Rekordsumma eest Fredrikstadiga liitunud Shein: kui siin läbi löön, on järgmine samm suurem
Eesti koondise poolkaitsja Rocco Robert Shein selgitas Norra kõrgliigaklubi Fredrikstadiga liitumise järel, et näeb alanud etappi olulise vahepunktina jalgpallurina arenemisel ning õnnestudes avanevad uksed veelgi kõrgemale tasemele.
Shein oli Soccernet.ee-le ülemineku muljeid vahendades mõistagi õnnelik ja rahul, et teda ootab ees karjääri järgmine etapp. Poolkaitsja sõnul oli Fredrikstadiga liitumine sportlikus mõttes teadlik valik, sest Norra kõrgliiga tase on Hollandi esiliigast tugevam ja see on hea eeldus individuaalset arengut silmas pidades. Seetõttu on Fredrikstadis eesmärk saada võimalikult palju mänguminuteid.
Sheini esitused Hollandi esiliigas Dordrechti eest olid silmapaistvad - ta lõi tänavuse hooaja esimeses pooles 18 mänguga kolm väravat ning andis kuus tulemuslikku söötu. "Meil ei olnud illusioone, et suudame teda kauaks kinni hoida," sõnas Dordrechti tegevjuht Hans de Zeeuw klubi kodulehele. Et eestlane Hollandist Norrasse meelitada, tuli Soccernet.ee-le teadaolevalt tasuda 900 tuhat eurot, mis on Dordrechti ajaloo suurim müügi- ja Fredrikstadi ajaloo suurim ostutehing.
De Zeeuw avaldas, et teiste klubide huvi 21-aastase eestlase vastu oli ka eelmisel suvel, kuid siis üleminekut ei sündinud. Sheini sõnul ei olnud see eriti suur pettumus, kuna ta toona taastus põlvevigastusest ja tundis, et peab end vigastuspausilt naasmise järel uuesti tõestama. "Kõik oli plaanipärane, oluline oli taastuda korralikult ja mitte kiirustada," kinnitas ta.
Rekordostult oodatakse panust rünnakul
Eesti koondislane jagas oma mõtteid Hispaaniast Marbellast, kus Fredrikstad valmistab end kaks nädalat ette algavaks hooajaks. Meeskonna värske täiendus rääkis, et teda tervitati sooja vastuvõtuga, mis muutis sisseelamise sujuvaks.
Fredrikstadi peatreener on 38-aastane norralane Andreas Hagen, kes olnud ametikohal alates eelmise aasta suvest. Enne peatreeneritoolile asumist täitis ta Mikkjal Thomasseni treeneritiimis abitreeneri kohuseid, kuid kui too liitus Rootsi tippklubi Stockholmi AIKiga, sai Hagenist esialgu ajutine juhendaja. Ligi kolm kuud hiljem, kui Fredrikstad tagas koha karikavõistluste poolfinaalis, sai norralasest klubi uus ametlik peatreener.
🔴⚪️ pic.twitter.com/ETNch3HQXo — Fredrikstad FK (@fredrikstadfk) January 27, 2025
Shein avaldas, et on Hageniga juba päris palju suhelnud, kuna treener soovis väga teda enda meeskonda. "Tema plaan on, et ma dirigeeriksin keskväljal mängu, oleksin ohtlik ja suunatud rünnakule. Väga lühidalt öeldes pean tiimile rünnakul juurde tooma kreatiivsust ja teravust," kirjeldas Shein oma tööülesandeid.
Fredrikstadiga liitumise protsess oli kiire, kuigi talle teadaolevalt olid laual ka huvilised Itaaliast, Portugalist, Inglismaalt ja Hollandist. Ta kuulis klubi kindlast huvist detsembris, misjärel toimus suhtlus nõustava meeskonna NEA Advisorsi kaudu. Sheinile meeldis, et Fredrikstadil on temaga kindel ja konkreetne plaan. "Mulle oli tähtis, et klubi ise väga tahab mind, näeb minus suurt potentsiaali ja usub minusse," lausus rekordsumma eest liitunud poolkaitsja. Peale seda oli klubidel vaja kokku leppida finantstingimustes, mis Sheini sõnul sujus üllatavalt kiiresti.
Kui Norra kõrgliiga meeskond ostab ligi miljoni euro eest endale mängija, siis võib eeldada, et seda mitte varumehena meeskonna sügavuse tekitamise eesmärgil. Seda kinnitas ka Shein, et Fredrikstad näeb teda selge põhimehena, mistõttu see oli üks mitmest põhjusest, miks ta liitus valitseva Norra karikavõitjaga. Teiseks on Fredrikstad tänu karikavõidule Euroopa liiga kolmandas eelringis, kust on arvestatav võimalus jõuda eurosarja põhiturniirile ja seega Sheinil rahvusvahelisel areenil võimalik mõõtu võtta Euroopa tippklubidega.
Samuti ei vähetähtsustanud ta asjaolu, et Fredrikstad on optimaalne koht, kus teha karjääris järgmine samm. Shein ise nimetas seda vahesammuks, mis aitab tal hästi mängides unistada veelgi tugevamatest liigadest ning suurematest klubidest. Ta usub, et ilma vahepeatükita võib samm osutuda liiga suureks, mis võib väljenduda väheses mänguajas. "Enda tõestamine ja pidev areng läbi mängu ja kogemuse on minu jaoks praegu kõige tähtsam. Fredrikstad on praegu see koht, kus saan ennast tõestada ja kui siin läbi löön, on järgmine samm juba suurem," võttis ta oma mõttekäigu kokku.
Shein rääkis Fredrikstadi kodulehele, et vestles liitumise eel ka Raio Piirojaga, kes mängis klubis aastatel 2004-2011. Endine Eesti koondise kapten avaldas Õhtulehele, et helistas poolkaitsjale Fredrikstadi soovil ning tutvustas klubi, selle häid treeningtingimusi ja suurt publikuhuvi. Shein lisas, et Piiroja oli lubanud teda nõuga aidata, kui tal seda vaja peaks minema, sest endine kaitsja on Fredrikstadis tänaseni suur legend.
🇪🇪 Estiske spillere 🤝 Fredrikstad FK 🇬🇱
Velkommen til FFK, Rocco! 👋 pic.twitter.com/v5NvUurEkt — Fredrikstad FK (@fredrikstadfk) January 27, 2025
Piiroja on teada-tuntud kalamees ning Norra üks parimaid riike, kus kalandusega tegeleda, kuid Sheiniga kontakteerudes piirdus nõu andmine vaid jalgpalli teemal. "Kui Raio mulle külla tuleb ja me Norra karika võitmist tähistame, siis võib-olla saame arutada ka neil teemadel," pakkus Shein välja.
Valus lõpp, kuid edukas aeg
Eestlase aeg Hollandis lõppes vigastusega, millest tulenevalt käis ta viimati palliplatsil detsembri alguses. Kui esmapilgul paistis kõrvaltvaatajatele, et tegu on pisimurega, siis tegelik olukord oli arvatust tõsisem - Sheinil diagnoositi jõulupuhkuse järel ülekoormusest tingitud sportlase song, mille ravimiseks käis ta aasta alguses Saksamaal operatsioonil. Nüüd on käsil taastumisperiood, mis Sheini sõnul on kulgenud plaanipäraselt. Ta loodab, et on paari nädala pärast taas mänguvalmis ning saab siis palliplatsile naasta.
Shein veetis Hollandis kokku kolm aastat, millest esimene pool oli Utrechtis ning teine Dordrechtis. Neist esimesega liitus ta 2022. aastal, olles toona vaid pool aastat täisealine. "Üksinda, 18-aastasena kodust uude riiki minek polnud kerge ja ma ei oleks saanud hakkama ilma oma usaldusmeeskonnata, kelleks on mu pere ja mu nõustajad. Mul oli ja on nendega igapäevane suhtlus ja toetus, see on superoluline," rõhutas Shein.
Ta jääb oma esimesi välisklubisi meenutama hea sõnaga. "Olen Utrechtile ja Dordrechtile väga tänulik, kuna tänu neile suutsin endale Hollandis nime teha ja läbi lüüa. Ma olen selle aja jooksul kõvasti mehistunud, mentaalselt tugevaks kasvanud ja enesekindlust juurde saanud. Nüüd on aeg Norras sama teha ja näidata kõigile, et olen suuteline taseme võrra kõrgemal põhimehena mängima."
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta