nii naiskonna tugevale vaimule kui ka oskusele vigadest õppida. Nüüd ollakse mõnes mõttes samas seisus, kuna Bulgaaria peaks olema enam-vähem samast mastist vastane nagu Iisrael, kellele veebruaris alagrupi avamängus alla jäädi.
Põhjust nii väita annab Bulgaaria ja Iisraeli omavaheline mäng, mis lõppes täpselt sama skooriga nagu Eesti ja Iisraeli duell ehk viimaste 3:1 võiduga. Kinnitust annab pilk FIFA tabelisse, kus Bulgaaria (97. koht) ja Eesti (103. koht) asuvad Euroopa riikide arvestuses kõrvuti. Et ühtlasi ollakse täpselt Kosovo (95. koht) kannul, saab Eesti natuke võrdlusmaterjali ammutada ka sügisesest mängust - kui tegutseda targalt, on võit võimalik, kui aga distsipliin käest läheb, võib kõike juhtuda.
Ševoldajeva nentis mängu eel, et selline võrdsete vastaste duell on tema kui treeneri jaoks maailma tippkoondistega kohtumisest märksa keerulisem, aga toonitas kohe, et tegu on pluss-, mitte miinusmärgilise tähelepanekuga. "Peame arvestama sellega, et mängud on niivõrd lahtisemad, et seal on rohkem ettearvamatusi," sõnas ta. "Kui domineerida võivad 70 erinevat asja, on see teistmoodi väljakutse."
Muruhooaja avalöök
Iisraeli vastu jäi Eesti hätta standardolukordade kaitsmisega, millele on Ševoldajeva sõnutsi alates nädala algusest treeningutel ka omajagu tähelepanu pööratud. Samuti paistis tolles kohtumises välja, et Eestis mängivatel koondislastel polnud hooaeg veel alanud, mistõttu tuli sisse kergemapoolset tehnilist praaki. Ka nüüd on vaja kohaneda kunstmurult pärismurule kolimisega, ent kuna kevad viivitab Eestist põgenemisega täpselt parasjagu, peaks Lilleküla muru olema reede õhtuks parimas võimalikus korras.
Tegu on seejuures üldse esimese mänguga, mis A. Le Coq Arena murul tänavu peetakse, samas kui tavaliselt on "hooaja" avanud mõni meeste koondise kohtumine või siis Premium liiga vastasseis. Naiste koondise jaoks, kellele Lilleküla ei ole esmane mängupaik - vahepealsetel aastatel on kodusemad olnud Kadrioru või koguni Tartu Tamme staadion -, on tegu olulise sündmusega, nagu märkis mängu eel ka koondise kapten, saja mängu piiri hiljuti ületanud kaitsja Inna Kiss-Zlidnis.
Bulgaaria vastu saab tema arvates määravaks võistkondlikkus. "Tahaksime mängida sama distsiplineeritult nagu varemgi. Oma võimalused tuleb ära kasutada. Vastane tegutseb pigem individuaalsete oskuste pealt, meie jaoks on oluline tegutseda tiimina," toonitas Kiss-Zlidnis. Kuigi koondise tuumikul on temast märksa vähem rahvusvahelise jalgpalli kogemust, on see just viimase aasta-paariga hüppeliselt kasvanud.
Ševoldajeva ei saa küll kasutada Saksamaa tippklubi Leverkuseni Bayeri ründaja Kirkeliis Lillemetsa teeneid ning eemale jääb ka mullu korraks Rootsi põiganud Emma Treiberg, kuid isikliku tasandi edulugusid on ikkagi omajagu lisandunud. Ründaja Liisa Merisalu naudib kasvanud vastutust Taanis, trio Siret Räämet-Jaanika Volkov-Kristina Teern panevad end proovile Austrias ja kaitsja Rahel Repkin Rootsis.
Võrreldes veebruarikuiste mängudega on tagasi koondise juures Mari Liis Lillemäe, küll aga jääb kõrvale vormi koguv Karola Purgats. Seega peab Ševoldajeva tegema algrivistuses vähemalt ühe muudatuse, samas on viimased mängud näidanud, et ka pingilt tõusjatel on noorusest hoolimata tahtmist ja taset, et koht välja mängida. "Noored on hästi esile tõusnud. Neil on jalgpallilised oskused väga head, nad on vaprad, julgevad mängida. Kindlasti on praegu aeg, kus teeme sammu edasi Eesti naiste jalgpalli jaoks," tõdes Kiss-Zlidnis.
Ajalugu räägib mõnda, aga siiski vähe
Bulgaaria ja Eesti on varem kohtunud vaid korra ja sellestki matšist ei saa suurt midagi välja lugeda, sest mängust on möödas juba ligi paarkümmend aastat. 2006. aasta sügisel toimunud maavõistluse võitsid bulgaarlannad 5:0. Parema, ehkki mitte täieliku võrdlusmomendi annab mullune EM-valiksari, kus mõlemad naiskonnad mängisid C-tasandil. Eesti pidi Albaania ja Luksemburgi järel leppima kolmeliikmelises alagrupis viimase kohaga, teenides neljast mängust kaks punkti.
Bulgaaria teenis oma grupis Kasahstani ja Armeenia ees ning selgelt tugevama Rumeenia järel kahe võidu, ühe viigi ja kolme kaotusega teise koha, aga jäi grupivõidust kaugele. Kogutud punktidega ei pääsetud ka nende sekka, kes said võimaluse sõelmängudes B-tasandile tõusmist jahtida. Muuhulgas kaotati näiteks kodus Armeeniale, kellest Eesti 2023. aasta sügisel nii kodus kui ka võõrsil kindlalt jagu sai.
"Peame hästi kiiresti kohanema kõigi olukordadega, mis hakkavad tekkima. Tuleb kindlasti palju võitlusi, palju lahtisi palle ja olukordi, kus on vaja olla nii puhastamisel kui ka julgestamisel vägagi olukordades sees. Peame olema valmis teisteks pallideks, vasturünnakuteks. On kohti, kus teame, et saame olla päris ohtlikud, aga peame olema ka ise väga-väga distsiplineeritud," ennustas ja rõhutas Ševoldajeva.
***
Rahvuste liiga kohtumine Eesti ja Bulgaaria vahel algab A. Le Coq Arenal 4. aprillil kell 19.00 Soccernet TV näitab mängust otsepilti, kommenteerivad Kristjan Jaak Kangur ja Kevin Krünvald.
Eesti - Bulgaaria
Peakohtunik: Stacey Pearson
Abikohtunikud: Nicoleta Bria, Anastasiya Voloshchuck
Neljas kohtunik: Stacey Fullicks (kõik Inglismaa)
Tabeliseis:
Omavahelised mängud:
18.11.2006 Bulgaaria - Eesti 5:0
Eesti võimalik algkoosseis:
Eesti koosseis mänguks Bulgaariaga:
Väravavahid
Victoria Vihman (05.08.2004) – Tallinna FC Flora 2/0
Katarina Elisabeth Käpa (16.03.2006) – Tallinna FC Flora 2/0
Roberta Jürna (23.11.2005) – JK Tallinna Kalev 0/0
Kaitsjad
Inna Kiss-Zlidnis (18.04.1990) – Budafoki LC (HUN) 103/0
Kelly Rosen (23.11.1995) – Tallinna FC Flora 89/1
Siret Räämet (31.12.1999) – Linzer ASK (AUT) 50/0
Rahel Repkin (17.06.1998) – IFK Värnamo (SWE) 19/0
Annegret Kala (03.05.2006) – Tartu JK Tammeka 13/1
Eva-Maria Niit (05.02.2002) – Tallinna FC Flora 13/0
Poolkaitsjad
Lisette Tammik (14.10.1998) – Tallinna FC Flora 78/16
Mari Liis Lillemäe (01.09.2000) – Tallinna FC Flora 57/2
Liisa Merisalu (15.01.2002) – FC Thy-Thisted Q (DEN) 42/3
Jaanika Volkov (20.02.2005) – Linzer ASK (AUT) 23/0
Katrin Kirpu (09.10.2004) – Aland United (FIN) 18/2
Anette Salei (28.09.2005) – JK Tabasalu 14/2
Anett Vilipuu (25.09.1996) – JK Tallinna Kalev 5/1
Liselle Palts (02.12.2005) – Tallinna FC Flora 4/0
Helina Tarkmeel (20.09.2005) – Tallinna FC Flora 3/0
Loviise Männiste (24.02.2008) – FC Elva 1/0
Ründajad
Vlada Kubassova (23.08.1995) – Ferencvarosi TC (HUN) 77/13
Emma Treiberg (19.11.2000) – Saku Sporting 38/3
Kristina Teern (13.11.2004) – Linzer ASK (AUT) 14/2
Katriin Saulus (05.07.2003) – Saku Sporting 7/1
Peatreener: Aleksandra Ševoldajeva
Abitreenerid: Valeri Makarov ja Andris Altsaar
Väravavahtide treener: Kristjan Tamme
Kehalise ettevalmistuse treener: Maria Sootak
Arst: Raul Parik
Füsioterapeudid: Kai-Riin Tomera ja Laura Ernits
Mänedžer: Raili-Raine Ellermaa
Fotograaf: Liisi Troska
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta