MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2020
2 Link kopeeritud

Pasta või paella? Menüü on Itaalial ja Hispaanial Michelini restorani vääriline, aga kumb kokk teisele silmad ette teeb?

2 Link kopeeritud
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Kogu Hispaania ootab väravaid Alvaro Moratalt, Itaalia jällegi Ciro Immobilelt. Foto: Scanpix / EPA / David Ramos & ZUMA Press / Massimo Insabato

Ei saa me läbi Vahemeremaadeta. Ega ka nemad, tundub, teineteiseta. Euroopa jalgpalli kaks hiidu Itaalia ja Hispaania on pidanud omavahel parema selgitama kolmel viimasel EM-il ja pole neljaski erand. Esimene finalist selgub Wembleyl teisipäeva õhtul.

  • 06.07. kell 22.00 Itaalia - Hispaania

Kui kahe meeskonna omavaheliste mängude skoor on sajandi jooksul 11-15-11 ja väravate vahegi 43:40, saab teha vaid ühe järelduse. Need vastased väärivad teineteist! Ja täpselt nii ongi alates 1920. aastast, kui Antverpeni olümpiamängude medaliringis esmakordselt vastamisi mindi, asjad käinud.

Veerandfinaal ja Itaalia võit. Alagrupiturniir ja Itaalia võit. Veerandfinaal ja Itaalia võit. Nii mindi suurturniiridel 2008. aastani, kuniks Hispaania kaalud enda kasuks pööras. EM-i veerandfinaalis võeti penaltitega edasipääs ja hiljem ka tiitel, neli aastat hiljem kohtuti EM-il aga lausa kaks korda. Kui alagrupis lepiti veel viisakalt 1:1 viiki, siis 0:4 kaotatud finaal oli Itaalia jalgpalliajaloos üks nukramaid ja Hispaania omas jällegi üks tikitakalikult säravamaid peatükke.

Läks veel neli aastat, enne kui Itaalia tiitlikaitsjaid kaheksandikfinaalis auti lüües revanši sai, ent pikka pidu ei olnud toona neilgi. Nüüd on kaks kanget esmakordselt vastamisi suurturniiri poolfinaalis ja mõlemad tunnevad, et vääriksid finaalikohta.

Senisel EM-il näidatud mängu põhjal on selle ära teeninud pigem Itaalia, aga senisel pole tegelikkuses enam vähimatki tähtsust. Ometi ei saa mööda vaadata sellest, et Roberto Mancini on pannud itaallased mängima mitte ainult efektiivset - nüüdseks juba 32 kaotuseta mängu järjest! - vaid ka efektset jalgpalli. Kaheksandik- ja veerandfinaalis itaallastele värava löönud Austria ja Belgia peavad sellegagi rahul olema, sest enne neid kohtumisi olid taevasinised taga nulli hoidnud koguni 11 mängu ühtejärge.

Hispaania esitused pole olnud kaugeltki nii veenvad. Kui Itaalia purjetas alagrupist läbi täiseduga, elas küll Austria vastu üle ehmatuse, ent tuuseldas seejärel palju veenvamalt Belgiat, siis hispaanlased pusisd esmalt Rootsi ja seejärel Poolaga, enne kui Slovakkia vastu ründejõu valla suutsid päästa. Aga sõelmängudes on oldud nii Horvaatia kui ka Šveitsi vastu oodatust märksa rohkem ja sagedamini plindris.

Foto: Scanpix / AFP / Pool / Christof Stache

Itaalia rõhub ühtsusele - staare küll leidub, aga meeskond on siiski esmatähtis. Valusa hoobina kaotati veerandfinaalis küll Achilleuse kõõlust rebestanud Leonardo Spinazzola, üks senise turniiri säravamaid mängijaid, aga itaallased on turniiri käigus juba tõestanud, et iga langenu asemele on pingilt võtta vääriline asendaja.

Saapamaalaste kiirusele paneb seekord samuti ülisäravate tähtedeta Hispaania vastu pallivaldamisest tõukuva tapva surve, nende selgeteks miinusteks on aga seni olnud võimaluste realiseerimine ja sellest tulenev ebastabiilsus. Heal päeval võidakse lüüa viis väravat, halval aga viis suurepärast šanssi järgemööda tuulde lasta. Üks oluline puuduja on neilgi: arstid on suutnud poolfinaaliks terveks ravida keskkaitsja Aymeric Laporte'i, kuid Pablo Sarabia jääb mängust eemale. 

Itaaliat juhendav Roberto Mancini rõhutas poolfinaali eel, et Hispaania pakub Belgiaga võrreldes midagi hoopis teistsugust. "Nad on olnud aastaid imelised. Nüüd on läbi tehtud muutus ja meeskond on noorem, aga neil on endiselt hea treener ja väga head mängijad," sõnas Mancini, kelle hoolealuseid kodumaised eksperdid juba peaaegu finalistideks peavad.

"Loodetavasti on neil ometi kord ka õigus," muigas Mancini, ent märkis siis taas, et hispaanlasi ei tohi kõikuvast vormist hoolimata alahinnata. Samuti oli tal paar sõna varuks neile, kes kritiseerisid veerandfinaalis kahvatuks jäänud ründajat Ciro Immobilet. "Ta on Kuldse Saapa võitja ja üks viimaste aastate paremaid väravalööjaid. Tihti leiavad just need, keda kõige rohkem siunatakse, end EM-il või MM-il suurte mängude otsustaja rollist," märkis Mancini.

Itaallaste kogenud keskkaitsja Leonardo Bonucci lisas, et Hispaaniale sel turniiril osaks saanud kriitika on ebaõiglane. "Luis Enriquel oli täielik õigus oma valikuid kaitsta ja tekitada ühtne löögirusikas. Hispaania algkoosseis on väga üksmeelne, sama käib tegelikult kogu meeskonna kohta. Vaimselt tugeva vastasega mängimine on alati keeruline, aga kui tegutseme nii nagu viimases kolmekümnes mängus, suudame neist kindlasti jagu saada," leidis Itaalia koondises üle saja mängu pidanud Bonucci.

Mikel Oyarzabal tähistab kaheksandikfinaali lisaajal Horvaatiale löödud 5:3 väravat. Foto: Scanpix / Reuters / Stuart Franklin

Hispaania peatreener Luis Enrique tõi välja mängu eeldatava võtmekoha: mõlemad meeskonnad ei saa domineerida, seega sõltub palju sellest, kes suudab oma mängu vastasele peale suruda. "Itaalial on tippmängijad, aga nad on ka tippmeeskond. Kaitstakse ja rünnatakse nagu üks mees, aga meile meeldib samamoodi tegutseda. Itaalia varasemate meeskondadega võrreldes ebatavalisel moel armastab praegune teha ka kõrget pressingut. Nii et nad suudavad mitmel eri moel mängida, mis teeb kohtumise eriti huvitavaks," ennustas Enrique.

Itaalia treeneritetiimi kuulub Roma legend Daniele de Rossi, kes kümnendi algul Enrique käe all mängis. Võib see olla itaallastele väike eelis? "Vestlesime viimati kahe või kolme nädala eest. Minu käekiri on küll muutunud, ent mulle meeldis juba tollal mängida ennetavat jalgpalli ja see on samaks jäänud. Püüame teha kõik, et võit meile jääks. Aga kui Itaalia peaks suutma meeldejäävas stiilis meist jagu saada, luban, et hoian finaalis just neile pöialt," tõotas Enrique.

Hispaania tulevikutäht, alles 18-aastane poolkaitsja Pedri, kes on seni kõigis kohtumistes algusest lõpuni väljakul viibinud, märkis omalt poolt, et mängu saatus võidakse tõenäoliselt otsustada just keskväljal. "Mõlemal meeskonnal jagub sinna kuhjaga klassi. Kindlasti tuleb tuline lahing ja võidab see meeskond, kes teeb vähem vigu."

Coolbeti koefitsiendid:

Itaalia võit - 2,58
Viik - 3,21
Hispaania võit - 3,12

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Luup peale | Sommer tassis Šveitsi nii lisaajal kui penaltiseerias, aga Hispaania edenes poolfinaali
EM2020

Luup peale | Sommer tassis Šveitsi nii lisaajal kui penaltiseerias, aga Hispaania edenes poolfinaali

Luup peale | Itaalia pani FIFA esinumbri klassiga selili ja Belgia kuldne põlvkond peab oma aega edasi ootama
EM2020

Luup peale | Itaalia pani FIFA esinumbri klassiga selili ja Belgia kuldne põlvkond peab oma aega edasi ootama

Kaitsekõne | 5 põhjust, miks šiki ja sümpaatse Itaalia EM-tiitel oleks kõige parem asi üldse
EM2020

Kaitsekõne | 5 põhjust, miks šiki ja sümpaatse Itaalia EM-tiitel oleks kõige parem asi üldse

Kaitsekõne | 5 põhjust, miks kange ja staarivaba Hispaania EM-tiitel oleks kõige parem asi üldse
EM2020

Kaitsekõne | 5 põhjust, miks kange ja staarivaba Hispaania EM-tiitel oleks kõige parem asi üldse

Õnnetu trauma saanud Itaalia koondise vasakkaitsjat ootab ees ülipikk vigastuspaus
EM2020

Õnnetu trauma saanud Itaalia koondise vasakkaitsjat ootab ees ülipikk vigastuspaus

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK