SN Pariisis | Drooniskandaal käib! Aga kas keegi Donald Trumpi ka põhjalikult välja vihastab?
2019. aasta MM-finaalturniir oli naiste jalgpalli jaoks ajalooline põhjusel, et võitjaks kroonitud USA naiskond suutis oma saavutuse ja sõnaga ajada närvi maailma kõige võimukama mehe – Ameerika Ühendriikide toonase presidendi Donald Trumpi. Kas Pariisi olümpial uuesti? USA on igatahes medalimängus ja Trump kandideerib...
Viis aastat tagasi pugesid Trumpile naha alla USA koondise juhtmängijad eesotsas Megan Rapinoega, kes ei varjanud oma põlgust presidendi suhtes. Järgnes avalik sõnasõda, mille lõpetas USA MM-tiitel ja Rapinoe väravatähistused, kus ta midagi ütlemata ja lihtsalt võidukalt tühjusse vaadates Trumpi toetajad marru ajas.
Jalgpalli raames aset leidnud poliitilist võitlust laiemasse konteksti asetades oli toona tegu naiste jalgpalli kui valdkonna läbimurdega uuele ja suurele areenile. Et Trump Rapinoe õrritustest vedu võttis, näitas ju, et kriitika tabas märki ja tegi haiget. Tipp-poliitikuid tirriteeritakse pidevalt, aga enamikku sellest ei pane nad tähelegi.
Seega kas Prantsusmaal toimuvate olümpiamängude ajal võib minna samamoodi nagu Prantsusmaal mängitud maailmameistrivõistluste ajal? Et keegi USA naiskonna sõnakas liige ajab marru Donald Trumpi? Kindlasti sõltub säärase stsenaariumi võimalikkus tulemustest.
Mida edukam USA naiskond olümpial on, seda enam tähelepanu nad saavad. Ja sotsiaalne vastutustundlikkus on Ameerika Ühendriikide sportlaste seas selgelt tõusuteel. Seega välistada seda kõike ei saa. Samas ei kuulu hetkel USA naiskonda ühtegi nii sõnakat mängijat kui Rapinoe.
Lisaks. Kui 2019 MM-il oli USA selge favoriit, siis enam mitte. Ning mida tihedam on konkurents, seda vähem aega jääb kõigele muule. USA naiskonna jaoks on tegemist esimese suurturniiriga uue peatreeneri, inglanna Emma Hayesi juhendamisel ja medalita jäämine oleks selge pettumus.
Kolm medalit, aga kaheksa pretendenti
Aga samas on Pariisi olümpia naiste jalgpalliturniir meeste korvpalli kõrval üks mängude lahtisemaid pallimänguvõistlusi, sest medalipretendentideks liigituvad enam kui pooled osalevad naiskonnad. Tõsi, kui meeste korvpallis on selge kullasoosik USA, kellele järgneb väga tihe punt, siis naiste jalgpallis säärast ilmset liidrit pole.
Neljakordne maailmameister ja teist sama palju olümpiakuldasid võitnud USA tahaks loota ja arvata, et nad seda on. Aga vaata, kust otsast tahad – no ei ole! Eelmisel MM-il langes USA konkurentsist 1/8-finaalis, kahel viimasel olümpial on tulemuseks olnud veerandfinaal ja pronksmedal. Kullasära on ameeriklannad maha jätnud.
Who will be crowned Olympic football women's champion at @Paris2024?
Ahead of this tournament, we look back at the goals and golden moments from the last five Olympic outings. 🤩#Olympics | #Paris2024 | #LastFive | @FIFAcom | @FIFAWWC pic.twitter.com/u0pIOlXtZP — The Olympic Games (@Olympics) July 24, 2024
Medalipretendentide sekka USA muidugi kuulub, aga samamoodi on seal võõrustaja Prantsusmaa, valitsev maailmameister Hispaania, kahekordne maailmameister ja Rio olümpiavõitja Saksamaa, Tokyo olümpiavõitu kaitsev Kanada, eksmaailmameister Jaapan, 2021 olümpial kui ka 2023 (kodusel) MM-il esimesena medalita jäänud Austraalia ning Lõuna-Ameerika esinumber Brasiilia.
Kellegi medal neist kaheksast naiskonnast ei liigituks teab mis suureks üllatuseks. Üksnes Kolumbia, Uus-Meremaa, Nigeeria ja Sambia on need naiskonnad, kelle medalivõit võrduks suuremat sorti ootamatusega. Seega kolm medalit ja kaheksa pretendenti. Olukord, mis tõotab põnevat ja pingelist võistlust ning paneb igal jalgpalligurmaanil suu vett jooksma.
Brasiilia koondise kogenud kaitsja, kahtedel olümpiamängudel osalenud Rafaelle märkis turniiri eel: "Neljanda kohaga lahkumine pole meeldiv tunne. Arvan, et see on olümpiamängude puhul võimalikest tulemustest kõige ebameeldivam. See võib olla mu viimane olümpia ja seda enam ihkan seekord medaliga lahkuda. Aga kõik alagrupid on väga tasavägised."
Hispaania kvaliteet ja Prantsusmaa koduseinad
Kahekordne olümpiavõitja, nüüd USA-s telekanalites ekspertkommentaatorina töötav Julie Foudy tõstis soosikutena esile Hispaania (põhjuseks kõige kõrgematasemelisem koosseis) ja Prantsusmaa (koduväljaku-eelis).
"Olümpiaturniiri tempo on kõrge, aga koosseisus kõigest 16 väljakumängijat. Seega on vaja kõigi tõhusat panust. Hispaania kvaliteet on läbiv," kiitis Foudy mullu maailmameistriks kroonitud naiskonda eesotsas maailma parima naisjalgpalluri Aitana Bonmatiga.
Prantsusmaa naiskond on juba mõnda aega kuulunud selgelt nii maailma kui ka Euroopa tippu, aga ühtegi tõelist õnnestumist neile ette näidata pole. Kolmel MM-il järjest on nende teekond lõppenud veerandfinaalis. Sama juhtus ka 2016 Rio olümpial, 2021 Tokyosse ei kvalifitseerutud. Tunamullusel EM-il langeti poolfinaalis.
"Prantsusmaa on väga pikalt uksele koputanud ja januneb triumfi järele. Kodupublikust saadav energia võib Prantsusmaa jaoks suureks abiks olla," märkis Foudy. Olgu lisatud, et veebruaris mängitud Rahvuste liiga finaalturniiril alistas Prantsusmaa poolfinaalis 2:1 Saksamaa, aga kaotas finaalis Hispaaniale 0:2.
* * *
Päev enne kohtumiste algust leidis aset ka suur skandaal. Nimelt tabas Uus-Meremaa naiskond 22. juulil oma treeningväljaku kohalt drooni, mille omanikuks oli Kanada naiskonna akrediteerimata (loe: ei ole olümpiadelegatsiooni ametlik liige) analüütik Joseph Lombardi.
Järgnenud uurimine tuvastas, et Lombardi oli tegutsenud abitreeneri Jasmine Manderi mahitusel. Kanada olümpiakomitee saatis mõlemad ametnikud mängudelt pikema jututa koju. FIFA alustas distsiplinaarmenetlust.
Peatreener Bev Priestman ei olnud oma sõnade kohaselt ebaseaduslikust (Lombardi arreteeriti ja teda karistati keelatud alal drooni lennutamise eest kaheksa-kuulise tingimisi vangistusega!) ja ebasportlikust luuretegevusest teadlik, aga võttis vastutuse moel, et eemaldas end täna peetavast Kanada – Uus-Meremaa kohtumisest. Ehk et turniiri avamängus Priestman naiskonda ei juhenda.
* * *
Kui Alex Morgan enam USA naiskonda ei kuulu ja Megan Rapinoe ammugi mitte, siis üks nende kaasteeline on Pariisis kohal. Brasiilia naiskonna legend Marta mängib oma kuuendal olümpial. Mullusel MM-il jäi legendaarse edurivimängija roll episoodiliseks, sest põhikoosseisu ta enam ei mahu. Aga peatreener Arthur Elias nimetas ta ka Pariisi olümpiakoondisse.
"Olen Pariisi olümpia nimel kõvasti vaeva näinud ja minu kohalolek näitab, et see töö kandis vilja. Mind ei nimetatud koondisesse üksnes nime tõttu. Teenisin olümpiapileti välja. Olen uhke, sest nii pikka aega tipus püsida pole kerge. Aga nüüd avaneb mul võimalus mängida oma kuuendal olümpial," sõnas Marta.
Marta auhinnakapis on kaks olümpiamedalit - nii 2004 Ateenas kui ka 2008 Pekingis võitis ta Brasiilia naiskonna koosseisus hõbeda.
* * *
Naiste olümpiaturniir
A-alagrupp: Prantsusmaa, Kolumbia, Kanada, Uus-Meremaa
B-alagrupp: USA, Sambia, Saksamaa, Austraalia
C-alagrupp: Hispaania, Jaapan, Nigeeria, Brasiilia
- Alagrupikohtumised peetakse 25., 28. ja 31. juunil (igal päeval täisvoor ehk 8 kohtumist.
- Veerandfinaalid mängitakse 3., poolfinaalid 6., pronksimäng 9. ja finaal 10. augustil.
- Erinevalt teistest pallimängualadest (korvpall, käsipall, võrkpall, maahoki, veepall ja ragbi) ei mängita jalgpalliturniiril välja kõiki kohti, vaid konkurentsist langenud naiskonnad sõidavad koju.
- Veerandfinaali pääsevad ka kaks paremat kolmanda koha omanikku, kes pannakse paika FIFA reeglite põhjal ehk esimene viigilahutaja pärast teenitud punkte on üldine väravate vahe, millele järgnevad löödud väravate arv, ausa mängu punktid ja loos.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta