Soccernet.ee hooaja kokkuvõtete kolmandas osas heidame pilgu peale neile mängijatele, kes on lõppeva hooaja jooksul teinud suurima arenguhüppe.
- Mängijate statistika on artiklis 3. novembri seisuga.
- Vaata ka parimaid noori ja vanameistreid ning parimaid ja halvimaid üleminekuid!
Vanus on kõigest number ja edasiminekuks leiab ruumi alati. Seda tõestab asjaolu, et väljavalitud kümne mehe hulka mahuvad seekord isegi 26- ja 24-aastane mängija. Kunagi pole seega liiga hilja, et õiges keskkonnas oma tegelikud võimed lõpuni avada või siis haarata seniste kogemuste pinnalt endale liidriroll, mida seni on kandnud teised.
Kuid loomulikult jääb enamiku selles kategoorias esilekerkinute vanus 18-21 eluaasta piiresse. Lihtsalt nii see kord on, et esmane pildiletõusmine tõmbab rohkem tähelepanu kui küpsema mängija tehtud arengusamm, olgu see kui tahes pikk. Rõõm on tõdeda, et väljatoodud kümne nime kokkusaamiseks polnud hooaega meenutades vaja meeletult ajusid ragistada, nii jäi neli meest allolevast nimekirjast välja õige napilt.
NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 13. detsembril.
Premium liiga suurimad arenejad 2022 (tähestikulises järjekorras):
Arseni Kovaltšuk
Klubi: Narva Trans
Positsioon: ääreründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
27 mängu (26 põhis); 3 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 6 ; 0 .
Narva Transis on treeneritest sõltumata kehtinud juba tükimat aega põhimõte, et kui oled piisavalt hea, oled ka piisavalt vana. Nii sai ka Kovaltšuk kõrgliigadebüüdi kirja juba 2017. aasta kevadel, olles napilt 16-aastane. Läbilöök lasi end siiski veel üpris kaua oodata, sest viie aasta jooksul kinnitas Kovaltšuk meeskonnas kanda aina vajalikuma vahetusmängijana, põhikoosseisu pääses aga vaid tosinajagu kordi.
Tänavu usaldas Aleksei Eremenko Kovaltšukile juba kevadel alustajarolli ning noormees ei vedanud alt - Transi vasak äär on terve hooaja jooksul tema päralt olnud. Ehkki sisse lipsab ka mõningaid noormängijale omaseid lohakusi, näiteks viimases liigavoorus võttis Eremenko Kovaltšuki platsilt ära juba avapoolaja lõpu eel, kuna väidetavalt ei täitnud mängija talle antud ülesandeid, on Kovaltšuk siiski leidnud stabiilsuse uuel tasemel.
Juurde saab panna veel kindlasti numbrite osas, sest kuigi Kovaltšuki roll teravuste loomisel on arvestatav, pole tema nimele seni märgitud enamat kolmest väravast ja kahest väravasöödust. Ent positsioonil, kuhu Transis on sageli palgatud mõni välismaalane, on tasapisi juba sajandale Premium liiga mängule lähenev Kovaltšuk tänavusega jala kindlalt maha pannud.
Daniil Kuraksin
Klubi: FC Flora
Positsioon: ääreründaja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
30 mängu (15 põhis); 10 (0 penaltist); 8 väravasöötu; 0 ; 0 .
2020. aasta - viieminutiline debüüt Premium liigas. 2021. aasta - esimesed kolm mängu põhikoosseisus ja esimesed kolm kõrgliigaväravat. 2022. aasta - uks pauguga lahti. Nii võib kokku võtta Kuraksini tänavuse hüppe, mille tarvis Puuma ja Tallinna Kalevi ridades mängijateekonda alustanud noormees näis jalga tõmbavat suisa seitsmepenikoormasaapad.
Kümme väravat ja kaheksa väravasöötu on üks asi, muljetavaldavaim on aga Kuraksini enesekindlus. Enamasti vasakul tiival tegutsev, aga ka paremal kenasti hakkama saav ääreründaja sundis Flora peatreenerit Jürgen Hennu kiirelt endaga arvestama ka mängudes teiste suurtega ning mis kõige tähtsam, andis eriti kevadel seal võitudesse tõhusa panuse. Tema kahest tabamusest alistati Nõmme Kalju, kuu aega hiljem sillutas Kuraksini kiire tabamus Florale teed FCI Levadia alistamiseni.
Omamoodi kinnituse Kuraksinis peituvatele võimetele on saanud needki, kel olnud hooaja jooksul võimalus kuulda, kuidas Flora kapten Konstantin Vassiljev talle mängu ajal väljakul pidevalt ja kohati isegi halastamatult verbaalselt nuuti annab. Kuid see pole pahandamine, vaid nõudlikkus. Maestro ei raiskaks oma aega ega energiat noorele mängijale, kelles ta midagi ei näeks. Kuraksin on lõppeva aastaga tõestanud, et "kruvi keeramine" tasub tema puhul ära.
Sander Alex Liit
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
28 mängu (28 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 7 ; 0 .
Talvel Nõmme Unitedist Kuressaare ridadesse siirdunud Liit polnud enne tänavust mänginud Premium liigas minutitki. Seda muljetavaldavam on olnud tema kindlad ja rahulikud esitused kogu lõppeva hooaja lõikes.
Kuressaare tagaliini kolmikust paistab enamasti kõige rohkem silma kogenud Märten Pajunurm, ent nii Liit kui ka trio kolmas liige Moorits Veering on teda noorust arvestades muljetavaldavalt toetanud. Duellide võitmise protsent on Liidul tubli liiga keskmise tasemel, juurde saab enim panna söödutäpsuse osas. Samas ei ole tagant rünnaku ehitamine ka olnud tema põhiülesannete seas.
Peamiselt on Liit saanud Kuressaarest siiski seda, mille järele ta sellesse meeskonda läkski - mänguaega. Ajal, mil näiteks tema keskkaitsepartner Unitedis, Floraga liitunud ja hooaja teises pooles lõpuks alles Legioni laenatuna minuteid korjama hakanud Erko Jonne Tõugjas teeb kõrgliigas siiski veel esimesi samme, on Liidul juba selja taga korralik täishooaeg.
Ott Nõmm
Klubi: Pärnu Vaprus
Positsioon: väravavaht
Vanus: 18
Senine hooaeg: 16 mängu (16 põhis); 40 (4 penaltist); 2 penaltitõrjet; 1 nullimäng; 3 ; 0 .
18-aastaselt kõrgliigas pildile tõusta on keeruline, aga niivõrd vastutusrikkal positsioonil nagu väravavahina seda keerulisem. Seejuures oleks väga vale öelda, et Nõmmel polnud konkurenti, sest Hendrik Vainu oli Vapruse väravasuul teinud korraliku hooaja. Eelmise hooaja lõpus oli Nõmm tõusnud küll pärnakate esinumbriks, aga tänavu alustas esikindana jälle Vainu.
Märtsist juunini vigastuse küüsis olnud Nõmm pääses esmakordselt postide vahele alles 16. juunil peetud 17. vooru kohtumises Levadiaga, kusjuures peatreener Dmitrijs Kalašnikovs viskas ta otsekohe külma vette - niipea kui Nõmm tervenes, sai ta ka väljakule. Õnnestus hästi, sest ehkki Vaprusele löödi palju ja nullimänge tuli lõpuks preemiana üksainus, oli Nõmm Vapruse ebaõnnestunud hooaja üks väheseid helgemate hetkede pakkujaid.
Muidugi lipsas sisse ka mõni eksimus, neist ehk valusaim 2:3 lüüasaamine Tallinna Kalevilt augustikuises mängus, mida veel 81. minutil juhiti, ent mis üheksakesi lõpuks ikkagi kaotati. Samas jõudis Nõmm suvel kahes mängus penaltitõrjega omasid päästa. Parandamisruumi jagub eeskätt jalaga mängus ja noorel väravavahil annab kõikides mänguelementides juurde panna, kuid vanust arvestades tegi Nõmm igati hea hooaja, mida kroonis ka esiväravavahi roll Eliitringi jõudnud U19 koondises.
Henrik Pürg
Klubi: FC Flora
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 5 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 5 ; 0 .
Vahest olnuks Pürg võimeline Flora kaitseliinis liidrikoormat kandma juba ka eelmistel hooaegadel, ent kuniks tema kõrval pallis Märten Kuusk, olid rollid teistpidi jaotunud. Hooaja algul naasis ootamatult Eestisse Joonas Tamm ning taas polnud küsimust, kes on väljakul tagaliini liider. Kuid kui Tamm uuesti piiri taha siirdus, tõestas Pürg veenvalt, et ajaga kogutud kogemused on lubanud võimetele lisada ka vaimse kindluse.
Lisaks kaitsetööle asus Pürg suve lõpus hoolitsema ka väravate eest ning neid kogunes tema arvele lõpuks lausa viis. Eriti tähtsad olid kaks nädala sees sündinud tabamust - esiteks Kuressaare vastu, mis tõi Florale üleminutitel magusa võidu, ning seejäre mängu ainus värav Tammeka võrku.
Varjust välja õnnestus Pürgil astuda ka Eesti koondise ridades, õnnestunud hooaja järel on keskkaitsja aga teelahkmel - kas jätkata Floras või vaadata välismaa suunas? Vanuse põhjal on tal siiski tagumine aeg see samm teha, liiati jagub Floral noori, kes mantli üle võtaksid. Kui Pürg peakski end uuel hooajal piiri taga proovile panema, lahkub ta liiga parimate keskkaitsjate sekka kuulujana.
Sten Reinkort
Klubi: FC Kuressaare (laenul FC Florast)
Positsioon: ründaja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 14 (3 penaltist); 4 väravasöötu; 3 ; 0 .
Tasa ja targu. See näib olevat pikakasvulise tartlase moto, mille järgi talitades on tänavu äkitselt kõik pusletükid oma õigetele kohtadele loksunud. Reinkort ei olnud ülivarajane avaneja, debüteerides kõrgliigas alles mõned nädalad enne oma 20. sünnipäeva. Tartus peamiselt äärel mängides oli ta küll põhimehe rollis, aga tabamusi ei kippunud kuigi palju tulema.
Eelmine hooaeg Floras läks numbrite alusel otsustades suisa untsu, sest algkoosseisu kuulus Reinkort vaid neljas liigamängus, minuteid kogunes napilt ja väravatearve jäigi lõpuks avamata. Kuid igas halvas annab leida midagi head ning Reinkorti jaoks oli selleks kasvanud mängunälg, mida ta on tänavu Kuressaares ahnelt kustutanud.
Roman Kožuhhovski taktikaline plaan sobib Reinkortile suurepäraselt - ründaja võidelgu ees pallide pärast kõvasti, küll siis tulevad ka võimalused. Liigas sel hooajal ainsa mehena enam kui tuhat (!) korda kahevõitlusesse läinud Reinkort naudib seda, ehkki duellide võitmise protsenti saaks veel kõvasti parandada. Vastaste kaitsjatele on ründaja aga täielik nuhtlus ning tasu on selle eest tulnud seni 14 värava jagu, millega ta püsib parimate väravaküttide tabeli esikolmikus.
Robi Saarma
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: ääreründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
32 mängu (20 põhis); 15 (3 penaltist); 9 väravasöötu; 2 ; 0 .
Nõmme Unitedist tulnuna edukas debüüthooaeg kõrgliigas - see meil justkui juba oli? Sarnaselt endisele klubikaaslasele Sander Alex Liidule on ka Saarma Premium liiga uksest julgelt sisse astunud, kuid jala seal veelgi jõulisemalt maha pannud. Enamasti paremal äärel tegutsev, kuid vajadusel ka ründava poolkaitsja või puhta ründajana hakkama saav Saarma on pakkunud paide peatreenerile Karel Voolaiule nii hädavajalikku universaalsust kui ka usaldusväärset stabiilsust. Viimast näitab seegi, et sageli usaldatakse just Saarmale standardolukordadest palli mängupanek.
15 tabamusele on lisandunud koguni üheksa väravasöötu ning mõlemas arvestuses mahub Saarma Premium liigas esikolmikusse, mis on uue tulija kohta väga märkimisväärne saavutus. On ju Esiliigade kuningaid nähtud kõrgliigas varemgi, aga vähesed on suutnud nii sujuvalt väravalöömise kõrgemale tasemele üle kanda. Seejuures võiks Saarma saldo olla parema õnne korral veel mõne tabamuse jagu parem, sest posti-latti on ta tabanud koguni viiel korral ning paaril puhul vääratanud ka penaltipunktilt.
Statistika ütleb küll, et Saarma väravatest neli ehk pea veerand tuli ühes õnnestunud suureskoorilises mängus Kaleviga ja väravasöötudest kolmandik sündis teises, veel suureskoorilisemas kohtumises Legioniga, ent oleks äärmiselt ebaõiglane väita, nagu õnnestuksid Saarmal mängud vaid tabeli teise poole vastu. Ka kohtumistes tabeli ülemise poole meeskondadega pole Saarma pildilt langenud, lihtsalt kogu Paide meeskonnal on teiste medalipretendentide vastu skoori tegemisega tänavu probleeme.
Markus Soomets
Klubi: FC Flora
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
33 mängu (28 põhis); 1 (0 penaltist); 1 väravasööt; 6 ; 0 .
Tartust Itaalia kaudu tunamullu ringiga lõpuks Florasse jõudnud Soometsal ei läinud enesekehtestamine seal kõige libedamalt, aga tänavuseks hooajaks on temast saanud ankur, ilma kelleta Flora keskvälja naljalt ette ei kujutagi. Lisandunud on agressiivsust ja kartmatust, ennekõike aga vaimujõudu, mis on lubanud esmalt eksimustest kiiremini üle saada ja seejärel neid sootuks vältima hakata.
Kastist kastini väljakut katva poolkaitsjana teeb Soomets ise ja tehakse tema vastu ka küllaltki palju vigu ehk füüsilist mängu ta ei pelga, samas on kõrge ka tema karistusalasse antud söötude protsent. Itaalias omandatud tehnikat oskab Soomets rakendada edukate triblingute ning ründesuunaliste duellide võitmise teenistusse.
Lõppema hakkav aasta märgib ühtlasi Soometsa jõudmist Eesti koondise põhimeeste sekka, millest järgmine samm on enamasti piiri taha vaatamine. Olles veel aasta eest märkinud, et välismaa maigu juba kätte saanuna soovib ta uue mineku teha siis, kui on selleks valmis, näib nüüd, et aeg ongi kätte jõudmas. Ka Flora pole varjanud, et Soomets võiks olla talvel üks nende peamisi müügiartikleid.
Alex Matthias Tamm
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
26 mängu (25 põhis); 12 (1 penaltist); 5 väravasöötu; 9 ; 0 .
Kui Tamm on terve, on Tamm tugev. Ent Tamme kipuvad vigastused tabama kõige õnnetumal hetkel. Mõne aasta eest kujunes käik välismaal lõpuks lõikusele minekuks ja taastumiseks, kuid mullu sai Tamm jälle jalad kindlalt maha. Tänavust hooaega alustas ta hästi, aprilli lõpuks oli väravaid kogunenud juba kuus ja paar söötugi lisaks. Maikuus Narva kesisel kunstmurul peetud karikasarja poolfinaalis vigastas Tamm aga hüppeliigest ja see tõmbas kriipsu peale mitmele heale asjale.
Esiteks jäi Tammeta mänginud Kalju karikafinaalis eurokohata, teiseks lendas tuulde esimene A-koondise kutse, mille Thomas Häberli oleks Tammele juunis edastanud. "Ühe nädalaga kaotasin justkui kogu selleks hooajaks tehtud töö," nentis Tamm ise mõrult, aga ei jäänud siiski norutama. Veel suvel tuli statistikatabelitesse lisa, sügisel on paraku ühes Kalju meeskondliku mängu kahvatumaks muutumisega kokku kuivanud ka Tamme väravasoon.
Ometi näitab isegi iga Tammeta mängitav mäng, kui hädasti Kalju oma esiründajat vajab. Hooaja esimeses pooles oli ta kaitsjate jaoks kohati pea pidurdamatu, olles ühtaegu nii füüsiliselt tugev, õhuvõitlustes hea ja samas piisavalt osav, et nii mängu siduda kui ka ise end löögile mängida - viimast teeb Tamm mängude jooksul palju ja kõrge protsendiga. Kui juba vigastustega maadlev Tamm tänavu sedavõrd kõva arenguhüppe tegi, mida suudaks ta siis, kui terve hooaja jooksul õnnestuks terve püsida?
Murad Velijev
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: ääreründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
19 mängu (10 põhis); 2 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 3 ; 0 .
Kevad näis Murad Velijevi jaoks nukravõitu. Ta oli kolinud talvel Tallinna Kalevist FCI Levadiasse eeskätt selleks, et pallida kõrgliigas, nüüd selgus aga, et Kalev ikkagi pääseb sinna. Lihtne loogika ütles, et nende särgis saanuks Velijev märksa rohkem minuteid kui meisterklubis. Alles mai lõpus pääses ta Levadia esindusmeeskonna eest Premium liigas kümneks minutiks murule.
Aga siis hakkas minema tõusujoones. Levadia ohtrad koosseisumuudatused ja lõpuks mõned vigastused-mängukeeludki on päädinud sellega, et Velijev on lisaks paremale äärele pidanud mängima suisa tipuründajana - ja teinud seda hästi. Hooaja lõpuks on Velijevil kirjas kahekohaline arv algkoosseisumänge, paar tähtsat tabamust ja teist sama palju väravasööte.
Hooaja lõpus on aina enam mänguaega hakanud saama teisedki Levadia noored, aga Velijev murdis põhikoosseisu siis, kui see veel nii lihtne polnud. Tema tegusid märgati lisaks Eestile ka piiri taga, sest suvel saabus kutse Aserbaidžaani U21 koondiselt - just sealt on pärit mõlemad Velijevi vanemad ja sinna ulatuvad tema juured. Samas vaimus jätkates tuleb Velijevil peagi ilmselt langetada keeruline valik - kumba koondist esindada?
Napilt jäid valikust välja: Nikita Ivanov (TJK Legion), Aleksandr Nikolajev (TJK Legion), Rasmus Peetson (FCI Levadia), Maico Rimmel (Tallinna Kalev).
Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:
2021: 1. Robert Kirss, 2. Markus Poom, 3. Marco Lukka
2020: 1. Vladislav Kreida, 2. Märten Kuusk, 3. Karl Rudolf Õigus
2019: 1. Erik Sorga, 2. Vladislav Kreida, 3. Märten Kuusk
2018: 1.-2. Markus Poom, 1.-2. Tristan Koskor, 3. Henri Järvelaid
2017: 1. Herol Riiberg, 2. Martin Miller, 3. Brent Lepistu
2016: 1. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015: 1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014: 1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012: 1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta