Koos külmade ilmadega tulevad taas traditsioonilised Soccerneti meistriliiga hooaja kokkuvõtted ja nagu ikka, teeme otsa lahti parimate kaitsjate valikuga.
Kaitsjatele järgnevad riburadapidi kõikvõimalikud muud kategooriad ning hooaja lõppedes käivitub suur külastajate hääletus, mis selgitab lõplikult välja 2015. aasta fännide lemmikud.
Jätkame kolmandat aastat mängijate valimist proportsionaalses süsteemis: nii kaitsjaid kui poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kaheksa ning väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.
2015. aasta kaitsjate valik nimedega suurt ei üllata - debütante on, aga rivis on ka tavalised nõudlejad, kahel viimasel aastal esikolmikusse mahtunud Ken Kallaste ja varem sama tunnustuse pälvinud Gert Kams. Mullused kaks parimat suundusid talvel välismaale, kas sama saatus ootab ka tänavust võitjat?
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.
Premium liiga parimad kaitsjad 2015 (tähestikulises järjekorras):
Nikita Baranov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
29 mängu (28 põhis); 1 (0 penaltist); 1; 0.
Esmakordselt meie valikusse kuuluva Baranovi edu on ühest küljest üllatav, teisest loogiline. Aastaid Floras rohkem äärekaitsjana tegutsenud mees on ennast keskkaitsjana selgelt liiga parimate hulka mänginud, tasuks ka koondisekutsed.
Füüsiliselt on ta kahtlemata moodne keskkaitsja, kes rõhub rohkem targale ja külmaverelisele hindamisele kui pea ees võitlusesse tormamisele. Selles vallas meenutab Baranov oma hooaja esimese poole partnerit Enar Jäägerit, mis on noorele mängijale kahtlemata kompliment.
Oli suve alguses lähedal sellele, et Florast lahkuda või karjäärile sootuks kriips peale tõmmata, kuid mõningase pausi järel oli tagasi rivis ja pani veel sammu juurde. Tagantjärgi tarkus, ent kas Flora tähistaks praegu tiitlit, kui jäänuks Baranovita?
Trevor Elhi
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
32 mängu (31 põhis); 1 (0 penaltist); 4; 1.
Küpsust ja enesekindlust on lisandunud, aga arengukõver ei ole siiski päris loodetud või oodatud suunas liikunud. Sama vana Artur Pikk on ennast koondises põhimeheks mänginud, aga ehk talendikamakski peetud Elhi ei ole praegu koondise valikute hulgas.
Aeg räägib aga Elhi kasuks ja võimalik, et äärekaitsja ei olegi see positsioon, kus ta lõpuks tippu murrab. Mängis tänavu ka äärepoolikus ja paistis silma pikkade spurtidega, aga väravad ja resultatiivsed söödud ei ole statistiliselt üritustele järgi jõudnud.
Infoneti jaoks on mitmendat hooaega järjest tegu raudkindla lüliga, keda Aleksandr Puštov tänaseks ilmselt pimesi usaldada saab. Saab olema huvitav jälgida, mida toob Elhile aasta 2016.
Enar Jääger
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
16 mängu (16 põhis); 0 (0 penaltist); 2; 0.
Vaid 16 mängu, aga millised 16 mängu. Tuli kahe hooaja vahel Florasse tagasi ja kerkis loodetud liidriks ja eeskujuks. Oli pikalt mängupraktikata, kuid jõudis juba hooaja alguseks arvestatavasse vormi ja läks üha paremaks, tasuks kindel algkoosseisukoht koondises ja üleminek Valerengasse.
Astus tänavu lisaks välismaalt Eestisse naasmisele veel ühe suure ja tähtsa sammu, kui tegi läbi positsioonimuudatuse äärekaitsest keskkaitsjaks. Norras tegutseb Jääger hetkel küll taas äärel, kuid Floras ja koondises sai ta asendamatuks just keskkaitsjana, kus viimati varases nooruses mängis.
Moodustas koos Baranoviga alustala Flora edule: väledad keskkaitsjad, kes tunnevad ennast palliga mugavalt, mis on Flora ründava ja palli valdava suunitluse juures väga oluline faktor. Tõsi, pärast Jäägeri lahkumist on Flora vaid võite tunnistanud.
Markus Jürgenson
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg:
31 mängu (30 põhis); 7 (4 penaltist); 2; 0.
Esmakordselt juba 2008. aastal parimate valikusse kuulunud Jürgenson ei ole ometi kordagi liiga kolme parima hulka kuulunud, kuid tänavu on tal selle iluvea täitmiseks tugev kandidatuur.
On 28-aastasena kujunenud Flora praeguse koosluse üheks pikaaegsemaks liikmeks ja tuntumaks näoks, valiti taas fännide lemmikuks ja on üsna kindlalt ka koondise ääremaile jõudnud.
Otsustavatel hetkedel kannab nii eeskuju kui tegudega. Terroriseeris Kamsiga vastaseid nagu vanadel headel aegadel, tasuks kolmas meistritiitel.
Andrei Kalimullin
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 38
Senine hooaeg:
33 mängu (33 põhis); 1 (0 penaltist); 4; 0.
Neli aastat saab mööda sellest, kui Levadia Kalimullini kui liiga vana mehe välja praakis, aga tänavu oli ta eelmise koduklubi ametivendadest selgelt parem. Infonet läks hooajale sisuliselt kahe keskkaitsjaga, kuid ootamatult on Kalimullin olnud paari aktiivsem liige.
Ei näita ühestki otsast vananemise märke. Endiselt väga ebameeldiv vastane kõigile ründajatele, on muutunud veelgi rahulikumaks, tänavusest hooajast ei ole ühtegi musta plekki ette näidata. Tasemes ei ole järgi andnud ühestki otsast.
Alustas koos Infonetiga esiliigast ja kui tervis vähegi peab, võib eeldada, et vähemalt taseme poolest võiks Kalimullin järgmisel hooajal 39-aastasena ka eurosarja naasta.
Ken Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
33 mängu (31 põhis); 3 (0 penaltist); 3; 0.
Talvel Norrköpinguga liitumisele väga lähedal olnud Kallaste jäi veel hooajaks kodumaale ja on jätkanud teada-tuntud tasemel, eriti hooaja esimeses pooles, kuid Kalju mõõnade ajal ei olnud ta meheks, kes suudaks meeskonna august välja vedada.
Kui paljude mängijate kohta võib öelda, et nad on omas mahlas väga head, siis Kallaste on üks superuniversaalidest - nõrgemate vastu mööda väljakut laveeriv pallur on üks neist, kes tõenäoliselt võiks Premium liigas välja mängida iga positsiooni.
Järgmise sammu astumiseks vajab aga keskkonnavahetust ja mugavustsoonist väljumist. Potentsiaali on kõvasti ja Eestis enam väga kuskile areneda ei ole.
Gert Kams
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
33 mängu (32 põhis); 4 (0 penaltist); 3; 0.
Naasis kahe hooaja vahel Soomest, Seinäjokist, kus Mihkel Aksalu äsja Soome meistriks krooniti, kuid ei jäänud Eestis tühjade kätega. Otsustavatel hetkedel pani jala külge - kohe meenub viimase puute võiduvärav Tammekale, kus Flora 25. juubeli sünnipäevapidustused olid tagasilööki saamas.
Mänguliselt oli liidrite hulgas juba kaks aastat tagasi lahkudes, nüüd aga ka autoriteedina, kerkides Flora kapteniks. Õigustas seda valikut igati, olles alati igal pool, kus meeskond teda vajas.
Ilusa hooaja lõpuks on sarnaselt Jürgensonile end üsna selgelt mänginud ka Magnus Pehrssoni valikusse. Usume, et Kams peaks samal tasemel jätkama veel vähemalt paar hooaega.
Artur Pikk
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
27 mängu (27 põhis); 1 (0 penaltist); 6; 0.
Sarnaselt mullusele oli Levadia kaitseliini ere täht, sel aastal ka ainus, kes üldse valikusse mahub. Lõpetas eelmise hooaja kaitseväes ja ootamatu koondisedebüüdiga, aga on tänavu saanud jalgpallile keskenduda ja arengus veel ühe sammu üles teinud.
Ken Kallaste ei ole oma taset kaotanud, kuid tänasel päeval on arutelu liiga parima vasakkaitsja osas igati kohane. Viimastes mängudes on koondise loots Magnus Pehrsson eelistanud just Pikka ja 22-aastane mees pole lootusi petnud.
On tänavu arenenud just ründefaasis, suutes samas tasakaalu kaitsega korras hoida. Väga kindel mees - oleks paras aeg ehk välismaale kiigata.
Sander Post
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg:
25 mängu (24 põhis); 5 (0 penaltist); 4; 0.
Kui Eesti liigas on õhuvägede kaptenit, on see Sander Post. Omamoodi märgiline, et tosina parima kaitsja hulka mahub tabeli alumise poole klubidest vaid üks mees ja see on punasest laternast, kuid Post tõesti väärib seda tunnustust.
Võib spekuleerida, et kui liiga parima mängija valimisel tabelikoht rolli ei mängiks, võiks see au just Postile kuuluda - mängis keskkaitset, kaitsvat poolikut, ründaja all ja tipus, aga kusiganes mängis, oli alati ka teises väljaku otsas oma pikkusega. Samaaegselt Tuleviku parim kaitsja ja parim ründaja.
Hooaja teise poole tähtsamad mängud pidi vigastuse tõttu vahele jätma ja suuresti seetõttu leiab Viljandi ennast praegu viimaselt realt. Viimases kohtumises Post juba vahetusest sekkus - kui mees kaheks viimaseks vooruks mängukorda saadakse, siis...
Jorge Manuel Ferreira Rodrigues
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg:
26 mängu (26 põhis); 1 (0 penaltist); 7; 0.
Läheb iga aastaga paremaks nagu hea vein. Aastaid on Rodrigues olnud Kaljus rohkem pingipoiss, kuid ei soovinud lahkuda ja nüüd on portugallane ennast mänginud Hiiul kaitsjaks number üks.
Alustas hooaega Sergei Terehhovi käe all põhikeskkaitsjana ajal, kui kapten Alo Bärengrub istus pingil ja jäi algrivistusse ka siis, kui Bärengrub oma koha Henrik Pürgilt tagasi võttis. Liidriks on nüüd aga Rodrigues.
Jääb ehk mõne vastase vastu sammu aeglaseks, kuid korvab selle kohavalikuga. Hooaega läbivalt üsna stabiilne, kuigi mingite vastastega selgelt rohkem hädas kui teistega.
Andrei Sidorenkov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg:
28 mängu (28 põhis); 7 (7 penaltist); 2; 0.
Hooaja alguses kandis Sillamäed oma õlgadel, aga sai vigastada ja kaotas natuke teravust. Sidorenkovi vormikaotus langeb ajaliselt kokku ka Deniss Ugarovi tulekuga, kelle käe all on tulemused olnud kõikuvad.
31-aastasena on näha, et üks samm kiirust on kadunud ja peab rohkem rõhuma mängulugemisele, kuid muretseda veel ei tasu, sest ka selles elemendis on Sidorenkov kõrgest klassist. Kapteni ja liidrina ei ole meeskonda tänavu küll eelmise hooaja kõrgusteni viinud.
Kui mullu oli Sidorenkov veel kandidaat liiga parima vasakkaitsja nimetusele, siis tänaseks kindlasti selleski pingereas vähemalt kolmandaks langenud. Saab näha, mida tulevik Sillamäe oma poisile toob.
Igor Tšeminava
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 4 (0 penaltist); 6; 0.
Meie valiku üks kolmest debütandist ja kahest leegionärist on oma teisel Sillamäe-hooajal lõpuks hakanud näitama, miks temast mullu nii palju räägiti. Endine Peterburi Zeniti mees on klassikaline keskkaitsja, suur ja tugev karu, kellest naljalt mööda ei pääse.
Tahab ja julgeb palju enda peale võtta, ei karda palliga tõusta. Selle pealt on kaitses mõned eksimused sisse lipsanud, aga võimsa kujuna on võimeline nii maast kui õhust mängima.
Hooaja lõpuks võttis sisse ka vaimse liidri rolli, mida Sillamäel temalt oodati. Kvaliteeti on ja tänavu on mees ka nähtavalt paremas vormis kui mullu.
Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:
2014: 1. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
2013: 1. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
2012: 1. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
2011: 1. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
2010: 1. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
2009: 1. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
2007: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
2006: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta