19-aastane Eesti koondise keskkaitsja Maksim Paskotši on hoolimata oma noorusest suutnud kanda kinnitada kodumaa rahvusesinduses. Järgmist sammu sihib mees ka koduklubis, Inglismaa kõrgliigas tänavu neljandana lõpetanud Tottenham Hotspuris.
Paskotši jalgpalluritee algas Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi staadionilt. Oma esimeses ametlikus võistluskohtumises sai ta kooli juurde moodustatud võistkonnaga 6:0 võidu Keila üle. Toona 8-aastane Paskotši lõi ka värava, ent see pole imekspandav, sest seitsmesena vuti juurde jõudes väravavahina toimetanud poiss oli karjääri esimestel aastatel peamiselt hoopis ründaja. Temast veelgi paremat väravavaistu näitas meeskonnakaaslane, praegune FC Flora ründaja Aleksandr Šapovalov, kes virutas kaks tabamust.
Linnamäe Vene Lütseumi staadion oli Paskotši koduväljakuks veel mõned aastad, kuniks pallur 11-aastasena Tallinna Kalevisse siirdus ja kaitseliinis oma koha leidis. Seal jäi Paskotšil debüütmängus võrk sahistamata, ent selle tegid tema eest ära juba kutid nagu Rocco Robert Shein ja Daniil Kuraksin.
15-aastasena kolis Paskotši Florasse, kelle eest debüteerides lõi ta U17 Eliitliigas Nõmme Kalju vastu 1:0 võiduvärava. Tolle 2018. aasta suveks jõudis ta Flora U19 meeskonda, sügisel sai endiselt 15-aastasena esimesed mängud juba ka U21 võistkonnas. 16-aastasena oli Paskotši Esiliigas Flora U21 põhimees. 17-aastasena tõusis ta Flora esinduse varumeheks, sai karikasarjas paar mängugi kirja ning liitus siis sügisel Tottenham Hotspuri akadeemiaga.
2020. aasta oktoobris pääses noor kaitsja Tottenhami U18 võistkonna eest esmakordselt liigamängus väljakule ning ... lõi 3:0 võidumängus Fulhamile värava! Tabamusi kogunes U18 Premier League'is Paskotšil lõpuks viis, mänge 19. Noor eestlane tekitas elevust nii Tottenhami fännide seas kui ka kodumaal.
Pauguga meeste jalgpalli
2021. aasta märtsis sai kaitsja Thomas Häberlilt kutse Eesti A-koondise kogunemisele. Endine U17 koondise kapten pidi paar päeva rahvusesindusega treenima ning liituma seejärel U21 koondisega. Siis sekkus aga koroonaviirus, käies Häberli valikust rehaga üle ja jättes Paskotši püsivalt A-koondise juurde.
24. märtsil tegi Paskotši oma debüüdi Eesti meeste koondise eest, kui eksperimentaalse koosseisuga kaotati Poolas peetud MM-valikmängus 2:6 Tšehhile. "Väga hea tunne! On väga suur au mängida oma riigi eest. Õnnelik olen!" lausus Paskotši toona mängu järel. "Mis mu enda mängu puudutab, siis ei saa öelda, et olen täiesti rahul – kuus on liiga palju. Oleks saanud kaitsta paremini. Aga üldiselt arvan, et debüüdi kohta oli korralik mäng. Andsin endast kõik ja loodan, et tuleb veel mänge," sõnas noor keskkaitsja.
Neid mänge on tulnud. Paskotši kinnitas end kärmelt Häberli valikus, saades 18-aastase noormehena aasta lõpuks kirja 11 A-maavõistlust, võites Balti turniiri ja kuuludes põhikoosseisu valikkohtumistes Walesi, Belgia ja Tšehhiga. Tänavu ei ole midagi muutunud. Paskotšil on nüüdseks kirjas juba 16 matši Eesti koondises.
Kõige selle kõrval on kaitsja astunud üha vagevamaid samme ka Tottenhamis. U18 võistkonnas sai ta mõne kuuga käele kaptenipaela. Juba oma esimesel hooajal jõudis ta otsapidi Spursi U23 meeskonda.
Mullu suvel pääses Paskotši aga uue peatreeneri Nuno Espirito Santo käe all Tottenhami esindusmeeskonna treeningutele. Sealt omakorda treeningmängudes väljakule, kus sai olla näiteks nii Lucas Moura, Dele Alli kui ka Heung-Min Soniga.
Nagu Top Shopi reklaamides ikka öeldi: "Ja see pole veel kõik!" Paskotšile määrati Premier League'i hooajaks särginumber (48) ning anti üles UEFA Konverentsiliiga eelringideks. Just seal tegi ta 19. augustil Tottenhami esinduse eest oma debüüdi, sekkudes vahetusest võõrsil 0:1 kaotusmängus Portugali klubi Pacos de Ferreira vastu viimaseks kolmeks minutiks.
Antonio Conte saabumine
Sügisel mängis Paskotši peamiselt Tottenhami U23 võistkonna eest Premier League 2-s ja treenis tihtipeale esindusega. 1. novembril vallandas klubi aga oma peatreener Santo. Asemele toodi sarivõitja Antonio Conte, kes on tiitleid teeninud nii Juventuses, Chelseas kui ka Milano Interis.
Hoolimata treenerivahetusest sai Eesti kaitsja jätkuvalt võimalusi treenida esindusega. Vahetult enne oma 19. sünnipäeva kuulus Paskotši itaallase Conte valikusse nii karikamänguks Morecambe'iga kui ka liigakarika poolfinaaliks Chelseaga, jälgides mõlemat matši varumeeste seast.
Milline on Paskotši senine kokkupuude Contega? "Ta väga palju ei räägi enne või pärast trenni. Aga no trennides muidugi," ütleb Paskotši Soccernet.ee-le. "Conte on mentaalselt nii tugev. Tõeliselt tugev treener ja inimene. See on minu jaoks olnud väga-väga hea kogemus," lisab kaitsja.
Vahetult pärast esindusega mängudel käimist Paskotši hoog pidurdus. Ta nakatus koroonaviirusesse, millest paranemine oli väga-väga vaevaline. "Jaanuari lõpp ja veebruar olid päris rasked. Aga vist sain sellest üle, mis on väga positiivne," räägib Paskotši.
Hindamatute kogemustega aasta
Praegu läheb Paskotšil hästi. Ta sai enne Eesti koondise maraton-laagrit viis päeva kodus perega olla ning puhkab nüüd mängude järel natukene pikemalt. Seda kõike on vaja, sest aasta algus oli keeruline.
"Kevad oli päris närviline. Hooaja lõpp – palju mänge, esindusel ka väga tähtis periood. Kõige olulisem, et tervis oli korras lõpuks. Olin võimeline treenima ja tegema kõik trennid kaasa," sõnab ta.
"Treenisin peamiselt U23-ga, sest esinduses olid kõik mehed terved. Sinna ei olnud vaja nii palju mängijaid. Aga seal käib sedasi, et kui mõni trenn kasvõi keegi teeb ekstra taastumist või midagi sellist, siis nad kohe kutsuvad."
Kuigi haigusest taastumise järel jõudis Paskotši U23 võistkonnas isegi kaptenipaela kanda, siis hooaja lõpus ta mänguminutite hulk kahanes. "Seal on väga suur konkurents. Ei ole nii, et mõni mees on kogu aeg põhis. Seal sõltub sellest, kuidas sa mängid, kuidas sa treenid. See kõik mõjutab!
Võib-olla hooaja teine pool oli minu jaoks raskem just tervise pärast. Isegi kui see kõik oli läbi, oli mul ikkagi see mõte peas, et füüsiliselt on päris raske. Mõtlesin üle. Arvan, et kõige tähtsam oli see, et jätkasin sellest hoolimata treenimist sama hästi nagu varem. Tegin kõik selleks, et olla valmis," selgitab Paskotši.
Ta jätkab: "Sain tänavu väga palju kogemusi. Ütleks lausa, et kogemusi, mida mul varem ei olnud. Ma olin varasemalt kogu aeg nii-öelda põhimees ehk mul oli hooajal palju mänge. See hooaeg oli selline, mis karastas mind meeste jalgpalliks, kus ei olegi seda, et kõikidele antakse aega.
Meeste jalgpallis on mõned, kes mängivad ja mõned, kes mitte. See kõik muutis mind tugevamaks ka selleks, et sul võivad olla need sammud tagasi. Arvan, et see hooaeg oli väga hea kogemus minu jaoks."
Tulemuste jahtimisest
Tottenhami U23 võistkond lõpetas Premier League 2 kuuendal kohal. Tšempionile Manchester Cityle kaotati koguni 17 punktiga, ent poodiumi kolmandal astmel lõpetanud Arsenal teenis Spursist vaid neli silma enam.
"No muidugi see ei olnud meie võistkonna jaoks hea tulemus. Ausalt öeldes ma arvan, et pidime saavutama palju kõrgema koha. Aga see ongi akadeemia jalgpall. Seal ei ole tulemus võib-olla mitte esimesel kohal, kuigi siiski väga-väga oluline. Seal on suurem rõhk mängul endal ja arengul.
Võib-olla see ongi selle tulemuse põhjus, et teised meeskonnad mängivad, et ainult võita, aga meil on väga rasked trennid ja nädalavahetusel ei mängi pelgalt kolme punkti nimel, vaid et oleks ka mingi areng meil kui mängijatel," pajatab Paskotši.
Esinduses on asjad aga teisiti. Seal on tulemus A ja O. Tottenhamil õnnestus hooaja lõpuks tõusta oma suurima rivaali Arsenali ette neljandaks, tagades sellega uueks jalgpalliaastaks koha Meistrite liigas.
"Väga-väga tore! Ma kahjuks viimasel mängul osaleda ei saanud, sest tulin juba enne koondiselaagrit Eestisse, et saaks mõni aeg kodus ka olla. Aga nagu ma grupivestluses nägin ja poistega rääkisin, siis oli äge atmosfäär," ütleb Paskotši.
"See tähendab, et järgmise aastal meie U19 võistkond mängib ka Meistrite liigas. See on väga hea. Klubile on Meistrite liigasse jõudmine korralik saavutus. See näitab, et meil oli lootus lõpuni. Võib-olla fakt, et noored aitavad mõnikord esindust [treeningutel] hädast välja, aitaski lõpuks," muheles kaitsja.
Mis aga nüüd suvel Paskotšit ennast ees ootab? Tema praegune leping Tottenhamiga kestab veel aastakese. "Kõigepealt puhkame. Puhkan end välja uueks hooajaks ja siis algab juba pre-season. Vaatame, mis saab. Kui kõik läheb väga hästi, saan võib-olla selle esindusega kaasa teha, nagu oli eelmisel aastal. Ja siis sealt juba näeme," loodab Paskotši, et tal õnnestub jalg veelgi tugevamalt esinduse ukse vahele saada.
***
CV
Sünniaeg: 19.01.2003
Positsioon: keskkaitsja
Klubi: Tottenham Hotspur (Inglismaa)
Endised klubid: Everest, Tallinna Kalev, FC Flora
Koondisekarjäär: A-koondis 16/0, U17 koondis 11/1, U16 koondis 4/0
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta