EJL-i presidendi Aivar Pohlaku sõnul liigub Premium liiga üha rohkem täisprofiliigaks muutumise suunas, mis võiks juhtuda kuni viie aasta jooksul.
- Sul on küsimus, mida tahaksid Aivar Pohlakult küsida? Midagi, mis on sind alati huvitanud, kuid pole olnud kohta, kus küsida? Või hoopis midagi aktuaalset? Saada oma küsimus raul@soccernet.ee ning võid saada oma vastuse!
Millises faasis on Sportland Arena tribüünide ehitus ning millal selle valmimist oodata võiks?
Jalgpalli liit oli valmis mullu sügisel, aasta plaanitust varem, Sportland Arena ehitust alustama. See võimalus tekkis ootamatult ja kahjuks selgus, et linn nõuab enne ehitusloa väljastamist uue detailplaneeringu tegemist, mille kohe ka tellisime. Loodame, et algne plaan, saada tribüünihoone valmis hooaja 2017 esimesteks mängudeks, realiseerub.
Sportland Arena tribüünihoone on Premium liiga jaoks oluline objekt, samas on meie eesmärgiks jõuda ühel hetkel seisu, kus kõikides liiga mängupaikades on lisaks korralikule suvestaadionile ka Eesti kliima jaoks sobiv kevad-sügisstaadion. Lisan, et nimetatud staadionid on osaks koos klubide ja omavalitsustega koostatavast jalgpallilise infrastruktuuri üle-eestilisest arengukavast, mis saab valmis 2016. aasta lõpuks ja mis peab sisaldama kõiki objekte, mida jalgpalli mängimiseks tulevikus vajame.
Sama küsimus A. Le Coq Arena väljaehituse kohta. Kas kõik liigub plaanipäraselt?
Jah, kõik liigub plaanipäraselt, oleme dokumentide vormistamise staadiumis.
Staadionite ja väljakute arendamisega seotud tegevuste hüppeline kasv on pannud liidu ehitusosakonna paraja surve alla - lisaks kahele nimetatud suurprojektile on praegu töös 20+ erinevat infrastruktuuri valdkonna arengut üle terve Eesti, mis jalgpallilises tähenduses on mõistagi ainult hea.
Palju kõneainet on pakkunud nii Esiliigas kui ka Premium liigas amatöörmeeskondade tööpäeval mängimine. Mis põhjusel toimuvad Esiliiga telemängud just neljapäeviti?
Tippliigade tööpäevased mängud on arengu paratamatu osa.
Kõigepealt - meil mängitakse jalgpalli kuuel liigatasandil meeste ja kolmel liigatasandil naiste poole peal ja kuna madalamates ja naisteliigades saab mängida peamiselt pühapäeviti, sest laupäeva on suures osas hõivanud Premium Liiga ETV-s ja Postimehes ülekantavad mängud, siis on loomulik, et oleme sunnitud viima vähemalt osa Premium ja Esiliigade mänge tööpäevadele.
Teiseks oluliseks, kuid väheräägitud asjaoluks on meie jalgpallihooaja ja suve kokkulangemine, mis tähendab, et suveperioodil nädalavahetustel mängimine on ühtlasi mängimine pealtvaatajatele ebasobivatel aegadel, sest eestlane kolib suvel vähemalt nädalavahetusteks linnast, eriti Tallinnast, ära. Ometi on kogukonnatöö ja pealtvaatajate toomine staadionile meie tippliigades mängivate klubide ees seisvatest ülesannetest sportliku arengu kõrval üks olulisemaid ja me peame sellega arvestama.
Kolmandaks põhjuseks on mängijate, treenerite, kohtunike jne. eraelu, sest nemadki vajavad suveperioodil vabu nädalavahetusi.
Mis puudutab Esiliiga neljapäevaseid telemäge, siis on see otseses seoses eelnevaga - reedeti ja laupäeviti on Premium Liiga ülekanded ETV-s, Postimehes ja jalgpall.ee lehel, pühapäeviti kõik muud mängud, mis vähendab Esiliiga mängude vaadatavust oluliselt. Lisaks on lootusetu saada suveperioodil inimesi pühapäeval arvuti taha. Väheoluline pole ka majanduslik aspekt - peame oma sipelgapesa ehitama üles nii, et pikas perspektiivis oleks võimalik igale kulule vastu panna tulu ja neljapäevaõhtune mänguaeg on selles tähenduses võimalikest parim.
Siia on sobiv lisada, et Premium liiga klubidest rääkides puuduvad täna profimeeskonna tunnused vaid Rakvere Tarval ja Esiliiga klubidest on need olemas Viljandi Tulevikul. Premium liiga täisprofessionaalseks saamine on suur eesmärk ja ma arvan, et n.ö suhtumise poolest peaksid kõik klubid juba täna selleks valmis olema, mis peaks eeldama ka võimekust tööpäevadel mängida. Liiga täisprofessionaalseks saamise plaani realiseerumise ajaks hindame kuni viie aasta pikkust ajaperioodi.
Samal teemal jätkates - mis põhjusel järgivad nii Esiliiga kui ka Esiliiga B nii tihedalt koondisepause? Kas selle asemel, et Esiliigade hooaega varem alustada, poleks olnud võimalik neid mänge hoopis koondisepauside ajale paigutada? Paljudes meeskondades ei ole ju ei A- ega noortekoondislasi üldse ning mõnes vaid üksikud.
Reeglid ütlevad, et klubil on õigus taotleda liigamängu edasilükkamist, kui kasvõi üks mängija on kutsutud mistahes vanuse Eesti koondisesse ja reeglina klubid seda õigust ka kasutavad. Seetõttu ei ole võimalik koondisemängude pausi ajal tippliigades mänge pidada, sest umbes pooled kohtumised jääksid ära ja see lööks kalendri segamini. Arvestada tuleb jälle ka n-ö vaba nädalavahetuse argumendiga. Hooaeg kestab tippliigades 8 ja pool kuud ja pausid selle jooksul on mängijatele ja teistele mängudega seotud inimestele vajalikud.
Lisaks on sellel ajalõigul kogu jalgpalliline tähelepanu koondistel ja seda oleks raske Esiliigaga jagada. Samuti on Esiliigades palju Premium liiga klubide duubleid ja tekiks oht, et nad tuleksid sel juhul duubli mängudele rohkemate esindusmeeskonna mängijatega.
Hoolimata Eesti väiksusest ja põhjamaisest ilmastikust on klubide ja Eesti Jalgpalli Liidu eesmärgiks ehitada üles tõsine ja professionaalne jalgpalliliiga, mis mõistagi pole lihtne protsess, aga mille suunas oleme ometi teel. Sealjuures tuleb leppida mõningate paratamatustega - esimene paratamatus on pikk hooaeg ja koos sellega hooaja varane algus, sest see on sportliku arengu jaoks hädavajalik; mis omakorda tähendab teist paratamatust, et peame mängima keerulistes ilmastikuoludes, mida leevendab infrastruktuuri areng; kolmas paratamatus on kalender, mille loogika peab olema algusest peale paigas ja mis tähendab eelkõige suvel suhteliselt suurt arvu tööpäevaseid mänge. Väidan, et osad klubid harjuvad nendega mängudega lihtsalt varem ja teised hiljem ja kes ei harju, ei saa tõenäoliselt sellel liigatasemel tulevikus hakkamagi.
Juhul, kui UEFA loob kolmanda eurosarja, mis tekitab eelduse Eesti klubi või klubide mängimiseks jõuludeni, siis pikeneb meie hooaeg veelgi ehk siis neljas paratamatus on Euroopa jalgpalliline loogika, millega peame arvestama, kui mängus tõsiselt kaasa teha soovime.
Tänavu on seoses EM-i formaadi muutusega ebatavaline hooaeg ja Esiliigadega alustamine nädal varem kui Premium liigaga oli tingitud soovist vältida Esiliigade II voorus nädalasiseseid mänge. Õnneks ilm toetas meid nii palju kui võimalik.
Kõikide meie kliimavööndi maade jalgpallihooajad algavad üha varem - näiteks Leedus ja Rootsis tehti tänavu algust enne meid.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta