
Patrik Kristal on veetnud Saksamaal vaid kolm kuud, ent selle ajaga kõvasti mehistunud. Foto: Scanpix / Imago images / Klumpen Sportfoto
Eesti koondise pesamuna Patrik Kristal, kes siirdus talvel Saksamaa tippklubi Kölni ridadesse, naudib uut väljakutset täiel rinnal. Praegu Kölni duubelmeeskonna ridades neljandal liigatasandil rügav 17-aastane poolkaitsja pakatab endale omaselt kõigutamatust eneseusust - minu aeg tuleb peagi!
Jaanuaris Kölniga liitunud Kristal on seni teinud kaasa kaheksas liigamängus ja kuulunud kõigis algkoosseisu. Nii võib ta Eesti ajakirjanikega vesteldes vastata klassikalisele avaküsimusele "kuidas läheb?" rahumeeli, et "päris hästi".
"Olen igas mängus, ka sõprusmängudes alustanud. Et nad kohe usaldasid, on tähtis. Olen kõige noorem, aga sisseelamine käis väga kiirelt," sõnab Kristal. "Võib öelda, et kahe nädalaga olin harjunud. Isegi füüsilise poole pealt olen juba läinud tugevamaks ja kiiremaks. Need kolm kuud on väga hästi läinud."
Pole mingi üllatus, et võrreldes Eestis veedetud ajaga on Kristal isegi kõigest nende kolme kuu jooksul teinud arenguhüppe nii füüsise kui ka võhma osas. "No võib-olla olen natuke õlgadest ka laiem, jah! Natuke teistmoodi igatahes juba küll. Teeme siin palju rohkem jõudu, sprinte, üles-alla jooksmisi," sõnab ta muigamisi.
"Aga eks algul oli ikka raske. Väljakul jooksmisega olen harjunud - seda on mulle ka öeldud, et see on mul hea. Jõusaali pool vajas natuke harjumist, kuid kahe nädalaga tuli keha ka sellega toime. Enne mänge on alati põhjalik analüüs ja kui nad mulle klippe näitavad, näidatakse kohe ka, palju jooksin. Nende jaoks on kilometraaž väga tähtis," kinnitab Kristal seda, mida Augsburgiga liitumise aegu tõdes ka näiteks Ragnar Klavan - sakslased on jätkuvalt jooksmise usku.
Sajaprotsendiline usk
Novembris alles 17-aastaseks saanud Kristal on Kölniski oma meeskonna noorim. See ei tähenda, et keegi talle mingit allahindlust teeks, aga samas ollakse väga toetavad. "Noorus ei näita midagi. Kui eksid, saad samamoodi nagu teised! Esimeses mängus mängisin 90 minutit, siis 60 ja 45. Aga kui läksin rääkima, et olen 90ga harjunud ja kas midagi on valesti, siis öeldi, et rahu, sa oled noor mängija, see on okei. Öeldi, et ole nagu oled, mängi nagu mängid, meil on 100% usk, et jõuad esindusse ja saad hakkama."
Sellised sõnad annavad mõistagi enesekindlust. Tagasisidet korjab Kristal mitte ainult duubelrivistuse peatreenerilt Evangelos Sboniaselt, vaid ka U21 võistkonna spordidirektorilt ja teisteltki, kes võimekate noormängijatega igapäevaselt tegelevad.
Marco Höger is back at #effzeh! 📝
The experienced midfielder will take up a leading role within the under-21 squad next season, having signed a deal until 30th June 2024.
Welcome back, Högi! 🔴⚪ pic.twitter.com/BqG7XlG9uJ — 1. FC Cologne (@fckoeln_en) June 7, 2023
Kölni duubelrivistusse ei kuulu sugugi ainult noored - meeskonna kapten on näiteks 35-aastane poolkaitsja Marco Höger, kes kümme aastat tagasi kuulus Schalke ridadesse ning madistas Meistrite liiga kaheksandikfinaalis Real Madridiga. Höger oli mõlemas mängus algkoosseisus ja avakohtumise 0:2 allajäämise järel suudeti võõrsil Realist 4:3 jagu saada, kuid edasi veerandfinaali pääses siiski Hispaania tippklubi.
"Kapten on võitnud Reali vastu Bernabeul, eks ole ... Treener küsib neilt nõu, nemad aitavad meid. Paar vanemat mängijat on väga hea balanss. Või noh, minu jaoks on kõik vanemad!" muigab Kristal. "Aga ka nooremad on piisavalt kogenud, mänginud seda liigat. Enamik on juba käinud esinduse juures ja nad teavad, kuidas elu seal on."
Duubel ja esindus tihedalt seotud
Võib vabalt juhtuda, et uuest hooajast on Kölni näol tegu taas Bundesliga klubiga - praegu ollakse esiliiga tabelis teisel real, liidrist Hamburgist vaid ühe punkti kaugusel. Tõsi, ka vahe jälitajatega pole suur, sest isegi üheksandat kohta hoidev Elversberg jääb maha vaid seitsme punktiga. Kui võimalikuks Kristal enda jõudmist Kölni esindusmeeskonda viimaste kuude põhjal kogutud vahetu kogemuse põhjal hindab?
"Väga tõenäoliseks!" kõlab kiire vastus. "Usun endasse, nemad minusse. Millest see sõltub? Minust! Natuke on ka õnne vaja - võib-olla saab sinu positsioonil keegi vigastada, keegi haigestub. Aga ise pead näitama, et oled seda väärt. Ja kogu aeg, sest esinduse skaudid vaatavad iga meie mängu," lausub ta.
Patrik Kristal usub helgesse tulevikku. Miks ei peakski? Foto: Brit Maria Tael
"Duubelmeeskond on esindusega seotud palju rohkem kui arvatakse. Näeme neid iga päev, räägime juttu, teeme jõusaalis koos asju," lisab Kristal. "Paljud vanemad olijad saavad teinekord päeval teada, et homme oled esindusega, enne U21 mängupäeva tuled jälle tagasi. Kui mängid U21s hästi, siis sind keegi tagasi ei hoia. Võimalusi on hästi palju antud – mõni on pääsenud pingile, mõni saanud mängugi. Ka üks minut annab sulle juba midagi! Aga eks me siis teeme pärast jälle nalja, et oo, profid - või nagu siin öeldakse, profis - tulid jälle trenni!" naerab ta.
Nii palju kui Kristal on kaaslastega sellest rääkinud, valmistab duubelrivistus mehed esindusmeeskonna jaoks vääriliselt ette. "Mängijad on seal muidugi tehniliselt paremad. Ja kui sa eksid, siis sellega end välja ei vabanda, et oled duublist. Sinult oodatakse sama taset! Aga tempo ja kõige muu poolest ei ole vahe kuigi suur."
Elu-olu maksimaalselt mugav
Noore mängija igapäevaelu näeb Saksamaal välja lihtne. "Elan internaadi tüüpi majas põhistaadioni kõrval. Väga mõnus koht! Siin elavad veel paljud välismaalt Kölni tulnud sportlased, näiteks ka hokimehed. U21 võistkonnast olen siin siiski ainus. Siia võib jääda nii kauaks kui tahad, aga 18-aastaseks saamise järel tahetakse ikkagi oma elu peale. Klubi aitab ka sellega, paljud noored elavad ühes piirkonnas Kölni äärelinnas."
Igapäevaelu on Kristali jaoks tehtud maksimaalselt mugavaks. "Köögis tehakse esmaspäevast reedeni süüa, soovi korral võin ka ise teha. Kuna juhiluba mul veel pole, siis mulle tullakse järele, koju tuuakse ka. Hommikul lähen kella 9-ks trenni, umbes 15-ni olen seal ja seejärel tegelen kooliga või naudin niisama ilusat Kölni linna. Või teen ise midagi peale, kui on ülesanne antud," tutvustab Kristal oma tavalist päeva.
Audenteses kooliteed jätkav Kristal on tänulik, et temasse suhtutakse seal äärmiselt paindlikult. Kaks korda nädalas õpitav saksa keelgi hakkab samuti tasapisi külge jääma, kuigi ... "Suus veel ei ole, aga vaikselt tuleb!"
Eesootavad mängud - laupäeval Ungaris Iisraeli ja järgmisel teisipäeval võõrsil Moldovaga - on Kristali meelest igati võidetavad. "Iga vastane on mängitav. Miks me ei peaks suutma neid võita? Kuus punkti oleks ju väga hea," sõnab ta enesekindlalt. "Isiklikus plaanis tahan saada võimalikult palju minuteid - pean trennis lihtsalt näitama, et väärin kohta platsil."
Selge unistus on tal seotud ka alanud nädalal peetavate Rahvuste liiga kohtumistega, kus selgub viimane Eestiga samasse alagruppi paigutuv koondis. Eesti saab kaaslaseks Saksamaa ja Itaalia duelli kaotaja ning Kristalile meeldiks väga, kui see oleks just nimelt Saksamaa. Miks? "Sest mulle juba räägiti klubis, et Saksa koondis mängiks niisugusel juhul Eestiga Kölnis! Selline mäng otse minu praeguse kodu kõrval oleks ju super," kõlab Kristali vastus.
***
Sünniaeg: 12. november 2007
Vanus: 17
Positsioon: keskpoolkaitsjaKlubikarjäär: 2013-16 Harju JK, 2017-21 JK Tallinna Kalev, 2022-23 Tallinna FCI Levadia, 2024 Paide Linnameeskond, 2025-... Köln II (Saksamaa)
Koondisekarjäär: 3 mängu A-koondises; pääses mullu 8. septembril võõrsil Rootsi vastu Eesti kõigi aegade noorima A-koondise debütandina platsile 16 aasta, 9 kuu ja 27 päeva vanuselt
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta