MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

HISPAANIA
Link kopeeritud

Rahahädas Barcelona miljonieurone prohmakas, mis algas ilmselge petuskeemiga

Link kopeeritud
Siim Martti Kubensky pilt
Siim Martti Kubensky
Siim Martti Kubensky pilt
Siim Martti Kubensky

Robert Lewandowski liitus kaks suve tagasi Barcelonaga. Foto: Irina R. Hipolito/AFP7 via ZUMA Press Wire/Scanpix

Tarbetult üüratud palganumbrid ja mõtlematu tegutsemine mängijaturul on viinud maailma tippklubi Barcelona olukorda, kus rahakotiraudasid avades vaatab vastu kitsikus. Lisaks sellele selgus eile, et Barcelona rahavoogusid haldavad tippklubile mitteomaselt naiivsed ametnikud, kes ei suuda lihtlabaseid petuskeeme läbi näha.

Rahvusvaheline uurivate ajakirjanike võrgustik OCCRP võttis uurimise alla 2022. aasta suve juhtumi, kui Barcelona soetas enda ridadesse 45 miljoni euro eest Poola superstaari Robert Lewandowski. Müncheni Bayernist katalaanidega liitunud tähtründaja ülemineku üks arhitekte oli Lewandowski agent Pini Zahavi, kes on maailma üks tunnustatuim jalgpalliagent. 

Nelja-aastase lepingu sõlminud Lewandowski teenib selle ajaga veidi enam kui 100 miljonit eurot, millest kümnendik ehk umbes kümme miljonit eurot läheb ülemineku realiseerinud agendile vahendustasuks. Zahavi, kelle agentuuri kuuluvad ka näiteks Cristopher Nkunku, Jonathan Tah, Yannick Carrasco ning Aleksandar Mitrovic, nimetas Lewandowski suundumist Barcelonasse "oma karjääri üheks keerulisimaks üleminekuks". 

Sekkub salapärane tegelane Hollandist

Kümme päeva pärast ülemineku avalikustamist laekub Barcelona postkasti kiri, mis nõuab miljoni euro väärtuses vahendustasu. Kirja saatja esitleb end agent Zahavina, aga saatja meiliaadress erineb aadressist, mille kaudu käis varasem asjaajamine klubiga.

Lisaks sellele ei nõudnud saatja raha Zahavi pangakontole, vaid Küprose pangas asuvale kontole, mis kuulus mehele nimega Michael Gerardus Hermanus Demon, kes esitles end kirjas kui Lewandowski üleminekuga seotud juristina.

Vaatamata eelmainitud ohuallikatele ei hakanud Barcelona rahaspetsialistidel häirekellad lööma ning nad otsustasid seitsmekohalise rahasumma väidetavale Zahavile üle kanda.

Robert Lewandowski on Barcelona presidendi Joan Laporta praeguse ametiaja üks suurimaid oste. Foto: Alejandro Garcia/EPA/Scanpix

Kui tahad iga hinna eest rahast ilma jääda, aga lihtsalt ei lubata

Kuigi Barcelona oli miljon eurot küsija suunas juba teele läkitanud, tõmbasid Küprose panga järelevalveametnikud sellele üritusele pidurit ning blokeerisid summa laekumise kontole. Kohalikud allikad vahendasid AS-i veergudel, et tegu on kahtlase ja kõrge riskiga tehinguga, kuna selle pangakontoga ei olnud toimunud varem ühtegi tehingut ja makse tõendamiseks ei olnud võimalik esitada ühtegi kehtivat dokumenti.

End Zahavina esitlenud isik kirjutas Küprose panga halduritele, et nad lubaksid Barcelona saadetud rahal tema kontole laekuda. Ta põhjendas nõudmist sellega, et mängis rolli Lewandowski ülemineku vahendamises ning tema tasu selle eest on miljon eurot.

Üks anonüümseks jääda soovinud klubisisene allikas väitis OCCRP ajakirjanikele, et klubi ametnikud mõistsid eksimust pärast rahaülekande alustamist, mille järel üritati protsessi peatada. Barcelona on avalikult vältinud kommenteerimast, kas nad üritasid makset teha. Selle aasta mais vastas Barcelona pressiesindaja OCCRP ajakirjanikele saadetud kirjas, et konto omanik ei saanud klubilt sentigi raha. 

Ta lisas, et klubi teatas pettuskatsest Kataloonia politseile, kuid politsei ütles omakorda ajakirjanikele, et klubi pole ametlikku kaebust esitanud.

Kes on see müstiline Hollandi "jurist"?

OCCRP ajakirjanikud üritasid 2023. aasta novembris kanda väikese rahasumma kõnealusele Küprose pangas asuvale kontole, kuid selleks hetkeks oli konto suletud. Seejärel otsisid ajakirjanikud sotsiaalmeedia kaudu üles Michael Gerardus Hermanus Demoni nime kandva isiku ja kontakteerusid selle aasta aprillis temaga e-kirja teel. AS-i andmetel Arnhemi linnas elav 51-aastane Demon vastas ajakirjanikele, et tal pole õrna aimugi ei Küprose pangas olevast kontost ega Barcelona maksest. Ta väitis omakorda, et on langenud identiteedivarguse ohvriks. 

"Ma ei tea sellest midagi ning mul ei ole pangakontot Küprosel. Ma olen kahjuks langenud identiteedivarguse ohvriks. Mu identiteet varastati/kadus millalgi 2022. aastal," kirjutas Demon vastuseks OCCRP ajakirjanikele. Järgmistele ajakirjanike kirjadele ega kõnedele isik ei vastanud.

Pini Zahavi. Foto: Andy Rowland/imago images/PRiME Media Images/Scanpix

Küprose pangalt identiteedivarguse väite kohta uurides vastas pank, et varastatud dokumentidega on võimatu nende pangas kontot avada. "Me oleme võimelised kindlaks tegema, kas isikut tõendavad dokumendid on autentsed ja kuuluvad isikule, kes dokumendi esitas," ütles Küprose panga pressiesindaja OCCRP ajakirjanikele. Panga sõnul on võimalik konto aktiveerida vaid pärast füüsilist või videokohtumist kliendiga.

Avalikud andmebaasid ei näita, et Demon oleks tegutsenud mistahes viisil jalgpallimaastikul ning omanud suhteid Zahaviga. Veelgi enam, miski ei viita, et tema puhul oleks tegu juristiga. Tema nime ei leia ühestki Hollandi ega ka rahvusvahelise advokatuuri otsingutest. 

Barcelona hoolimatus hämmastab, aga paneb vaatama ka suuremat pilti

Küll aga ei suutnud Euroopa jalgpalli rahanduseksperdid uskuda, et Barcelona-sugune tippklubi oli valmis ühe kahtlase e-kirja  põhjal maksma miljon eurot selle saatjale. Premier League'i üleminekutega tegelenud spordikonsultant Andrew Mills ütles, et tänapäeval ei käi asjad enam nii, et klubi meiliaadressile saadetakse vaid pangakonto ja summa, mis tuleb kanda. "Ettevõtena tuleb saata arve. Sa ei saa lihtsalt raha küsida. Alati peab olema jälg, mis on jäädvustatud paberil," ütles ta.

Vaatamata selle mõistis Mills, et suured ja keerukad (tipp)jalgpallurite üleminekud võimaldavad potentsiaalsetel petturitel klubide arvelt rikastuda. Ühtlasi viitab Barcelonaga juhtunu laiemale probleemile, mis jalgpalliklubide finantsosakondades valitseb.

"Mõndade jalgpalliklubide nõuetekohase hoolsuse puudumine on üsna jahmatav," lisas Liverpooli ülikoolis raamatupidamist ja rahandust õpetav Kieran Maguire, kes on spetsialiseerunud jalgpalliturgude ja seal toimuvate finantsmehhanismide uurimisele. OCCRP hinnangul tehakse jalgpalli üleminekuturul aastas 11 miljardi euro väärtuses tehinguid, sellest kaks kolmandikku tuleb Euroopa viie tippliiga klubide taskutest. "Turul on nii palju raha ja paljud inimesed tahavad rahakoogist väikest viilu. Ka väikses viilus on palju raha," ütles Maguire.

Rahahädades vaevlev Barcelona ei jäänud ühe peaaegu õnnestunud pettuse tõttu miljoni euro võrra vaesemaks tänu Küprose pangatöötajate ning -süsteemi pädevusele. Barcelonat petta üritanud kodaniku saatus on seni teadmata. Hispaania tippklubiga juhtunu viitab aga süsteemsele probleemile, mis maailma jalgpalliturgu vaevab.

ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse vastase büroo UNODC-i 2022. aasta raport tõi välja, et puudused pangandusjärelvalves, offshore-kontode sage kasutus ja suurte rahasummade liikumine on muutnud üleminekuturu haavatavaks pettustele ja teistele ebaseaduslikele finantsprotsessidele.

Teema on saanud tähelepanu ka Euroopa Liidu tasandil: europarlament ja Euroopa Liidu nõukogu on otsustanud, et 2029. aastast hakkavad kehtima karmimad reeglid, mille eesmärk on ennetada rahapesu profijalgpallis. Läbipaistvust soodustavad meetmed hõlmavad endas näiteks kliendi identiteedi tuvastamist ja tehingute jälgimist.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK