Premium liiga legendide keskel töötav FCI Levadia U21 on vigadega arvestanud - nii ollaksegi iseenda suurim rivaal
Tallinna FCI Levadia U21 alustab teist hooaega hispaanlase Santiago Garcia Carrero käe all. Et töö läheks ladusamalt, on tal abiks mitu Premium liiga legendi – kui fitness'i poole eest vastutav Trevor Elhi liitus tiimiga juba eelmisel aastal, siis mängijad Maksim Gussev ja Sergei Mošnikov aitavad uut käiku leida hooajast 2024.
FCI Levadias on käimas Hispaania ajastu, mida juhivad mitmed ambitsioonikad treenerid. Nende seas ka U21 meeskonda juhendav 44-aastane Santiago Garcia Carrero, kes on Esiliigas vastu astumas oma teisele hooajale. Kui küsida, kuidas aastad üksteisest erinevad, on Valencias sündinud juhendaja vastus oodatav: "Tunnen paremini riiki, keelt ning klubi soove. Ütleme nii, et olen hästi kohanenud ning mõistan kõike palju paremini."
Kui heita pilk tabelisse, ei saa öelda, et mullune hooaeg oleks kuidagi ülemäära raskelt kulgenud. FCI Levadia U21 teenis Esiliigas neljanda koha: 36 mängu tõid 16 võitu, 9 viiki ja 11 kaotust, punktivahe pronksile tulnud Tallinna FC Flora duubliga oli 12. Kui aga võrrelda saaki hooajaga 2022, pole tulemus liigset kiitu väärt, sest toona lõpetati meistriks tulnud Harju JK Laagri järel teisena.
Muidugi pole duubelmeeskonnad need, kes tabelis näpuga vaid järge ajaksid ning oma valikutes vaid tulemustest lähtuksid. Seda kinnitab ka Santi. "Mul on treenerikarjääri jooksul olnud võimalus töötada nii professionaalse noorteakadeemia kui esindusmeeskonna treenerina – mõistan, mida üks või teine amet eeldab. Kui esinduses nõutakse tulemust, siis duublis saame keskenduda mängijate arendamisele," näib loots oma praeguste ülesannetega rahul olevat.
Kusjuures tööd tehakse pisut muutunud treeneritetiimiga – Santi kõrval alustas selle aasta alguses toimetamist juba Hispaaniast tuttavaks saanud 40-aastane Manuel Esteban Roch. Peatreeneri sõnul on neil Rochiga olemas kokkupuude nii mängija- kui treenerikarjäärist.
"Minu peamine eesmärk on valmistada mängijaid ette, kui [esindusmeeskonna peatreener] Curro Torres annab märku, et tal on U21 võistkonnast vaja lisajõude. Samal ajal on tähtis, et teeksime ka ise head tulemust Esiliigas," kommenteeris UEFA Pro litsentsiga treener klubiga liitudes.
Muid vangerdusi duubelmeeskonna staff'is pole toimunud – Artur Kotenko töötab väravavahtidega, Trevor Elhi kannab hoolt mängijate füüsilise ettevalmistuse eest ja George Juhhnev toimetab füsioterapeudina. "Meil on väga mõnus õhkkond. Olen õnnelik, et saame sellise tiimiga koos töötada," kinnitas Santi.
Trevor Elhi - miks ja kuidas?
Pole tavapärane, et treeneritetiimist leiaks fitness-treenerina Premium liiga legendi, aga just selline trumpkaart on FCI Levadia duublil 267 mängu pidanud Trevor Elhi näol olemas. Seda on nad kasutada saanud eelmise hooaja alguspäevilt. "Hooaeg oli juba natuke käinud ja siis liitusin mina. Sõber Nikita Martõnov (toonane abitreener – L. J.) helistas mulle ning rääkis, et neil oleks vaja sellist inimest, kas ma oleks huvitatud. Ütlesin, et pakkumine tundub iseenesest huvitav, aga mul pole ju mitte mingit kogemust! Ta arvas, et pole probleemi – töö käigus õpin. Niimoodi sinna läksingi," meenutas Elhi lõbusalt.
Nii FCI Levadia kui ka Nõmme Kalju ridades kahekordseks Eesti meistriks tulnud 30-aastane Elhi töötab U21 võistkonna juures täiskohaga. Lisaks vastutab ta ka U19 ja U17 võistkondade füüsilise poole eest, kuid seal jagub tööd pisut vähem. Mullu tuli ette ka olukordi, kus ta pidi mõnel mängul esindust aitama – kui kedagi oli vaja asendada.
"Minu vastutada on füüsiline pool. Analüüsin mängijate näitajaid, mida GPS-anduritega mõõdame, vaatan, kas koormused on piisavad või mitte. Kui keegi on äkki liiga palju teinud, annan peatreenerile vastavalt juhiseid," tõi Elhi oma tööst näite. "Mulle meeldib selle juures tegelikult kõik! Ma saan ühendada kaks asja, mis mind huvitavad – jalgpall ja fitness. Väga põnev on noortega tegeleda, näha, kuidas nad arenevad, ja anda enda panus sellesse, et osadest neist saaksid professionaalsed mängijad."
Kui palju on see töö õpetanud? "Kindlasti olen õppinud selliseid asju, millele ma mängijana tähelepanu ei pööranud. Mul lihtsalt ei olnud neid teadmisi. Aga arvan, et mul on olnud päris head füüsilise ettevalmistuse treenerid – ma olen ise alati terve püsinud ja suhteliselt hea füüsilise vormis juures olnud. Saan neid tänada!" tunnustas Levadia noortega töötav Elhi.
Nõu (ja jõuga) on endisele tippmängijale abiks ka esindusmeeskonna fitness-treenerid. "Seal osakonnas on kolm inimest. Kui mul on abi vaja, siis uurin nende käest – nad aitavad mind alati," kinnitas ta. "Eks muidu ka esindusmeeskonna ja duubli peatreenerid-abitreenerid suhtlevad omavahel, aga muidugi hispaania keeles. Sellest, mida nad omavahel räägivad, mina küll aru ei saa," naeris Elhi rääkides kahe tiimi vahelisest koostööst.
Lahkujate putsasid täidavad Mošnikov ja Gussev
Tiim, kellega FCI Levadia U21 tänavusele hooajale vastu astub, on püsinud mullusega võrreldes enam-vähem sama. Santi pakub isegi, et 80% tuumikust on säilinud. "Meil on väga noor tiim, kellega oleme saanud juba päris palju võite tunnistada," lisas ta.
Kui rääkida lahkujatest, siis tuleb välja käia eelmise hooaja kaptenite Igor Sokolovi ja Artur Voilenko nimed, suurt rolli – 30 kohtumist ja kümme väravat - mängis ka Paide Linnameeskonnaga liitunud 16-aastane Patrik Kristal. Paremkaitsja Sokolovi lahkumise taga on mullu sügisel Eesti Maaülikooli õppima asumine ning seega Tartusse kolimine. Keskkaitses mängivat Voilenkot võib uuel hooajal näha aga hoopis teise meeskonna ridades.
Rõõmusõnumeid on see-eest toonud Sergei Mošnikovi ja Maksim Gussevi liitumine – aastaid tipus mänginud pallurid lisavad meeskonda enam kui 500 Premium liiga mängust ammutatud kogemust. "Oleme nende liitumise üle väga rahul. Nad on poistele väga heaks eeskujuks – tahtsimegi, et meil oleks paar kogenumat mängijat, kes saavad trennides ja mängudes toeks olla," avas Santi, lisades, et Mošnikov ja Gussev on abiks ka akadeemias. "Nii Sergi, Max kui tegelikult ka [Nikita] Grankin teevad meie elu palju lihtsamaks."
Ning ka Gussev õhkab vaid õnnest ja rõõmust. "Levadia U21 meeskonnas on väga hea Hispaania treener ja tema abiline. Trennid on suurepärased - nii taseme, intensiivsuse kui harjutuste poolest," kiitis ta jaanuari keskpaigas. "Olen viimased kaks aastat töötanud noortega, olen treener ja mulle see sobib. Mulle meeldib Levadia süsteem, kus on palju Hispaania treenereid. Jätkan siin enda arendamist nii treeneri kui mängijana."
Legendide tulekus näeb plussi ka Elhi. "Nad on nagu mängivad treenerid, kuigi otseselt treeneritena palgal nad meil pole. Neid ei võetud tiimi lihtsalt sellepärast, et meil oleks vaja suurt tulemust teha. Nad aitavad noori iga päev juba sellega, et nad on oma kogemustega trennides ja mängudes kohal," kinnitas endine profimängija. Lisaks Mošnikovile ja Gussevile on veel 2-3 liitujat oodata.
Mängijate sekka saab mingil määral arvestada tegelikkuses ka Elhit, kes mullu käis meeskonda väljakul abistamas ühe korra. Tegemist oli hooaja lõpetanud mänguga Paide Linnameeskonna duubli vastu, mis lõppes 1:2 kaotusega. "Meil oli probleeme äärekaitsjatega, ei olnud lihtsalt kedagi teist sinna panna. Aitasin välja," meenutas Elhi. "Kahjuks tulemust ei tulnud, aga ühe mängu sain jah kirja."
On muidu madalamal müttav Elhi valmis selgi aastal Esiliigas väljakule sammuma? "Hetkel ei kuulu ma peatreeneri plaanidesse, sest ega ma ju esindusmeeskonda ei pürgi ja siis pole väga mõtet mind mängitada. Seal on ju see ka limiit, lihtsalt ei tohi nii palju vanemaid mängijaid mängida. Aga muidugi, kui on vaja, siis olen ma alati olemas!" kinnitas ta.
Võistelda tuleb peamiselt ... iseendaga
FCI Levadia U21 sai uue hooaja eel kontrollida vormi ning jaksu erinevate Läti tugevuselt teise tasandi meeskondade vastu. Veebruarikuu jooksul peetud mängudega teeniti kaks võitu, viik ja kaotus. Sealjuures jõudis meeskond igas mängus vähemalt kahe tabamuseni, särasid nii Gussev, Grankin kui Henri Käblik.
"Hooaja ettevalmistus on selleks, et katsetada uusi asju ning saada tunnetus kätte. Saan öelda, et meil läks hästi: kuigi kaotasime esimese mängu, suutsime järgnenud kaks võita. Andsime paljudele mängijatele minuteid, proovime tiimi ehitada," vaatas Santi neile mängudele tagasi, lisades, et taseme mõttes olid vastased kui siinsest esiliigast.
Kui aga mõelda selle peale, kes võiks eesoleval hooajal liigat domineerida, jääb Santi parem tagasihoidlikuks. "Minu jaoks on kõik meeskonnad võrdsel pulgal. Austan igaüht, sest kõik on võimelised meid alistama," sõnas ta. "Tihti arvatakse, et kõrgliigast langenud meeskond võiks esiliigas olla favoriidiks, samas võib igasuguseid üllatusi ette tulla. Selleks, et olla esimeste seas, tuleb kõike väga hästi teha."
Sarnaselt näeb Esiliigat ka Elhi, kellel on tugevuselt teisest astmest kirkaid mälestusi ka enam kui kümne aasta eest. "Kui ma seal kunagi ammu-ammu mängisin, siis olid Levadia ja Flora duublid väga tugevad. Siis polnud U21 piirangut, olidki Levadia II ja Flora II, mis tähendas, et nad said ülevalt alla appi saata nii palju mängijaid, kui vähegi tahtsid. Ilmselt tänu sellele olidki vahel mängude skoorid 5:0, 6:0," meenutas ta. "Hetkel ma ei näe, et Esiliigas oleks ühte autsaiderit. Näen, et liiga on väga ühtne."
"Meie peamiseks rivaaliks oleme meie ise. Kuna oleme noor meeskond, teeme palju vigu – see on sellises eas normaalne. Küpseme ning proovime endast maksimumi välja pigistada," lubas Santi.
Millise missiooniga uuele hooajale vastu minnakse? "Meie peamine eesmärk on aidata esindusmeeskonda millal või kuidas iganes selleks võimalus tuleb. Mängijad peavad olema valmis, kui Curro neid vajab. Meie jaoks on see auasi, kui poisid saavad iga päev esindusega treenida. Ja kui sellele järgnevad mänguminutid, on see tõestuseks, et teeme head tööd," usub Santi. "Teiseks eesmärgiks on teha eelmise hooajaga võrreldes parem tulemus."
Tallinna FCI Levadia U21
Peatreener: Santiago Garcia Carrero
Abitreener: Manuel Esteban Roch
Väravavahtide treener: Artur Kotenko
Füüsilise ettevalmistuse treener: Trevor Elhi
Kaptenid: Sergei Mošnikov, Maksim Gussev, Aleksei Tšernjakov, Jevgeni Tšernjakov
EJL-i stipendiaadid (terve klubi peale): Maksim Laskov, Aleksei Tšernjakov, Artur Sakarias, Romeo Aan, Alex Dunitš, Aleksander Filatov
Eelarve: ca 1 800 000 eurot (U21 ja esindus kokku)
Duubelvõistkond: Tallinna FCI Levadia U19 (II liiga põhja/ida tsoon)
Koduväljak: Maarjamäe staadion / Maarjamäe kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: roheline ja valge
Koduleht: fcilevadia.ee
Esimene mäng: 3. märtsil kell 17.00 vs. JK Tabasalu (Tabasalu Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 30. märtsil kell 17.00 vs. Tallinna FC Flora U21 (Sportland Arenal)
Mitteametlik koosseis:
Väravavahid: Dmitri Pjatajev, Martin Žukov.
Kaitsjad: Romeo Aan, Aleksander Filatov, Georg Kroon, Hubert Liiv, Jens Kaspar Pihkva, Jevgeni Tšernjakov, Reino Urlih.
Poolkaitsjad: Houd Boukhelkhal, Nikita Grankin, Maksim Gussev, Nikita Kondratski, Maksim Laskov, Sergei Mošnikov, Fjodor Rodionov, Artur Sakarias, Artur Sibul, Maksimilian Skvortsov, Aleksei Tšernjakov.
Ründajad: Alex Dunitš, Henri Käblik, Bogdan Mirošnitšenko.
Hooajaeelsed mängud:
01.02. JDFS Alberts (LAT EL) - Tallinna FCI Levadia U21 5:3 (Sibul, Gussev, Käblik)
11.02. Tallinna FCI Levadia U21 - FC Riga 2 (LAT EL) 2:1 (Gussev 2)
18.02. SK Super Nova (LAT EL) - Tallinna FCI Levadia U21 0:2 (Grankin 2)
24.02. Tallinna FCI Levadia U21 - Skanstes SK (LAT EL) 2:2 (Käblik, Laskov)
Võit; viik; kaotus.
LAT EL - Läti esiliiga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta