Värvikas kõrgliigahooaeg on lõppemas - millised olid meistriliiga-aasta suurimad sürpriisid ja nördimapanekud?
Kui positiivsete üllatuste osas olid Soccernet.ee toimetusesisesed arutelud küllaltki tulised ning argumente jätkus allpool välja toodutele lisaks veel paljudele sündmustele, siis on huvitav tõdeda, et pettumuste osakonnas oli seis täpselt vastupidine.
Suuremaid skandaale ju sel hooajal ei olnudki - väiksemaid juhtumisi ikka ette tuli, kuid midagi suure kihlveosaaga või millegi muu sarnase taolist ette ei tulnud. Ka liiga tervikuna tegi ikkagi sammu edasi - paranesid publikunumbrid, tõusis vaadatavus ning prestiiž, kuigi kõigis neis on endiselt arenguruumi tohutult.
Soccernet.ee korraldataval meistriliiga parimate ja halvimate valimisel on traditsiooniliselt nii suurima üllatuse kui pettumuse kategooriad. Hääletus käivitub õige pea pärast viimase vooru pidamist.
Hooaja suurimad üllatused:
Flora nooruslik triumf
Kuigi eelhooaja läbisid Norbert Hurda hoolealused FC Florast puhaste paberitega, julgesid verinoorele meeskonnale meistritiitlit ennustada vaid vähesed optimistid - oli ju kaks tiitlit jutti võitnud Levadia saanud talvel veel nimekaid täiendusi, paberi peal oli veel selgelt tugevam ka Nõmme Kalju, ehk ka Sillamäe...
Aga võta näpust! Viimastel hooaegadel paljuräägitud ning isegi mõnitatud arenemist oli lõpuks ka väljaku peal näha ning kuigi isegi hooaja keskel veel Florat tiitlisoosikuks number üks nimetada ei saanud, tõi ülivõimas hooaja lõpp florakatele just nimelt meistritiitli järjekorranumbriga kümme, oma 25. juubelihooajal. Kirsiks tordil veel kauaoodatud võit Levadia üle.
Kõik märgid näitavad, et see Flora meeskond võib Eestis valitseda veel mitu aastat - ainult et kui kaua suudetakse või tahetakse noori ja talendikaid mängumehi Maarjamaal kinni hoida?
Otseülekannete plahvatuslik kasv
Kui juba eelmisel hooajal sai välja tuua selle, et erinevate kanalite kaudu näidati meistriliigat läbi aastate suurimas mahus, siis tänavu pandi selles vallas gaas põhja - otsepildis kantakse üle 180 mängust koguni 177! Alates kevade lõpust on sealjuures üle kantud absoluutselt kõik mängud, mistõttu tunduvad kolm puuduolevat mängu lihtsalt pisikese iluveana.
Suuremat osa mängudest kantakse endiselt üle ühe kaameraga - seega olekski järgmine loogiline samm ilmselt ülekannete kvaliteedi tõstmine, kuigi ka praegusel kujul on meie liiga jaoks lahendus suurepärane.
Paljude ülekannete juures on üheks pisut varjatud plussiks kindlasti ka see, et kõik tipphetkevideod ning iluväravad on ka kommentaatori poolt vürtsitatud - mäletame veel mõne aasta taguseid ilusaima värava valimisi, kus pallid kukkusid võrku taustahelide saatel.
Uued tuuled tabeli lõpus
Tallinna Kalevi ja Jõhvi Lokomotivi asendanud Pärnu Linnameeskond ja Viljandi Tulevik andsid võrreldes oma eelkäijatega liigale värvi kõvasti juurde - oma värvatud endiste-praeguste tippmängijate, korralike publikuarvude ja hingestatud klubitöö kõrval pakuti poolehoidjatele rõõmu ka palliplatsil.
Kui siia lisada ka veel eelmistest hooaegadest tuttavad Paide ja Tammeka, siis saimegi viimaste aegade ühe haaravaima püsimajäämisheitluse pidanud neliku, kus omad tõusud-mõõnad olid kõigil.
Võib öelda, et mängutaset ja publikuhuvi arvestades oli tegu ühtede läbi aegade parimate uustulnukatega - ega ilmaasjata ei räägita sellest, et ei tahagi, et keegi antud nelikust järgmiseks aastaks Esiliigasse kukuks. Pea kõik suutsid üllatada ka suuri meeskondi ning ühtegi peksukotti liigas ei olnud.
Kalju hooaja algus
Uus ja karastuseta peatreener, palju päris uusi ja vanu tuttavaid nägusid - kes oleks osanud arvata, et Nõmme Kalju alustab liigahooaega üheksast mängust üheksa võiduga?
Aga just nii läks - kuigi avaringi järel kukuti nõmmekatele juba ennatlikult kuldmedaleid kaela riputama, andsid mehed ise ka selleks põhjust - varakevadine Kalju näis lausa võitmatu.
Seda valusam oli hiljem tulnud kõrgelt kukkumine, kuid ülivõimsa alguse eest tuleb Kaljule kiitust avaldada nii või naa. Ründeosakond näis pidurdamatu - siis tulid aga järjepanu Vladimir Voskoboinikovi vigastus, Allan Kimbaloula motivatsioonilangus ja muud hädad, mis ilusa seeria lõpetasid.
Kogenud mängijate esiletõus
Kui Soccernet.ee traditsioonilistes hooaja kokkuvõtetes on vahel olnud olukord, kus vanameistrite nimistusse ongi võtta vaid ühe käe sõrmedel mehi, siis tänavu oli kõrges mängijaeas tegijaid koduliigas nii palju, et mõned asjalikud mängijad tuli listist koguni välja jätta.
Eriliselt tore on näha, et lisaks profiklubidele on endiseid või praeguseid tipptegijaid enda ridadesse suutnud hankida ka tabeli alumise poole klubid. Vjatšeslav Zahovaiko, Sander Post, Martin Vunk - kes oleks kasvõi aasta tagasi võinud arvata, et need mehed on tabeli alumise poole klubide tegijad?
Palju näitab ka tõsiasi, et tänavuse hooaja väravaküttide edetabeli esiviisikust lausa kolm mängijat on sellised, kelle vanus algab numbriga 3. Noored, hoidke alt!
Hooaja suurimad pettumused:
Levadia ebaõnnestumine
Valitseva meistrina hooajale vastu sammunud Levadia ei plaaninud allahindlust teha ka tänavu ning lootis koduliigas ning euromängudel veelgi võimsamalt esineda ja sammu edasi teha, kuid sedapuhku ei tahtnud asjad kohe kuidagi välja tulla. Hiliseks ning kehvaks jäänud komplekteerimine ja keemiata kaitseliin rikkusid aasta alguse, suvel hakkasid aga asjad paremuse poole liikuma.
Suvine üleminekuaken tõi Levadia ridadesse veel mitu kodumaale naasnud mängijat, kes aga loodetud panust ei andnud. Kõige suurema hoobi hooajale tervikuna andis ilmselt aga hiiglaslik läbikukkumine Meistrite liigas, kus kaotati poolproffidest põhjaiirlastele.
Hea suve järel algas sügisel taas allakäik - üldine närvilisus suurtes mängudes ning ebaõnnestumised endast nõrgemate vastu ei anna rohkem hõbe- (või pronks-)medalist, samuti kukuti välja karikasarjast. Vaadates meeskonna nimekirja, siis on latt kolinal maas.
Kalju äravajumine
Nõmme Kalju sai hakkama huvitava tükiga, olles meeskonnana selles artiklis nii üllatuste kui pettumuste nimekirjas. Selline aga nõmmekate hooaeg juba kord oli - kui võideti, siis palju, kui kaotati, siis ka palju.
Üheksamänguline võiduseeria sai jätku kolme järjestikuse kaotusega, siis kaks võitu ning veel kaks kaotust, siis jällegi seitse võitu jutti ning seitse mängu võiduta. Viimane rodu sai saatuslikuks ka Sergei Terehhovile, keda oldi vaid mõned kuud varem sisuliselt kätel kantud.
Põhjuseid võib välja tuua mitmeid - probleemid ründajatega, üliõhuke kaitseliin, oma noorte ebapiisav tase. Euroopas küll tehti Eesti klubidest parim tulemus, pääsedes tugeva Aktobe vastu edasi, kuid pärast euromänge tabas Kaljut teist aastat järjest mõõn. Uuel lootsil Sergei Frantsevil on, mille üle järele mõelda.
Sillamäe hambutus
Eelmise hooaja hõbedameeskond tuli ka tänavusele aastale vastu medalimõtetega, kuid jäi sellest kokkuvõttes küllaltki kaugele. Oma osa mängis kindlasti küll Jevgeni Kabajevi kaotamine, kuid kogu meeskond ei olnud tegelikult eelmise aastaga võrreldaval tasemel.
Paraja veidrusena mõjus ka mai lõpus peatreener Sergei Frantsevi vallandamine - enne seda tundus, et Sillamäe on lõpuks endale asjaliku ning hea lootsi leidnud, kuid ootamatult asendati Frantsev Deniss Ugaroviga, kelle käe all pallivad idavirulased hoopis kaitsvamalt ning vähem vaatemängulisemalt. Ei olnud ka Ugarovi käe all tulemused kiita, aga klubi juhtkond on korduvalt mõista andnud, et venelase juhtimisel tahetakse jätkata.
Eriti pettumustvalmistav on Sillamäe tänavu olnud "Tallinna suurte" vastu - uskuge või mitte, aga Flora-Levadia-Kalju vastu jäi Sillamäe saagiks 12 mängust vaid viis punkti. Ainus võit võeti juuni algul Kalju vastu.
Paide vajumine teiste amatööride sekka
Viimastel hooaegadel selgelt teistest amatöörmeeskondadest eristunud Paide oli sedapuhku tagasi teiste "omasuguste" seas. Suurt rolli mängis siin lausa ahastamapanev hooaja algus - esimesest 12 mängust teenisid paidelased vaid kaks viigipunkti!
Materjali mängijate näol Paidel aga oli ning hooaja teises pooles võeti teistele järgi ning mindi lõpuks ka mööda, saades lõppeks kätte oma hooajaeelne eeldatav seitsmes koht. Kindlasti tahtnuks aga Meelis Rooba, et asjad kulgenuks palju ladusamalt.
Sel hooajal tuli varasemast teravamalt välja ka Paide lõhe esindusmeeskonna ja ülejäänud klubi vahel - kui ülejäänud klubid tegutsevad ühtse üksusena, siis Paide Linnameeskonna puhul on esindusmeeskond justkui ülejäänud klubist ära lõigatud, eraldiseisev. Sellest ka liiga kõige väiksemad publikunumbrid.
Viljandi sukeldumine kuristikku
Kas mäletate veel hooaja esimest poolt, kui tundus, et Viljandi Tulevik rebib teistel amatööridel eest ära ning hakkab ehk äkki isegi Narva Transiga kuuenda koha peale konkureerima? Praegu tabelisse vaadates näib see lausa uskumatuna, aga just nii asjalood olid.
Siis tulid aga vigastustelaine ning väga suure mõjutajana ka Joonas Tamme lahkumine - ning ühtäkki oligi Tulevik kivina tabelis allapoole kukkumas. Proovis Aivar Lillevere heaga, proovis halvaga, kuid mõne aja pärast sai vigastada ka Sander Post ning lootusetuse tunne kasvas veelgi suuremaks.
Viimasest 19 mängust 18 kaotust on arvud, mis panevad kontrolliks mängude nimekirja lahti võtma. Joonas Tamm lahkus Tulevikust 20 mängu tagasi. Kokkusattumus? Pigem mitte. Võimalus kõik heastada on aga kõige selle juures viljandlastel endiselt olemas, aga see on raske - viimases voorus tuleks korrata oma suvist vägitegu ning kodumurul Nõmme Kaljult punkte röövida.
Eelmiste aastate suurimad üllatused:
2014: 1. Tiitliheitlus lõpuni välja, 2. Tammeka südikas hooaeg, 3. Flora ennenägematud publikunumbrid
2013: 1. Otseülekannete tohutu kasv, 2. A-koondislaste naasmine meistriliigasse, 3. Ettearvamatud tulemused
2012: 1. Levadia noorenduskuuri tulemus, 2. ToetanTammekat.eu, 3. Veelgi ühtlasem tase
2011: 1. Paide võimas edasiminek, 2. Väravarekordi langemine Cekulajevsile, 3. Aina ühtlasem tase
2010: 1. Flora nooruslik tärkamine, 2. Tammeka võimas areng, 3. Uus treenerite põlvkond
2009: 1. Sillamäe võimas esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Tammeka uued jõud
2008: 1. Kalju uued tuuled/publikunumbrite tõus/fänluse areng, 2. Teleülekanded, 3. Sillamäe võimas tagasitulek
2007: 1. Tallinna Kalevi esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Esiliiga tugevus
2006: 1. Levadia jõudmine UEFA põhimängudele, 2. Vapruse ja Ajaxi südikas esinemine, 3. Tammeka võimas areng
Eelmiste aastate suurimad pettumused:
2014: 1. Kihlveoskandaal, 2. Masendav Tallinna Kalev, 3. Esimese ja tagumise poole selge eraldumine
2013: 1. Tallinna Kalevi kihlveoskandaal, 2. Jätkuvalt leige publikuhuvi, 3. Tallinna Kalevi finantskrahh
2012: 1. Flora korduvad palgajamad, 2. Publikunumbrite paigalseis, 3. Noorte kesine pealetulek
2011: 1. Ajaxi peksukotistumine, 2. Tammeka paigalseis, 3. Levadia mandumine
2010: 1. Kihlveoskandaalid, 2. Publikunumbrite langus, 3. Flora palgaskandaal
2009: 1. Põnevuseta tiitliheitlus, 2. Flora kõrge kukkumine, 3. Kalju täitumata ootused
2008: 1. TVMK kadumine, 2. Kihlveoskandaalid, 3. Klubide raske majanduslik olukord
2007: 1. Publikunumbrite vähenemine, 2. Balti liiga häving, 3. Levadia lepingujamad
2006: 1. Neemelo kadunud sära, 2. Publikunumbrite langemine, 3. FC TVMK allakäigutrepp
Eelmiste aastate enim arenenud meeskonnad:
2014: 1. FC Infonet, 2. Tartu Tammeka, 3. Sillamäe Kalev
2013: 1. FC Levadia, 2. FC Infonet, 3. Sillamäe Kalev
2012: 1. FC Levadia, 2. Nõmme Kalju, 3. Paide Linnameeskond
2011: 1. Paide Linnameeskond, 2. Nõmme Kalju, 3. FC Flora
2010: 1. FC Flora, 2. Tartu Tammeka, 3. Paide Linnameeskond
2009: 1. Viljandi Tulevik, 2. Sillamäe Kalev, 3. Tartu Tammeka
2008: 1. Nõmme Kalju, 2. Sillamäe Kalev, 3. FC Flora
2007: 1. Tallinna Kalev, 2. FC Flora, 3. FC Levadia
2006: 1. Tartu Tammeka, 2. Pärnu Vaprus, 3. FC Levadia
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta