Premium liiga hooaja kokkuvõtted jätkuvad poolkaitsjatega, kus konkureerivad Premium liiga kroonimata kuningas ja üksteist troonikõigutajat. Kelle kord on triumfeerida?
Nagu jalgpalliväljakulgi, paiknevad kaitsjatest ettepoole vaadates poolkaitsjad. Kui tagalat valvavad mehed saab tänapäeva vutis suures plaanis kaheks jagada - on ründavad äärekaitsjad ja karused keskkaitsjad -, siis poolkaitsjate loomaaed on kordades kirjum.
Ka meie toimetuse tosinapealisesse valikusse mahtus mehi, kelle jaoks on kõige olulisem hagija kombel ründajate küljes rippuda; mehi, keda nimetatakse meeskonna ajuks, südameks ja mootoriks; mehi, kes säravad siis, kui tablool on vaja numbreid muuta. Ja muidugi mehi, kes valdavad kõiki neid kunste võrdselt hästi.
Tunamullune teine ja möödunud hooajal pjedestaali kõrgeimale astmele roninud Zakaria Beglarišvili on tagasi ja pannud kokku veel võimsama hooaja kui mullu. Koguni pooled mehed on selles seltskonnas aga esimest korda ja varem esikolmikusse küündinud meestest ongi Beglarišvili ainus, kes meie nimekirja kuulub. Esile on kerkinud uued (ja mõned vanad) konkurendid.
Kuni hooaja lõpuni ilmuvad igal Premium liiga mänguvabal päeval kokkuvõtted, milles Soccernet.ee toimetus on ühise hääletuse tulemusel välja toonud parimad ja halvimad mitmes erinevas kategoorias. Kokkuvõtete suureks finaaliks on meie lugejate seas läbiviidav hääletus, mille tulemusel selgub Premium liiga 2018. aasta fännide lemmik, kes kuulutatakse välja jalgpallihooaja pidulikul lõpetamisel 9. detsembril.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 11. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 25. novembril.
Premium liiga parimad poolkaitsjad 2018 (tähestikulises järjekorras):
Rauno Alliku
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremäär
Vanus: 28
Senine hooaeg:
27 mängu (24 põhis); 8 (0 penaltist); 10 väravasöötu; 4; 0
Floraga nüüdseks juba üle kümne aasta tagasi liitunud Alliku on nimekirjade regulaarne liige. 2010. aastal valiti ta liiga paremuselt kolmandaks ründajaks, kuid hiljem on ta ikka ja jälle mahtunud just poolkaitsjate sekka. Beglarišvili kõrval on Alliku ainus, kes möödunud aastast suutnud koha valikus säilitada.
Sarnaselt nimekirjadega on liikunud ka Alliku karjäär. Paremal äärel ennast aastatega kinnistanud mehe potentsiaal paistis välja juba aastal 2010, esimese tipuni jõudis ta 2013-2015. Nüüd, parimas mängijaeas, on Alliku veel käigu juurde leidnud.
Ta ei ole ehk enam nii terava esimese sammuga, kuid seda rohkem on ta hakanud kavalate söötudega kaaslasi leidma; tänu kehapetetele ja osavatele jalgadele suudab kaitsjatest endiselt mängeldes mööduda. On kõvasti vaeva näinud ka vasaku jala arendamisel ja selle tulemused on näha. Musternäide stabiilsusest ja tahtmisest.
Zakaria Beglarišvili
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 27 (9 penaltist); 22 väravasöötu; 2; 0
Juba eelmisel hooajal uskumatuid numbreid teinud Beglarišvili oli tiitli-Flora võtmemängijatest üks väheseid paigalejääjaid, kuid on suutnud Florat koos uute kamraadidega suures mängus hoida. Neisse uskusid hooaja eel vähesed.
Ka individuaalselt on grusiin veel ühe käigu juurde pannud - nagu hea vein, läheb ta aastatega paremaks. Ta on mänginud rohkem minuteid kui mullu, kuid suutnud suurt äralangemist vältida ja selle kinnituseks on Beglarišvili ainsana mahtunud kõigil kuuel korral Soccernet.ee kuu sümboolsesse koosseisu, kusjuures paremuselt järgmistel meestel on kuulumisi vaid kolm.
On tõstnud oma lati tasemele, kus mäng, mis möödub ilma värava või resultatiivse sööduta, on justkui ebaõnnestunud. Tema tehnilise pagasiga teist meest Premium liigas ei ole, kusjuures iga liigutus näib niivõrd loomulik. Sellise statistika pealt on Martin Reimil koondisele mõeldes võimatu Zakariast mööda vaadata, kui kodakondsuseksam novembris edukalt õnnestub.
Gando Biala
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
33 mängu (25 põhis); 13 (0 penaltist); 10 väravasöötu; 4; 0
Kolmandat hooaega Eestis, kolmandat hooaega valikus, kuid esimest korda kuulub Gando poolkaitsjate hulka. Levadias esimesed tõsised minutid äärekaitsjana teeninuna on ta lõpuks saanud mängida stabiilselt ühte positsiooni ja oma koha leidnud just eespool tegutsedes.
Ei kuulunud kohe hooaja esimestest minutitest Aleksandar Rogici usaldusisikute ringi, kuid teiste meeste traumad ja hiljem Jevgeni Harini lahkumine muutsid Gando asendamatuks. Alates maikuu algusest on ta olnud stabiilselt algrivistuses ja tasunud treenerile 13 värava ja 10 sööduga - mehi, kel mõlemad numbrid kahekohalised, võib kokku lugeda saekaatrimeeste sõrmedel.
Samal ajal tuleb meeles pidada, et Gando on alles 21 ehk kogu tulevik on veel ees. Väikese kasvu kiuste teeb ta õhus silmad ette peajagu pikematele meestele, aga on ka välkkiire ja meeletu sisemise põlemisega. Järgmisel hooajal saaks ta Levadias juba KTM-iks, aga mida tulevik toob?
Marko Brtan
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
21 mängu (19 põhis); 8 (0 penaltist); 3 väravasöötu; 4; 0
Horvaat on siinsest nimekirjast kõige hilisem saabuja. Ta liitus Kaljuga teatud mõttes olude sunnil, kui Reginaldi ja Deniss Tjapkini vigastused sundisid meeskonda turul ringi vaatama. Möödunud aastal Horvaatia esiliigas Goricas mänginud Brtani näol tabati märki.
Esimesed mängud ei olnud eriti lubavad, kuid Kalju treeneritebrigaad teadvustas, et mehel kulub tippvormi saavutamiseks aega ja nii läkski. Mida aeg edasi, seda olulisemaks Brtan Kaljule igas mõttes sai. Ta on vajadusel täitnud erinevaid rolle poolkaitses, aga mänginud lisaks nii kesk- kui äärekaitsjana.
Reginaldi naastes ilmnes veel üks tahk Brtani mängus - ta oskab rünnakul põrgulikult hästi standardolukordi lugeda. Tänaseks on poolkaitsja kontol juba kaheksa tabamust, mitmed neist toonud olulisi punkte. InStat hindab ta oma panuse poolest kogu liiga paremuselt neljandaks mängijaks, mis hooaja keskel võõrasse keskkonda saabunud mehe kohta pole teps mitte paha näitaja.
Abdoul Karim Conte
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
17 mängu (17 põhis); 0 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 5; 1
Kui Brtan tuli viimasena, siis Conte läks esimesena. Tallinna Kalev korjas hooajaks valmistudes pardale mitmeid huvitavaid nimesid, kuid isegi peatreener Argo Arbeiter tõi toona veel 18-aastase Conte eraldi välja ja ta ei liialdanud, öeldes, et sellise vanuse ja kvaliteedi kombinatsiooni näeb meil tavaliselt televiisori vahendusel.
Väga vabalt võib olla, et nii noort ja nii talendikat meest ei olegi Eesti kõrgiiga varem näinud. Oli Kalevi ilusa pallivaldamise keskmes ja triblas julgelt, kuid ei toimetanud meisterlikult mitte ainult palliga, vaid nautis ka poolkaitsjatöö teisi tahke. Füüsiliselt ei tundunudki Conte midagi erilist, kuid kahevõitluste puhul tuli ikka ja jälle võitjana välja.
Nii ei saanud suurt üllatuda, kui Kalev juunis teatas, et Guinea noormees jätkab karjääri juba Austrias Innsbrucki Wackeris. Alustas sealses esiliigas Wackeri duublis pingipoisina, kuid on end nüüdseks juba kindlaks algrivistuse meheks mänginud. Ehk näemegi teda kunagi veel televiisorist.
Andre Frolov
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
34 mängu (32 põhis); 8 (2 penaltist); 7 väravasöötu; 3; 0
Viimati 2015. aastal, toona veel Flora mängijana valikusse kuulunud Frolovist on vahepealsel ajal saanud Paide selge liider ja seda mitte ainult kaptenipaela, vaid ka minutite ja väravate poolest.
Frolov jääb küll näiliselt tihti peatreener Vjatšeslav Zahovaiko hambusse, kuid vana hunt Zahovaiko teab, et poolkaitsjast annab veel rohkem välja pigistada ja eriti hooaja teises pooles ongi Frolov olnud suur põhjus, miks Paide hammastega viiendast kohast kinni hoiab. Nii mõnigi punkt on tulnud tänu tema väravale või resultatiivsele söödule.
Lisaks kõigele muule on Frolov tänavu pidanud tegutsema enda jaoks mõnevõrra harjumatul äärekaitsja positsioonil, kui Paidel kitsas käes, kuid ka nendest mängudest auga välja tulnud. See näitab kõrget mängija IQ-d ja Frolovi puhul on see kombineeritud veel võimega alati kõik väljakule jätta.
Sander Laht
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 27
Senine hooaeg:
30 mängu (30 põhis); 13 (2 penaltist); 4 väravasöötu; 1; 0
Ilmselt kõige ootamatum debütant siin nimekirjas, sest vaevalt oskasid saarlased või Laht isegi nii säravat minekut loota. Kunagi ka U19 koondisesse kuulunud mees üritas kahel korral läbimurret Floras, kuid ei suutnud ennast tippmeeskonnas pildile mängida ja naasis vaid kaks aastat tagasi uuesti Kuressaare ridadesse, kes toona Esiliiga B tasandil mängis.
Seal lõi Laht poole hooajaga 19 mängus 17 väravat ja aitas kodusaarel tõusta, mullu teel Esiliiga viienda koha poole sahistas ta 32 mängus samuti 17 korda. Maardu loobumine avas aga ukse ja Laht on võimalusest kahe käega haaranud. Tema statistika on seda märkimisväärsem, et hooaega alustas ta viiemehelises kaitseliinis äärekaitsjana.
Nüüd ei imesta enam keegi, miks Flora tema vastu kunagi elavat huvi tundis, küll aga jääb küsimuseks, miks Laht ei suutnud seal täit potentsiaali realiseerida. Ta on võrdselt hea mõlema jalaga ja realiseerib olukordi külmavereliselt - isegi siis, kui tegu on näiteks viimase minuti karistuslöökidega. Ilmselt on aus öelda, et ilma tema panuseta oleks Kuressaare viikingid juba langenud.
Reginald
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Kaitsev poolkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg:
31 mängu (30 põhis); 1 (0 penaltist); 3 väravasöötu; 4; 0
Märkamatult hakkab Reginaldil Eestis lõppema juba viies hooaeg ja kui mullu jättis ta vigastuste tõttu olulise osa hooajast vahele, siis tänavu oli prantslane tagasi tuntud headuses. Viiest hooajast neljal on ta ka siia nimekirja kuulunud, olles ilmselt omas elemendis tänasel päeval kogu liiga parim.
Möödunud aastatel on tihti pidanud ehk liigselt rabama, kuid tänavu pani Kalju komplekteerimisel juurde ja see on andnud ka Reginaldile võimaluse energiat suunata. Leidis Brtaniga hea klapi ja ei kuulu küll eraldi võttes ühegi statistilise näitaja poolest liiga tippu, kuid on InStati üldarvestuses esikümnes, seda hoolimata kesisest saagist rünnakul.
Nii pikalt ja nii stabiilselt liiga parimate sekka kuulumisest hoolimata on ta Eestis püsinud - mine tea, ehk näeme teda ühel päeval ka koondise särki selga tõmbamas. Kaitsvatel poolkaitsjatel on alati raskem silma paista ja miks ei võiks ta oma elu Maarjamaaga siduda.
Mark Oliver Roosnupp
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
31 mängu (22 põhis); 9 (0 penaltist); 9 väravasöötu; 1; 0
Eelmisel hooajal napilt tosina ukse taha jäänud Roosnupp on 21-aastaselt saanud piisavalt küpseks, et Levadias märkimisväärset koormat kanda. Väga noorelt pildile ilmumine teeb temast teatud mõttes juba kogenud mängija, kuid seni on sammud arenguredelil olnud väga loogilised.
Nagu Gando, ei pälvinud ka Roosnupp kohe hooaja alguses Aleksandar Rogici täit usaldust, kuid on tegelikkuses väga regulaarselt mängida saanud ja ka algrivistuses kanda kinnitanud. Nooruses ründajana mänginud Roosnupp paistab silma hea vaistu ja esimeste sammudega, mis lubavad tal tihti olukordadest ette jõuda.
Enne järgmist redeliastet - mis võiks loogiliselt olla juba välismaale - peaks Roosnupp kokku panema ühe tõeliselt domineeriva hooaja, kus ta oma tugevaid külgi veel enam ära kasutab ja Levadias ka vaimses plaanis suurema vastutuse enda õlgadele võtab. Klubi jaoks on ta eestlastest ilmselt suurim potentsiaalne müügiartikkel.
Igor Subbotin
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Paremäär
Vanus: 28
Senine hooaeg:
34 mängu (31 põhis); 10 (0 penaltist); 14 väravasöötu; 2; 0
Subbotingi on jõudnud parimasse mängijaikka ja näidanud taas kvaliteeti, mis temast ligi viis aastat tagasi Premium liigas kuuma nime tegi. Pärast ühte vägevat hooaega Levadias uitas ta mõnda aega välismaal, kuid liitus siis juba Kaljuga, kus oli esialgu iseenda vari.
Tänavu on aga igas elemendis juurde pannud ja tõestanud, et teda on vara maha kanda. Mingil hetkel oli lausa nii hea, et võinuks vabalt taas koondisekutse saada. On leidnud sobiva positsiooni ja teeninud treenerite täieliku usalduse, mängides julgelt ja kindlalt.
Parandada saaks veel realiseerimist - 2014. aasta Levadias tõestas, et enesekindel Subbotin suudab palli igalt poolt võrku panna. Sellest hoolimata on olnud mitmes elemendis väga hea ja näiteks karistusalla läkitatud söötude arvestuses jääb ta alla vaid Dmitri Kruglovile, värava suhtes võtmesöötude arvestuses vaid Beglarišvilile.
Muamer Svraka
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 13 (0 penaltist); 5 väravasöötu; 8; 0
Kahe hooaja vahel Levadia peatreeneriks saanud Aleksandar Rogic soovis väljakule käepikendust ja Svraka näol sai ta täpselt selle, mida tahtis. 30-aastane Bosnia mees on samamoodi näinud suurt jalgpalli ja sellega kaasnevat kultuuri. Levadias kujunes ta oodatult selgeks liidriks.
Eriti särav oli Svraka hooaja alguses, kui Levadia kaotamast keeldus. Ta üks jalg on parem kui teine ja mõlemad on võimelised kõigega hakkama saama. Svraka mõistab nii kaitsva poolkaitsjana tegutsemise kunsti kui ka ettepoole söötmist ja tulemata ei jää löögidki.
Hooaja käigus näitas küll väsimuse märke, kuid koos järgmisena tutvustatava Juri Tkatšukiga moodustati duo, millega ei suutnud Premium liigas toime tulla isegi paljud keskväljatriod. See on kompliment mõlema mehe võimetele. Bosnia koondisesse ei kutsuta niisama.
Juri Tkatšuk
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 2 (0 penaltist); 6 väravasöötu; 15; 1
Kogenud ja mõnevõrra kontrollivama Svraka kõrvale võttis Levadia tõelise tulesädeme Tkatšuki. Rogic on korduvalt rõhutanud emotsiooni tähtsust ja ukrainlane on selles vallas ilmselt Premium liiga kõige madalama keemistemperatuuriga mees, mida näitab ka kaartide statistika.
See aga ei tähenda, et tema jalgpallialaseid oskusi tasuks alahinnata. Tkatšuk on ehk Svrakast rohkemgi toimetanud Levadia ajuna. Tema dirigendioskused keskväljal on tippklassist, nagu ka diagonaalpallid ettepoole. Ja nurgalööke saab muidugi vajadusel ka otse sisse lüüa.
Tkatšuki rollist annab hea ettekujutuse InStat: söötude koguarvult jääb ta alla vaid meeskonnakaaslasele Kruglovile, kaitseduellide võitmises vaid saarlaste Sander Seemanile, õhuvõitluste esikümnes on ainsa poolkaitsjana, aga teisalt on ta ka tehtud vigade poolest esikolmikus. Mees nagu orkester.
Napilt jäid valikust välja: Mihkel Ainsalu, Reio Laabus, Deniss Poljakov, Markus Poom, Tõnis Vihmoja.
Eelmiste aastate meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2017: 1. Zakaria Beglarišvili, 2. Brent Lepistu, 3. Joao Morelli
2016: 1. Anton Mirantšuk, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Aleksandr Dmitrijev
2015: 1. Joel Lindpere, 2. Martin Vunk, 3. Rauno Sappinen
2014: 1. Ilja Antonov, 2. Dmitri Kruglov, 3. Daniil Ratnikov
2013: 1. Dmitri Kruglov, 2. Martin Vunk, 3. Hidetoshi Wakui
2012: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
2010: 1. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
2009: 1. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
2008: 1. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
2007: 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta