Link kopeeritud

Silmad peas! Orbani järjekordne lemmik ja sõelana lekkiv Brighton avasid punktiarve

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Joao Pedro täpne penalti vaigistas Stade de Velodrome'i. Foto: Scanpix / CSM via Zuma Press / Jonathan Moscrop

Euroopa liiga alagrupimängudes said esmakordselt silma pähe kaks uustulnukat, kusjuures mõlemad jätsid punkti hankimise päris viimasele hetkele.

Võõrsil Marseille Olympique'iga mänginud Brightonist sai juba avapoolajaga sel hooajal eurosarjades enim palle võrgust võtnud Inglismaa klubi. 89 sekundi jooksul tegid skoori nii Chancel Mbemba kui ka külaliste kapteni Lewis Dunki prohmaka ära kasutanud Jordan Veretout.

Mõni minut hiljem lendas Brightoni karistuslöök Marseille' värava alla ja löödi sealt minema. 50 sekundit hiljem oli kodumeeskond jõudnud juba teises väljaku otsas nurgalöögi teenida, kui ukrainlasest peakohtunik Mõkola Balakin mängu vilega peatas ja ekraani juurde jooksis. Kordused näitasid, et pall oli algses olukorras tõepoolest tabanud Marseille' mehe Valentin Rongier' kätt.

Balakini esmased žestid ajasid seejärel segadusse isegi ekraanigraafika eest vastutajad, kes kuulutasid välja penalti. Kuid tegelikult nägi ukrainlane olukorras hoopis Rongier'ga võidelnud  Jan-Paul van Hecke määrusterikkumist ja andis karistuslöögi Marseille'le, kes jäi samas ilma justkui juba välja teenitud nurgalöögist.

Teiseks poolajaks Brighton siiski ärkas ning peagi vähendas Pascal Gross vahet. Viigini jõudsid külalised lõpu eel, kui Jonathan Clauss tõmbas karistusalas jalad alt Tariq Lampteyl ja Joao Pedro realiseeris 11 meetri karistuslöögi kindlalt. 2:2 viik andis Brightonile kõigi aegade esimese punkti eurosarjades ning jättis Marseille' alagrupis samale pulgale Amsterdami Ajaxiga, kes leppis võõrsil AEK-ga 1:1 viiki.

Lisaks Brightonile võitles peaaegu samal moel A-grupis klubi ajaloo esimese punkti välja viimastel aastatel Ungari presidendi Viktor Orbani toel suurde pilti tõusnud Serbia klubi Backa Topola, kes oli veel tunni täitumisel kodus Olympiakose vastu 0:2 taga. Kuid siis lõi Ifet Djakovac võõrustajate esimese värava, kreeklaste keskkaitsja Andreas Ntoi sai ilmselge väravavõimaluse ärahoidmise eest punase kaardi ning 90. minutil lajatas ülinapilt suluseisu vältinud Miloš Pantovic otse õhust lati alla - 2:2. Teises sama grupi mängus oli West Ham võõrsil 2:1 parem Freiburgist ja jätkab kahest mängust saadud kahe võiduga alagrupi liidrina.

C-grupis tõi uut noorust läbi elava Isco täpne pealöök Real Betisile kodus 2:1 võidu Praha Sparta üle. Juba kolmandal minutil kaotusseisu jäänud Betis oli seejuures viigi kätte saanud tänu külaliste väravavahi Peter Vindahli jämedale veale - taanlane tuli karistusalast välja palli puhtaks lööma, kuid lasi sellel endast mööda põrgata ja esimesena oli jaol Assane Diao. Teises sama grupi mängus võitis Limassoli Aris kodus 2:1 šotlaste Rangersit.

D-grupis pidi Flora seljataja Rakow kodus 0:1 alla vanduma Grazi Sturmile ning jätkab nullipoisina. Samas grupis tõid Atalantale Lissabonist sealse Sportingu vastu 2:1 võidu 19-aastane Giorgio Scalvini ja 21-aastase Matteo Ruggeri tabamused. Atalanta hoiab täiseduga esikohta, nii Sportingul kui ka Sturmil on kolm punkti.

A-grupp:

Freiburg - West Ham 1:2 (0:1)
49. Roland Sallai - 9. Lucas Paqueta, 66. Nayef Aguerd

TSC Backa Topola - Olympiakos 2:2 (0:1)
63. Ifet Djakovac, 90. Miloš Pantovic - 16. Giorgos Masouras, 57. Daniel Podence

Eemaldamine: 71. Andreas Ntoi (Olympiakos)

76. pen. Viktor Gyökeres - 33. Giorgio Scalvini, 43. Matteo Ruggeri

Czestochowa Rakow - Grazi Sturm 0:1 (0:1)