Premium liiga hooaja kokkuvõtetes on järg käes aasta suurimate arenejate üle vaatamiseks ning tänavune valik on võrreldes mullusega üdini värske, koosnedes eranditult uutest nimedest.
Tänavu domineerivad üpris noored mängumehed, kellest mõni on küll juba mitu hooaega meistriliigas pallinud, kuid kelle kõrval on vastukaaluks mehi, kes just tänavu on ajanud oma jala jõuliselt ukse vahele.
Arenejaid oli sel aastal lausa sedavõrd palju, et mitmed toimetuse liikmetelt hääli saanud ei mahtunud isegi napilt väljajääjate hulka. Seega üldpildis oli mängijate jaoks tegu hea hooajaga.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 5. novembril ja suletakse täpselt nädal hiljem, 12. novembril.
Premium liiga enim arenenud mängijad 2017 (tähestikulises järjekorras):
Mihkel Ainsalu
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
34 mängu (32 põhis); 8 (0 penaltist); 6 väravasöötu; 0 ; 0 .
Tänaseks alles 21-aastane Ainsalu sai Premium liiga maitset tunda esmakordselt koguni nelja aasta eest Nõmme Kaljus ja sealt alates on ta minutid muudkui kasvanud. Kui eelmisel aastal mängis ta veel vaid 1803 minutit, siis tänavu on tal kirjas meeletud 2745 kõrgliigaminutit.
Kui seni oli hooaja peale kaks väravat ta rekord, siis tänavusse meistritiitlisse panustas ta kaheksa tabamusega. Lõi seejuures ka olulisi väravaid. Ainsalu tõusis väga selgeks Flora põhimeheks ja statistikast kõrvale vaadates arenes väga tugevalt just mänguliselt.
Ta on füüsiliselt võimas kuju ja selles vallas pani ilmselt veelgi juurde. Suudab kastist kastini tööd teha ja lisada seeläbi Florale vajalikku balanssi nii rünnakul kui kaitses.
Tristan Koskor
Klubid: Tartu Tammeka, Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
25 mängu (18 põhis); 10 (0 penaltist); 3 väravasöötu; 1 ; 0.
Tristan Koskorit vaadates tekib tunne, et Vjatšeslav Zahovaiko peaks oma nippe jagama kõikidele Eesti ründajatele. On selgelt juurde pannud palli katmise, aga ka positsioonivaliku ja avanemiste osas.
Indrek Koser ootas talt väravaid juba mullu, kuid Koskor avanes alles nüüd Kaido Koppeli ja Mario Hansi käe all.
Tabeli tagumise poole satsis jõuda 21-aastaselt statistikani, kus skoorid keskmiselt natuke tihedamalt kui üle ühe mängu, on muljetavaldav. Avanes tõeliselt ja jääb vaid oodata, kas suudab veelgi juurde panna.
Brent Lepistu
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 9 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 9 ; 1 .
Brent Lepistu on olnud pikaaegne noortekoondislane ja seetõttu pole tema talent kellelegi võõras, kuid on muljetavaldav, kuidas ta on sel hooajal juurde pannud vaat et igas parameetris.
On nii vaimselt kui mänguliselt kerkinud Flora totaalseks liidriks ja seeläbi kaptenirolli väga sujuvalt omandanud. Tema panus tiitlisse on hindamatu ja see tiitel on tõesti tema oma. Tuli meistriks küll ka 2015. aastal, mängides 11-kuulise ajateenistuse kõrvalt episoodiliselt, aga see, kuidas ta sportlase jaoks keerulise etapi järel tuhmumise asemel teemantina särama on loonud, on imetlusväärne.
Flora oma Sergio Busquets on hetkel värava löönud neljas voorus järjest, seejuures just tema tabamus sillutas eelviimases voorus klubi tiitli kindlustamiseni. Tähtsaid punkte päästis ta ka Tuleviku vastu, lisaks sai Flora just Lepistu väravast superkarika kaotuse järel esimese revanši Infonetilt.
Martin Miller
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 20
Senine hooaeg:
27 mängu (22 põhis); 10 (0 penaltist); 5 väravasöötu; 1 ; 0.
Tammeka marakratist on Floras saanud mehe moodi jalgpallur - on füüsise poolelt mitu sammu edasi arenenud.
Mõistagi suurima arengu pidi läbi tegema positsiooni osas. Endisest keskpoolkaitsjast tehti äärepoolik ja veel milline. 10 väravat, 5 väravasöötu - need numbrid teeksid uhkeks iga poolkaitsja. Kuigi minutite poolest ei ole tänavune hooaeg võrreldav eelmise Tammeka omaga, siis mänguliselt on Miller astunud mitte ühe või kaks, vaid pigem kolm-neli sammu edasi.
Kui varem on kuulsust kogunud hea tehnika ja platsinägemisega, siis äärel mängides on näidanud, et hea platsinägemine tuleneb ideaalsest väljakutunnetusest ja mängulugemisest - Miller oskab olla alati õigel ajal õiges kohas ja nii sai temast selle hooaja "jalg vastu" väravate löömise kuningas.
Kaspar Mutso
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
15 mängu (13 põhis); 3 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 0 ; 0 .
Hooaja eel oli raske näha, et nii vähese kogemusega Mutso Levadia tihedas konkurentsis üldse püünele pääseks, aga teiste vigastused mängisid talle kaardid kätte ning ässade vahel oli ta tõeline jokker.
Suvel 19. sünnipäeva tähistanud Mutsol oli eelnevalt vaid kümne mängu jagu kõrgliiga kogemust, kuid platsil tegutses ta algusest peale targalt ja mehiselt. Jätab endast kogenud mängija mulje - nii tegutsemiselt kui füüsiliselt - on tugev ega rabista absoluutselt.
Just seetõttu, et ta ei liialt tormakas ega uljas ole, on kaitses alati oma kohal ja seeläbi Levadia niigi tugevat kaitset veelgi tsementeerinud ja oma partnerile Josip Krznaricile suurema ründevabaduse andnud. Samas oskab ka ise väga hästi rünnata. Septembri viimasel päeval aitas sisuliselt ainuisikuliselt oma värava ja resultatiivse sööduga Levadia tol hetkel üliolulise 3:2 võiduni Infoneti üle.
Herol Riiberg
Klubid: Viljandi Tulevik, Tallinna Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
21 mängu (20 põhis); 6 (4 penaltist); 4 väravasöötu; 2 ; 0 .
Herol on aastaid oma võimalust oodanud ja kui ta varem erinevatel põhjustel Floras ust pauguga lahti lüüa ei suutnud, siis Viljandi oli tema jaoks ideaalne keskkond.
Oma platsinägemise, tehnika ja heade söötudega on Herol end tõestanud nii endale, Tulevikule, Florale kui ka kõigile teistele. Jututasandil kiidetud mees sai lõpuks tegudega näidata, et ta ongi kõva ja talle antud usaldus kandus enesekindlusena üle tema mängu, mis avas ta ka väljakul senisest paremini.
Herol tegi selge läbimurde ja enam ei ole ta tulevane talent, vaid reaalselt liiga üks põnevamaid mängijaid.
Joseph Saliste
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
34 mängu (33 põhis); 0 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 4 ; 0 .
2015. aastal tuli Saliste antud arvestuses teisele kohale, kuid toona oli ta ääreründaja. Markus Jürgensoni lahkumine ja Kevin Aloe vigastus sundis ta püsivalt vasakkaitsesse, kus ta on täiesti uskumatult hästi hakkama saanud.
Saliste on töökas, tahtejõuline ja väga hea mängulugemisega. Kõik need omadused on uuel positsioonil edukaks olemise eelduseks. Tal ei ole ette näidata dimakruglovilikku ründestatistikat, kuid kindlasti on tal oma osa selles, et Flora vasakult äärelt Martin Milleri näol neid tabamusi ikkagi tuli.
22-aastaselt ja oma esimesel vasakkaitsjana mängitud täishooajal kohe sel positsioonil liiga paremikku tõusta on kõva saavutus ja näitab, et mees valmistati talvel selleks korralikult ette.
Magnar Vainumäe
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
30 mängu (28 põhis); 8 (4 penaltist); 4 väravasöötu; 0 ; 0 .
Levadias neli kõrgliigaminutit saanud Magnas Vainumäe siirdus talvel Paidesse ja edasine on ajalugu. Kui varem ei olnud ta Premium liigas mitte keegi, siis nüüd on ta järvamaalaste parim väravakütt. Paide hankis talvel tohutult täiendusi ja Vainumäe on üks, kellega klubi tabas naelapea pihta.
Pigem olid ootused isegi teistel mängijatel, kuid just tema õigustas oma värbamist. Vainumäe on naturaalne ründav poolkaitsja, kellel on pehme puude, super mängulugemine, hea liikumine ja suurepärane löök. Lausa eraldi peatükki vääriksid tema standardolukorrad - olgu penalti või karistuslöök, mees on seisva palli puhul ülimalt ohtlik.
Kuigi Vainumäe on kasvult väike, suudab ta suurepäraselt kasutada oma keha ja palli katta ning sellega liikuda. Kannaks täitsa vabalt välja Paide Isco hüüdnime.
Madis Vihmann
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
25 mängu (24 põhis); 6 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 0 ; 0 .
Sangaste suurkuju on mitu hooaega üritanud oma kohta Floras kinnistada, kuid Nikita Baranovi lahkumine avaldas Madis Vihmanni tõelise potentsiaali ja talendi.
Ta on klassikaline keskkaitsja - võimas, duellides üliagressiivne ja õhus kuningas, kuid on juurde pannud ka palliga mängus, mis nii pika mehe jaoks mõistagi kõige tugevam külg ei ole.
Kuigi vigastuspaus piiras oluliselt ta mänguaega, siis Flora kaitse oli kindluse moodi just siis, kui tema koos Joonas Tammega seal oli. Standardolukordades näidatud suurepärane resultatiivus on iga kaitsja jaoks vaid üks suur trump.
Aleksandr Volkov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
30 mängu (28 põhis); 18 (0 penaltist); 6 väravasöötu; 4 ; 0.
Mitmeid aastaid Eesti kõrgliiga protokollides figureerinud Aleksandr Volkovilt ootas Sillamäe tänavu läbimurret ja see ka tuli. Oma kolmandal suurema rolliga hooajal on ta eelmise aasta väravasaagi (5 tabamust) enam kui kolmekordistanud ja kujunenud seeläbi Jevgeni Kabajevi otseseks mantlipärijaks.
Volkovi trumbiks on kiirus ja tänavu on ta muutunud ülimalt enesekindlaks. Premium liiga keskpärasest vutimehest on saanud üks liiga staare. Ta on kirja saanud koguni kaks kübaratrikki ja kuuel korral teinud kaaslase väravale eeltöö.
Leidis selles suhtes hea hooaja avanemiseks ehk just siis, kui Sillamäel seda vaja oli. Ilmselt astub talvel sammu edasi ka klubilise kuuluvuse osas.
Napilt jäid valikust välja: Robert Kirss, Tanel Lang, Kirill Nesterov, Mark Oliver Roosnupp, Vlasi Sinjavski.
Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:
2016: 1. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015: 1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014: 1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012: 1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta