Soccernet.ee marsib oma hooaja kokkuvõtetega aina edasi ning täna võtame luubi alla 2018. aasta parimad noormängijad ja vanameistrid.
- Vaata ka parimaid poolkaitsjaid, kaitsjaid, ründajaid ja väravavahte ning parimaid ja halvimaid üleminekuid!
- Mängijate statistika 35. vooru seisuga
Oleme jõudnud nii kaugele, et number kahega algavad sünniaastad pole enam mingi haruldus ning sajandivahetuse põlvkond ongi päris talendikas. Eelmisel aastal selle kategooria kinni pannud Markus Poom enam kandideerida ei saa, kuid teisel kohal olnud Mark Anders Lepik ning kolmandaks jäänud Mihkel Järviste on ka tänavu esindatud. Paljud U19 koondislased pidid aga leppima kõigest äramainimisega.
Vanameistrite read said sel aastal kõvasti värskendust ning mitmed väga kõvad nimed pidid uutele tulijatele ruumi tegema. Tiitlikaitsja Tarmo Neemelo on aga endiselt konkurentsis ja valmis lugejate hääli korjama.
Soccernet.ee liigitab 2000. aastal ning hiljem sündinud pallurid noormängijateks ning veteranideks 1985. aastal ning varem sündinud mängijad.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 11. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 25. novembril.
Premium liiga parimad noored (tähestikulises järjekorras):
Mihkel Järviste
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg:
26 mängu (12 põhis); 0 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 2 ; 0 .
Järviste kuulus Soccernet.ee toimetuse valikusse juba mullu ja fännide hinnangul oli ta eelmise hooaja paremuselt kolmas noormängija.
Nüüd oodati temalt konkreetset sammu edasi, aga statistiliselt seda tulnud ei ole, sest erinevalt eelmisest aastast ei ole ta Premium liigas väravaid löönud. Põhjus võib olla ka selles, et platsil pole talle leitud kindlat rolli. Eelmisel aastal mängis ta selgelt number 10 kohal, aga tänavu on ta olnud madalamal ja ka äärel.
Samas oli ta U19 koondises kindel põhimees ja ka Kaido Koppel on tegelikult teda usaldanud mullusest rohkem - minutite arv on kasvanud ca 50 protsendi võrra.
Steve Kingue
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg:
13 mängu (12 põhis); 3 (0 penaltist); 1 väravasöötu; 3 ; 1 .
Tallinna Kalevi peatreener Argo Arbeiter on sageli mängujärgsetes kommentaarides rääkinud, kuidas tema 18-aastased keskkaitsjad saavad Premium liigas suure kooli. Parimaks näiteks on tõenäoliselt Kameruni mees Steve Kingue.
Kuigi üleminekuaken oli juba kinni läinud, siis välismaalt sai endiselt täiendusi tuua ning Kalev leidis augusti alguses Kingue üles - Kameruni noortekoondislase, kes on U17 vanuseklassiga käinud ka Aafrika Rahvaste Karikal.
Lühikese ajaga on 18-aastane mängumees InStati andmetel jõudnud liiga parimate keskkaitsjate hulka. Ta läheb väga julgelt ja võimsalt kahevõistlusesse ning kuivõrd ta on mänginud ka poolkaitses, siis tõuseb ta ka ise aktiivselt palliga rünnakule.
Mark Anders Lepik
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 18
Senine hooaeg:
14 mängu (11 põhis); 10 (0penaltist); 3 väravasöötu; 2 ; 0 .
Kui Järviste oli eelmise aasta paremuselt kolmas noormängija, siis nüüd on järg jõudnud teise kohani. Mullu kolm väravat kõmmutanud ründaja on tänavu selgelt läbi murdnud.
Põhimõtteliselt jättis Lepik vahele kogu hooaja esimese poole, aga pärast seda on tõusnud Flora esiründajaks. 14 mängu, 10 väravat ja kolm söötu. InStati statistika kohaselt on ta liiga paremuselt kaheksas ründaja ja kõik mehed eespool on mänginud palju rohkem ning on oluliselt kogenumad.
Tasub mainida, et Lepik sai alles poolteist kuud tagasi täisealiseks. Tulevik tundub helge ja väga põnev on jälgida, kuhu Lepik veel juurde suudab panna ning mis on tema lagi.
Kristofer Piht
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründaja
Vanus: 17
Senine hooaeg:
24 mängu (15 põhis); 5 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 1 ; 0 .
Lepiku koondisekaaslane Kristofer Piht on Flora ründajast aasta noorem, aga U19 EM-valikmängudes oldi koos ründes. Piht liitus Paidega juba eelmisel suvel, aga nüüd on ta lõpetamas esimest täispikka hooaega.
Piht on heas mõttes ülbe mängija - vahet ei ole, kas vastas on mõni noortekoondislane või näiteks vanameister Dmitri Kruglov, kõigi vastu võtab ta ette. Ta on võrdlemisi pikk, vibaliku kehaga kiire ründaja ja suudab hästi palli katta.
Kui mullu sai ta hooaja lõpus platsile 315 minutiks ja väravad jäid löömata, siis tänavu on Vjatšeslav Zahovaiko teda täiega usaldanud - ligi 1500 minutit ja vastutasuks viis tabamust. Kuigi tal on kirjas lausa 24 mängu, siis mõned on jäänud pidamata küllaltki positiivsetel põhjustel. Nimelt käis Piht end suvel näitamas Taani kõrgliigaklubis Vejles ning Poola meistermeeskonnas Varssavi Legias.
Maksim Tšerezov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 17
Senine hooaeg:
21 mängu (14 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 6 ; 1 .
U19 koondise poolkaitsja ja kahe ründaja kõrvale valis Soccernet.ee toimetus välja ka keskkaitsja Maksim Tšerezovi, selle vanuseklassi ühe kindlaima kaitsja.
Mullu jäi Tšerezov napilt toimetuse poolt esiletõstetud mängijate seast välja, aga sel hooajal on ta teinud selge arenguhüppe. Mõneti üllatuslikult on ta olnud eriti just uue peatreeneri Cenk Özcani käe all kindel põhimees, kuivõrd kirjas on tal lausa 14 algkoosseisumängu. Ja tema poolt saab veel ka järgmisel hooajal selles kategoorias hääletada.
Tšerezov mängib küll keskkaitses, aga seda tänu mitte oma pikkusele, vaid muudele omadustele. Mängustiililt võib teda kõrvutada Maksim Podholjuziniga - palliga kvaliteetne, aga mitte füüsiliselt suur kaitsja. Samas võib 17-aastane noormees veel kõvasti kasvada ja ka liha luudele saada.
Napilt jäid valikust välja: Arseni Kovaltšuk (Trans), Kaspar Laur (Kalev), Reno Mark (Vaprus), Mairo Miil (Kuressaare), Kristjan Pelt (Paide), Oliver Rass (Kuressaare), Henri Välja (Paide).
Eelmiste aastate parimad noormängijad:
2017: 1. Markus Poom, 2. Mark Anders Lepik, 3. Mihkel Järviste
2016: 1. Ander Ott Valge, 2. Markus Poom, 3. Rait Läll
2015: 1. Kaspar Mutso, 2. Michael Lilander, 3. Jan Kokla
2014: 1. Matvei Igonen, 2. Rasmus Tauts, 3. Rauno Sappinen
2013: 1. Matvei Igonen 2. Rauno Sappinen 3. Mihkel Ainsalu
2012: 1. Riido Reiman, 2. Rene Puhke, 3. Aleksandr Volkov
2011: 1. Hannes Anier, 2. Karol Mets, 3. Artur Pikk
2010: 1. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop
2009: 1. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
2008: 1. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
2007: 1. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag
Premium liiga parimad vanameistrid (tähestikulises järjekorras):
Rimo Hunt
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Vanus: 33
Senine hooaeg:
28 mängu (20 põhis); 14 (0penaltist); 2 väravasöötu; 2 ; 0 .
Uus aastakäik noori vanameistreid on peale tulnud ning meie valikusse mahub neist koguni kaks. Esmalt Rimo Hunt, kes vahetas ühendklubi FCI Levadia särgi talvel ootamatult Nõmme Kalju oma vastu. Täit selgust pole selles üleminekus tänase päevani.
Hunt on olnud Kaljus liider nii väljakul kui ka selle kõrval. Vajalikul hetkel on olnud ta mängijate suhtes ka kriitiline, aga meistritiitel on nii-nii lähedal. Kaljus on ta olnud vaid ühe hooaja, aga juba on selle meeskonna üks nägusid, nagu ka terve liiga oma.
Hunti kui mängijat eriti ilmselt iseloomustama ei pea, aga hooaja teises pooles on olnud teda väga põnev jälgida. Trennis pole ta põhimõtteliselt käia saanud, aga pea igas mängus on ta vaatamata tervisemuredele kohal - aeg-ajalt alustab, vahel sekkub vahetusest. Oma tähtsad väravad on ta ikka ja alati ära löönud.
Gert Kams
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg:
33 mängu (33 põhis); 3 (0penaltist); 14 väravasöötu; 4 ; 0 .
Hundi eakaaslane Kams pääseb samuti esimest korda vanameistrite sekka ja igati vääriliselt. Eelmise hooaja numbritega tal siin tõenäoliselt kohta poleks olnud, aga tänavu on 33-aastane vanameister olnud fenomenaalne.
Vahepeal pildilt maas olnud Kams saab nüüd juba Martin Reimilt kutseid ka tähtsamates mängudes ning seda täiesti õigustatult. 14 väravasöötu on paremajalgse maestro kohta väga kõva number, liiga paremuselt kolmas näitaja.
Kamsi jaoks pole vahet, kas ta mängib Kalju, Levadia või Viljandi Tulevikuga - sajaprotsendiliselt pühendunud ja näljane on ta alati. Oma kogemustega sobib ta üldiselt noorde Flora meeskonda suurepäraselt ning kaptenipael on seal absoluutselt õige mehe käevarre ümber.
Dmitri Kruglov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 5 (4penaltist); 17 väravasöötu; 3 ; 0 .
Ühendklubi tekkides sai Aleksandar Rogic Infonetist oma usaldusisiku Levadiasse kaasa ning nii ongi Kruglov järjekordse suurepärase hooaja kokku pannud.
Omas elemendis ei ole Kruglovile ega tema vasakule jalale liigas endiselt vastast. On näha ja tunda, et Dima naudib Levadias Rogici käe all mängimist ning välistatud ei ole, et koos tehakse lõpuks ka puhas töö.
Kui juba Kamsi 14 väravasöötu on muljetavaldav, siis Kruglovi 17 on veelgi võimsam. Tema söödu- ja tsenderduste numbrid on statistiliselt aga lausa kosmos. InStati indeksi andmetel on 34-aastane legend Liliu ja Zakaria Beglarišvili järel liiga paremuselt kolmas mees.
Tarmo Neemelo
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründaja
Vanus: 36
Senine hooaeg:
29 mängu (10 põhis); 6 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 1 ; 0 .
Vana hea Tarmo Neemelo mängib sel aastal uues kuues, aga samas rollis. Kuigi tema vorm oli hooaja vältel kõikuv, siis lõpuks teeb ta ikkagi oma klassikalise ära.
Kõik vastased tunnistavad pärast Paidega mängimist nagu ühest suust, et "me ju teame, mida Neemelo teeb, aga ikka ...". Penaltite teenimises on Neemelo liigas number üks ja kui tema mängulõppudes sisse vahetatakse, siis hakkab juhtuma. Alati.
Neemelo liigub aasta-aastalt aina rohkem aegluubis, aga ta kasutab oma keha niivõrd geniaalselt, et kui sööt temale jalga tuleb, siis ei ole sealt enam võimalik palli kätte saada. Õhuvõitlustest ärme üldse räägigi. Kristofer Pihti ja teiste noorte meeste jaoks on Neemelo fantastiline mängija, keda kõrvalt jälgida ja kelle kaudu kogemusi omandada.
Dmitri Prošin
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg:
28 mängu (28 põhis); 7 (1 penaltist); 1 väravasöötu; 10 ; 0
Eelmisel hooajal Venemaa tugevuselt kolmandas liigas Velikije Luki Energias pallinud Prošin on tagasi Narvas ning tegi taas väga korraliku hooaja.
Vanust on Prošinil muidugi 32 eluaasta asemel 34 ning 2016. aasta numbreid tuleb nüüd jagada täpselt kahega. 14 värava ja 2 söödu asemel on statistikareal numbrid 7 ja 1, kuid samas on ka tema positsioon muutunud. Kaks aastat tagasi oli Prošin klassikaline kastist kasti poolkaitsja, kuid nüüd täiskohaga äärekaitsja.
Kui Trans mängis tänavu viie kaitsjaga, siis oli Prošin asendamatu ning tema puudumisel pidi meeskond hakkama lausa formatsiooni muutma. Vaatamata vanameistri staatusele on tal jätkuvalt sees korralik purakas ja ta jõuab kõvasti tööd rabada.
Napilt jäid välja: Aleksandr Dmitrijev (Flora), Artur Kotenko (Trans), Pavel Londak (Kalju), Hidetoshi Wakui (Kalev).
Eelmiste aastate parimad vanameistrid:
2017: 1. Tarmo Neemelo, 2. Artur Kotenko, 3. Dmitri Kruglov
2016: 1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Kristjan Tiirik
2015: 1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Joel Lindpere, 3. Kristjan Tiirik
2014: 1. Taavi Rähn, 2. Andrei Kalimullin, 3. Felipe Nunes
2013: 1. Andrei Kalimullin 2. Konstantin Nahk 3. Stanislav Kitto
2012: 1. Sergei Terehhov, 2. Kristen Viikmäe, 3. Urmas Rooba
2011: 1. Teet Allas, 2. Martin Kaalma, 3. Marius Bezykornovas
2010: 1. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
2009: 1. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
2007: 1. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta