Rahvuste liiga alagrupivoorud on lõpule jõudmas. Iga tasandi igas grupis on seisud lahtised ning mängus väga palju. Kas Eesti tõuseb mudaliigast ning kas tipust langejateks on näiteks suured jalgpalliriigid Prantsusmaa ja Inglismaa?
Kui Eesti madistab Rahvuste liiga D-tasandil, siis karikat püüavad A-tasandi koondised. Kohamängudele pääsejad ehk alagruppide esimesed, on aga veel kaugel selgest, samas kui mõnele hiiule terendavad lausa valusad langemised.
A1-alagrupis on Taani koondisel võimalik reedel kindlustada grupi esikoht, kui kõik kolm punkti suudetakse võtta teisel kohal oleva Horvaatia vastu. Igasugune muu tulemus jätaks otsad lahtiseks ning grupivõidu võimalus säiliks soodsate tulemuste korral nii Horvaatial kui Austrial.
Kehvas seisus on valitsev maailmameister Prantsusmaa, kes seisab silmitsi B-tasandile kukkumisega, kuivõrd hetkel asetsetakse viimasel kohal kahe viigipunktiga. Valusad üheväravalised kaotused tulid Taanilt ja Horvaatialt ning kui eelseisvate mängudega punktilisa ei teenita, on katastroof tõsiasi. Prantsusmaa mängib esmalt Austria ning seejärel Taaniga.
A1-alagrupp:
A2-alagrupis on võitlus esikoha nimel täies hoos. Kui teisel kohal paiknev Portugal ei suuda reedel punkte koguda ning Hispaania on samal ajal parem Šveitsist, on võit enne viimast vooru kindlasti Luis Enrique juhendatava meeskonna päralt. Soodsa stsenaariumi korral on suures mängus sees ka Tšehhi, kes peab enda mängudest võtma maksimumi ja lootma Hispaania punktikaotust Šveitsile, samuti Pürenee poolsaarte meeskondade omavahelist viiki. Ainsana on esikohamängust väljas Šveits, kes võib siiski tubli esituse korral vältida B-tasandile kukkumist.
A2-alagrupp:
A3-alagrupis on seis ilmselt kõige lahtisem. Esikolmik on kahe punkti sees ning võimalused on kõigil peale Inglismaa, kes peab viimase koha potentsiaalseks vältimiseks kindlasti vähemalt ühe võidu koguma. Kui esikohal paiknev Ungari suudab oma kohtumistest Saksamaa ja Itaaliaga maksimumi võtta, on nad grupi võitnud ja edasipääs on kindel. Teisel kohal paikneval Saksamaal oleks võimalused esikohaks pärast reedest kaotust Ungarile koheselt läinud. Kolmandal kohal olev Itaalia kohtub Inglismaa ja Ungariga ning võidusoovi korral tuleb nendest mängudest maksimum võtta.
A3-alagrupp:
A4-alagrupis on kõigi meeskondade vahed kolmepunktilised. Ilmselt läheb finaalturniirile Holland, kuigi ka teisel kohal oleval Belgial on omad võimalused. Selleks tuleb võita esmalt Walesi ning loota Hollandi komistamist. Samuti tuleb ise viimases voorus Hollandit suurelt võita. B-tasandile kukub kas Wales või Poola ning nende kahe meeskonna omavaheline kohtumine leiab aset alagrupi viimases voorus. Kui Wales neljapäeval punkte koguda ei suuda ning Poola suudab, langeb esimene koheselt aste madalamale.
A4-alagrupp:
B-tasandil on kõrgemale tõusmise lootust hellitamas eelkõige teises alagrupis esimesel kohal asuv Iisrael ning neljandas alagrupis juhtpositsioonil olev Norra. Kaarte võivad aga segada vastavalt Island ja Serbia. Nendest esimese lootus kustuks Iisraeli võidu või ise komistamise korral, teisel tuleb võita hea õnne korral üks mäng ja loota Norralt vähemalt ühe matši kaotamist.
C-divisjoni langeb kindlalt võistlusest elimineeritud Venemaa ning neljanda alagrupi puhul kas hetkel kolmandal kohal paiknev Rootsi või punkti võrra maas olev ja seega viimast positsiooni hoidev Sloveenia. Väga otsustavaks võib selles osas saada teisipäeval Stockholmis toimuv omavaheline duell, kui just rootslased viiendas voorus Serbiat võita ei suuda.
Teistes alagruppides on seisud lahtisemad. Esimeses grupis on järelepeetava Šotimaa ja Ukraina matši viigilise tulemuse korral võimalikud kõik stsenaariumid. Tõsi, Armeenial on need puhtteoreetilised ja ka Iirimaa seis on pigem keeruline. Eeldavasti läheb üks neist kahest allapoole C-divisjoni ning võitja selgitavad välja šotlased ja ukrainlased.
Kolmandas alagrupis on võidutsejaks ilmselt Bosnia ja Hertsegoviina või Montenegro ning langejaks kas Soome või Rumeenia. Väga palju paneb selle küsimuse osas paika reede õhtu, sest Balkani poolsaare riigid kohtuvad omavahel Sarajevos ning Soome ja Rumeenia võtavad mõõtu Helsingis.
B1-alagrupp:
B2-alagrupp:
B3-alagrupp:
B4-alagrupp:
C-tasandil on kõik alagruppide liidrid järgmistega märgatava vahe sisse teinud. Väga suure tõenäosusega tõusevad B-tasandile esimest alagruppi juhtiv Türgi ja teises alagrupis võidu kindlustanud Kreeka. Türgi on võitnud kõik neli mängu väravate vahega 14:0 (!) ja neljapäevases kohtumises Luksemburgi vastu piisab grupivõiduks ka viigist. D-divisjoni langeb ilmselt Leedu koondis, kes on kogunud nelja mänguga null punkti ja omab väravate vahet 1:12.
Ka Kreeka koondisel on neljast kohtumisest kirjas neli võitu ja puhas väravate vahe 7:0 näol. Laupäeval kohtutakse Küprose koondisega, kuid mängus pole enam suurt midagi. Kuna teisel kohal olev Kosovo kaotas Kreekale mõlemad omavahelised mängud, ei piisa ka olukorrast, kus võidetakse mõlemad kohtumised, samal ajal kui Kreeka koguks eelseisvate kohtumistega vaid baranka.
Ülejäänud gruppideski võib kõik selle nädala jooksul selgeks saada. Kolmandas grupis kohtub juhtpositsioonil olev Kasahstan viimasel kohal paikneva Valgevenega ning võit kindlustaks enne viimast vooru pääsme B-divisjoni. Teisel kohal olev Slovakkia peab lootma liidrite libastumist ning ise võitma mõlemad kohtumised Aserbaidžaani ja Valgevenega, sest Kasahstanilt on saadud kahest mängust kaks kaotust.
Neljandas grupis kohtuvad esimesel kohal olev Gruusia ja teist positsiooni hoidev Põhja-Makedoonia reedel omavahel. Grusiinide võidu korral on kõik enne viimast vooru selge, kuivõrd neil on praegu 10 ja Põhja-Makedoonial seitse punkti. Vastupidise tulemuse korral oleks kõik enne kuuendat vooru lahtine, kuigi eelis on siiski Gruusial, kes kohtub viimasel kohal oleva Gibraltariga, samal ajal kui Põhja-Makedoonia madistab Bulgaariaga.
C1-alagrupp:
C2-alagrupp:
C3-alagrupp:
C4-alagrupp:
D-divisjonis on pretendeerimas tõusule ja alagrupi esikohale nii Läti kui ka Eesti koondis. 1. grupis omab Läti täisedu 12 punkti ja väravate vahet 10:2 näol ning eelseisev on vormistamise küsimus. Kui neljapäevases kohtumises suudetakse Moldova vastu kaotust vältida, on asi kindel ning pühapäevane mäng Andorra vastu on pigem sõprusmängu maiguga.
2. grupis lähevad reedel vastamisi Eesti ja Malta ning kui kodumeeskond eestlaste näol suudab kaotust vältida, on alagrupi esikoht kindel, sest omavaheliste mängude paremus soosib meid. Samas on loogiline arvata, et eelseisvast aknast tahavad mängijad, taustajõud, fännid ja kõik muud kodumaise vutiga seonduvad isikud ikkagi maksimumi. Punktikaotused nii Maltale kui alagrupi autsaiderile San Marinole pole võõrad ning sellist katastroofi on oluline iga hinna eest vältida.
D1-alagrupp:
D2-alagrupp:
Rahvuste liiga jätkub juba täna õhtul, kui Šotimaa võõrustab kell 21.45 Ukrainat. Mänge jagub sealt alates teisipäevani, mil Rahvuste liiga alagrupiturniirile joon alla tõmmatakse.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta