Sinisärgid jätkavad ronimist. Kõrgemal puhub küll lõikavam tuul, kuid seda magusam on iga võimalik õnnestumine
Eesti koondis on kodusel EM-finaalturniiril uue väljakutse lävel. Mida mäng edasi, seda suurem on vastase kaliiber. Lubage tutvustada, järgmine duellipartner on kaheksakordne meister ning tiitlikaitsja Saksamaa.
- Vaata ka Katariina Peetsoni galeriid mängueelsest treeningust siit või uudise lõpust.
Saksamaa U17 neiud on läbi aegade olnud EM-finaalturniiri edukaimad. Nii võeti karikas enda hoole alla juba 2008. aastal, mil Šveitsis esimest korda uhke tiitli nimel võisteldi. Saksamaa tuli võitjaks ka 2009, 2012, 2014, 2016, 2017, 2019, järgnes koroonaviirusest tingitud võistluspaus, mille lõpetas aasta eest tõstetud karikas.
Sakslannade võidumuster on olnud muljetavaldav, samas loogiliselt põhjendatav - on ka ju A-koondis kahekordne maailmameister ning koguni kaheksakordne Euroopa meister. Ka mullu oldi uue tiitliga juba sinasõprust loomas, kuid Inglismaal peetud EM-il krooniti võitjaks võõrustaja.
U17 võistkond pole aga kordagi löönud läbi MM-il, kuhu on jõutud kõigil seitsmel korral. Näiteks oktoobris toodi Indiast tagasi alles neljas koht, ettepoole jäid tšempion Hispaania, hõbemedalid teeninud Kolumbia ja sakslannad penaltiseerias alistanud Nigeeria. Nii on MM-ilt saadud parim pulk "vaid" kolmas, mis mängiti välja 15 aasta eest.
Eestlannade jaoks tähendab see vaid üht: Šveitsist alustamine oligi redeli esimene aste, kõrgemal puhuvad lõikavamad tuuled, mida pakuvad esmalt Saksamaa ja laupäeval juba Hispaania.
Eesti koondise peatreener Aleksandra Ševoldajeva rääkis Soccernet.ee-le, et keeruline väljakutse pole hirvesilmadega vahtimiseks. "Meil on esmalt ees Euroopa meister ja siis juba maailmameister. Ehk iga mänguga läheb aina raskemaks. Aga noh, kui juba, siis juba, siis ikka korralikult! Leppisime sellel turniiril kokku, et hirm ei kuulu meie mõtete ega tunnete sekka. Hirmu tundmine pole lihtsalt põhjendatud ega aus," selgitas juhendaja.
Mäng Šveitsiga on jalgades ja kuklasopis
Eestlannad alustasid finaalturniiri Šveitsi vastu, kellele jäädi alla tulemusega 0:4. Ševoldajeva rääkis, et selles mängus oli hulgaliselt positiivseid nüansse, mis kinnitab ka varasemaid mõtteid - ollakse võimelised mängima, kuid kuskil on ka piir.
On mõistetav, et Saksamaa vastu ei minda suure hurraaga ründama ja suureskoorilist võitu jahtima, kuigi see oleks paganama apetiitne küll. "Meie võimekusele tuleb mingisuguste kohtade pealt sein vastu - meil on rohkem piiranguid kui vastastel valikuid. Ja sakslastel on väga suur valik mängijaid," lahkas Ševoldajeva.
"Meie võimekus on selline, kus peame olema väga-väga kannatlikud ja kontrollima väga hästi neid momente, mis on meie kontrolli all. Ja just sinna lisama maksimaalselt tähelepanu ja kvaliteeti. Miks jäi Šveitsi mängus mulje, et et olime mängus sees? Sest me olimegi! Proovisime neid universaalseid hetki üles leida ja läbi selle tekitada ohtu.
Need variandid on ka sakslaste vastu olemas, nii pallivõitmistel kui standardolukordades. Kui me oleme piisavalt keskendunud ja samas ka värsked ning suudame oma kvaliteeti ära kasutada, aidates samal ajal ka üksteist mistahes seintest läbi suruda või üle aidata, siis usun, et meil tekib variante, kus olla ohtlikud," usub koondise peatreener.
Kahtlemata on selles osas abiks tervisehädad seljatanud Mia-Lisette Sarapiku naasmine. "Kuna ta oli enne haigestumist järjepidevalt mänginud ja treeninud ning seega viinud end päris heasse vormi, siis usun, et saame temast kindlasti mingid minutid kätte. Kuigi palavik tõusis tal kohati 38 kanti, siis see pisut ikka räsis, kuid samas mingisuguseid piiranguid talle peale pole pandud. Saame vaadata jooksvalt, kuidas ta end tunneb," võiks kogenud poolkaitsjat platsile oodata küll.
Ka teiste mängijate osas on seis hea ning ka senise taastumisega on Ševoldajeva rahul. "Eks pidime mängueelses trennis mõne mängijaga natukene rahulikumalt võtma. Näiteks [Karola] Purgats ja [Anna Mariin] Juksar olid enne finaalturniiri pikemalt väljas ja said oma esimesed mänguminutid eelmisel või üle-eelmisel nädala. Oleme nende koormust pidanud natukene jälgima - sellepärast nad ka eelmises mängus välja vahetasime," selgitas ta.
Saksamaa on võimas nii paberil kui platsil
Saksamaa korjas kvalifikatsioonis viis võitu ja ühe viigi. Sügisel Sloveenias peetud valikmängudes oldi üle võõrustajast (2:1), Serbiast (2:1) ja Türgist (9:1). Märtsis alustati kohtumist Põhja-Makedoonia 13:0 alistamisega, järgnesid 5:2 võidumäng Ungariga ja 2:2 viik Portugaliga. Parem väravate vahe soosis sakslannasid.
Mida võiks Kadriorus oodata? Esiteks, üli-ülisuurt isu, sest avamängus kaotati Hispaaniale 0:2. "Ma arvan, et oii, nad tulevad ikka väga näljaselt peale. Eks nad proovivad seda kaotust meie peal välja elada. On nad ju nüüd sundseisus - et alagrupist edasi pääseda, tuleb mõlemad mängud võita, eks midagi oleneb Šveitsist ka. Aga kui valitsev Euroopa meister edasi ei pääseks, oleks see nende jaoks ikka katastroof. Arvan, et neil peas ja südames veri keeb, et saaks juba platsile ja möllama hakata," usub Eesti koondise juhendaja.
"Mänguliselt on nad väga võimsad. Kui Šveits vahepeal mingites tsoonides isegi hoidis palli natuke nagu üle, siis usun, et sakslased proovivad võimalikult kiiresti rünnakule tõusta. Nad proovivad ohustada nii üks ühele kui läbi äärte. Kindlasti saab erinevates löögimomentides ja teisel korrusel olema väga palju mängijaid, kes tahavad väravaid lüüa. Tuhin saab kindlasti suur olema," ei oodata kerget tööpäeva.
Võistkonna tuumiku moodustab arvestatav ports 2. Bundesliga mängijaid. Tagaliini tugitala ja kapten on Emily Wallrabenstein (Frankfurdi Eintracht), kelle paariliseks on kõigis kuues mängus kaasa teinud kaitsja Lina Backhaus (Hoffenheim). Keskvälja on valmis turvava Maj Schneider (Freiburg) ja Lilith Schmidt (Köln), ründes on olnud kõige teravam kaheksa väravat löönud Estrella Gonzalez (Leverkuseni Bayer).
Kadrioru staadion on eriline koht!
Kui eestlannad pidasid oma avamängu maha 1325 pealtvaataja silme all A. Le Coq Arenal, siis teiseks mänguks on kolitud vähemtuttavale Kadrioru staadionile. Saksamaa jaoks on tegemist juba Hispaania madinast hinge jälje jätnud paigaga.
Seda, kas võõram ja ehk väheke teistsuguse murukattega väljak omab matšis mingisugust arvestatavat kaalu, Ševoldajeva hinnata ei osanud. "Käisime küll Saksamaa ja Hispaania mängu vaatamas, aga on raske hinnata, milline on väljak võrreldes Lillekülaga. Nüüd on olnud ka vihmasemad ilmad," rääkis ta.
"Aga mulle tundub, et meile sobib paremini A. Le Coq Arenal mängimine. On olnud ka ebaõnnestunud mänge, aga kui vaadata meie saldot, mitte ainult hinnata punkte või tulemusi, kuigi selle sama vanusegrupiga oleme ka päris suureskoorilisi võite võtnud, siis tundub, et tüdrukutele Arena imekombel sobib. Väljak on tegelikult ju palju suurem. Kahju, et me ei saa seal ka Saksamaa vastu mängida," lisas juhendaja.
Ta jätkas: "Aga samas, mina treenerina pole vist kunagi mitte ühtegi mängu Kadriorus juhendanud. Seega, noh, jällegi uus kogemus, mille saame kuhugi CV-sse kirja panna. Ega naljalt Kadriorgu mängima ei satu!"
Eesti ja Saksamaa kohtuvad oma U17 EM-finaalturniiri teises matšis kolmapäeva õhtul Kadrioru staadionil. Soccernet.ee vahendab sündmusi tekstipõhise LIVE-ülekandega, otsepilti näitab ERR. Kõiki mänge on võimalik näha UEFA.tv vahendusel.
17. mail kell 17.00 Kadrioru staadionil
Eesti - Saksamaa
Peakohtunik: Anahi Fernandez (Uruguay)
Abikohtunikud: Daiana Fernandez (Uruguay), Nargis Magau (Kasahstan)
Neljas kohtunik: Caroline Lanssens (Belgia)
Eesti eeldatav algkoosseis:
Eesti koondise koosseis finaalturniiril:
Väravavahid
1 Liisa Liimets (04.04.2006) – Viimsi JK 19/0
12 Katarina Elisabeth Käpa (16.03.2006) – Tallinna FC Flora 8/0
Kaitsjad
5 Anna Mariin Juksar (02.06.2006) – Saku Sporting 22/0
2 Viktoria Toding (28.09.2006) – Tallinna FC Flora 20/0
18 Annegret Kala (03.05.2006) – Tartu JK Tammeka 18/0
3 Anni Iiris Ilisson (14.02.2007) – JK Tabasalu 17/0
7 Liisi Karilaid (22.09.2006) – JK Tabasalu 17/0
6 Karola Purgats (06.04.2006) – Tallinna FC Flora 8/1
4 Ranele Valk (28.07.2007) – Viimsi JK 7/0
8 Aliset Esna (24.07.2006) – UCF Cambrils (ESP) 4/0
Poolkaitsjad ja ründajad
23 Jane Mirjam (28.07.2006) – Pärnu JK Vaprus ja Viljandi JK Tulevik ÜN 25/3
14 Mia-Lisette Sarapik (15.10.2006) – JK Tabasalu 24/1
10 Aleksandra Kelli (11.08.2006) – Tartu JK Tammeka 22/8
19 Elisabeth Õispuu (19.11.2007) – Tallinna FC Flora 18/1
15 Kätrin Välba (17.08.2006) – Viimsi JK 18/1
20 Egle-Eliise Kurg (04.05.2007) – Tallinna FC Flora 12/1
13 Dajana Smirnova (21.03.2007) – Tallinna FC Flora 10/0
9 Mirtel Kalamees (16.12.2006) – FC Elva 6/0
17 Karmen Vapper (16.08.2007) – Tallinna FC Flora 4/0
16 Lola Boberg (08.12.2007) – JK Tabasalu 3/0
Peatreener: Aleksandra Ševoldajeva
Abitreener: Reivo Vinter
Kehalise ettevalmistuse treener: Maria Sootak
Väravavahtide treener: Mattias Traublum
Arst: Birgit Allmere
Füsioterapeudid: Anette Rõõmussaar, Liisi Sakala
Videoanalüütik: Joonas Kuusemäe
Mänedžer: Merily Toom
Saksamaa koosseis finaalturniiril:
Väravavahid: Thea Farwick (SV Meppen), Sina Tölzel (Nürnberg).
Kaitsjad: Nadine Bitzer (Hoffenheim), Lisa Baum (Hamburger SV), Emily Wallrabenstein (Frankfurdi Eintracht), Melina Bünning (Hamburger SV), Leni Wileschek (Hoffenheim), Merita Gashi (Müncheni Bayern), Lina Backhaus (Hoffenheim).
Poolkaitsjad: Lilith Schmidt (Köln), Melina Krüger (Magdeburger FFC), Milena Röder (SV Bardenbach), Maj Schneider (Freiburg), Olesja Arslan (Köln), Melina Walheim (SGS Essen).
Ründajad: Marina Scholz (Nürnberg), Georgia Stanti (Frankfurdi Eintracht), Laila Portella (FC Esslingen), Estrella Merino Gonzalez (Leverkuseni Bayer), Delice Boboy (Leverkuseni Bayer).
Peatreener: Sabine Loderer
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta