MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

INGLISMAA
1 Link kopeeritud

Paleepööre! 119-aastase ootuse lõpetanud Palace jättis VAR-i sajatanud Guardiola kuivale

1 Link kopeeritud
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Crystal Palace kerkis esmakordselt Inglismaa karikavõitjaks. Foto: Scanpix / Tolga Akmen / EPA

Inglismaa karikavõitjaks krooniti Crystal Palace, kes alistas tänu Eberechi Eze väravale finaalis 1:0 Manchester City. Kui Palace'ile oli tegu klubi 119-aastase ajaloo esimese karikaga, siis City auhinnakapp jääb üle kaheksa aasta tänavu täienduseta.

Viimastel kuudel suurepärasesse hoogu läinud ning alates märtsi lõpust klubi ja koondise eest 12 kohtumisega üheksa väravat löönud Eze avas skoori juba veerandtunnise mängu järel, lõpetades täpse löögiga Jean-Philippe Mateta ja Daniel Munozi eeltöö. Veidi pärast tabamust leidis aga aset hetk, millest mängu järel kõige rohkem räägiti ja räägitakse ilmselt veel ka järgnevatel päevadel.

City kaitsja Joško Gvardioli pikk sööt otsis Erling Haalandit, kuid Palace'i väravavaht Dean Henderson jõudis esimesena pallini ja lõi selle käega minema. Peakohtunik Stuart Attwell lasi mängul jätkuda, määrusterikkumist ei näinud ka abikohtunik Adam Nunn. Kordused näitasid aga, et Henderson puutus palli käega selgelt väljaspool karistusala. Enamasti tähendab see väravavahile punast kaarti, sest üheksal juhul kümnest on tegu ühtlasi ilmselge väravavõimaluse takistamisega.

VAR asuski olukorda uurima, kuid üllatuslikult jäeti Henderson karistuseta ja väikese pausi järel mäng jätkus. Ametliku selgituse järgi oli pall liikumas väravast eemale ja seetõttu võis väravavaht küll röövida Haalandilt tõenäolise väravavõimaluse, aga ilmselgeks seda kohtunike hinnangul lugeda ei saanud. Vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei ole väravavahi käepuude väljaspool karistusala alus punase kaardi määramiseks - kui kohtunik oleks seda kohe märganud, oleks City saanud karistuslöögi, aga selle tagantjärgi andmiseks ei ole VAR-il enam volitusi.

BBC stuudios mängu kommenteerinud Wayne Rooney pidas otsust uskumatuks. "See on sajaprotsendiliselt punane kaart. Kuidas nad saavad sellise otsusega eksida?" imestas endine Manchester Unitedi ründaja ja Inglismaa koondise ajaloos nii mängude kui ka väravate arvestuses kõigi aegade teine mees. Olles kuulnud VAR-i selgitust, lisas ta: "Koristage see VAR lihtsalt ära. Nad eksisid ja üritavad seda nüüd kinni mätsida. Sellist jama suust välja ajada ... Kõik nägid, et see on punane."

Hendersoni platsilejäämine oli City jaoks tagantjärgi seda valusam, et 36. minutil teeniti penalti, aga Palace'i väravavaht suutis Omar Marmoushi löögi tõrjuda. Ka kogu ülejäänud kohtumise jooksul hiilgas Henderson mitme suurepärase tõrjega, pareerides lõpuks kõik kuus lööki, mis raamidesse jõudsid. Ühtekokku proovis City väravat tabada suisa 23 korral ja see on viimase kümne aasta jooksul finaalis kaotajana platsilt lahkunud meeskondade arvestuses rekord.

City juhendaja Pep Guardiola oli pärast mängu BBC eetris äärmiselt napisõnaline. "Küsige kohtunikult," vastas ta Hendersoni olukorra kohta ning tõdes, et Palace vääris võitu. "Nemad lõid värava. Meie ei löönud. Nii ei saa võita. Palju õnne vastastele." Ent miks lõi penaltit Marmoush, mitte Haaland ise, kes on alati olnud sel puhul City esinumber? "See on mängijate otsustada. Ja nad otsustasid nii. Pole nendega rohkem rääkinud," vastas Guardiola.

Ajalooline hetk

Palace ei olnud klubi ajaloo jooksul varem võitnud mitte ühtegi märkimisväärset auhinda. Karikafinaalis oli mängitud seni kahel korral, ent nii 1990. kui ka 2016. aastal tuli seal tunnistada Manchester Unitedi paremust. Üheksa aasta taguses finaalis läks Palace seejuures 78. minutil juhtima, kuid United viigistas vaid kolm minutit hiljem ja lõi lisaajal 2:1 võiduvärava. Karikavõit tõi Palace'ile nüüd ühtlasi pääsme Euroopa liiga põhiturniirile - eurosarjas osaleb klubi oma pika ajaloo jooksul samuti esmakordselt.

Kolmandat aastat järjest finaalis mänginud City lahkus lööduna platsilt teist korda järjest, sest mullu jäädi 1:2 alla linnarivaalile Manchester Unitedile. Kuna tänavu kukuti Meistrite liigast välja juba 1/16 finaalis ja kaotati liigakarikasarja neljandas ringis Tottenhamile, jäädakse pärast hooaega 2016-17, mil Pep Guardiola oli alles peatreeneriks määratud, hooaja lõppedes esimest korda ilma karikata - augustis teenitud Community Shieldi ehk Inglismaa superkarikat sellesse arvestusse ei loeta.

Et hooaeg ei osutuks täiesti katastroofiliseks, peab City kahes allesjäänud Premier League'i kohtumises veel kõvasti pingutama. Juba teisipäeval võõrustatakse Bournemouthi ja nädala pärast sõidetakse hooaja viimases voorus külla Fulhamile. Praegu ollakse tabelis kuuendad, mis jätaks City uuel hooajal Meistrite liiga ukse taha, kuid võrreldes punkti võrra eespool asuvate Chelsea ja Aston Villaga on Cityl mäng varuks.

Crystal Palace - Manchester City 1:0 (1:0)
16. Eberechi Eze

Realiseerimata penalti: 36. Omar Marmoush (City)

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK