Suve suursündmuseks kogu maailma ja Inglise jalgpallis oli loomulikult Manchester Unitedi superstaari David Beckhami lahkumine Real Madridi, suhteliselt tagasihoidliku 17,5 miljoni naela eest. See oli pauk kogu David Beckhami ja Manchester Unitedi miljoniteni ulatuvale toetajaskonnale kui ka klubile endale. Lisaks sellele oli United sunnitud loobuma ka Juan Sebastian Veroni abist, kes augustikuu esimestel päevadel liitus mitmete teiste värskete nimedega Londoni Chelsea klubis. Vastukaaluks on United sisse ostnud kamerunlase Eric Djemba-Djemba ja David Bellioni, kes põhimõtteliselt peaksid asendama Beckhami ja Veroni kohti meeskonnas. Puuri osteti valvama aga noor ameeriklasest väravavaht Tim Howard, kes juba hooajaeelsetes kohtumistes end tõestanud on. Samuti täiendas Ferguson viimati ridu noore portugaallasest ründaja Ronaldo ja maailmameistri Klebersoniga, kel mõlemal samuti asja avarivistuse kohale.
Teine palju meedia tähelepanu saanud klubi on Londoni Chelsea, kes suvel omanikku vahetas. Venelase Roman Abramovitði etteotsa astumisega on kaasnenud tervelt 75-miljoni naelane kulutamine tippklassist mängijatele kogu maailmas. Vähem kui kuu ajaga suutis vene suurärimees Londonisse tuua Damien Duffi, Glen Johnsoni, Wayne Bridge'i, Geremi, Joe Cole'i, Juan Sebastian Veroni ja viimati Adrian Mutu. Justkui boonusena lubab aga Abramovitð, et kulutamine ei lõppe veel niipea, ning mängijate armee leiab veelgi täiendust. Muidugi võib kõige sellega kaasneda küsimus, kas Chelsea peatreener Ranieri suudab ka tõelise staarideparaadi korralikult mängima panna. Ent sellele küsimusele leiame vastuse alles hooaja lõpus.
Eelmisel hooajal teisel kohal lõpetanud Londoni Arsenali suve suurim täiendus oli kindlasti sakslane Jens Lehmann, kes osteti asendama lahkunud legendaarset David Seamani. Peatreener Arsene Wenger tõi lisaks väravavahile aga Londonisse ka kaks noort kaitsjat, kellest andekamat, ðveitslast Philippe Senderost, peetakse potentsiaalseks avarivistuse meheks. Võrreldes Chelsea'i ja Manchesteriga, klubis suuremaid muutusi ei toimunud, küll on Wenger aga lappinud kinni kohad, kus Gunnersid eelmise hooaja lõpus ehk rohkem lekkisid.
Hooaeg tagasi hambaid näidanud Sir Bobby Robsoni nooruslik Newcastle United võib sel aastal samuti suuremaid tegusid korda saata. Aastaga on noorel tiimil kogemust rohkem ja sellevõrra kindlasti ka stabiilsust. Suvel toodi klubisse vaid üks uus nägu, Magpie'idega liitus skandaalne poolkaitsja Lee Bowyer, kellel lõppes leping West Ham Unitediga. Toimunud tehing nägi aga Bowyerit taasliitumas vana klubikaaslase Jonathan Woodgate'iga, kellega mäletatavasti aastaid kohtuteid käidi. Hooajaeelsetes kohtumistes on head vormi näidanud äsja 33-aastaseks saanud klubi kapten Alan Shearer, kes on hooaja lõpus saadud raskest vigastusest paranenud ja loodab kaasa teha terve pika hooaja.
Inglismaa sadamalinnaklubi Liverpool FC on suvel toonud meeskonda kaks märkimisväärset nime - paremakaitsja Steve Finnani Fulhamist ja austraallase Harry Kewelli Leeds Unitedist. Eelmisel hooajal ebaõnnestunud Liverpool tahab sel hooajal kindlasti end taaskord maksma panna. Klubist ei lahkunud suvel ühtegi esindusmeeskonna mängijat, ära võib mainida vaid kunagise supertähe Patrick Bergeri liikumist kõrgliiga uustulnuka Portsmouthi ridadesse. Lisaks eelpool mainitud kahele nimele hankis Gerard Houllier meeskonda kaks noort prantslast Le Harve'ist - Anthony Le Tallec ja Florent-Sinama Pongolle, viimati liitus Punastega talendikas kaitsja Carl Medjani, kes oli ka mitmete teiste suurklubide huviorbiidis. Liverpooli koha pealt võib lõpetuseks jätta Michael Oweni sõnad, kes usub, et Harry Kewelli toomine klubisse on aidanud sadamaklubi taas võidukale järjele - "Me mängime ründavamat jalgpalli kui viimaste aastate jooksul ja oleme aasta võrra kogenenumad."
Vaid sadu meetreid Anfieldist eemal asub teise Liverpooli klubi, Evertoni kodustaadion. Viimased on suvel olnud madalamad kui muru, ning ainuke tehing kogu suve jooksul on Joseph Yobo mängijaõiguste ostmine, enne viibis kaitsja Evertonis vaid laenul. Talendika nigeerlase eest tuli David Moyesil välja käia koguni 3,5 miljonit naela. Lepingut pikendas kolme aasta võrra samuti laenul olnud Li Tie. Loomulikult on aga üks suurimaid ootusi sel hooajal kogu maailmas noore Wayne Rooney'i käekäik. Eelmisel hooajal tõelise komeedina läbi löönud Rooney'ist oodatakse palju nii toetajate kui ka klubi ning rahvuskoondise treenerite poolt. Kas noormees suudab eelmisel aastal tehtud korrata või koguni end rohkemgi maksma panna? Kindlasti on inimesi, kes sellesse usuvad. Kogenud meeskonnakaaslane David Unsworth usub, et 17-aastasest inglasest pole me veel paremat poolt näinud. "Wayne Rooney on sel hooajal parem kui eelmisel," räägib Unsworth, kes ei nõustu veteran Paul Mersoniga, kes arvab, et Rooney ühest hooajast rohkemat ei suuda. Saame näha.
Olles käinud läbi eeldatavasti tugevamate klubide käekäigu suvel, võtame ette Manchester Unitedi geograafiliselt lähima rivaali, samas linnas paikneva Manchester City klubi. Kevin Keegani hoolealused on suvel meeskonda toonud kogemust, kogemust ja veelkord kogemust. Londoni Arsenalist värvati City ridadesse kogenud puurivalvur David Seaman, Bayern Müncheni särgi vahetas türkiissinise vastu välja Michael Tarnat. Samuti liitus klubiga West Ham Unitedi ja Inglismaa koondise vasakpoolkaitsja, kogenud Trevor Sinclair. Suvel läbielatud traagika Marc-Vivien Foe surma näol jättis lisaks mälestusele augu ka City poolkaitsesse, mille Kevin Keegan soovib täita Paul Bosveltiga, kes liitus klubiga Rotterdami Feyenoordist. Ainukesed märkimisväärsed lahkumised olid Peter Schmeichel, kes lõpetas oma profikarjääri mängijana, ja Shaun Goater, kes ühines Readinguga.
Ka Blackburn Rovers on sellel suvel hoolsasti mängijateridasid täiendanud. Tähtsaim neljast olulisest ostust on kindlasti Austraalia koondise kapteni Brett Emertoni ostmine, kuna nimetatu on juba pikemat aega avaldanud soovi mängida Inglismaal. Keith Gillespie, David Dunni ja Damien Duffi lahkumine klubist on jätnud olulise augu Roversi poolkaitsesse, mida pole kerge täita. Lisaks Dunnile lisandus Graeme Sounessi hoolealuste hulka ka iirlane Steve Reid, kes kolis ümber Millwallist. Kaitset täiendati kogenud Lorenzo Amorusoga, ning peale aastast laenulepingut osteti Parma ridadest lõplikult Vratislav Gresko.
Ära pole märgitud veel ka eelmisel hooajal suurüllatajatena lõpuks 13. kohal lõpetanud Birmingham City meeskonna tegemised suvel. Lisaks David Dunnile, kes osteti Birmnghami rekordilise 5,5 miljoni naelaga tugevdamaks meeskonna poolkaitset, täiendas Steve Bruce meeskonda Rosario Centrali noore ründaja Luciano Figueroa'iga, kelle eest käidi välja 2,5 miljonit naela. Märkimist väärib ka see, et prantslaste Bordeauxilt osteti lõplikult ära Christophe Dugarry mängijaõigused, kes eelmisel hooajal laenulepingu alusel Birminghami edus suurt rolli mängis.
Birmingham City naaber Aston Villa on aga samuti klubis seoses uue peatreener David O'Leary ametiposti ülevõtmisega tugevdanud ridu. Villa on täiendanud oma mängijatenimekirja kahe endise Mart Poomi klubikaaslasega, väravates Sunderlandi keskväljamootori Gavin McCanni ja taanlasest väravavahi Thomas Sorenseni, mis omakorda annab meie Mart Poomile sel hooajal rohkem mänguaega, kuna ka teine konkurentsis püsinud väravavaht Jürgen Macho kolis ümber Londonisse, Chelsea ridadesse. Villa jaoks seisab ees oluline aasta, kuna noor meeskond soovib kindlasti parandada eelmisel hooajal saadud 16. kohta. Mitmete noorte internatsionaalidega ning uue peatreeneriga võib ka tippmeeskondadel raske võitlus ees seista.
Veel paar kuud tagasi isegi relegatsiooniga võidelnud Leeds Unitedi ressursid on suvel olnud piiratud, mis tähendab, et meeskond pole saanud mängijatele raha kulutada. Klubist lahkunud Harry Kewell ja Olivier Dacourt olid olulised kaotused, kuigi viimatinimetatu kolis Romasse juba jaanuaris, siis veel laenulepingu alusel, mängijaõigused ostis Itaalia klubi Leedsilt 3,5 miljoni naela eest, ja seepärast seisab Peter Reidil ees raske aasta, hoidmaks raharaskustes vaevlevat Leedsi pinnal. Ometigi suutis Reid sel suvel aga meeskonda täiendada, Chelsea'iga lepingu lõpetanud Jody Morris on kindlasti mees, kelle sõna Leedsis eelseisval hooajal maksab, nagu ka kolm hooajapikkuse laenulepinguga mängijat - Lamine Sakho, Zoumana Camara ja Didier Domi. Hooajaeelsetes sõpruskohtumistes ei suutnud Leeds kordagi võitu võtta, kuigi mängiti oluliselt nõrgemate meeskondade vastu, ent peatreener ei kaota lootust, ning loodab, et iga mees annab endast hooaja vältel kõik, millega peaks olukord lahenema.
Järgides Manchester City taktikat, on ka Charlton Athelticu peatreener Alan Curbishley suvel klubisse toonud kogemuseverd. Endine Ipswich Towni keskväljamootor Matt Holland peaks andma värvi Charltoni mängule, ning panema keskvälja töötama. Legendaarne Paolo di Canio ees ründes on aga just see, mis Athleticu mängust puudus. Tervelt 35-aastasel itaallasel lõppes leping 1. divisjonis palliva West Ham Unitediga ja ta leidis, et kolida ümber Charltonisse on ainuõige käik tema karjääriredelil.
Meistriliiga uustulnukad on samuti suvel hoolega täiendust kogunud. Eelmisel hooajal 1. divisjoni võitnud Portsmouth tõi oma edurivisse Teddy Sheringhami, kellel Tottenhamiga leping lõppes, samuti otsustas Harry Redknapp rünnet täiendada jõulise äärepoolkaitsja Patrick Bergeriga, kes Liverpooli ridadest lahkus. Portsmouthi kaitset toodi aga tugevdama Horvaatia rahvuskoondise kapten Boris Zivkovic ning Serbia ja Montenegrost pärit andekas Dejan Stefanovic. Lisaks mitmetele teistele pisematele ostudele otsustas Redknapp Inglismaa jalgpalli tuua nautima ka nigeerlase Yacubu Ayegbini, kes paljudel vutisõpradel meeles eelmise hooaja Meistrite Liiga kohtumistest Maccabi Haifa ridades.
Wolverhampton Wanderersi peatreener Dave Jones pole samuti suvel vagusi püsinud. Eelmisel hooaja logisenud kaitsesse lisandusid Sunderlandi kaitsetala Jody Craddock, nigeerlane Isaac Okoronkwo ja endine Londoni Arsenali mängija Oleg Luzhny. Ründesse osteti Kenny Milleri kõrvale, kelle läbimurret oodatakse ka kõrgliigas, maailmameistrivõitslustelt meelde jäänud kameruunlane Henri Camara ja Tottenhamiga lepingu lõpetanud Steffen Iversen.
Liiga kolmanda uustulnuka, Leicester City ressursid on suvel samuti piiratud olnud, nii et peatreener Micky Adams on pidanud läbi ajama kokkuhoidlikult. Sellest olenemata ühines suvel klubiga tervelt üksteist uut meest, kellest märkisväärseim ehk kuulsa Les Ferdinandi liikumine Leicesteri, peale seda, kui tal lõppes leping Londoni klubi West Hamiga. Blackburni ridadest hangiti kogenud keskväljamehed Keith Gillespie ja Craig Hignett, Nottingham Foresti ridadest poolkaitsja Riccardo Scimeca. Manchester City'ist osteti kaitsja Steve Howey.
Eelmisel hooajal liiga 8. kohaga lõpetanud Southamptoni suurim muutus suvel oli kindlasti Inglismaa rahvuskoondise vasakkaitsja Wayne Bridge'i lahkumine Londoni Chelsea'isse, tehingu käigus suudeti aga leida väga kogenud asendaja, endine Inglismaa vasakkaitsja Graeme Le Saux. Gordon Strachani hooltealuste sekka lisandusid veel Derby County kaitsja Danny Higginbotham ja Rangersist osteti 1 miljoni naela eest Neil McCann. Põnev saab olema ka noore endise Oldhami kaitsja Fitz Halli käekäik, kes ühines Southamptoniga vaid 250000 naela eest. 2002/2003 hooaja kõrge tähelend asetab Southamptoni kohta, kus fännid loodavad enamat, eriti oodatakse läbimurde teinud James Beattie järjekordseid häid esitusi. Kas aga kogu meeskond seda suudab, näeme pineva hooaja vältel.
Veel üks Londoni klubi, Tottenham Hotspur, on suvel hankinud juurde tervelt kolm ründajat, kelle eest käidi kokku välja ligi 12 miljonit naela. Edurivvi osteti lahkunud Steffen Iverseni ja Teddy Sheringhami asendama noor portugaallane Helder Postiga, andekas 22-aastane Bobby Zamora, kes suutis teises divisjonis palliva Brightoni ridades lüüa 140 kohtumises tervelt 77 väravat, ning viimaseks, 25-aastane prantslasest ründaja Frederic Kanoute, kes üks paljudest endisest West Ham Unitedi klubi mängijatest, kes rahalisel kaalutlusel koha meistriliiga klubis leidis.
Allesjäänud kolmest klubist esimesel, Bolton Wanderersil, on olnud vaikne suvi, tehtud on vaid kaks märkimisväärset täiendust, Olympiacose ridadest hangiti poolkaitsja Stelios Giannakopoulos ja Southamptonist ründaja Kevin Davies. Teise, Londoni Fulhami, ainuke avarivistust puudutav lisandus on noore Arsenali paremkaitsja Moritz Volzi aastase laenulepingu sõlmimine, kes toodi asendama Liverpooli lahkunud Steve Finnani. Kirde-Inglismaa klubi Middlesbrough on aga suve mööda veeretanud justkui märkamatult, põhjendus lihtne - olulisi oste tehtud pole, klubisse on lisandunud vaid kaks uut nime: Doriva ja Alan Wright.
Inglise meistriliiga 1. voor
Laupäeval, 16. augustil
Birmingham City - Tottenham
Portsmouth - Aston Villa
Blackburn - Wolverhampton Wanderers
Fulham - Middlesbrough
Leicester City - Southampton
Manchester United - Bolton Wanderers
Arsenal - Everton
Pühapäeval, 17. augustil
Charlton Athletic - Manchester City
Leeds United - Newcastle United
Liverpool - Chelsea
Läbi hooaja hoiab Soccernet.ee oma külastajaid Inglise meistriliiga tegemistega kursis, pakkudes eel- ja ülevaated ning tulemusi.Nagu juba tavaks on saanud, algab augustikuu keskel järjekordne Inglise meistriliiga hooaeg, mis köidab publikut üle kogu maailma, sealhulgas ka eestlasi. Mis on suvel muutunud? Mida oodata uuest hooajast? Kes on tugevaim?
Suve suursündmuseks kogu maailma ja Inglise jalgpallis oli loomulikult Manchester Unitedi superstaari David Beckhami lahkumine Real Madridi, suhteliselt tagasihoidliku 17,5 miljoni naela eest. See oli pauk kogu David Beckhami ja Manchester Unitedi miljoniteni ulatuvale toetajaskonnale kui ka klubile endale. Lisaks sellele oli United sunnitud loobuma ka Juan Sebastian Veroni abist, kes augustikuu esimestel päevadel liitus mitmete teiste värskete nimedega Londoni Chelsea klubis. Vastukaaluks on United sisse ostnud kamerunlase Eric Djemba-Djemba ja David Bellioni, kes põhimõtteliselt peaksid asendama Beckhami ja Veroni kohti meeskonnas. Puuri osteti valvama aga noor ameeriklasest väravavaht Tim Howard, kes juba hooajaeelsetes kohtumistes end tõestanud on. Samuti täiendas Ferguson viimati ridu noore portugaallasest ründaja Ronaldo ja maailmameistri Klebersoniga, kel mõlemal samuti asja avarivistuse kohale.
Teine palju meedia tähelepanu saanud klubi on Londoni Chelsea, kes suvel omanikku vahetas. Venelase Roman Abramovitði etteotsa astumisega on kaasnenud tervelt 75-miljoni naelane kulutamine tippklassist mängijatele kogu maailmas. Vähem kui kuu ajaga suutis vene suurärimees Londonisse tuua Damien Duffi, Glen Johnsoni, Wayne Bridge'i, Geremi, Joe Cole'i, Juan Sebastian Veroni ja viimati Adrian Mutu. Justkui boonusena lubab aga Abramovitð, et kulutamine ei lõppe veel niipea, ning mängijate armee leiab veelgi täiendust. Muidugi võib kõige sellega kaasneda küsimus, kas Chelsea peatreener Ranieri suudab ka tõelise staarideparaadi korralikult mängima panna. Ent sellele küsimusele leiame vastuse alles hooaja lõpus.
Eelmisel hooajal teisel kohal lõpetanud Londoni Arsenali suve suurim täiendus oli kindlasti sakslane Jens Lehmann, kes osteti asendama lahkunud legendaarset David Seamani. Peatreener Arsene Wenger tõi lisaks väravavahile aga Londonisse ka kaks noort kaitsjat, kellest andekamat, ðveitslast Philippe Senderost, peetakse potentsiaalseks avarivistuse meheks. Võrreldes Chelsea'i ja Manchesteriga, klubis suuremaid muutusi ei toimunud, küll on Wenger aga lappinud kinni kohad, kus Gunnersid eelmise hooaja lõpus ehk rohkem lekkisid.
Hooaeg tagasi hambaid näidanud Sir Bobby Robsoni nooruslik Newcastle United võib sel aastal samuti suuremaid tegusid korda saata. Aastaga on noorel tiimil kogemust rohkem ja sellevõrra kindlasti ka stabiilsust. Suvel toodi klubisse vaid üks uus nägu, Magpie'idega liitus skandaalne poolkaitsja Lee Bowyer, kellel lõppes leping West Ham Unitediga. Toimunud tehing nägi aga Bowyerit taasliitumas vana klubikaaslase Jonathan Woodgate'iga, kellega mäletatavasti aastaid kohtuteid käidi. Hooajaeelsetes kohtumistes on head vormi näidanud äsja 33-aastaseks saanud klubi kapten Alan Shearer, kes on hooaja lõpus saadud raskest vigastusest paranenud ja loodab kaasa teha terve pika hooaja.
Inglismaa sadamalinnaklubi Liverpool FC on suvel toonud meeskonda kaks märkimisväärset nime - paremakaitsja Steve Finnani Fulhamist ja austraallase Harry Kewelli Leeds Unitedist. Eelmisel hooajal ebaõnnestunud Liverpool tahab sel hooajal kindlasti end taaskord maksma panna. Klubist ei lahkunud suvel ühtegi esindusmeeskonna mängijat, ära võib mainida vaid kunagise supertähe Patrick Bergeri liikumist kõrgliiga uustulnuka Portsmouthi ridadesse. Lisaks eelpool mainitud kahele nimele hankis Gerard Houllier meeskonda kaks noort prantslast Le Harve'ist - Anthony Le Tallec ja Florent-Sinama Pongolle, viimati liitus Punastega talendikas kaitsja Carl Medjani, kes oli ka mitmete teiste suurklubide huviorbiidis. Liverpooli koha pealt võib lõpetuseks jätta Michael Oweni sõnad, kes usub, et Harry Kewelli toomine klubisse on aidanud sadamaklubi taas võidukale järjele - "Me mängime ründavamat jalgpalli kui viimaste aastate jooksul ja oleme aasta võrra kogenenumad."
Vaid sadu meetreid Anfieldist eemal asub teise Liverpooli klubi, Evertoni kodustaadion. Viimased on suvel olnud madalamad kui muru, ning ainuke tehing kogu suve jooksul on Joseph Yobo mängijaõiguste ostmine, enne viibis kaitsja Evertonis vaid laenul. Talendika nigeerlase eest tuli David Moyesil välja käia koguni 3,5 miljonit naela. Lepingut pikendas kolme aasta võrra samuti laenul olnud Li Tie. Loomulikult on aga üks suurimaid ootusi sel hooajal kogu maailmas noore Wayne Rooney'i käekäik. Eelmisel hooajal tõelise komeedina läbi löönud Rooney'ist oodatakse palju nii toetajate kui ka klubi ning rahvuskoondise treenerite poolt. Kas noormees suudab eelmisel aastal tehtud korrata või koguni end rohkemgi maksma panna? Kindlasti on inimesi, kes sellesse usuvad. Kogenud meeskonnakaaslane David Unsworth usub, et 17-aastasest inglasest pole me veel paremat poolt näinud. "Wayne Rooney on sel hooajal parem kui eelmisel," räägib Unsworth, kes ei nõustu veteran Paul Mersoniga, kes arvab, et Rooney ühest hooajast rohkemat ei suuda. Saame näha.
Olles käinud läbi eeldatavasti tugevamate klubide käekäigu suvel, võtame ette Manchester Unitedi geograafiliselt lähima rivaali, samas linnas paikneva Manchester City klubi. Kevin Keegani hoolealused on suvel meeskonda toonud kogemust, kogemust ja veelkord kogemust. Londoni Arsenalist värvati City ridadesse kogenud puurivalvur David Seaman, Bayern Müncheni särgi vahetas türkiissinise vastu välja Michael Tarnat. Samuti liitus klubiga West Ham Unitedi ja Inglismaa koondise vasakpoolkaitsja, kogenud Trevor Sinclair. Suvel läbielatud traagika Marc-Vivien Foe surma näol jättis lisaks mälestusele augu ka City poolkaitsesse, mille Kevin Keegan soovib täita Paul Bosveltiga, kes liitus klubiga Rotterdami Feyenoordist. Ainukesed märkimisväärsed lahkumised olid Peter Schmeichel, kes lõpetas oma profikarjääri mängijana, ja Shaun Goater, kes ühines Readinguga.
Ka Blackburn Rovers on sellel suvel hoolsasti mängijateridasid täiendanud. Tähtsaim neljast olulisest ostust on kindlasti Austraalia koondise kapteni Brett Emertoni ostmine, kuna nimetatu on juba pikemat aega avaldanud soovi mängida Inglismaal. Keith Gillespie, David Dunni ja Damien Duffi lahkumine klubist on jätnud olulise augu Roversi poolkaitsesse, mida pole kerge täita. Lisaks Dunnile lisandus Graeme Sounessi hoolealuste hulka ka iirlane Steve Reid, kes kolis ümber Millwallist. Kaitset täiendati kogenud Lorenzo Amorusoga, ning peale aastast laenulepingut osteti Parma ridadest lõplikult Vratislav Gresko.
Ära pole märgitud veel ka eelmisel hooajal suurüllatajatena lõpuks 13. kohal lõpetanud Birmingham City meeskonna tegemised suvel. Lisaks David Dunnile, kes osteti Birmnghami rekordilise 5,5 miljoni naelaga tugevdamaks meeskonna poolkaitset, täiendas Steve Bruce meeskonda Rosario Centrali noore ründaja Luciano Figueroa'iga, kelle eest käidi välja 2,5 miljonit naela. Märkimist väärib ka see, et prantslaste Bordeauxilt osteti lõplikult ära Christophe Dugarry mängijaõigused, kes eelmisel hooajal laenulepingu alusel Birminghami edus suurt rolli mängis.
Birmingham City naaber Aston Villa on aga samuti klubis seoses uue peatreener David O'Leary ametiposti ülevõtmisega tugevdanud ridu. Villa on täiendanud oma mängijatenimekirja kahe endise Mart Poomi klubikaaslasega, väravates Sunderlandi keskväljamootori Gavin McCanni ja taanlasest väravavahi Thomas Sorenseni, mis omakorda annab meie Mart Poomile sel hooajal rohkem mänguaega, kuna ka teine konkurentsis püsinud väravavaht Jürgen Macho kolis ümber Londonisse, Chelsea ridadesse. Villa jaoks seisab ees oluline aasta, kuna noor meeskond soovib kindlasti parandada eelmisel hooajal saadud 16. kohta. Mitmete noorte internatsionaalidega ning uue peatreeneriga võib ka tippmeeskondadel raske võitlus ees seista.
Veel paar kuud tagasi isegi relegatsiooniga võidelnud Leeds Unitedi ressursid on suvel olnud piiratud, mis tähendab, et meeskond pole saanud mängijatele raha kulutada. Klubist lahkunud Harry Kewell ja Olivier Dacourt olid olulised kaotused, kuigi viimatinimetatu kolis Romasse juba jaanuaris, siis veel laenulepingu alusel, mängijaõigused ostis Itaalia klubi Leedsilt 3,5 miljoni naela eest, ja seepärast seisab Peter Reidil ees raske aasta, hoidmaks raharaskustes vaevlevat Leedsi pinnal. Ometigi suutis Reid sel suvel aga meeskonda täiendada, Chelsea'iga lepingu lõpetanud Jody Morris on kindlasti mees, kelle sõna Leedsis eelseisval hooajal maksab, nagu ka kolm hooajapikkuse laenulepinguga mängijat - Lamine Sakho, Zoumana Camara ja Didier Domi. Hooajaeelsetes sõpruskohtumistes ei suutnud Leeds kordagi võitu võtta, kuigi mängiti oluliselt nõrgemate meeskondade vastu, ent peatreener ei kaota lootust, ning loodab, et iga mees annab endast hooaja vältel kõik, millega peaks olukord lahenema.
Järgides Manchester City taktikat, on ka Charlton Athelticu peatreener Alan Curbishley suvel klubisse toonud kogemuseverd. Endine Ipswich Towni keskväljamootor Matt Holland peaks andma värvi Charltoni mängule, ning panema keskvälja töötama. Legendaarne Paolo di Canio ees ründes on aga just see, mis Athleticu mängust puudus. Tervelt 35-aastasel itaallasel lõppes leping 1. divisjonis palliva West Ham Unitediga ja ta leidis, et kolida ümber Charltonisse on ainuõige käik tema karjääriredelil.
Meistriliiga uustulnukad on samuti suvel hoolega täiendust kogunud. Eelmisel hooajal 1. divisjoni võitnud Portsmouth tõi oma edurivisse Teddy Sheringhami, kellel Tottenhamiga leping lõppes, samuti otsustas Harry Redknapp rünnet täiendada jõulise äärepoolkaitsja Patrick Bergeriga, kes Liverpooli ridadest lahkus. Portsmouthi kaitset toodi aga tugevdama Horvaatia rahvuskoondise kapten Boris Zivkovic ning Serbia ja Montenegrost pärit andekas Dejan Stefanovic. Lisaks mitmetele teistele pisematele ostudele otsustas Redknapp Inglismaa jalgpalli tuua nautima ka nigeerlase Yacubu Ayegbini, kes paljudel vutisõpradel meeles eelmise hooaja Meistrite Liiga kohtumistest Maccabi Haifa ridades.
Wolverhampton Wanderersi peatreener Dave Jones pole samuti suvel vagusi püsinud. Eelmisel hooaja logisenud kaitsesse lisandusid Sunderlandi kaitsetala Jody Craddock, nigeerlane Isaac Okoronkwo ja endine Londoni Arsenali mängija Oleg Luzhny. Ründesse osteti Kenny Milleri kõrvale, kelle läbimurret oodatakse ka kõrgliigas, maailmameistrivõitslustelt meelde jäänud kameruunlane Henri Camara ja Tottenhamiga lepingu lõpetanud Steffen Iversen.
Liiga kolmanda uustulnuka, Leicester City ressursid on suvel samuti piiratud olnud, nii et peatreener Micky Adams on pidanud läbi ajama kokkuhoidlikult. Sellest olenemata ühines suvel klubiga tervelt üksteist uut meest, kellest märkisväärseim ehk kuulsa Les Ferdinandi liikumine Leicesteri, peale seda, kui tal lõppes leping Londoni klubi West Hamiga. Blackburni ridadest hangiti kogenud keskväljamehed Keith Gillespie ja Craig Hignett, Nottingham Foresti ridadest poolkaitsja Riccardo Scimeca. Manchester City'ist osteti kaitsja Steve Howey.
Eelmisel hooajal liiga 8. kohaga lõpetanud Southamptoni suurim muutus suvel oli kindlasti Inglismaa rahvuskoondise vasakkaitsja Wayne Bridge'i lahkumine Londoni Chelsea'isse, tehingu käigus suudeti aga leida väga kogenud asendaja, endine Inglismaa vasakkaitsja Graeme Le Saux. Gordon Strachani hooltealuste sekka lisandusid veel Derby County kaitsja Danny Higginbotham ja Rangersist osteti 1 miljoni naela eest Neil McCann. Põnev saab olema ka noore endise Oldhami kaitsja Fitz Halli käekäik, kes ühines Southamptoniga vaid 250000 naela eest. 2002/2003 hooaja kõrge tähelend asetab Southamptoni kohta, kus fännid loodavad enamat, eriti oodatakse läbimurde teinud James Beattie järjekordseid häid esitusi. Kas aga kogu meeskond seda suudab, näeme pineva hooaja vältel.
Veel üks Londoni klubi, Tottenham Hotspur, on suvel hankinud juurde tervelt kolm ründajat, kelle eest käidi kokku välja ligi 12 miljonit naela. Edurivvi osteti lahkunud Steffen Iverseni ja Teddy Sheringhami asendama noor portugaallane Helder Postiga, andekas 22-aastane Bobby Zamora, kes suutis teises divisjonis palliva Brightoni ridades lüüa 140 kohtumises tervelt 77 väravat, ning viimaseks, 25-aastane prantslasest ründaja Frederic Kanoute, kes üks paljudest endisest West Ham Unitedi klubi mängijatest, kes rahalisel kaalutlusel koha meistriliiga klubis leidis.
Allesjäänud kolmest klubist esimesel, Bolton Wanderersil, on olnud vaikne suvi, tehtud on vaid kaks märkimisväärset täiendust, Olympiacose ridadest hangiti poolkaitsja Stelios Giannakopoulos ja Southamptonist ründaja Kevin Davies. Teise, Londoni Fulhami, ainuke avarivistust puudutav lisandus on noore Arsenali paremkaitsja Moritz Volzi aastase laenulepingu sõlmimine, kes toodi asendama Liverpooli lahkunud Steve Finnani. Kirde-Inglismaa klubi Middlesbrough on aga suve mööda veeretanud justkui märkamatult, põhjendus lihtne - olulisi oste tehtud pole, klubisse on lisandunud vaid kaks uut nime: Doriva ja Alan Wright.
Inglise meistriliiga 1. voor
Laupäeval, 16. augustil
Birmingham City - Tottenham
Portsmouth - Aston Villa
Blackburn - Wolverhampton Wanderers
Fulham - Middlesbrough
Leicester City - Southampton
Manchester United - Bolton Wanderers
Arsenal - Everton
Pühapäeval, 17. augustil
Charlton Athletic - Manchester City
Leeds United - Newcastle United
Liverpool - Chelsea
Läbi hooaja hoiab Soccernet.ee oma külastajaid Inglise meistriliiga tegemistega kursis, pakkudes eel- ja ülevaated ning tulemusi.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta