Päev enne Euroopa liiga finaali aset leidnud pressikonverentsid ei jätnud üles mingit kahtlust, mis on meeskondade tänased rollid. Kui Leverkuseni Bayeriga käis kaasas festivalilik joviaalsus, siis Atalanta meelsus oli rõhutatult asjalik, isegi mõtlik.
Bayer tõstis laupäeval kodustaadionil pea kohale Bundesliga võidutrofee, võib täna võita Euroopa liiga ja laupäeval ootab neid Saksamaa karikafinaal esiliigasse kuuluva Kaisersaluterniga. Hooaja senisest 51 mängust pole nad kaotanud ainsatki. Peatreeneri Xabi Alonso meeskond on kahe võidu kaugusel ainulaadsest saavutusest.
Hooaega, kus klubi võidab nii meistritiitli, karikasarja kui ka eurosarja nii, et ei kaota ainsatki kohtumist, Euroopa tippjalgpall ei tunne. Manchester United 1999, Milano Inter 2010, FC Barcelona 2011 ja Manchester City 2023 said kõik hakkama kolmiktriumfiga (tiitel, karikas + Meistrite liiga), aga ei läbinud hooaega kaotuseta.
Tõsi, Leverkusen ei mängi Meistrite, vaid Euroopa liiga finaalis. Ehk et kui nad alistavad täna Atalanta ja laupäeval Kaiserslauterni, siis eelpool mainitud nelja klubiga samale pulgale neid tõsta ei saa. Leverkusenit see ei morjenda, sest nad tõstetaks ühele teisele, eraldiseisvale ja väga uhkele pulgale.
- SN Dublinis | Atalanta usub ja väidab, et teab valemit, kuidas murda löömatu Leverkusen
- SN Dublinis | Läks täpselt nii, nagu võis arvata – Xabi Alonso pani Soome pettuma
- SN Dublinis | Toni Kroos keeras pressikonverentsi alguse tuksi, aga Xabi Alonso klaaris jama stiilselt ära
Müncheni Bayerni 11-aastase valitsusaja lõpetamisega on Leverkusen juba praegu välja teeninud terve Euroopa imetluse. Pööraselt suur hulk kohtumiste lõpus löödud väravaid – Itaalia meedia arvutuste järgi 33 väravat pärast 80. minutit – paisutavad salapära ning kaotuste puudumine paneb kõiki pead vangutama. Pole ju võimalik, et keskendumine üheksa kuu jooksul mitte kordagi ei kao?
Xabi Alonso tõestab, et on. Kui ta 2022. aasta oktoobris peatreeneriks asus, paiknes Leverkusen Bundesligas eelviimasel kohal. Väljalangemisvõitlusest sai hoopis kütkestav jalgpallimarss. Alonso tõusis maailma ihaldatuimaks treeneriks, keda soovisid endale tema endised koduklubi Liverpool ja Müncheni Bayern.
Alonso teatas aga, et ei kavatse kuhugi liikuda, sest töö Leverkusenis on pooleli. Meistritiitliga tagati ju koht Meistrite liigasse ja Bundesliga meistritiitel vajab kaitsmist ja muud muinasjutulised jalgpallilood kirjutamist.. Kõik see kokku ongi teinud Alonsost peatreenerite superstaari.
Miks on Bayer nii tüüne? "Me joome igal hommikul verd!"
Kui suurel jalgpallivõistlusel (MM, EM vms) osaleb pressikonverentsil Lionel Messi või Cristiano Ronaldo või Kylian Mbappe, kipuvad need üritused küsimus-vastus formaadi asemel võtma teatrietenduse kuju, kus superstaaridelt proovitakse seikluslike ja/või absurdsete küsimustega midagi erilist välja võluda. Need mängijad on nii suured ja tähtsad, et niiöelda tavalised ja mõistlikud küsimused tunduvad kohatud
Eile Aviva staadionil toimunud Leverkuseni pressikonverentsil võis täheldada, et sama kehtib ka Alonso kohta. Jah, mitte nii võimsalt, kui eespool mainitud kolme tegevmängija puhul. Aga saalis paistis valitsevat üksmeel, et käimas on üritus, mis jääb meelde ja mis sõltuvalt tänase finaali tulemusest võib tulevikus pakkuda väga huvitavaid meenutusi.
Paistis, et olukorda nautisid ka Alonso ja Leverkuseni mängijatest pressikonverentsil osalenud Granit Xhaka ja Jonathan Tah. "Me joome igal hommikul verd!" teatas šveitslane Xhaka vastuseks küsimusele, et kuidas nad suudavad päev enne üliolulist finaalmängu nii sundimatud ja heatujulised olla ja miks nad nähtavalt pinges pole.
Vimkasid kätkesid endas ka Alonso vastused, aga kui Xhaka peale naljade suurt midagi ei rääkinud, siis Leverkuseni peatreener avas oma jalgpallilise kreedo tõekspidamisi. Et tegu on Euroopa superstaar-peatreeneriga, siis väärivad need siinkohal kahtlemata protokollimist.
Kuidas mõjutab finaali asjaolu, et vastamisi lähevad kaks 3-4-3 asetust eelistavat meeskonda?
Formatsioon üksi ei määra midagi, see võib olla paindlik ja muutuda. Eelkõige loeb ikkagi mängijate kvaliteet, väljakutsetega kohanemine ning meisterlikkus. Jalgpall on niivõrd dünaamiline mäng. Taktikaline asetus on kõigest üks seisev pilt, aga jalgpall ise on justkui mängufilm.
Kas penalteid harjutate (kolme eelmise Euroopa liiga finaali võitja selgus penaltiseerias)?
Oleme harjutanud läbi eurosarja sõelmängude faasi, et olla valmis. Aga kas sellest harjutamisest ka kasu on, selgub siis, kui penaltiseeria hetk peaks kätte jõudma.
Mängijana osalesid kolmes Meistrite liiga finaalis. Nüüd ootab sind esimene eurosarjafinaal peatreenerina. Mida tunned?
Olen väga põnevil. Aga kui pall mängu pannakse, pean keskenduma mängijate aitamisele. Finaalmäng ei ole kahe päeva töö, et täna trenn ja homme mäng. Ettevalmistus nendeks hetkedeks on kestnud läbi terve hooaja, kui oleme mängudega enesekindlust kogunud. Austame Atalantat, aga usun, et midagi ei muutu ja esineme homme samamoodi nagu sel hooajal tavaks.
* * *
Atalanta uueks loonud Gasperini otsib võidukat lõppsõna
Atalanta pressikonverentsil nalja ei visatud, mis pole etteheide või kõnekas märk, vaid konstateering. Igal peatreeneril on ju oma stiil ning pole mingit põhjust kahelda 66-aastase Gian Piero Gasperini lähenemise tulemuslikkuses. Kui Alonso on Leverkusenis oma lugu alles kirjutamas, siis itaallasel on kaunis lugu juba valmis, aga puudub võidukas lõppsõna.
Nädala eest libises käest järjekordne võimalus, kui Itaalia karikafinaalis kaotati Torino Juventusele 0:1. See oli Gasperini kaheksa-aastase ametiaja jooksul juba kolmas Itaalia karikafinaal, mille nad kaotasid (2019 Rooma Laziole 0:2 ja 2021 Juventusele 1:2). Pole võimalik, et pidevad napikad sportlashinges ei kripelda.
Gasperini juhendab Atalantat kaheksandat hooaega. Tema ametiaeg on igasuguse kahtluseta Bergamo klubi ajaloo kauneim ja edukaim. 2019-2021 tuldi Serie A-s kolm korda järjest kolmandaks, esikaheksast pole välja langetud kordagi ning käimasolev eurohooaeg on Gasperini ametiaja kuues (klubi varasemas ajaloos oli neid ainult neli).
Laupäevase 2:0 võiduga Lecce üle kindlustati uueks hooajaks koht Meistrite liigas, mis võttis tänaselt finaalilt ühe surve vähemaks (Euroopa liiga võit tagab ju automaatse pääsme Meistrite liigasse, ent kuna mõlemal finalistil see koduliiga kaudu olemas, siis seda mängitakse täna ainult au ja kuulsuse peale).
"Kui pidevalt tuleb mängida kaks mängu nädalas, mida me eurosarja ja Itaalia karikasarja finaali jõudmise tõttu oleme teinud, pole lihtne parimat jalgpalli näidata. Kahetseme siiani eelmise nädal finaali Juventusega, kuhu me ei läinud vastu parimas seisus. Nüüd on uus mäng ja uus finaal. Vabandusi meil pole," sõnas Gasperini.
Sarnaselt Alonsole ei pidanud Gasperini oluliseks afišeerida enda ja vastasmeeskonna taktikalist käekirja. Paistab, et mõlema treeneri jaoks on see kõigest üks töövahend mitmete seas, mitte asi omaette.
"Tippmeeskonnaga kohtudes tuleb mänguks lihtsalt täielikult valmis olla. Vajame enesekindlust ja usku. Leverkusenil on erinevaid võimekusi nii mängijate kui ka asetuste mõttes. Nad on mitmekesine vastane, kes kaitseb väga hästi ja ründab väga ohtlikult vastu. Peame olema väga täpsed ja tähelepanelikud," lausus Gasperini.
Mõtlikkuse kookonist Atalanta peatreener 20 minuti jooksul kordagi ei väljunud. Eks näis, kas olukord muutub, kui nad peaksid tänase finaali võitma. See oleks ju täiesti uus emotsioon nii klubi (nende ainuke senine võit on 1963. aasta Itaalia karikas), kõigi mängijate kui ka Gasperini jaoks.
* * *
Euroopa liiga finaal Bergamo Atalanta – Leverkuseni Bayer algab Dublinis kolmapäeva õhtul Eesti aja järgi kell 22.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta