Reetur või vaba mees vabal maal? Mbappe põige ööklubisse lõhub prantslaste silmis kuldse põlvkonna pärandit
Restoran Chez Jolie, seejärel ööklubi V.
Või pigem ikkagi Bozsik Arena? Kus oleks Prantsusmaa koondise kapten Kylian Mbappe pidanud neljapäeva õhtul olema? Kas Stockholmis koos endise klubikaaslase Nordi Mukielega ööelu nautimas või Budapestis Iisraeli vastu Rahvuste liiga mängu pidanud meeskonda toetamas?
Mbappe valis Stockholmi restorani ja ööklubi. Muidu poleks sellest küllap suurt numbrit tehtud, aga prantslasi ajas pahuraks see, et koondisemängudest loobumist oli ründaja põhjendanud vigastusega. Samas lasi seesama vigastus tal eelmisel laupäeval koduklubi Real Madridi eest 71 minutit mängida. Ja küllap laseb ka uuel nädalal, kui külastatakse Celta Vigot.
"Iga mees teeb oma vaba ajaga seda, mida heaks arvab. Meil pole see riietusruumis isegi jutuks tulnud. Kylian on tore sell ja täielik professionaal. Olgu, ta on Prantsusmaa parim mängija, nii et loomulikult tõmbab see avalikkuse tähelepanu. Aga vahel läheb meedia üle piiri."
Nii arvas asjast Wesley Fofana, prantslaste kaitsja. Tõsi, et koondis tuli Iisraeli 4:1 alistamisega toime ka ilma Mbappe abita. Rahvuste liiga valikgrupis ollakse kahe võidu ja ühe kaotusega teisel kohal, Itaaliast punktiga maas ja Belgiast kahega ees. Aga pahameel Mbappe õhtuste seikluste üle on kõigest jäämäe tipp, sest miskipärast ei ole Prantsusmaa avalikkus temaga juba mõnda aega rahul.
🇫🇷 Kylian Mbappé was spotted clubbing in Stockholm, Sweden during Israel vs. France in the Nations League last night. 🪩
Captain material? 🙄
📸 @sportbladet / @footmercato pic.twitter.com/A9LvB4z4Br — Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) October 11, 2024
Nagu märgib The Guardian, peaks Prantsusmaa spordil olema praegu suurepärased ajad. Suvine Pariisi olümpia õnnestus, Leon Marchand ja Teddy Riner ning teised kangelased turgutasid märgatavalt rahvuslikku eneseuhkust. Kahe aasta taguses MM-finaalis napilt Argentinale alla jäänud jalgpallikoondis jõudis suvisel EM-il poolfinaali. Milleks vinguda?
Aga tõsi on ka see, et tänavuse aasta jooksul on Prantsusmaa meeskonda saatnud üks minikriis teise järel. Ning rahulolematuse piksevardaks on muutunud just Mbappe, kellele Didier Deschamps andis mullu märtsis koondise kaptenipaela. Uuringufirma Odoxa küsis hiljuti enam kui 1000 inimeselt, kas nad on Mbappest heal arvamusel. Jaatavalt vastas 54%, mida on 12 protsendi võrra vähem viie aasta tagusest küsistlusest. Ent kas Mbappe on meeldiv? 2019. aastal leidis 80% küsitletutest, et on küll. Nüüd vastas nii vaid 58%.
Ka Deschampsi, kes pikendas pärast 2022. aasta MM-finaali lepingut järgmise MM-i lõpuni, on süüdistatud liigses pragmaatilisuses ja ülimas ettevaatlikkuses. Muidugi vaigistab kriitikuid alati kõige paremini karika tõstmine ja seda pole ju viimastel suurturniiridel suudetud. Aga teisalt on Deschampsi stiil alati selline olnud.
Klubi eest saab mängida, koondise eest mitte?
"Kylian ei olnud viimase koondiseakna ajal vaimselt just parimas seisus. Põhjuseid oli mitu," selgitas Deschamps, põhjendades Mbappe puudumist. Ründaja tõmbas muuhulgas viha enda peale kohmakalt välja öeldud lausega "Prantsusmaa mängustiil on mu murede seas kõige väiksem", mida tõlgendati kui üritust end koondise käekäigust distantseerida. Septembrikuistes mängudes sai ta selle eest kodupublikult vilet.
Septembris saadud reievigastus ei takistanud tal Meistrite liigas Lille'i vastu Real Madridi aitamast. Samal õhtul välja tulnud koondisenimekirjas ründajat aga polnud ning kõigist raudadest andsid tema pihta tuld kümned endised jalgpallurid ja asjatundjad. Omal ajal samuti kaptenipaela kandnud ja 2010. aasta MM-il streigiähvarduse tõttu põlualuseks muutunud Patrice Evra arvates andsid nii endine koduklubi PSG kui ka Prantsusmaa koondis - ehk peamiselt Deschamps - liiga kergelt Mbappe soovidele järele.
🚨 JUST IN: Kylian Mbappé has informed French NT that he ONLY wants to play the most important games with them.
His top priority is winning Ballon d'Or 2025, which is why he wants to avoid all injury risk. @Santi_J_FM pic.twitter.com/faBQAmTmVh — Madrid Zone (@theMadridZone) October 12, 2024
"Õigupoolest on kogu Prantsusmaa talle liigselt vabadust lubanud," leidis Evra intervjuus kanalile RMC Sport. Alaliidu president Philippe Diallo püüdis avalikkust rahustada, selgitades, et Deschamps on vestelnud põhjalikult nii Mbappe kui ka Real Madridi arstidega ning otsustas selle põhjal kaptenile puhkust anda. "Samas ei tähenda see, et Kyliani seotus koondisega oleks vähimalgi määral küsimärgi all," lisas Diallo.
Olgem ausad - olukorras, kus mängijate ülekoormus on olnud juba mitu kuud tõsine jututeema, näib Mbappe sarjamine tõepoolest veidi silmakirjalik. Ent kui see käia välja nii, nagu Mbappe väidetavalt äsja tegi - teatades, et kavatseb esindada koondist vaid "tähtsates mängudes" ja keskenduda Ballon d'Ori jahtimisele -, pole imekspandav, et sümboolne vilekoor aina valjeneb.
Paharet ja rüütel
Kuid üks täiendav tahk on ka Antoine Griezmanni värske otsus koondise esindamisest loobuda. Atletico ründaja oli sellele väga lähedal juba 2019. aastal ja põhjus oli sisuliselt sama - ta tundis, et koondises ei hinnata teda piisavalt. Kindlasti oli Griezmannil alust loota, et kui koondise kõigi aegade rekordinternatsionaal Hugo Lloris mullu kevadel kindad varna riputas, võiks kaptenipael rännata talle. Rändas aga hoopis Mbappele, ja nagu ründaja Olivier Giroud avameelselt Telefootile märkis, mõjutas see Griezmanni otsust. "Ta ei püüdnudki varjata, et see tegi talle haiget. Ja selles pole midagi imelikku, see on normaalne," sõnas Giroud.
Nii on kerge teha Mbappest pahalast, kes kaptenina oma meeskonna raskel hetkel justkui maha jättis ja laevalt Stockholmi ööklubisse pages. Griezmann on samal ajal kui õilis rüütel, kes kangelasena lavalt ise lahkus. Või vähemalt umbes nii on olukorda kirjeldanud Irresistibles Francais, Prantsusmaa koondise suurim fännirühmitus.
C’est avec le cœur plein de souvenirs que je clos ce chapitre de ma vie. Merci pour cette magnifique aventure tricolore et à bientôt. 🇫🇷 pic.twitter.com/qpw8dvdtFt — Antoine Griezmann (@AntoGriezmann) September 30, 2024
Mbappe puudumisel Iisraeli vastu kaptenipaela kandnud Aurelien Tchouameni juhtis siiski tähelepanu ka sellele, et põlvkonnavahetus on lõpule jõudmas ja kuniks nooremad pole midagi võitnud, peavadki nad rinda pistma sellega, et 2018. aasta maailmameistrid heroiseeritakse. Lloris, Giroud, Griezmann ja Raphael Varane on (koondise)karjääri lõpetanud ning Mbappe puudumisel pole praeguses koondises enam ainsatki meest nende seast, kes 2018. aastal Moskvas Horvaatia vastu MM-finaali algkoosseisu kuulusid.
"Ajapikku taandub kuldne põlvkond, kes on koondise heaks sedavõrd palju teinud. Meie põlvkond peab nüüd ise tiitleid korjama, et kirjutada oma ajalugu," sõnas Tchouameni. Kahe põlvkonna ühendajalt Mbappelt oodatakse ideaali täitmist, täiuslikkust. Koondisemänguga samal ajal Stockholmi ööklubis pidutsemine - isegi kui sellest pole ainsatki jäädvustust, sest kõigilt teistelt külalistelt korjati selleks õhtuks telefonid käest - jätab prantslaste suurimale tähele veel tükiks ajaks pleki külge.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta