MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

INGLISMAA
Link kopeeritud

Pariisi finaalikaose tagamaad: uuest tragöödiast lahutas Liverpooli fänne vaid eelmisel õnnetusel põhinev ühismälu

Link kopeeritud
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Isa lohutab poega, kellele staadioniväravate taga valitsenud olukord hirmu peale ajas. Kuid oma elu pärast kartsid ka täismehed. Foto: Scanpix / Reuters / Fernando Kallas

Briti väljaande Daily Mail ajakirjanik Rob Draper analüüsis põhjalikult eelmisel nädalal Meistrite liiga finaali eel Pariisis puhkenud kaost ja jõudis ehmatavale järeldusele - on puhas ime, et Liverpooli fännidega ei juhtunud Hillsborough' katastroofi mõõtu õnnetust. 

Meenutame - eelmisel laupäeval Stade de France'il peetud finaalmängu algus viibis lõpuks üle poole tunni, sest Liverpooli fännid ei pääsenud õigeaegselt staadioniväravatest sisse. Kohalikud võimud olid varmad süüdistama inglaste poolehoidjaid, kes olevat mängule püüdnud pääseda kas võltsitud pääsmetega või sootuks ilma piletita. Ka UEFA tõi esialgu probleemide põhjusena välja väite, nagu oleksid Liverpooli toetajad jõudnud staadionile liiga hilja.

Protestide tõttu algatas UEFA siiski ametliku uurimise ja vabandas mõne päeva eest mõlema meeskonna toetajate ees. "Mitte ükski jalgpallifänn ei tohiks sellisesse olukorda sattuda ning see ei tohi korduda," kinnitas UEFA. Portugali endisel haridusministri dr. Tiago Brandao Rodriguesi koostatav aruanne peaks andma vastuse, kes, kus ja mida valesti tegi, kuid selle valmimine võtab tõenäoliselt aega.

Mis tegelikult ikkagi juhtus ja miks? Draper võttis asjaolude väljaselgitamiseks ühendust kümnete Liverpooli fännidega, kellel oli rääkida üha uusi ja uusi ehmatavaid lugusid.

Fännide tunnistustest koorub välja kaks peamist probleemi. Esiteks - korraldajate ja võimuesindajate täielik ebakompetentsus, kui fännid suunati pudelikaeltesse ning tekkivat rahutust asuti "lahendama" vägivalla ja pisargaasi kasutamisega. Teiseks - staadioni IT-süsteemid ütlesid üles ja muutsid piletite kontrollimise võimatuks, mis võimendas omakorda esimeses punktis välja toodut. Ning kolmandaks lisasid kaosesse oma märkimisväärse panuse kohalikud pätid, kes Liverpooli fänne ründasid ja röövisid.

Enamasti on pöördeliste sündmuste tekkimiseks vaja mitmete õnnetute asjaolude kokkulangemist. Nii ka nüüd. Draperi uurimus toob välja kuus olulist seesugust punkti ja paneb need ajajoonele:

1. Raudteetöötajate streik

Saint-Denis' raudteejaama saabub rongidega 27 000 fänni. Seda on umbes neli korda rohkem kui suurürituste puhul tavapäraselt, sest staadionist itta jäävat La Plaine'i jaama mõjutab streik. Enamik fänne on Liverpooli poolehoidjad, sest neile ette nähtud sissepääs asub staadioni lõunaküljes.

2. Vasakpööre vales kohas

UEFA on fännidele jaamast staadionini ette näinud teekonna, mida mööda minnes jõuaks enamik neist Z-väravani. Seal on töövalmis üle tosina piletivärava. Paraku jätavad korraldajad mängupäevaks vastavad viidad üles panemata ja nii liigub rahvas tavapäraste tänavasiltide järgi. Need suunavad inimesi aga lühimat teed pidi hoopis X-väravani.

3. Ohtlik ummik

Staadioni juurde jõudnud Liverpooli fännid avastavadki end X-värava lähistelt. Seal on aga piletilugejaid kordades vähem, mis tähendab, et fännid jäävad ootama staadionini viivale kaldteele. Hakkab tekkima oht, et eespool seisjatele selga suruvad fännid põhjustavad tahtmatult doominoefekti.

4. Politsei jätab ohu tähelepanuta

Vigased piletiväravad ei lase rahvast staadionile, mistõttu ummik aina kasvab. Inimeste teed blokeerivad ka politseibussid, mistõttu minna pole kuskile.

5. Osa väravaid suletakse

X-värava kõrval asuvad väravad R, S, T ja U suletakse, eesmärgiks takistada fännide trügimist nende suunas. Osa fänne hakkab ületama piirdeaedu, et mängule pääseda, samal ajal lahkuvad segaduses pea kaotanud piletikontrollid oma kohtadelt. Prantsusmaa võimude väitel olid üle aedade trügijad Liverpooli fännid, nood väidavad omakorda, et tegu oli peamiselt kohalike noortega, kellel piletit polnudki.

6. Politsei laseb käiku pisargaasi

Et pealetungivat rahvast tagasi suruda, pihustavad politseinikud nende suunas valimatult pisargaasi. Kaost üritavad ära kasutada kohalikud kurjategijad, kes Liverpooli fänne röövivad. Politsei ei taha või ei suuda nende peatamiseks midagi teha.

Liverpooli fännide seas oli ka neid, kes mäletavad liigagi hästi 1989. aastal Nottinghamis aset leidnud Hillsborough' tragöödiat, milles hukkus 97 inimest. Mängijana Liverpooli eest tegusid teinud Alan Kennedy, kes lõi 1981. aastal Pariisis peetud Euroopa Karikasarja finaalis Reali vastu Liverpooli võiduvärava, tõdes, et võis hullemast pääseda vaid tänu oma pojale.

"Pidin rahvamassist pääsemiseks üle aia ronima. Kui ma poleks olnud koos pojaga ja kui ümberringi seisvad inimesed poleks mind aidanud, ei ole ma kindel, kas oleksin aiast üle saanud. See oli kõrge metallaed," kirjeldas 67-aastane Kennedy. "Rahvas pressis igalt poolt peale ja tundsin tõeliselt hirmu."

Daily Maili üleskutsele vastasid kümned fännid, kes kinnitasid, et nad ostsid pileti seaduslikult, kuid turvaväravast neid sellega läbi ei lastud. UEFA võtmetegelased on nüüdseks ka tunnistanud, et neil pole mingeid usaldusväärseid andmeid selle kohta, nagu oleksid Liverpooli fännid staadioni kõrval korda rikkunud. Nimekaim "tunnistaja" oli seejuures Liverpooli äärekaitsja Andy Robertson, kes ütles, et andis talle klubi poolt eraldatud pileti sugulasele, kes sellega aga väravast sisse ei saanudki.

Väljaanne sai enda valdusesse ka mitu piletit, mis osutusid kontrollimisel igati autentseteks. Ometigi löödi nende omanike ees staadionivärav kinni ja pilet kuulutati võltsituks. Probleeme esines seejuures nii paberpiletitega kui ka elektrooniliste versioonidega, sest piletiväravad ei tahtnud lugeda kumbagi. Nagu kirjeldas üks fänn, luges värav tema pileti, mis oli saadud otse klubi kaudu ning seega kindlasti õige, sobivaks alles neljandal katsel.

Liverpooli fännid jäid värava taha hoolimata sellest, et paljudel oli ette näidata õige pilet. Foto: Scanpix / AP Photo / Christophe Ena

Paljusid päästis see, et mitmes väravas kasutasid turvatöötajad kainet mõistust ning lubasid poolehoidjad sisse ka juhul, kui süsteem streikis. X-väravasse sattusid aga töötajad, kes lähtusid vaid masinatelt saadud korraldustest. "Lähenesin staadionile E-väravast, kus oli suhteliselt vähe rahvast. Mu pilet andis turvaväravas aga punast signaali, ehkki näitasin seda ametliku UEFA rakenduse kaudu," kirjeldas Daily Mailile 27-aastane Liam Corocan.

"Turvatöötaja käskis mul tagasi minna, aga selja tagant karjuti, et see pole võimalik, sest ruumi pole. Seejärel haaras ta mu telefoni ja ähvardas selle üle aia visata, kui ma tema käsku ei täida, kuid minu õnneks tuli kuskilt teine ametimees ja käskis mul turvavärava alt läbi ronida. Nii et minu piletit lõpuks ei skännitudki. Samal ajal nägin, kuidas 40-50 kohalikku ronis üle aia ja jooksis staadionile," rääkis Corocan.

Finaaliõhtul korra tagamise eest vastutanud politseikomissar Didier Lallement on poliitikute nõudmisel esitanud raporti, milles räägitakse jätkuvalt laiaulatuslikust piletipettusest. Samas on UEFA ametlikult kinnitanud, et neil on info vaid 2589 võltspiletiga tehtud sissepääsukatse kohta. Ka otse staadioniametnikelt pärineva info põhjal on see number umbes 2800 ringis ehk kümneid kordi väiksem siseministri väidetust.

***

Ent piletid piletiteks. Oluliselt suuremat probleemi kujutas endast nii politseinike käitumine kui ka asjaolu, et nädal hiljemgi on suur osa võimuesindajaid veendunud - nii oli ainuõige. Kohapeal viibinute sõnul läks olukord lõplikult käest siis, kui kohalikud huligaanid hakkasid fänne röövima ning politsei vastas sellele pisargaasi pritsimisega.

Professor Keith Still juhib ettevõtet nimega Crowd Risk Anaysis Ltd, mis, nagu nimigi ütleb, tegeleb rahvarohkete sündmuste riskianalüüsiga. Stillil on selles valdkonnas magistrikraad ning ta on nõustanud 2000. aastal Sydneys ja 2012. aastal Londonis peetud olümpiamängude korraldajaid, samuti prints Williami ja Kate Middletoni kuningliku pulma toimumist 2011. aastal. Still jõudis ühtlasi paradoksaalse järelduseni - tema arvates päästis Liverpooli fännid hullemast peamiselt vaid see, et Hillsborough' katastroofist pärinev ühismälu aitas neil vältida trügimist, mis on taolistes olukordades inimeste kõige instinktiivsem reaktsioon.

Kõige ohtlikum hetk saabus kiirteesilla all. Just sinna sattusid staadioni loodenurgas asuva X-värava suunas liikunud fännid, ent sinna oli ka politsei parkinud mitu bussi. Need tegid niigi kitsa läbipääsukanali vaid kolme-nelja meetri laiuseks. Hiljem on politsei väitnud, et tegu on tavapärase käitumisega ning selles polnud mitte midagi ebaharilikku.

"Mitte kunagi ei tohi suunata suurt rahvamassi kitsasse läbikäiku, see on ürituste planeerimise ABC. Iga kukkumine või libastumine toonuks selles olukorras kaasa katastroofi. Kavatsen hakata oma kursustel seda negatiivse näitena kasutama," sõnas Still. "Just nii sünnivadki traagilised juhtumid. Kui rahvamass kokku pressitakse, kulub teadvuse kaotamiseks umbes 30 sekundit. Hapnikuta jäänud inimest tabab umbes kuue minutiga ajusurm."

Tema arvates on Hillsborough's juhtunust nii palju räägitud ja see on Liverpooli toetajaid nii tugevalt puudutanud, et just seetõttu tehti kriisiolukorras õigeid otsuseid. "Fännid teadsid, et niipea, kui nad trügima hakkavad, ähvardab neid surm. Seetõttu sellest ka hoiduti. Ilmselt just seetõttu pole videolt näha, et rahvas avaldaks kõige ohtlikumas kitsaskohas olijatele selja tagant survet, ehkki nimelt seda olen näinud kõikide surmaga lõppenud juhtumite korral. Rahvamass ei käitunud nii, nagu rahvamass sellistes olukordades tavaliselt käitub. Aga kõik see sündis vaid tänu Liverpooli fännide mõttetegevusele. Mitte kordagi ei paista videolt, et keegi võimuesindajatest ohu kahandamiseks vähimatki ette võtaks," kõlas Stilli karm hinnang.

***

Kõigi märkide järgi kipuvad prantslased valetama ka selles osas, nagu oleks kümned tuhanded Liverpooli fännid üritanud staadionile tormi joosta, ehkki ei omanud piletit. Siseminister Gerald Darmanin teatas esialgu, et veidi üle 80 000 pealtvaataja mahutavale staadionile oli suuna võtnud 110 000 poolehoidjat, kellest 73 000 liikus sinna ühistranspordiga. Samuti uurimist läbi viiv ja Mail on Sundayga koostööd tegev Prantsusmaa väljaanne Le Monde tuvastas aga üsna lihtsa matemaatikaga, et minister pingutab kõvasti üle.

Kohalikul transpordiametil on inimeste liikumisest kaamerate tõttu selge ülevaade ning nende sõnul lähenes staadionile ühe raudteejaama kaudu 37 000 ja teise kaudu 6200 inimest, kokku saabus rongidega mängule seega 43 200 pealtvaatajat. Le Monde'il ei ole veel andmeid staadioni juurde viiva 13. metrooliini kohta, kuid on äärmiselt ebatõenäoline, et koguni 67 000 inimest võttis tee ette metrooga või oma autoga.

Kohtumise eel kuvati suurtel ekraanidel sellist pilti. Foto: Scanpix / Revierfoto / imago images

Samuti viitab ministri udujutule asjaolu, et Pariisi loodud Liverpooli fänniala suleti juba enne mängu avavilet ehk kella 21 ajal põhjendusega, et see on täis saanud. Ala oli aga ette nähtud 44 000 inimesele. Ning 25 minutit pärast seda, kui kohtumise avavile oli lõpuks antud, ei olnud staadioni juures enam märkimisväärseid rahvamasse näha, mis olnuks üsna ebaloogiline, kui mängule oleks tõesti üritanud trügida 40 000 piletita pealtvaatajat.

Siinkohal tasub märkida, et politseinike toorutsemise ja pisargaasi ohvriks langesid ka Real Madridi fännid. Neid päästis aga asjaolu, et teises staadioni otsas oli neile avatud kaks nurgaväravat, samuti töötasid seal probleemivabalt kõik piletimasinad. Seetõttu said fännid hajuda, samas kui Liverpooli poolehoidjad ja ka paljud neutraalsed fännid suunati staadioni loodenurka, kus lisaks oli nende teele tektitatud ka eelkirjeldatud "pudelikael".

***

Prantslased ja inglased pole iial jätnud kasutamata vähimatki võimalust teineteise suunas mõni torge teha ja nii on ka Pariisis toimunu jõudnud kiirelt poliitilise poriloopimise tasandile. SIseminister Darmanini väide, et juhtunus olid süüdi 40 000 piletita Liverpooli fänni, on toonud Suurbritannias kaasa parlamendisaadiku Ian Byrne'i nõudmise, et UEFA süüdlased vastutusele võtaks. Byrne viibis ise tol õhtul Pariisis publiku seas ja koges toimunut vahetult ning tahab nüüd, et Darmanin ja samuti väga kiirelt inglasi süüdistama tõtanud spordiminister Amelie Oudea-Castera oma sõnad tagasi võtaksid.

Prantsusmaal soovivad presidendi Emmanuel Macroni vastased aga juhtunut ära kasutada, tõestamaks, et riigipea ei saa tööga hakkama. Macron on lubanud süüdlasi karmilt karistada, kuid toimunu võib heita varju juba nädala pärast algavatele parlamendivalimistele. Vürtsi lisab olukorrale seegi, et juba kahe aasta pärast toimuvad Pariisis suveolümpiamängud, mis kujutavad endast korraldajatele veel suuremat potentsiaalset peavalu. Järgmisel aastal peetakse Prantsusmaa pealinnas ka ragbi MM ning mõlema suurvõistluse peaareen on Stade de France.

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Valed, pisargaas ja lukustatud väravad Pariisis: kas süüdi on petturitest fännid või vägivaldne politsei?
MEISTRITE LIIGA 3

Valed, pisargaas ja lukustatud väravad Pariisis: kas süüdi on petturitest fännid või vägivaldne politsei?

UEFA vabandas Real Madridi ja Liverpooli poolehoidjate ees
MEISTRITE LIIGA

UEFA vabandas Real Madridi ja Liverpooli poolehoidjate ees

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK