MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

KOKKUVÕTTED 2018
13 Link kopeeritud

Premium liiga parimad ründajad ja väravavahid 2018

13 Link kopeeritud
Meinhard Pulk pilt
Meinhard Pulk
Meinhard Pulk pilt
Meinhard Pulk

Liliu pommitamas Sergei Lepmetsa väravat. Foto: Gertrud Alatare

Soccernet.ee Premium liiga kokkuvõtted jätkuvad parimate ründajate ja väravavahtide väljatoomisega.

Kuuendat aastat järjest valime mängijad välja proportsionaalses süsteemis: kui kaitsjatest ja poolkaitsjatest pääses meie valikusse 12, siis ründajaid toome välja kaheksa ning väravavahte neli.

Väravavahtide valikusse on pääsenud nii karjääriga sisuliselt juba loojangule jõudnud Pavel Londak kui ka mullune parim, kuid tänavuse hooaja skandaalsel moel enneaegselt lõpetanud Mait Toom. Mullune teine Sergei Lepmets on tänavu veelgi jõulisemalt esile kerkinud ning võiks kanda favoriidirolli. Aasta tagasi kolmandaks hääletatud Karl-Romet Nõmm on aga Viljandis esiväravavahi koha sootuks kaotanud.

Ründajatest on kahe mehega esindatud Narva Trans ja Nõmme Kalju, ülejäänud esikuuiku meeskonnad panustasid valikusse kõik ühe väravakütiga. Eelmise hooaja kolmest parimast ei ole tänavu ainsana valikus lõviosa hooajast Madalmaades veetnud Rauno Sappinen.

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 11. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 25. novembril.

Premium liiga parimad ründajad 2018 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Liisi Troska

Dmitri Barkov
Klubi: Narva Trans
Vanus: 26
Senine hooaeg
28 mängu (28 põhis); 17  (0 pen.); väravasöötu; 8 .

Aastase pausi järel Eestisse naasnud venelasest edurivimees on mänginud tänavu niivõrd hästi, et InStati hinne on ründajatest parem vaid Liliul ja Roman Debelkol.

Kuigi Barkov on igas elemendis hea ning samuti teeb ta väljakul meeletus koguses tööd, siis eriti silmapaistev on ta peaga mängus ning teda võiks isegi pidada liiga üheks parimaks õhuvõitlejaks.

17 väravat ja seitse väravasöötu on igatahes enam kui piisav tõestus sellest, et Trans tegi tema tagasitoomisel ainuõige otsuse. Kes teab, võib-olla ilma temata näeks Trans neljandast kohast vaid und?

Foto: Brit Maria Tael

Roman Debelko
Klubi: Tallinna Levadia
Vanus
: 25
Senine hooaeg
34 mängu (32 põhis); 26  (0 pen.); 6 väravasöötu; .

Kui esialgu tundus, et kohanemine läheb raskelt, siis aja jooksul on Roman Debelko üha paremaks muutunud ning maikuus lõi ta ka võiduvärava Evald Tipneri karikafinaalis.

Ei ole ehk kõige silmapaistvam mängija, kuid tüüpilisele ründajale kohaselt on tal kõvasti väravavaistu. 25-aastane ukrainlane on hea nii füüsiliselt, peaga kui ka mõlema jalaga.

Poleks ta nii palju väravaraamistikku kolistanud, siis võiks ehk pakkuda veelgi tõsisemat konkurentsi Liliule.

Rimo Hunt
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 32
Senine hooaeg
27 mängu (19 põhis); 12  (0 pen.); väravasöötu; .

Tarmo Neemelo kõrval füüsiliselt Premium liiga võimsaim ründaja Rimo Hunt on kaitsjatele tõeline peavalu, kelle põhiülesanne ei ole tihtipeale ise väravaid lüüa.

Kuivõrd ta võitleb kaitsjatega meeletult palju, siis ilma temata ei oleks tõenäoliselt Liliul tekkinud nii palju ruumi ja ilma temata ei tuleks Kalju Eesti meistriks. Võib vaid mõelda, mis oleks saanud, kui Hunt oleks kogu hooaja terve püsinud.

Igatahes võib öelda, et Levadia lõikas temast loobumise näol näppu. Hunt on kogu liiga üks võtmemängijaid ning teda omav meeskond mängib üldiselt tiitli nimel.

Foto: Oliver Tsupsman

Samson Onomigho Iyede
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 20
Senine hooaeg:
17 mängu (14 põhis); 8  (pen.); väravasöötu; .

Juba mullu tõelise kiirrongina ja torpeedona silma jäänud Nigeeria ääreründajale leiti tänavu Vjatšeslav Zahovaiko poolt õige roll. Tulemus? Leping Taani esiliigasse ja korralik üleminekusumma Paidele.

Füüsiliselt ülivõimas kuju jäi kohati liigse isetsemisega silma, kuid kaheksa väravat ja neli resultatiivset söötu poole hooajaga ütlevad nii mõndagi.

Iyede lahkumise järel jäi Paide ründesse kuni Dejan Djermanovici tulekuni suur ja tühi auk ning suurim väravakütt on praeguse seisuga kaheksa tabamusega Andre Frolov.

Foto: Imre Pühvel

Tristan Koskor
Klubid: Tartu Tammeka
Vanus: 22
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis); 19   (2 pen.); 4 väravasöötu; 3 .

Mulluse hooaja teises pooles väravasoonele sattunud Koskor oli kevadel esialgu kahvatu, kuid pärast Kuressaarele nelja värava kõmmutamist pääses ta paisu tagant valla.

Kurioossel kombel tulebki Premium liiga parim eestlasest väravakütt liiga kuuendast meeskonnast. Väravate arv võiks ehk veelgi vägevam olla, kuid Koskor on päris tihti jätnud ka häid võimalusi kasutamata.

Suurepärase ründajaninaga Koskor on muutunud tänavu nahaalsemaks ja on võrreldes eelmiste aastatega veelgi pühendunum.

Foto: Brit Maria Tael

Frank Liivak
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 22
Senine hooaeg
32 mängu (29 põhis); 16  (pen.); väravasöötu; .

22-aastaselt esmakordselt kodumaa kõrgliigasse mängima tulnud Frank Liivaku eesmärk 20-25 väravast paistab jäävat täitmata ning samuti võib kibedana tunduda Tristan Koskorile väravaküttide tabelis allajäämine.

16 väravat on ehk pisut vähem kui üldsus hooaja eel lootis, kuid siiski igati korralik number ja Rauno Sappineni saabaste täitmisega ta hätta ei jäänud.

Samuti tuleb arvestada aspekte, et meeste tasemel ning tipuründajana mängimise kogemus oli tal enne tänavust hooaega minimaalne. Hooaja teises pooles on ta peamiselt mänginud äärel ning seal on ta end ehk paremini leidnud.

Foto: Oliver Tsupsman

Liliu 
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 28
Senine hooaeg:
28 mängu (28 põhis); 30  (pen.); 11 väravasöötu; .

Vastase pihta sülitamine ei ole vast eriti intelligentne mõte, kuid kui see kõrvale jätta, siis on Liliu olnud täiesti käsitlematu väravamasin. Pooleteise Premium liigas veedetud hooaja jooksul on ta liikunud sisuliselt tempos värav mängu kohta.

Kvaliteetse ja agressiivse ründaja ampluaasse kuuluvad ka suurepärased kauglöögid. Kui mingil perioodil tundus, et ta jääb teiste suurte klubide vastu hätta, siis reaalsuses lööb ta väravaid pea alati ja kõigile.

InStati indeksi järgi on ta ülivõimsalt liiga parim mängija ja fakt, et Malta koondis tuleb Premium liigas näidatu pealt uksele koputama, on samuti tasemenäitaja.

Foto: Brit Maria Tael

Viktor Plotnikov
Klubi: Narva Trans
Vanus: 29
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 12  (3  pen.); väravasöötu; .

Kas Plotnikovi näol on tegu Premium liiga universaalseima mängijaga? Viimastel aastatel on ta tegusid teinud nii kaitseliinis kui ka poolkaitses, tänavu murdis ta hooaja parimate valikusse hoopis ründajana.

Hea triblaja ja suurepärane kaugelt pommitaja on koos Barkoviga moodustanud suurepärase duo ning resultatiivsuspunkte on Plotnikovil kogunenud juba 20.

Meeletu tahtejõuga tööhobune jookseb sisuliselt silmad kinni igasse duelli, võitleb lõpuni kõik olukorrad ja jääb publikule meelde saltotähistustega.

Napilt jäid valikust välja: Eduard Golovljov, Robert Kirss, Kevin Rääbis.

Parimad väravakütid:

30 Liliu (Kalju)
27
Zakaria Beglarišvili (Flora)
25
Roman Debelko (Levadia)
19
Tristan Koskor (Tartu Tammeka)
17
Dmitri Barkov (Trans)
16
Frank Liivak (Flora)
13
Muamer Svraka (Levadia) ja Sander Laht (Kuressaare)
12
Rimo Hunt (Kalju) ja Eduard Golovljov (Trans)
11
Viktor Plotnikov (Trans)
10
Gando Biala (Levadia), Igor Subbotin (Kalju), Mark Anders Lepik (Flora), Aleksandr Volkov (Kalju)

Väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud mängijaid, kes löönud vähemalt 8 väravat):

1,1 Liliu (Kalju)
1,0 
Mark Anders Lepik (Flora)
1,0
Erik Sorga (Flora)
0,9 
Aleksandr Volkov (Kalju)
0,8 Zakaria Beglarišvili (Flora)
0,8 
Roman Debelko (Levadia)
0,6 
Tristan Koskor (Tammeka)
0,6 
Dmitri Barkov (Trans)
0,6 
Frank Liivak (Flora)
0,6 
Rimo Hunt (Kalju)

Kübaratrikid:

2 Liliu
1 Gando (Levadia), Roman Debelko (Levadia) ja Tristan Koskor (Tammeka)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad ründajad:

2017: 1. Rauno Sappinen, 2. Rimo Hunt, 3. Liliu
20161. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Jevgeni Kabajev, 3. Rauno Sappinen
20151. Ingemar Teever, 2. Ats Purje, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20141. Jevgeni Kabajev, 2. Igor Subbotin, 3. Manucho
20131. Rimo Hunt, 2. Vladimir Voskoboinikov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20121. Tarmo Neemelo, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Vladislav Ivanov
20111. Aleksandrs Cekulajevs, 2. Albert Prosa, 3. Tarmo Neemelo
20101. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
20091. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20081. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
20071. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
20061. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever

Premium liiga parimad väravavahid 2018 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Gertrud Alatare

Sergei Lepmets
Klubi: Tallinna Levadia
Vanus: 31
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis); 23  (pen.); . Tõrjeprotsent 71.

Kolmel korral parimate väravavahtide kategoorias teiseks jäänud Sergei Lepmetsal on tänavu suurepärane võimalus ise esikoht endale napsata.

Erinevalt konkurentide esiväravavahtidest on Lepmets kogu hooaja kõik minutid kaasa teinud. Keskmiselt sisselastud väravate ning tõrjeprotsendi osas ei ole ta küll kõige kõrgemas tipus, kuid selle on ta kompenseerinud suurepärase stabiilsusega ning valmisolekuga teha imetõrje ka mängudes, kus ta on 85 minutit ilma igasuguse praktikata olnud.

Nooruses Rumeenia kõrgliigast läbi käinud Lepmets murdis tänavu igati teenitult lõpuks ka Eesti koondisesse. Kui Premium liigas pallivast mängijast räägitakse kui potentsiaalsest Eesti koondise esiväravavahist, siis see on kvaliteedi märk.


Foto: Brit Maria Tael

Pavel Londak
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 38
Senine hooaeg:
19 mängu (19 põhis); 12  (0 pen.); . Tõrjeprotsent 82.

Kümmekond aastat tagasi Eesti koondise esiväravavahiks olnud Pavel Londak oli mängijakarjääri sisuliselt lõpetanud ning keskendunud treeneritööle, kuniks ta ise oma alluvuses oleva Vitali Teleši pingile mängis. Naljaga pooleks võiks öelda, et Londaku kehvad väravavahtide treeneri oskused tulid talle kasuks.

Ning numbrid on Londaku mängitamist õigustanud. 38-aastasel veteranil on liiga parim tõrjeprotsent, InStati indeks ja Amadeusi koefitsient. 

Vägev on ka asjaolu, et Londak on tõrjunud kõik kolm talle löödud penaltit. Kõige tipuks on ta aitamas Kalju suure tõenäosusega teise Eesti meistritiitlini.

Foto: Gertrud Alatare

Karl Johan Pechter
Klubi: Tartu Tammeka
Vanus: 22
Senine hooaeg:
32 mängu (32 põhis); 51  (5 pen.); . Tõrjeprotsent 71.

Oma viiendat hooaega Premium liigas lõpetav Pechter kuulub siinsesse valikusse esmakordselt ning ei oleks üllatus, kui talve jooksul astub ta oma karjääris sammu edasi.

Pechter on kahtlemata Tammeka eduka hooaja üheks nurgakiviks ja on üpriski mõistetamatu, miks on ta mahtunud niivõrd vähe Eesti U21 koondisesse.

Pechteril on suurepärased füüsilised eeldused heaks väravavahiks olemiseks ning pikkuse kõrval on tal ka korralik jalaga mäng ja väga head refleksid. Aeg-ajalt on sisse lipsanud ka mõned eksimused, kuid need kahvatuvad mängude kõrval, kus Pechter Tammekat vee peal hoiab.

Foto: Oliver Tsupsman

Mait Toom
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 28
Senine hooaeg:
26 mängu (26 põhis); 23  ( pen.); . Tõrjeprotsent 72.

Kolm korda hooaja parimaks väravavahiks valitud Toomi kvaliteedis ei ole kodumaistel vutisõpradel ammu põhjust kahelda.

Ka tänavu pakkus ta mitmeid oivalisi partiisid, kuid tavapärasest rohkem lipsas sisse ka inetuid eksimusi. Ehk on ta liiga kauaks jäänud Florasse püsima?

Igatahes nüüd liigub ta Florast edasi, kuid seda võib-olla mitte viisil, mida osapooled oleksid eelistanud. Aga InStati indeksi järgi jagab ta Londaku järel Artur Kotenkoga teist kohta ja liiga parimate puurilukkude sekka ta tänavusel hooajal kahtlemata kuulus.

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud väravavahte, kes mänginud vähemalt 900 minutit):

0,67 Pavel Londak (Kalju) 
0,73 Sergei Lepmets (Levadia)
0,88 Mait Toom (Flora)
1,16 Vitali Teleš (Kalju)
1,40 Karl Johan Pechter (Tammeka)
1,45 Artur Kotenko (Trans)
1,76 Daniil Koroljov (Kalev)
1,80 Andrea Liotti (Paide)
2,00 Andreas Kallaste (Vaprus/Tulevik) 
2,07 Karl Andre Vallner (Kalev)
3,01 Karl-Romet Nõmm (Tulevik)
3,10 Ingmar Krister Paplavskis (Kuressaare)
3,28 Richard Aland (Vaprus)

Amadeusi koefitsient (arvestatud väravavahte, kes mänginud vähemalt 900 minutit):

1,39 Pavel Londak (Kalju) 
1,52 Sergei Lepmets (Levadia) 
1,94 Mait Toom (Flora)
2,17 Karl Johan Pechter (Tammeka)
2,30 Daniil Koroljov (Kalev)
2,53 Karl Andre Vallner (Kalev)
2,54 Andreas Kallaste (Vaprus/Tulevik) 
2,55 Vitali Teleš (Kalju)
2,63 Artur Kotenko (Trans)
2,85 Andrea Liotti (Paide) 
3,70 Ingmar Krister Paplavskis (Kuressaare)
3,88 Richard Aland (Vaprus)
4,00 Karl-Romet Nõmm (Tulevik) 

Valemina näeb Amadeusi koefitsiendi arvutamine välja nii:

A=V/m*exp(MP/(M*3))

Kus V on väravate arv, m on mängude arv, M on meeskonna mängude arv ja MP on meeskonna punktide arv. Exp järgne osa näitab, kui palju MP erineb võimalikust punktide arvust M*3.

Nullimängud:

15 Sergei Lepmets (Levadia) 
13 Mait Toom (Flora) 
11 Pavel Londak (Kalju) ja Artur Kotenko (Trans) 
Karl Johan Pechter (Tammeka) 
Vitali Teleš (Kalju) 
Andrea Liotti (Paide) 
Magnus Karofeld (Flora) 
Betim Halimi (Trans), Andreas Kallaste (Tulevik), Daniil Koroljov (Kalev) ja Karl-Romet Nõmm (Tulevik) 
Karl Andre Vallner (Kalev) ja Ingmar Krister Paplavskis (Kuressaare)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad väravavahid:

2017: 1.  Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Karl-Romet Nõmm
20161. Matvei Igonen, 2. Sergei Lepmets, 3. Vitali Teleš
20151. Mait Toom, 2. Sergei Pareiko, 3. Kristjan Tamme
20141. Roman Smiško, 2. Matvei Igonen, 3. Mihhail Lavrentjev
20131. Roman Smiško, 2. Vitali Teleš, 3. Matvei Igonen
20121. Vitali Teleš, 2. Roman Smiško, 3.-4. Michael Patrick Kaltenhauser, 3.-4. Stanislav Pedõk
20111. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
20101. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
20091. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
20081. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
20071. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
20061. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK