MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MUU
Link kopeeritud

Pro kursuse treenereid nõustasid mentoritena Eesti jalgpallimaastiku eksperdid

Link kopeeritud
Kristjan Remmelkoor pilt
Kristjan Remmelkoor
Kristjan Remmelkoor pilt Kristjan Remmelkoor

Pro kursuse treenereid nõustanud mentorid Mario Hansi, Vjatšeslav Zahovaiko, Argo Arbeiter ja Martin Reim. Fotod: Katariina Peetson / jalgpall.ee, Liisi Troska / jalgpall.ee, Jana Pipar

Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) treenerite kõrgeim kvalifikatsioonikursus sai uuenduskuuri: esmakordne mentorprogramm viis praegused õppurid kokku kogenud Eesti treeneritega. Positiivset vastukaja saanud initsiatiiviga planeerib jalgpalliliit jätkata ka edaspidi.

Üks Pro kursuse treenerite mentoritest oli Martin Reim – 157-kordne internatsionaal, kes tegutseb praegu treenerina Viimsi JK-s ning oli aastatel 2016–2019 meeste koondise peatreener. Reim leiab, et selline formaat on kasulik: "Me ei pea kõike ise leiutama või läbi elama, vaid me saame seda ka üksteisega jagada, et me oleksime koos tugevamad, sest iga treener ja klubi, mis on tugevam, annab eelduse, et ka konkurents on tugevam."

UEFA Pro kursuse mentorprogrammis jagati koolitusel osalevad treenerid neljaliikmelistesse rühmadesse. Programmi osana külastasid grupid koos mentoriga ühe liikme koduklubi, kus anti ja saadi tagasisidet üksteise treeningmeetodite kohta. Lisaks otsiti külastuse ühe osana kovisiooni meetodiga võimalikke lahendusi treeneri poolt sõnastatud probleemidele, millest üks oli jalgpalliline ning teine palliplatsiväline.

Käimasoleval UEFA Pro kursusel õppijaid toetas mentorina üks neljast kogenud Eesti treenerist: lisaks Martin Reimile täitsid rolli ka Vjatšeslav Zahovaiko, Argo Arbeiter ja Mario Hansi. Kõik neli mentorit läbisid varasemalt kolmepäevase uude rolli sissejuhatava koolituse, lisaks on kõigil ka endal kehtiv UEFA Pro kvalifikatsioon.

Zahovaiko juhendas aastatel 2017–2021 Paide Linnameeskonda ning tüüris klubi selle perioodi vältel esimeste medalite ja kohtadeni eurosarjades. Arbeiter on karjääri jooksul juhendanud nii Eesti kui ka Soome tippklubisid ning olnud Nõmme Kaljus ametis spordidirektorina. Hansi tegutseb 2022. aastast EJL-i tehnilises osakonnas projekti "Mängija teekond tippu" juhina, varasemalt on ta olnud meeste koondise abitreener ning töötanud Tartu Tammekas esindusmeeskonna peatreeneri, abitreeneri, noortetööjuhi ja noortetreenerina.

Zahovaiko tõdes, et oleks oma teekonna algul soovinud sarnast lähenemist nagu praegused treenerid saavad. "Toona pidin ise kõvasti kõrvalt õppima, aga iga alustava treeneri jaoks on äärmiselt kasulik, kui kõrval on hea kogenud isik, kes aeg-ajalt kuulab mured ära ja oskab suunata. Leian, et see on jalgpalliliidu poolt positiivne ettevõtmine," ütles ta.

UEFA Pro kursusel õppiva naiste koondise kaaspeatreener Sirje Kapperi sõnul on võimalus mentorprogrammi kujul tagasisidet saada väga oluline. "Kõik näevad oma tegemisi omamoodi. Minu ülesanne on mulle antavat infot filtreerida ja võtta endaga kaasa see, mida on vaja, et olla sel hooajal edukas," selgitas Kapper, kelle mentor oli Zahovaiko.

Pro kursuse õpilane ja Harju Laagri peatreener Victor Silva nägi formaadis mitmeid positiivseid külgi, mida plaanib endaga kaasa võtta ka klubis tehtavasse igapäevatöösse. "Kui treenerite vahel on avatud suhtlus, on lihtsam jõuda mõteteni, millele on mõnikord keeruline tähelepanu suunata, ja ma arvan, et see on meie jaoks hea tööriist," selgitas Silva saadud kogemuse eeliseid.

Silva mentor oli Martin Reim, kelle jaoks oli tegemist uudse kogemusega – varasemalt on ta olnud vaid juhendatava rollis. "Minu treeneriks kujunemise käigus on päris mitmed varasemad koondise treenerid või minu enda treenerid olnud nagu mentorid, kelle käest saab nõu ja ideid ning mõtteid vahetada," selgitas Reim.

Mentorprogramm vältas veebruarist aprillikuuni ning selle jooksul sai iga treener ühe päeva, kus võõrustati teisi rühmaliikmeid ja enda mentorit. Külastused täitsid Pro kursuse ühe eestvedaja Indrek Koseri sõnul oma eesmärki. "Meie jaoks oli oluline luua keskkond, kus osalejad saavad jagada parimaid praktikaid ning vaadelda neid isiklikest eemärkidest ja vajadustest lähtuvalt. Mentorprogramm oli pilootprojektina edukas: tagasiside oli positiivne ning plaanime seda kindlasti ka edaspidi teha, kaasates mentorina teisigi Eesti jalgpallimaastiku spetsialiste," ütles Koser.

UEFA Pro on kõrgeimal tasemel treeneritele suunatud kvalifikatsioonikursus. Praegune lend, kuhu kuulub 16 treenerit, alustas õpinguid mullu augustis ning õpe kestab 2024. aasta lõpuni.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK