Sloveenias väravaid lööv ja ennast kehtestav Tamm: pean tegema kõik selleks, et tulemus kätte saada



Alex Matthias Tamm on ennast Ljubljana Olimpijas mugavalt sisse seadnud. Foto: Scanpix / Luka Vovk / Sportida / SIPA
Mullu Premium liigas võrgud puruks löönud ja talvel Sloveenia kõrgliigasse siirdunud Alex Matthias Tamm on riigi suurklubi Ljubljana Olimpija ridades ennast juba korralikult pildile mänginud. Peatreener usaldab ja Tamm lööb väravaid. Jalgpall on lihtne.
"Nüüdseks olen sisse elanud," sõnas heatujuline Tamm Eesti ajakirjanikega suheldes, lisades, et elas umbes poolteist kuud hotellis, sest elukoha leidmisega oli probleeme. "Jalgpallurina on see, et kunagi ei tea, mis tulevik toob. Paljud tahtsid kahe- või kolmeaastast üürilepingut, aga õnneks lõpuks leidsin väga vastutuleliku omaniku, kellega sujub kõik väga hästi."
Lisaks sellele on Tamm enda sõnul suurepäraselt meeskonda sulandunud. "Kindlasti minu iseloom," vastas Tamm küsimusele, mis aitas tal nii kiiresti uues keskkonnas kohaneda. "Ma ei ole kunagi selline, kes hakkaks vinguma või mingeid asju nõudma, vaid olen üldjuhul kahe jalaga maa peal. Kui ümberringi mängijad näevad, et oled iseloomult selline, siis nad võtavad sind kergesti omaks. Sama oli treeneritega. Tagasiside on siiani väga positiivne."
Tamm on veendunud, et tegi Olimpijaga käed lüües õige otsuse, sest siiani on kõik vastanud ootustele. "Mingeid asju ei pidanudki mulle maha müüma, sest need olid faktiliselt tõestatavad. Nad olid kõrgliiga liidrid, kes mängisid Euroopas. Kui mina nendega liitusin, siis nad olid poole hooajaga lasknud seitse väravat. Mängitakse ründavat jalgpalli. Selliseid asju on võimalik faktiliselt kergesti üle kontrollida," märkis ta. "Tagantjärele sain kinnitust, et treener on ka väga hea. Selles osas on kõik ootuspärane ja olen rahul."
Meeskonna edu nimel kõigeks valmis
23-aastane Tamm on Sloveenia kõrgliigas teinud suurepärase stardi - seitsme mänguga on kirjas neli väravat ja üks resultatiivne sööt! Lisaks on ta valitud kaks korda vooru sümboolsesse koosseisu ja teeninud vastastele kaks punast kaarti. Tamm jäi enda saavutustest rääkides tagasihoidlikuks, tõstes esile meeskonnakaaslasi ja treeneritetiimi.
"Mul on ümber väga kvaliteetsed mängijad. Minu ründepartner Raul [Florucz] sai esmakordselt Austria koondise kutse, mis näitab tema taset. Kui sul on treeneritetiim väga tugeva teoreetilise poolega ja kvaliteetsed mängijad, kes suudavad seda kõike ellu viia, siis mõned väravad ongi sellised, et tuleb ühe meetri pealt sisse lükata."

Alex Matthias Tamm on Sloveenias suurepärases väravahoos. Foto: NK Olimpija Ljubljana
Punased kaardid vastastele on sõna otseses mõttes teenitud. Tamm teab, et Sloveenia kõrgliigas on sarnaselt Premium liigale olemas VAR, mis kõike kontrollib, aga selleks peab olema ka põhjus. "Päeva lõpuks on tulemus kõige olulisem - pean tegema kõik selleks, et tulemus kätte saada. See võib-olla rikub minu kuvandit ja tekitab mingeid eelarvamusi, et olen räpane mängija, aga meeskonna edu on minu jaoks kõige olulisem."
Tamm on Sloveenias mänginud nii tabeli esimese kui teise poole meeskondade vastu. "Mängud Celje ja Mariboriga olid rasked, aga nende mängude pärast ma siia tulingi. Füüsiliselt oli ikka väga raske," meenutas Tamm suuri mänge, aga kiitis ka eeldatavalt nõrgemaid. "Igas meeskonnas on mingid mängijad, kes on suutelised mänge otsustama."
Olimpija langes Konverentsiliigast välja, aga liigub koduliigas meistritiitli suunas, asudes kümme vooru enne hooaja lõppu esikohal ja edestades lähimat jälitajat kuue punktiga. "Kui Euroopast välja kukkusime, said kõik aru, et nüüd mängime ainult tiitli peale. Kõik mängijad on profid ja tahavad mängida tiitlile. Praegu on see võimalus olemas ja täiesti tehtav. Karikas oleme ka veel mängus ja saime soodsa loosi," lausus Tamm, viidates sellele, et Olimpija kohtub karikavõistluste veerandfinaalis esiliigas mängiva Beltinciga.
Sloveenia kõrgliigas on Olimpija suur rivaal Maribor, kellele jäädi märtsi alguses võõrsil 0:1 alla. Tamm sai erakordse kogemuse võrra rikkamaks. "Me olime üsna kehvas hotellis. Küsisin selle kohta ja mulle öeldi, et teised hotellid ei võtnud meid vastu, kuna oleme Ljubljana. See oli ainus hotell, kes oli valmis meid vastu võtma," sõnas Tamm.
Ta lisas: "Ma ei olnud sellist asja varem kogenud. Hotell oli väsinud ja töötajad kandsid natuke rohkem lillat ehk Maribori värvi. Pahatahtlikkust seal ei olnud ja süüa ikka anti, aga mujal meid vastu ei võetud. Võib-olla nad olid rahaliselt miinuses ja mingeid kliente oli vaja, sest kedagi teist peale meie ma seal ei näinud."
Tamme sõnul on Olimpijal sarnased tingimused nagu FC Floral. "Meie baas on rahvusstaadion. Meil on üks muruväljak ja üks väiksem kunstmuruväljak, kus olen ainult korra treeninud. Ainult meie treenime seal. Noortel on kuskil Ljubljanas oma baas, kus ma ei ole käinud."

Kas Alex Matthias Tamm lööb ka Eesti koondise eest võrgud puruks? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee
Koondises põhis, varus või tribüünil
Tamm on praegu selgelt kõige kuumem Eesti ründaja. Kas see paneb mingisugused pinged koondises peale? "Minu eesmärk on koondist aidata võimalikult palju. Ma usaldan [Jürgen] Henni. Ma arvan, et ta teab minu tugevusi ja nõrkusi rohkem kui ma ise. Päeva lõpuks pole vahet, kas olen põhis, varus või tribüünil. Me kõik oleme siin, et võita ja Eestit esindada. Minu jaoks ei ole minutid ja väravad peamine eesmärk. Olen siin, et koondist aidata," vastas ründaja.
Ta ei osanud veel öelda, kui palju on ta mõne kuuga Sloveenias arenenud ja millist mõju võib see avaldada koondisele. "Üks asi on tunnetuslik pool, aga teine asi on seda ka praktikas näha. Varem või hiljem aitab see mind rahvusvahelisel tasemel, aga praegu on seda veel vara öelda."
Eesti koondis alustab MM-valiksarja võõrsil Iisraeli ja Moldova vastu. Mis on eesmärk nendes mängudes? "Mina kui ründaja tahan alati võita," lausus Tamm, kuid märkis, et eelmisest koondiseaknast on mitu kuud möödas. "Peame võimalikult kiiresti samale lainele saama, aga arvan, et mõlemad vastased on täiesti mängitavad ja eelmisel aastal Rahvuste liigas saadud kogemus tugevate vastaste vastu aitab meid."
Küsimusele, kas Tamm eelistab MM-valiksarjas mängida Saksmaa või Itaaliaga, vastas ründaja: "Ma ei tea. Ma isegi oska sellele vastata. Ma ei keskendu ega mõtle asjadele, mida ma muuta ei saa. Kui tuleb Saksamaa, siis tuleb Saksamaa. Kui tuleb Itaalia, siis tuleb Itaalia."
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta