Rahahädas Barcelona miljonieurone prohmakas, mis algas ilmselge petuskeemiga
Tarbetult üüratud palganumbrid ja mõtlematu tegutsemine mängijaturul on viinud maailma tippklubi Barcelona olukorda, kus rahakotiraudasid avades vaatab vastu kitsikus. Lisaks sellele selgus eile, et Barcelona rahavoogusid haldavad tippklubile mitteomaselt naiivsed ametnikud, kes ei suuda lihtlabaseid petuskeeme läbi näha.
Rahvusvaheline uurivate ajakirjanike võrgustik OCCRP võttis uurimise alla 2022. aasta suve juhtumi, kui Barcelona soetas enda ridadesse 45 miljoni euro eest Poola superstaari Robert Lewandowski. Müncheni Bayernist katalaanidega liitunud tähtründaja ülemineku üks arhitekte oli Lewandowski agent Pini Zahavi, kes on maailma üks tunnustatuim jalgpalliagent.
Nelja-aastase lepingu sõlminud Lewandowski teenib selle ajaga veidi enam kui 100 miljonit eurot, millest kümnendik ehk umbes kümme miljonit eurot läheb ülemineku realiseerinud agendile vahendustasuks. Zahavi, kelle agentuuri kuuluvad ka näiteks Cristopher Nkunku, Jonathan Tah, Yannick Carrasco ning Aleksandar Mitrovic, nimetas Lewandowski suundumist Barcelonasse "oma karjääri üheks keerulisimaks üleminekuks".
Sekkub salapärane tegelane Hollandist
Kümme päeva pärast ülemineku avalikustamist laekub Barcelona postkasti kiri, mis nõuab miljoni euro väärtuses vahendustasu. Kirja saatja esitleb end agent Zahavina, aga saatja meiliaadress erineb aadressist, mille kaudu käis varasem asjaajamine klubiga.
Lisaks sellele ei nõudnud saatja raha Zahavi pangakontole, vaid Küprose pangas asuvale kontole, mis kuulus mehele nimega Michael Gerardus Hermanus Demon, kes esitles end kirjas kui Lewandowski üleminekuga seotud juristina.
Vaatamata eelmainitud ohuallikatele ei hakanud Barcelona rahaspetsialistidel häirekellad lööma ning nad otsustasid seitsmekohalise rahasumma väidetavale Zahavile üle kanda.
Kui tahad iga hinna eest rahast ilma jääda, aga lihtsalt ei lubata
Kuigi Barcelona oli miljon eurot küsija suunas juba teele läkitanud, tõmbasid Küprose panga järelevalveametnikud sellele üritusele pidurit ning blokeerisid summa laekumise kontole. Kohalikud allikad vahendasid AS-i veergudel, et tegu on kahtlase ja kõrge riskiga tehinguga, kuna selle pangakontoga ei olnud toimunud varem ühtegi tehingut ja makse tõendamiseks ei olnud võimalik esitada ühtegi kehtivat dokumenti.
End Zahavina esitlenud isik kirjutas Küprose panga halduritele, et nad lubaksid Barcelona saadetud rahal tema kontole laekuda. Ta põhjendas nõudmist sellega, et mängis rolli Lewandowski ülemineku vahendamises ning tema tasu selle eest on miljon eurot.
Üks anonüümseks jääda soovinud klubisisene allikas väitis OCCRP ajakirjanikele, et klubi ametnikud mõistsid eksimust pärast rahaülekande alustamist, mille järel üritati protsessi peatada. Barcelona on avalikult vältinud kommenteerimast, kas nad üritasid makset teha. Selle aasta mais vastas Barcelona pressiesindaja OCCRP ajakirjanikele saadetud kirjas, et konto omanik ei saanud klubilt sentigi raha.
Ta lisas, et klubi teatas pettuskatsest Kataloonia politseile, kuid politsei ütles omakorda ajakirjanikele, et klubi pole ametlikku kaebust esitanud.
Kes on see müstiline Hollandi "jurist"?
OCCRP ajakirjanikud üritasid 2023. aasta novembris kanda väikese rahasumma kõnealusele Küprose pangas asuvale kontole, kuid selleks hetkeks oli konto suletud. Seejärel otsisid ajakirjanikud sotsiaalmeedia kaudu üles Michael Gerardus Hermanus Demoni nime kandva isiku ja kontakteerusid selle aasta aprillis temaga e-kirja teel. AS-i andmetel Arnhemi linnas elav 51-aastane Demon vastas ajakirjanikele, et tal pole õrna aimugi ei Küprose pangas olevast kontost ega Barcelona maksest. Ta väitis omakorda, et on langenud identiteedivarguse ohvriks.
"Ma ei tea sellest midagi ning mul ei ole pangakontot Küprosel. Ma olen kahjuks langenud identiteedivarguse ohvriks. Mu identiteet varastati/kadus millalgi 2022. aastal," kirjutas Demon vastuseks OCCRP ajakirjanikele. Järgmistele ajakirjanike kirjadele ega kõnedele isik ei vastanud.
Küprose pangalt identiteedivarguse väite kohta uurides vastas pank, et varastatud dokumentidega on võimatu nende pangas kontot avada. "Me oleme võimelised kindlaks tegema, kas isikut tõendavad dokumendid on autentsed ja kuuluvad isikule, kes dokumendi esitas," ütles Küprose panga pressiesindaja OCCRP ajakirjanikele. Panga sõnul on võimalik konto aktiveerida vaid pärast füüsilist või videokohtumist kliendiga.
Avalikud andmebaasid ei näita, et Demon oleks tegutsenud mistahes viisil jalgpallimaastikul ning omanud suhteid Zahaviga. Veelgi enam, miski ei viita, et tema puhul oleks tegu juristiga. Tema nime ei leia ühestki Hollandi ega ka rahvusvahelise advokatuuri otsingutest.
Barcelona hoolimatus hämmastab, aga paneb vaatama ka suuremat pilti
Küll aga ei suutnud Euroopa jalgpalli rahanduseksperdid uskuda, et Barcelona-sugune tippklubi oli valmis ühe kahtlase e-kirja põhjal maksma miljon eurot selle saatjale. Premier League'i üleminekutega tegelenud spordikonsultant Andrew Mills ütles, et tänapäeval ei käi asjad enam nii, et klubi meiliaadressile saadetakse vaid pangakonto ja summa, mis tuleb kanda. "Ettevõtena tuleb saata arve. Sa ei saa lihtsalt raha küsida. Alati peab olema jälg, mis on jäädvustatud paberil," ütles ta.
Vaatamata selle mõistis Mills, et suured ja keerukad (tipp)jalgpallurite üleminekud võimaldavad potentsiaalsetel petturitel klubide arvelt rikastuda. Ühtlasi viitab Barcelonaga juhtunu laiemale probleemile, mis jalgpalliklubide finantsosakondades valitseb.
"Mõndade jalgpalliklubide nõuetekohase hoolsuse puudumine on üsna jahmatav," lisas Liverpooli ülikoolis raamatupidamist ja rahandust õpetav Kieran Maguire, kes on spetsialiseerunud jalgpalliturgude ja seal toimuvate finantsmehhanismide uurimisele. OCCRP hinnangul tehakse jalgpalli üleminekuturul aastas 11 miljardi euro väärtuses tehinguid, sellest kaks kolmandikku tuleb Euroopa viie tippliiga klubide taskutest. "Turul on nii palju raha ja paljud inimesed tahavad rahakoogist väikest viilu. Ka väikses viilus on palju raha," ütles Maguire.
Rahahädades vaevlev Barcelona ei jäänud ühe peaaegu õnnestunud pettuse tõttu miljoni euro võrra vaesemaks tänu Küprose pangatöötajate ning -süsteemi pädevusele. Barcelonat petta üritanud kodaniku saatus on seni teadmata. Hispaania tippklubiga juhtunu viitab aga süsteemsele probleemile, mis maailma jalgpalliturgu vaevab.
ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse vastase büroo UNODC-i 2022. aasta raport tõi välja, et puudused pangandusjärelvalves, offshore-kontode sage kasutus ja suurte rahasummade liikumine on muutnud üleminekuturu haavatavaks pettustele ja teistele ebaseaduslikele finantsprotsessidele.
Teema on saanud tähelepanu ka Euroopa Liidu tasandil: europarlament ja Euroopa Liidu nõukogu on otsustanud, et 2029. aastast hakkavad kehtima karmimad reeglid, mille eesmärk on ennetada rahapesu profijalgpallis. Läbipaistvust soodustavad meetmed hõlmavad endas näiteks kliendi identiteedi tuvastamist ja tehingute jälgimist.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta